16 квітня була випущена нова версія WordPress під кодовою назвою «Сміт», яка принесла нам черговий набір важливих змін.

На цей раз команда попрацювала в основному над базовими функціями редагування і адміністрування.

Зокрема, зміни торкнулися візуальний редактор, оновлений TinyMCE, відображення галерей з допомогою превью, медіа-плейлисти, інтерфейс віджетів, «живі» прев’ю тим і багато іншого.

Ось що важливо знати про основні зміни в WordPress версії 3.9.

Покращений інтерфейс віджетів

Незважаючи на те, що колишній інтерфейс для роботи з віджетами однією своєю появою встановив негласний стандарт на drag-n-drop в вебі, прийшов час його модернізації.

Команда розробників взяла плагін «Кастомизатор віджетів» (Widget customizer plugin) і фактично вбудувала його ядро.

Найважливіша функція, що з’явилася разом з новим інтерфейсом – можливість «живого» прев’ю редагування, додавання, переупорядковування і видалення віджетів:

Оновлений візуальний редактор

Візуальний редактор зазнав безліч змін, як з зовнішньої сторони, так і під капотом.

Була додана кнопка для створення горизонтальної лінії, оновлені багатопотоковий завантажувач файлів Plupload і редактор TinyMCE. Дрібні зміни торкнулися зовнішнього вигляду багатьох кнопок і іконок.

Новий візуальний редактор має вбудовану функцію попереднього перегляду галерей, що означає: немає більше прямокутних рамок на місці галерей! Ви побачите превью галереї, як зазвичай бачите превью зображень та іншого медіа-контенту.

TinyMCE був оновлений до версії 4.0. До другої мажорній версії було актуалізовано і Plupload. Цей компонент відповідає за інтерфейс завантаження файлів в WordPress:

Все, що ви хотіли знати про WordPress 3.9

Оновлений візуальний редактор придбав функціональність drag-n-drop, що дозволить вам переносити зображення з робочого столу прямо у публікований документ.

Перенесене зображення буде автоматично створено, щоб вміститися у веб-документі.

«Живі» прев’ю тим

«Живі» прев’ю тим дадуть вам зрозуміти, як буде виглядати ваш сайт з використанням іншої теми. Це нововведення вже було випробувано розробниками раніше, тепер же команда WordPress зробила його частиною свого фреймворка.

Крім звичайних налаштувань квітів і заголовків, ви можете додати перерозподілити віджети, щоб побачити в точності, як вони будуть виглядати після того, як ви натиснете кнопку «Зберегти».

Функціонал зображень в заголовку також піддався оновленню і став ще більш гнучким.

Спрощена установка тим

Новий інтерфейс установки тим був значно поліпшений у порівнянні з попереднім. Для користувачів, що бачили екран установки тим WordPress більш ранніх версій, ці поліпшення будуть очевидні.

Разом з тим, встановити нову тему стало простіше, ніж раніше. Інтерфейс був повністю перероблений.

Деякі найбільш популярні теми тепер відображаються безпосередньо у вкладці «Featured» для прискорення їх встановлення:

Все, що ви хотіли знати про WordPress 3.9

Також маються вкладки для популярних і нещодавно випущених тим. Фільтр тим за властивостями був полегшений і перенесено в окрему вкладку.

Аудіо та відео плейлисти

Починаючи з версії WordPress 3.9, користувачі можуть створювати аудіо і відео файли. З плейлистами можна працювати за допомогою шорткодов, так само, як ви раніше могли працювати з фотогалереями.

Завантаження аудіо і відео виконується за допомогою того ж завантажувача медіа, що і при роботі з зображеннями. Тільки тепер у вас є опція додавання медіа-контенту в плейлист.

Маленька, але корисна функція: WordPress 3.9 буде намагатися завантажити зображення обкладинки альбому, використовуючи ID3-теги вашого медіа-файлу.

Ключові моменти для розробників

Розробникам тем і плагінів також необхідно врахувати дещо. У документації по оновленню WordPress до версії 3.9 згадуються чотири абсолютно нових функції. doing_action() і doing_filter() дозволяють визначити, при спрацьовуванні якого хука, виконується код.

Дві інші функції, has_image_size() і remove_image_size(), дозволяють управляти розміром зображень.

Були оновлені різні зовнішні бібліотеки, включаючи jQuery – популярний JavaScript-фреймворк, TinyMCE – компонент, використовуваний для візуального редагування тексту, Underscore – набір утиліт для функціонального програмування на JavaScript, Plupload – движок завантаження файлів в WordPress, Backbone – заснований на Underscore фреймворк, що додає в JavaScript-додатки моделі активних даних з байндингами «ключ-значення» і кастомних подіями, MediaElement – якісний медіа плеєр, заснований на HTML5, Masonry 3 – бібліотека верстки, використовує концепцію масштабованої сітки.

Рівень зберігання даних також був поліпшений: підвищилася захист від збоїв і була забезпечена сумісність з PHP 5.5 і MySQL 5.6.

Наприклад, при доступності інтерпретатора PHP версії 5.5 і вище використовується нова бібліотека mysqli. Автозбереження також було покращено.

Додавання add_theme_support(‘html5’.array(‘gallery’.’caption’)): в файл functions.php вашої теми дозволить використовувати нові HTML5-галереї та написи. Нововведення WordPress 3.9символічні посилання на папку з плагінами тепер працюють.

Хоча технічно це було можливо робити і раніше, тепер така конфігурація повністю підтримується:

«Одна з невеликих крутих фішок, включених в реліз 3.9 – можливість задавати каталоги з плагінами з допомогою символьних посилань. Раніше, хоча плагіни і завантажувалися, функції начебто plugin_url() повертали неправильний шлях, що викликало проблеми в більшій частині плагінів.»

Якщо ви – розробник плагінів або тим, не забудьте оновити ваші репозиторії. Для будь-яких продуктів потрібно буде тільки оновити рядок «Tested Up To», в інших випадках, особливо, якщо ви використовуєте сильно змінені конфігурації редактора або завантажувача медіа-файлів, вам варто вивчити список змін більш докладно:

Все, що ви хотіли знати про WordPress 3.9

Так чого ж ви чекаєте?

Врахуйте, що своєчасне оновлення WordPress на своєму хостингу – перший спосіб запобігання шкідливої активності і експлойтів.

Як завжди, перед оновленням не забудьте зробити резервну копію бази даних на випадок, якщо щось піде не так.

Переклад статті «What You Need To Know About WordPress 3.9» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.