Багато з цих питань неминуче виникають у компаній або приватних осіб (далі клієнтів), зацікавлених у створенні сайту.

У цій статті ми спробуємо розглянути етапи, які, на наш погляд, долає клієнт на шляху від прийняття рішення про створення сайту до оцінки результатів його реалізації.

Ми виділяємо п’ять основних етапів цього шляху (рис. 1):

Рис. 1. Основні етапи на шляху від ідеї до реалізації сайту

Клієнт проходить усі п’ять етапів при розробці майже будь-якого проекту. Однак у ряді випадків черговість етапів може бути змінена або ж деякі етапи можуть бути пропущені.

1. Усвідомлення проблеми

Процес створення сайту починається з усвідомлення проблеми, коли клієнт розуміє, що сайт для нього – це необхідний інструмент для успішного ведення бізнесу. Відповідно, спонукальними мотивами для розробки сайту є або його відсутність, або неспроможність існуючого сайту вирішувати актуальні для компанії завдання. Причини «недієздатності» сайту можуть бути різними, наприклад, незручна структура сайту, старий («немодний») дизайн, відсутність системи управління сайтом (далі CMS), інші мотиви.

Таким чином, усвідомлюючи проблему, клієнт починає шукати шляхи її вирішення. На даному етапі у клієнта повинні достатньо чітко сформуватися цілі та завдання проекту (а також критерії оцінки досягнення цієї мети). Якщо це не виходить, то шансів на успішний результат досить мало.

У нашому розумінні цілі і завдання можуть інтерпретуватися таким чином:

Цілі — це те, чого Ви хочете досягти в майбутньому, це Ваші сподівання (очікування, перспективи), які можуть статися або не статися внаслідок певних дій. Всі цілі повинні бути вимірними, досяжними, обмеженими в часі. Чітку відповідь на питання: чи досягнуті поставлені цілі, можна отримати по закінченні певного часу, відведеного на їх досягнення.

Серед найбільш часто формулируемых клієнтами цілей можна виділити наступні:

1. Підвищення впізнання і лояльності споживача до бренду або компанії, підтримання позитивного іміджу компанії;
2. Збільшення числа клієнтів і партнерів компанії;
3. Збільшення обсягу продажу послуг та продуктів;
4. Контакт з цільовою аудиторією, надання їй необхідної і актуальної інформації, оперативна взаємодія з клієнтами, партнерами, дилерами;
5. Продаж товарів і послуг за допомогою Інтернету;
6. Маркетингові дослідження.

Завдання – це конкретні дії, спрямовані на досягнення мети. Завдання планируемы і мають певні вимоги (технічні завдання, бюджет та ін). Правильна постановка завдань сприяє досягненню кінцевих цілей.

Перед розробниками сайту, як правило, ставиться кілька завдань, спрямованих на досягнення основних цілей. Ось деякі з них:

1. Розробка стильного дизайну, що враховує фірмовий стиль компанії;
2. Створення зручних, корисних чи розважальних сервісів для цільової аудиторії (наприклад, флеш-ігри, в основі яких лежить якесь взаємодія із продуктом);
3. Створення середовища спілкування (форуми, блоги, дошки оголошень);
4. Створення маркетингових інструментів (зворотний зв’язок, анкетування, опитування, тестування);
5. Створення ресурсу, зручного для здійснення купівлі – вибору, придбання і, можливо, використання товару або послуги (каталоги продукції з можливістю оплати та замовлення товару, майданчики, надають інформацію на платній основі тощо).

На першому етапі дуже важливо правильно визначити цілі і завдання сайту, а також виділити найбільш важливі з них. Правильна постановка задачі та чітке розуміння кінцевої мети – запорука передбачуваного результату.

Завдання, які клієнт вирішує з допомогою розробки сайту повинні відповідати загальним маркетинговим та рекламним завданням компанії.

Іншими важливими моментами цього етапу є: формування вимог до розробників сайту (далі виконавцям), документування попередніх вимог до сайту, визначення рамок бюджету (оцінка своїх можливостей) і часу на реалізацію проекту.

Попередні вимоги до виконавця, як правило, полягають у тому, що він повинен:

* Відповідати статусу клієнта;
* Перебувати в прийнятному для клієнта ціновому сегменті;
* Володіти успішним досвідом реалізації аналогічних проектів.

У попередніх вимогах (попереднє технічне завдання) до сайту, як правило, міститься наступна інформація:

* Цілі та завдання, що стоять перед сайтом;
* Опис цільової аудиторії;
* Опис примірної структури сайту;
* Функціональні вимоги.

При визначенні рамок бюджету основними джерелами інформації є:

* Знайомі, які мають успішний досвід створення аналогічного сайту;
* Доступні фінансові засоби, що визначаються маркетинговим бюджетом;
* Пропозиції щодо бюджету від виконавців;
* Відкриті джерела інформації.

2. Аналіз ринку (Пошук інформації)

Станом на 12 червня 2006 р. в каталозі пошукової системи Яндекс, в розділі «Створення сайтів», в Московському регіоні, офіційно зареєстровано 463 сайту компаній, що займаються розробкою сайтів. Необхідно відзначити, що в даному каталозі зібрані, в основному, більш-менш стабільно працюють компанії, а реальна кількість виконавців, на нашу думку, як мінімум в 3,5 рази більше і складає більше 1 500. І це тільки в Московському регіоні.

Інформацію про потенційних виконавців можна отримати, використовуючи наступні джерела інформації:

* Знайомі, друзі, колеги;
* Пошукові системи та каталоги;
* Спеціалізовані on-line і off-line видання;
* Посилання з розроблених проектів;
* Проведення відкритого тендера (наприклад, опублікувавши оголошення на порталах відповідної тематики тощо).

Вибрати виконавця серед безлічі різних компаній досить складно. Однак правильне сегментування виконавців може значно звузити коло вибору.

Сегментація виконавців

Як і в будь-якій іншій сфері, в області інтернет розробок серед виконавців можна виділити певні групи. Безвідносно спеціалізації, виконавців можна умовно розділити на 4 сегменти:

1. «Еліта»

До даної групи належать лідери ринку Інтернет-розробок. Ринок клієнтів у даній групі це: середні і великі підприємства переважно високоприбуткових галузей, а також державні компанії.
Переваги: Дуже високий рівень сервісу, високий рівень професійної підготовки, гарантована якість послуг і термінів розробки, статус.
Недоліки: Висока вартість послуг, недостатня гнучкість у спірних питаннях.

2. «Професіонали»

До даної групи ставляться компанії, які давно працюють на ринку, і зарекомендували себе як стабільні і надійні компанії. Ринок клієнтів у даній групі аналогічний групі «Еліта».

Переваги: Високий рівень сервісу, високий професіоналізм співробітників компанії, гарантована якість послуг і термінів розробки.

Недоліки: Менший, у порівнянні з «Елітою», статус.

3. «Претенденти»

Численна група виконавців, як правило, не так давно працюють на ринку даних послуг. Ринок клієнтів в даній групі, як правило, це невеликі і середні компанії.

Переваги: Основними критеріями конкурентної боротьби є підвищена індивідуальність в роботі з кожним клієнтом (проектом), відносно невисока вартість послуг.

Недоліки: Як правило, недостатня компетентність одночасно у всіх питаннях, т. к. часто в компанії працюють кілька осіб, які одночасно виконують багато різних функцій. Можлива затримка з термінами здачі проекту.

4. «Студенти»

Численна група виконавців. Основним інструментом конкурентної боротьби є вартість послуг.

Переваги: Низька вартість послуг, велика кількість виконавців в сегменті.

Недоліки: Відсутність гарантій якості робіт, а особливо – термінів виконання; низька ймовірність довгострокових відносин.

На рис. 2 можна відзначити пряму залежність ціни від якості надаваних послуг і бренду виконавця. Порядковим числам відповідають порядкові числа чотирьох цільових груп виконавців, а також, приблизний обсяг ринку, який, за нашою оцінкою, займають ті чи інші групи.

Сайт від ідеї до реалізації

Рис. 2. Залежність вартості послуг від якості/бренду

У групі «Еліта» і «Професіонали» основною конкурентною перевагою є не ціна, а якість послуги і престиж виконавця і, як наслідок, надійність і захищеність бізнесу клієнта.

Виникає резонне питання: як же визначити, хто до якого сегменту належить?

В першу чергу слід звернути увагу на наступні нюанси: хто є клієнтами виконавця, рівень робіт, згадки компанії виконавця в ЗМІ, наявність нагород, рекомендаційних листів і, звичайно ж, вартість послуг. Ціна є важливим фактором у визначенні статусу виконавця.

Ще однією ознакою сегментації виконавців є їх спеціалізація в інтернет-розробках. Можна виділити 4 основні групи:

1. «Технарі»

Спеціалізуються на технічно складних проектах, які передбачають більшу функціональність і інтерактивність (наприклад, інформаційні портали). Як правило, мають CMS власної розробки.

2. «Дизайнери»

Найбільш сильні в тих проектах, де потрібна висока креативність в дизайні – промо-сайти, презентаційні сайти. Найчастіше використовують CMS сторонніх розробників.

3. «Оптимізатори»

Займаються пошуковим просуванням сайтів, розроблених, в основному, іншими компаніями. Завдяки вузькій спеціалізації в змозі відслідковувати постійні зміни в алгоритмах пошукових систем і досягати бажаних результатів.

4. «Гібриди»

Поєднують в собі якості груп, описаних вище.

Очевидно, що в кожній конкретній ситуації існують свої переваги і недоліки при звертанні до тієї чи іншої групи виконавців. Наприклад, якщо Вам необхідно розробити яскравий, іміджевої сайт, краще звернутися до групи «Дизайнери» або «Гібриди».

Крім веб-студій, які, як правило, мають юридичний статус, на ринку виконавців існує величезна кількість «вільних художників» (фрілансерів). Це окремі люди або групи людей), які надають послуги приватним чином, як правило, без оформлення необхідних документів. Основними мінусами роботи з фрілансерами є: відсутність юридичної захищеності клієнта, і відповідно, негарантовані якість і терміни виконання роботи. Однак досить часті випадки високої якості роботи, так як серед фрілансерів досить великий відсоток становлять співробітники відомих компаній (у минулому або сьогоденні).

При розробці складних (з тієї чи іншої точки зору) проектів виникає питання: працювати тільки з одним виконавцем або доручити певні етапи ряду виконавців?

На думку авторів, схема з декількома виконавцями цілком можлива, але при дотриманні кількох умов:

* Однаково професійні виконавці у своїх областях: при недотриманні цієї умови неминуче виникнення конфліктів: зокрема, при передачі результатів робіт між етапами. Іншими словами, виконавці повинні знаходитися в одному або суміжних сегментах («Еліта», «Професіонали», «Претенденти», «Студенти»).
* Робота всіх виконавців повинна координуватися людьми, які розуміються на всіх етапах роботи. Це можуть бути представники Замовника, одного з виконавців або ж сторонні Консультанти. Основними функціями координатора є: постановка завдань, детальне планування робіт і контроль їх виконання, здійснення комунікації між виконавцями.

З переваг такого підходу можна виділити потенційну синергію досвіду кількох виконавців.

До недоліків можна віднести підвищену кількість комунікацій в процесі роботи.

Вартість створення сайту

У фахівців, що працюють у сфері професійних послуг, є така приказка: «клієнт може отримати те, що він хоче, або швидко, або добре, або дешево, але він не може отримати все це одночасно». клієнту доводиться вибирати дві з цих трьох можливостей.

Мінімальна можлива ціна визначається собівартістю сайту, а максимальна — якістю продукту (сайту), швидкістю виконання замовлення, брендом виконавця.

Потрібно враховувати не тільки економічні, але і психологічні фактори ціни. Ні для кого не секрет, що багато клієнтів дивляться на ціну як показник якості і статусу (і ряд виконавців, у свою чергу, враховує це у своєму ціноутворення).

Провівши маркетингові дослідження, при бажанні можна з тією або іншою часткою ймовірності вважати конкретну вартість послуг виконавця (компаній, що надають послуги з розробки сайтів).

Очевидно, що вартість сайту залежить від обсягу робіт, строків і, найголовніше, від рівня (Бренду) виконавця.

В якості прикладу розглянемо короткий технічне завдання гіпотетичної компанії ПАТРІОТ ПІАР.

Компанія ПАТРІОТ ПІАР — компанія, що динамічно розвивається, офіційно зареєстрована в 1998 році.

Компанія надає такі основні послуги:

* Встановлення і розвиток взаємин із засобами масової інформації;
* Позиціонування та маркетингові комунікації;
* Консультування з питань інформаційної політики, іміджу та репутації;
* Організація свят і корпоративних заходів;

Компанія ПАТРІОТ ПІАР працює на ринку більше 10 років і займає близько 10% російського ринку у відповідній сфері. Клієнтами є найбільші російські і зарубіжні компанії.

У компанії вже є розроблений сайт, але він не вирішує поточні завдання.

Проблеми:

1. Сайт має структуру, яка була актуальна для компанії в момент створення сайту, тобто у 1999 році.
2. Сайт має морально застарілий дизайн.
3. Немає можливості редагування сайту силами співробітників компанії: за будь-якими змінами доводиться звертатися до веб-студію, яка розробила цей сайт, причому, будь-яка робота коштує додаткових коштів.
4. Хоча сайт існує з 1999 року, проблематично знайти в пошукових системах навіть по назві компанії.

Попереднє технічне завдання:

Основна мета:
Просування бренду компанії в Інтернеті. Під просуванням розуміється оперативне донесення інформації до цільової аудиторії, формування позитивного іміджу компанії допомогою стильного дизайну сайту і анімації.

Основне завдання:
Розробка нового корпоративного (іміджевого) сайту компанії.

Цільова аудиторія:
Менеджери середньої і вищої ланки, консультанти, власники і керівники російських і зарубіжних компаній. Переважно чоловіки у віці від 30 до 55 років, які мають як мінімум одну вищу освіту. Рівень доходу — високий.

Попередня структура сайту:

1. Про Компанію
Історія компанії
— Місія компанії
— Корпоративні цінності
— Питання та відповіді
— Вакансії
— Новини
2. Клієнти і Партнери
— Клієнти Компанії
— Партнери Компанії
— Відгуки, рекомендації
3. Послуги
— 1 послуга
— Послуга 2
— Інші послуги
4. Проекти
5. Довідкова інформація
— Терміни
— Статті
— Законодавство
7. Контакти

Додаткова інформація:
Управління контентом сайту повинно здійснюватися в рамках системи управління.

Бюджет:
Від 3 000 до 6 0000 EUR.

За нашою оцінкою, ціни на розробку такого сайту можна також диференціювати, і вони могли б бути наступними:

1. Демпінгові: від 300 до 1 500 EUR («Студенти» — 84% ринку).
2. Низькі і середні: від 1 500 до 3 000 EUR («Претенденти» — 10% ринку).
3. Середні і вище середнього: від 3 000 до 10 000 EUR («Професіонали» — 5% ринку).
4. Високі: від 10 000 до 40 000 EUR («Еліта» — 1% ринку).

Терміни розробки, як правило, залежать від поточної завантаження виконавця і від приналежності виконавця до тієї чи іншої групи.

1. «Студенти»: до одного місяця.
2. «Претенденти»: від одного до двох місяців.
3. «Професіонали»: від одного до трьох місяців.
4. «Еліта»: від двох до чотирьох місяців.

Ці терміни фіксуються в комерційних пропозиціях і договорах. Але реальний час виконання проекту може значно затягнутися. Це відбувається в основному, якщо:

* Технічне завдання складено недостатньо коректно (докладно);
* Відсутність інформації з боку клієнта (текстів, фотографій тощо);
* «Бюрократизированность» процесів і прийняття рішення, як у клієнта, так і у виконавця.
* Переоцінка власних можливостей: бюджет проекту недостатній для вирішення поставленої задачі силами виконавця, відсутність у клієнта постійно виділеного працівника, відповідального за взаємодію з виконавцем і т. п.

Виникає резонне питання: чому «Студенти» роблять швидко і дешево, а «Еліта» — так довго і дорого? Це пояснюється рівнем компетенції виконавця, його статусом, різницею в організації робіт. Наприклад, над проектом компанії з групи «Еліта» працює у середньому 10 чоловік. Це впливає і на строки (збільшується кількість комунікацій всередині виконавця), і на вартість. Але, з іншого боку, це є передумовою для професійної реалізації кожного етапу розробки сайту.

3. Аналіз інформації і вибір виконавця

Досвідчені психотерапевти часто цитують афоризм, який показує залежність перспектив шлюбу від типу відносин: «Якщо Ви і Ваш партнер вмієте не тільки брати, але й давати швидше за все, Ваш шлюб буде МІЦНИМ. Якщо один з Вас вміє тільки брати, а інший вміє тільки давати – ймовірно, Ваш шлюб буде ПРОБЛЕМНИМ. Якщо Ви обидва вмієте тільки брати — Ваш шлюб буде КОРОТКИМ».

Вибір партнера в бізнесі чимось нагадує вибір партнера в шлюбі, і, якщо Ви хочете, щоб Ваш діловий союз з виконавцем був довгим і щасливим – ретельно вибирайте партнера.

Очевидно, що тільки правильний вибір партнера буде сприяти досягненню Ваших цілей і допоможе забезпечити професійну розробку сайту, а також сприяти його подальшої ефективної роботи.

На даному етапі клієнту необхідно ретельно розглянути отриману в ході попереднього аналізу інформацію і скласти шорт-лист, що складається з кількох виконавців, які повинні відповідати попередніми вимогам (відповідають статусу клієнта, знаходяться в прийнятному для клієнта ціновому сегменті, мають можливість вирішити поставлену задачу).

У кожного клієнта є свої критерії вибору, тобто певні ознаки, за якими можна вибрати виконавця у відповідності з його професійними якостями. Однак якщо сайт повинен бути не тільки професійно розроблений, але і давати повноцінну віддачу від вкладених в нього коштів, ми рекомендуємо дотримуватися мінімуму наступних критеріїв:

* Достатній час присутності виконавця на ринку;
* Розробка сайту – одне з основних напрямків діяльності виконавця;
* Наявність достатньої кількості якісних робіт в портфоліо;
* Позитивні відгуки (рекомендації) клієнтів про роботу виконавця;
* Наявність зручної і надійної системи управління сайтом;
* Хороший рівень підготовки документів (комерційне пропозицію, технічне завдання, договір);
* Оперативна реакція на запити клієнта.

Якщо після успішних переговорів у Вас з’явилося кілька потенційних виконавців, і Ви сумніваєтеся, з ким із них конкретно співпрацювати, ми рекомендуємо Вам звернути увагу на такі додаткові критерії:

Взаємовідносини («почуття ліктя»)

Чи Комфортно Вам спілкуватися з потенційним виконавцем, чи відчуваєте Ви інтуїтивно, що подальший процес спілкування дозволить Вам ефективно взаємодіяти на всіх етапах роботи над проектом?

Взаємні інтереси

Чи змогли Ви в ході переговорів з виконавцем домовитися про прийнятні для всіх умовах угоди, при яких підписання контракту вигідно обом сторонам?

Рішення та інновації

Чи вдалося Вам у діалозі з виконавцем знайти якісь нові, нестандартні рішення поставлених завдань? Як правило, лише нові ідеї і рішення роблять компанії лідерами ринку.

Щирість

Чи відчуваєте Ви, що на всі питання, які Ви задаєте виконавцю, Ви отримуєте відверті відповіді? Тільки чесність і відкритість сприяє тривалому і плідному співробітництву.

Зобов’язання

Чи вдалося Вам досягти однозначного розуміння за зобов’язаннями, які стоять перед Вами і перед виконавцем і готові сторони відповідати за цими зобов’язаннями згідно з домовленостями?

Не всі критерії рівнозначні, необхідно диференціювати важливість критеріїв, тобто надати їм різні пріоритети і, проаналізувавши всі критерії в сукупності, можна зробити усвідомлений вибір виконавця. Наскільки цей вибір буде правильним, покаже час.

4. Розробка сайту

Розробку сайту можна образно порівняти з будівництвом свого будинку. Причому, як на етапі вибору місця для будівництва, так і аж до всіх етапів побудови: від проектної документації і закладки фундаменту до внутрішньої і зовнішньої обробки приміщення.

Ця аналогія взята нами з метою ілюстрації того, що етапи розробки проекту, як правило, йдуть послідовно, тому вкрай важливо дотримуватися черговість етапів і розуміти, що будь-які несподівані і неузгоджені заздалегідь зміни і правки можуть значно збільшити вартість сайту, так і терміни, а також значно вплинути на ефективність роботи Виконавця. Наприклад, коли починається внутрішня обробка, вже майже неможливо поміняти щось у фундаменті будинку – для цього доведеться перебудовувати весь будинок.

Ми розглянемо основні етапи робіт по розробці сайту і ступінь участі в проекті тих чи інших фахівців.
Етапи розробки сайту:

1. Передпроектна підготовка

1.1. Передпроектні дослідження
Ознайомлення з проектом, уточнення цілей і завдань. Вивчення бізнесу клієнта, визначення та аналіз цільової аудиторії. Аналіз конкурентів. Складання календарного плану робіт. Формування бюджету та робочої групи.

1.2. Розробка технічного завдання
Розробка і затвердження остаточного технічного завдання, що включає вимоги до дизайну і вимоги до технічної частини проекту. Розробка структури сайту (карти сайту).
2. Розробка та узгодження дизайну

2.1. Дизайн-концепція сайту (креативний дизайн)
Креативна ідея, розробка основний графічної концепції дизайну сайту на прикладі головної сторінки. Адаптація елементів фірмового стилю клієнта для сайту.

Не зайве буде сказати про те, що для будь-якого продукту важлива візуальна складова. Адже саме за зовнішнім виглядом складається перше враження про компанію, про її продукт. Важлива не тільки креативна ідея хороша, але й адекватна професійна реалізація цієї ідеї.

2.2. Технічний дизайн
Створення графічних шаблонів типових сторінок сайту на основі затвердженої концепції дизайну.
3. Верстка

Верстка html-сторінок сайту на основі затвердженого дизайну типових сторінок.
4. Програмна частина проекту

4.1. Інтеграція сайту з системою управління
Зараз вже жоден сучасний сайт не обходиться без системи управління, т. к. важлива не тільки красива зовнішня оболонка цього сайту, але і можливість зручної роботи з ним. Це особливо актуально для сайтів з розгалуженою структурою і великим об’ємом даних. В цей етап входить: інтеграція з системою управління, програмування, налаштування сервера, забезпечення безпеки проекту. Контроль якості.

4.1. Програмування, запуск проекту
На цьому етапі напрацьовується функціонал, що не входить у стандартний склад системи управління.

5. Інформаційне наповнення сайту

Інформаційне наповнення сайту необхідними фотографіями і контентом. З боку клієнта важливо відповідально підійти до цього етапу, заздалегідь підготувавши всю необхідну інформацію для сайту.

6. Тестування сайту в Інтернеті

Тестування працездатності сайту на наявність помилок, тестування html-сторінок на коректність роботи в різних браузерах (Internet Explorer, Netscape, Opera, Safari).

7. Здача сайту в експлуатацію

Організація робіт з розміщення проекту в мережі інтернет на домені клієнта. Фінальне тестування проекту. Навчання персоналу клієнта роботи з системою управління сайтом.

8. Просування сайту

В даний час вже мало просто розробити якісний сайт із зручною структурою і навігацією, дуже важливо забезпечити цього сайту високу відвідуваність. Домогтися цього можна не тільки розміщенням реклами в засобах масової інформації, але і здійснюючи просування сайту в пошукових системах і каталогах, а також рекламою в Інтернеті.

Велика частина роботи по просуванню сайту повинна бути закладена спочатку, при проектуванні проекту, тому вкрай важливо, щоб виконавець, який займався розробкою архітектури сайту, був компетентним у питаннях оптимізації; в іншому випадку ми рекомендуємо залучити в якості консультантів компанію, що має досвід успішної пошукового просування сайтів. Ці ж рекомендації відносяться до етапів верстки та програмування.

Робоча група

Тепер розглянемо ступінь участі фахівців, які беруть безпосередню участь у створенні сайту.
Для повноцінної розробки, з боку виконавця повинна працювати команда, що складається з наступних фахівців:
1. Менеджер проекту

Спеціаліст, який здійснює загальне керівництво щодо організації робочого процесу проекту. В його компетенції: формування та контроль робочої групи проекту, складання графіка робіт, контроль над якістю і термінами виконання робіт, а також управління бюджетом проекту та ризиками.
2. Арт-директор

Спеціаліст, який здійснює загальне керівництво за творчим процесом і розробляє спільно з дизайнером загальну концепцію дизайну проекту. В його компетенції: контроль якості роботи дизайнерів і верстальників.
3. Технічний директор

Спеціаліст, відповідальний за програмну частину проекту і здійснює загальний контроль над роботою технічних фахівців (html-верстальників, програмістів, технічних дизайнерів, тестувальників).
4. Спеціаліст з юзабіліті і оптимізації

Спеціаліст, відповідальний за розробку зручною та зрозумілою для користувача структури сайту, а також рекомендуючий вимоги до правильного написання інформаційних блоків (назв розділів, заголовків, гіперпосилань).
5. Дизайнер

Фахівець, який розробляє креативну концепцію дизайну сайту, а також різних графічних елементів сайту (ілюстрацій, іконок, візуальних образів).
6. Технічний дизайнер

Фахівець, який розробляє типові сторінки сайту на основі затвердженої концепції сайту.
7. HTML-верстальник

Фахівець, що здійснює верстку html-сторінок сайту.
8. Програміст

Фахівець, що відповідає за інтеграцію системи управління, розробляє різні скрипти, проектувальний бази даних та вирішує інші завдання, пов’язані з програмуванням.

Також у проекті можуть брати участь і інші фахівці, такі як: sale-менеджер, тестувальник, flash-дизайнер і flash-програміст, контент-менеджер, маркетолог, копірайтер.

У невеликих веб-студіях функції декількох фахівців часто «замикаються» на одній людині. Так, наприклад, функції технічного дизайнера і верстальника може виконувати один і той же фахівець.

З боку клієнта повинен бути виділений працівник, який здійснює комунікації з виконавцем. Ця людина має бути сполучною ланкою між робочою групою виконавця і так званими «внутрішніми замовниками» клієнта (людьми, які безпосередньо чи опосередковано беруть участь у процесах постановки завдань і оцінки результатів їх виконання і прийняття рішень).

5. Оцінка результату

Отже, сайт готовий і запущений в експлуатацію, як же оцінювати результат?

Оцінка результату може бути високою, якщо виконуються три важливі умови, нерозривно пов’язаних між собою, це:

1. Поставлена задача виконана виконавцем у відповідності з пропонованими вимогами клієнта.
2. Досягнуті кінцеві цілі, що стоять перед сайтом.
3. Клієнт задоволений якістю послуги.

Якість сайту – це характеристика сукупності результатів діяльності виконавця та комунікацій з них, які клієнт отримує на протязі всіх етапів розробки та експлуатації сайту.

Якість може мати дві сторони: суб’єктивну — задоволеність клієнта від наданої послуги, і об’єктивну — властивості кінцевого продукту, що не залежать від задоволеності клієнта.
Суб’єктивна:

Замовляючи розробку сайту, клієнт не купує кінцевий продукт: він купує гарантії того, що його очікування до послуги (продукту) будуть реалізовані.

Відповідно, покупка буде вдалим в тому випадку, коли очікування клієнта повністю втілені в кінцевому продукті (сайті).
З точки зору клієнта, якість сайту, який він отримає у процесі його створення, складається з безлічі різних факторів, основними з яких є: сервіс, ціна, престижність, надійність. Ціна має безпосередній вплив на всі ці фактори (правда, не завжди однозначне).

Наприклад, маючи бюджет на розробку сайту менше 2 000 EUR, можна розробити досить непоганий сайт з хорошим дизайном, але з іншого боку можна вкласти в розробку більш 5 000 EUR і отримати такий же сайт, тільки з ексклюзивним дизайном.
Таким чином, клієнт може бути цілком задоволений, заплативши певну суму і отримавши за ці гроші продукт, який буде відповідати його очікуванням. Але не завжди задоволеність клієнта пов’язана тільки з високим сервісом, престижністю і надійністю кінцевого продукту.

Об’єктивна:

Ми вважаємо, що професійно розроблений сайт повинен відповідати, як мінімум, наступним вимогам:

* Мати оригінальний ексклюзивний дизайн;
* Мати зручну і зрозумілу навігацію по сайту;
* Мати надійну й зручну в експлуатації систему управління сайтом;
* Задовольняти конкретні потреби цільової аудиторії клієнта;
* Відповідати вимогам клієнта, наведеним у ТЗ.

Ознакою гарної якості сайту може бути висока оцінка сайту цільовою аудиторією, позитивні відгуки колег і партнерів про роботу сайту, висока оцінка компетентних експертів.

Також важливо, щоб дотримувалися й інші негласні вимоги, такі як високий рівень сервісу з боку виконавця, гарантія на працездатність сайту.

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ СТАТТІ:

1. Завдання, які клієнт вирішує з допомогою розробки сайту повинні відповідати загальним маркетинговим та рекламним завданням компанії.
2. Правильний вибір партнера буде сприяти досягненню Ваших цілей і допоможе забезпечити професійну розробку сайту, а також сприяти його подальшої ефективної роботи.
3. Ви можете розробити сайт або швидко, або добре, або дешево, але отримати всі три можливості одночасно неможливо.
4. Вартість послуг залежить від цілей і завдань проекту і складається з обсягу робіт (часу, що витрачається виконавцем на проект), кваліфікації виконавця і популярності (бренду) виконавця.
5. Якість сайту – це характеристика сукупності результатів діяльності виконавця та комунікацій з них, які клієнт отримує на протязі всіх етапів розробки та експлуатації сайту.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ (ТЕРМІНИ)

Сайт – це сукупність сторінок, розташованих в єдиному адресному просторі (домені), що містять текстову та графічну інформацію (а також будь-яку іншу інформацію, яка може бути представлена в електронному вигляді), і володіють певними функціональними можливостями. Робота з сайтом можлива при наявності таких програм (браузерів) як: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari та інших.

Домен — доменне ім’я — це унікальний адресу, з допомогою якого будь-який користувач може знайти Вас в мережі Інтернет/ Інтранет. Абревіатура «www» (World Wide Web) не є частиною доменного імені.

Технічне завдання (ТЗ) — основний документ, що визначає вимоги та порядок створення сайту.

Дизайн сайту — загальне графічне рішення того чи іншого іміджевого елемента сайту. Дизайн сайту поділяється на дизайн-концепцію і технічний дизайн.

Дизайн-концепція — графічне рішення головної сторінки сайту, демонструє основну ідею дизайну сайту, а також варіант дизайну внутрішньої сторінки сайту, витриманий в тому ж стилі, що і головна сторінка.

Верстка – це процес перетворення дизайну сайту з графічного формату (в основному PSD) гіпертекстовий (найчастіше HTML — Hyper Text Markup Language).

Юзабіліті (usability) – цей термін прийнято використовувати для визначення ступеня зручності використання сайту його відвідувачами. Поняття «юзабіліті» включає в себе як інформаційну складову (наприклад, зручність навігації, читається шрифт тощо), так і ряд технічних аспектів (наприклад, швидкість завантаження сторінок сайту тощо).

Система управління сайтом (CMS — Content Management System) – програмне забезпечення, що дозволяє керувати вмістом і структурою сайту.