Текст заполонив все. Звичайно, існують і інші способи вираження і передачі інформації: картинки, звуки, відео, але вони застосовуються значно рідше. Це пояснюється тим, що на умовному стовпі легше помістити паперове оголошення, ніж встановлювати екран для показу реклами або наймати людину з рупором:

В інтернеті ситуація не змінюється: зображення і відео важать значно більше, ніж текст, і це завжди позначається на швидкості завантаження веб-сторінок. Таким чином, переважну частину часу користувач проводить в «суспільстві» букв і цифр, а за його зручність в такій «компанії» відповідає типографіка.

Про важливість застосування

Під типографікою слід розуміти комплекс правил по оформленню тексту, головна мета якого – виклик читацького інтересу. Якщо розглядати сайтостроение, то ігнорування правил типографіки може створити значні проблеми з ефективністю роботи ресурсу. Серед інших причин збитковості веб-проекту, можуть бути наступні:

  • Відмова користувача від відвідування сторінки. Текст може відразу ж налякати людину до такої міри, що він навіть не стане намагатися робити щось, крім закриття сторінки. І для такого «переляку» досить навіть невеликих відхилень від прийнятих норм.
  • Невиконання цільових дій. Якщо сторінка має якийсь практичний сенс (поставити лайк, зробити покупку, підписатися), то все на ній повинно підводити до заповітного кліку. Якщо ж відвідувач просто загубився або не зрозумів, що треба робити, то причиною запросто може бути неправильно вибраний шрифт або довжина рядка.
  • Втрата інформативності тексту. Через недбале або невміле оформлення може постраждати сенс навіть найкращої статті. Внаслідок цього відвідувач навряд чи повернеться на сайт або порекомендує його своїм друзям.

Якщо ж ретельно стежити за дотриманням норм типографіки на сторінках свого сайту, можна домогтися підвищення якості текстів без втручання в їх суть. Стаття, виконана у відповідності з загальноприйнятими правилами оформлення, буде набагато краще сприйматимуться читачами, ніж той же текст, але ніяк не оброблений.

Що враховує типографіка

Роль шрифту в оформленні тексту складно переоцінити, адже він наш інтернет-почерк. Якщо вчителі в школі лаяли за «як курка лапою» і знижували оцінки, то за невдало вибраний шрифт користувачі будуть ігнорувати сторінки вашого ресурсу. Щоб цього не сталося, необхідно дотримуватися базових рекомендацій.

  • Робіть наголос на зміст тексту, а не на незвичність оформлення. Новаторство – це, безумовно, чудово, але от тільки воно не завжди сприймається з ентузіазмом. Людина, потрапивши на сайт за конкретним запитом, очікує отримати відповідну інформацію, і якщо навіть самий гарний шрифт у світі заважає сприйняттю, то відвідувач нещадно покине сторінку. Оформлення має лише підкреслювати інформацію, а не виходити на перший план:

Типографіка: як не лякати текстом

У прикладі вище шрифт сам по собі гарний, але заважає сприймати інформацію про Microsoft, яка необхідна користувачеві.

  • Шрифт повинен підходити до тематики сайту:

Типографіка: як не лякати текстом

Таке оформлення застосовується до сайту, присвяченому поезії, але ніяк не до новинного порталу. У більшості випадків підійдуть стандартні шрифти, такі як Times New Roman або Arial.

  • Не варто вміщувати у текст відомі вам шрифти:

Типографіка: як не лякати текстом

Постійно змінюються букви не дозволять створити хороше враження у читача. Допускається використання двох-трьох шрифтів в одній статті, але вони обов’язково повинні бути стилістично пов’язані, щоб не відволікати від сприйняття інформації.

Також слід надавати серйозне значення якісної верстці сайту. Адже не хотілося б, щоб ретельно відредагована та оформлена стаття при публікації перетворювалася на неорганізовану купу тексту. Верстка відповідає за кросбраузерність – коректне відображення сторінок у всіх браузерах.

Найбільші проблеми, як правило, виникають з Internet Explorer, в той час як формування сторінок під Chrome або Mozilla зазвичай вимагає невеликих змін.

Також рекомендується враховувати особливості операційних систем, у яких можуть працювати користувачі. Приміром, слід передбачити можливу відсутність того чи іншого шрифту і додати альтернативу, інакше з’явиться стандартний варіант.

Крім того, необхідно ретельно відслідковувати дотримання структури заголовків, а також коректне відображення тексту при його збільшенні.

Якщо розглядати таке поняття, як дизайн стосовно типографіці, то в першу чергу слід говорити про розміщення тексту на сторінці відносно інших об’єктів, а також блоків тексту між собою:

Типографіка: як не лякати текстом

Необхідно враховувати те, що користувач може, як читати всю статтю цілком вдумливо й уважно, так і перегортати сторінку в пошуках потрібної інформації.

Також слід обов’язково враховувати цілі, які переслідує оформлення тексту. Адже якщо для реклами застосовуються одні правила, то для самої сторінки, на якій розміщений банер – зовсім інші. Досвідчені веб-дизайнери не допускають подібні невідповідності і відразу ж звертають увагу замовників на помилки оформлення.

Текст на місці і в русі

Всі ми вчимося писати на папері, а лише потім на комп’ютері. Здавалося б, правила повинні залишитися ті ж, адже змінюється лише інструмент, а не зміст.

Дійсно, правила орфографії та пунктуації зберігаються, проте норми оформлення тексту мають свої особливості, за які відповідає екранна типографіка. Вона встановлює правила форматування текстів, такі як відступи, вирівнювання, лапки, тире і багато інші:

Типографіка: як не лякати текстом

Такі деталі в сумі й становлять той образ інформаційного наповнення сторінки ресурсу, який постає перед відвідувачем.

Ми звикли бачити слова нерухомими, міцно засіли на білих сторінках, однак це не завжди так. Текст може ставати динамічним сам по собі або разом з яким-небудь об’єктом на веб-сторінці. За рух букв, слів і речень відповідає кінетична типографіка:

Типографіка: як не лякати текстом

Її яскравим представником виступають титри до фільмів, які в сучасному уявленні вже зведені в ранг окремого мистецтва.

В інтернеті часто можна помітити динамічний текст анімованих банерів. Реклама вимагає залучення уваги, а кінетична типографіка – відмінний засіб для цього.

Таким чином, неможливо здійснити якісне подання інформації за допомогою тексту без дотримання норм і правил типографіки. Неграмотно оформлений контент призведе до проблем із сприйняттям, а отже – суттєво знизить відвідуваність і конверсію.

Слід приділяти пильну увагу використанню шрифтів, кросбраузерності розташуванню текстових блоків відносно один одного.

Мало хто замислюється про те, яку роль відіграє типографіка в дизайні сайтів. Між тим, багато ресурси подобаються нам саме завдяки правильним рішенням при виборі текстового оформлення. Деякі веб-дизайнери зводять типографіку в ранг мистецтва, ставлячи її в основу при формуванні стилю сайту:

Типографіка: як не лякати текстом

Коли неправильно вибраний міжрядковий інтервал губить потенційно успішний проект – це сумно. Не варто дозволяти подібного статися.