CMS Joomla займає друге місце за поширеністю в інтернеті. Тому багатьох цікавить питання, як створити шаблон для Joomla. Спробуємо навчитися цього.

Про Joomla

Назва CMS більше нагадує ім’я чорношкірої красуні. І це не дивно, адже воно має африканське коріння.

У перекладі з мови суахілі Joomla означає «єдність».

Joomla являє собою систему управління контентом (CMS), реалізовану на основі php і JavaScript з вбудованою підтримкою СУБД MySQL. Вона є нащадком відомого движка Mambo.

Як окрема CMS Joomla почала своє існування не так давно. Її перша версія вийшла лише в 2005 році. Останній є версія 3.3, яка вийшла в жовтні 2014.

До особливостей даної CMS можна віднести:

 • Багатомовність – в базову версію движка вже включена підтримка декількох мов. З допомогою інсталяції лінгвістичних пакетів можлива реалізація інтерфейсу адміністративної та вибіркової частин Joomla на більшості існуючих мов;
 • Безкоштовність – движок, як і багато шаблони для сайту Joomla, поширюється на безкоштовній основі і має повністю відкритий код;
 • Легковажність – до складу інсталяційного пакета CMS входить лише мінімальний набір інструментів. По мірі необхідності він легко розширюється за допомогою установки потрібних доповнень. Завдяки цьому легко оптимізується займане ресурсом простір на хостингу і зменшується навантаження на сервер:

Як створити шаблон для Joomla самостійно

В основі віртуального хостингу лежить обмеження не тільки на займане ним дисковий простір. Крім цього існують обмеження на споживання потужностей серверу сайтами, розташованими на ньому.

Робота з шаблонами в Joomla

В Joomla основним засобом зміни зовнішнього вигляду сайту є шаблон. Він виступає свого роду кістяком, на якому кріпляться всі інші модулі розширення. До особливостей даної CMS також належить можливість установки шаблонів не тільки для фронтальної частини сайту, але і для адміністративної.

В адмінці вся робота з шаблонами відбувається через «Менеджер шаблонов». Початкова версія движка містить кілька попередньо встановлених тем (шаблонів). Нові шаблони, доступні для скачування, можна легко знайти в інтернеті.

Вони можуть розповсюджуватися як на платній, так і на безкоштовній основі. Движок є системою управління контентом з відкритим кодом. Тому створити шаблон Joomla можна і самостійно:

Як створити шаблон для Joomla самостійно

Додатково в панелі адміністрування налаштовується стиль відображення кожної з тем. Ця можливість доступна через вкладку «Параметри» в «Менеджері шаблонів»:

Як створити шаблон для Joomla самостійно

Після натискання на ім’я шаблону в списку відкривається нове вікно. З його допомогою інтерфейсу можливе часткове редагування шаблону Joomla.

Ще однією унікальною можливістю даного движка є використання для оформлення відразу декількох шаблонів. Тобто для пунктів одного меню можна використовувати кілька тем:

Як створити шаблон для Joomla самостійно

Для зміни коду сторінок теми в «Менеджері шаблонів» потрібно перейти на вкладку «Шаблони». У списку нижче вибрати потрібний елемент і натиснути на посилання «Параметри»:

Як створити шаблон для Joomla самостійно

На наступній сторінці вибираємо файл для редагування. Після натискання посилання з ім’ям файлу у вікні редактора шаблонів Joomla відображається код обраної сторінки:

Як створити шаблон для Joomla самостійно

Установка нового шаблону

Для установки нового шаблону до адміністративної частини Joomla використовується «Менеджер розширень». Він доступний через однойменний пункт в панелі управління. У його розділі видно кілька вкладок. Мають досвід роботи з админками CMS поле «Пошук» може ввести в деякий оману.

Поле служить не для пошуку нових розширень в інтернеті. Сторінка дозволяє знайти потрібний модуль серед вже завантажених встановлених в CMS.

Але нас цікавить вкладка «Установка». Після переходу в даний розділ потрібно вибрати один із трьох варіантів, як поставити шаблон на Joomla. Точніше, потрібно встановити місце знаходження інсталяційного пакету:

 • Файлова система;
 • Каталог CMS;
 • Шлях URL.

У разі вдалої установки вгорі з’явиться відповідне системне повідомлення:

Як створити шаблон для Joomla самостійно

Тепер, якщо пройти в «Менеджер шаблонів», то в списку встановлених тем можна побачити новий елемент:

Як створити шаблон для Joomla самостійно

Створення шаблону

Перед тим, як змінити шаблон Joomla або створити новий, потрібно визначитися з його складом. Обов’язковими файлами є:

 • index.php – відповідає за генерацію сторінок;
 • templateDetails.xml – в цьому файлі міститься опис самого шаблону у форматі xml. В його полях зберігаються метадані про автора, версії розширення і інші значення. Всі ці параметри будуть використані системою при роботі сайту.

Теми Joomla зберігаються в директорії templates. Створимо в ній папку під назвою «test». Тут будуть зберігатися всі файли майбутнього шаблону. Всередині цієї папки створимо ще одну папку з ім’ям css. Тут будуть розміщені всі файли стилів.

Для прикладу візьмемо вже зверстану сторінку html з наступним кодом:

Документ без назви
* {
margin:0;
}
body {
height: 100%;
min-width:900px;
font-family:Cambria, «Times New Roman’, serif;
background:#C0C0C0;
font-size:36px;
}
html {
position:relative;
min-height:100%;
}
#header {
height:100px;
background:#0080FF;
color:#fff;
padding-top:10px;
}
#content {
padding-top:20px;
padding-bottom: 100px;
}
#footer {
height: 50px;
padding-top:10px;
background:#0000A0;
position: absolute;
bottom: 0;
width: 100%;
}
#header .in_header {
width:800px;
margin:auto;
}
#content .in_content {
width:800px;
margin:auto;
}
#footer .in_footer {
width:800px;
margin:auto;
}

Заголовок

Контент

Підвал

Як створити шаблон для Joomla самостійно

Перед тим, як редагувати шаблон Joomla далі, весь css потрібно перенести в файл style.css і зберегти його в папці «css». Код файлу залишиться без змін.

Тепер створюємо xml опис шаблону. У ньому задаються значення тих параметрів, які відображаються в «Менеджері шаблонів». Вміст файлу templateDetails.xml:

Test
1 May 2014
Man
avtor.mail.ru
http://www.avtor.ru
Copyright (C) 2005 — 2014 Open Source Matters, Inc. All rights reserved.
GNU General Public License version 2 або пізнішої версії
1.6.0
TPL_TEST_XML_DESCRIPTION
css
index.html
index.php
templateDetails.xml
top
footer

Загальні опису кожної з груп параметрів подано в коментарях. Більш докладну інформацію про значення конкретного поля можна отримати в технічній документації до CMS Joomla.

Але це ще не все. До того, як зробимо шаблон для Joomla, залишилося пару кроків. Тепер потрібно створити файл index.php. Ось його код:

params->get(‘logo’)) : ?>
Як створити шаблон для Joomla самостійно

Заголовок

Підвал

Розберемося з кодом:

 • рядок виводить вміст заголовка;
 • виводить вміст блоку;
 • виводить блок, позиція якого вказана в значенні атрибута name. У полі name встановлюється один з вбудованих стилів (xhtml, rounded, outline та інші);
 • у разі помилок з’являється системне повідомлення.

Тепер додамо по порожньому файлу index.html у кожну папку. Вони потрібні для заборони лістингу між директоріями. Залишилося лише створити архів з усіма файлами шаблону і встановити його через Менеджер розширень». Після інсталяції його ім’я буде відображено у списку «Менеджер розширень»:

Як створити шаблон для Joomla самостійно

Альтернатива

Створити шаблон для Joomla самостійно досить складно. Тому в якості альтернативи слід розглянути інші рішення.

Насправді альтернативних рішень не так вже й багато. Після довгих пошуків в інтернеті вдасться натрапити лише на кілька можливих варіантів. Наведемо їх короткий огляд:

 • datsko.it – авторський проект. Автор постійно працює над удосконаленням свого дітища. Хочеться відзначити зрозумілий і простий інтерфейс без набридливої реклами. А також цілком гідний генерований код, який видає цей конструктор шаблонів Joomla:
 • Як створити шаблон для Joomla самостійно

 • cooltemplate.com – ще один генератор. Має англомовний інтерфейс і інструментарієм. Згенеровані ним шаблони потребують певної доробки:
 • Як створити шаблон для Joomla самостійно

 • TemplateToaster – додаток, з яким можна безкоштовно ознайомитися протягом пробного періоду. Воно дозволяє створювати шаблони для декількох популярних CMS. Має наворочений візуальний редактор з можливістю перегляду створеного шаблону в різних браузерах без участі локального сервера.

Як створити шаблон для Joomla самостійно

Але не варто сильно розраховувати на програми для створення шаблонів Joomla. Як показує практика, згенерований код ними потребує серйозного доведення. Тому знання веб-програмування, css і html усе одно будуть потрібні. Так що можна навчитися розробляти шаблони самому або почекати, поки програми стануть більш досконалими. А коли це буде, ні один африканський чаклун не передбачить.