Якщо ви не знали, то між звичайним будівництвом і «зведенням» сайтів є багато спільного. У процесі створення будинку та інтернет ресурсу потрібно дотримувати правильні пропорції між основними частинами.

При цьому важливо дотримуватися встановлених правил і стандартів, а також дотримуватися розмірність, зазначеної у проектній документації. Інакше будівлю або інтернет ресурс можуть не пройти процедуру валідації. І тоді доведеться все починати спочатку:

Валідація в сайтобудуванні

Тепер все вищесказане «натягнемо» на принципи побудови сучасного інтернету. Але у віртуальному просторі, як і в королівстві кривих дзеркал все не так однозначно. І значення обох термінів (валідації та верифікації) просто злилися воєдино:

Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу

Під валідацією сайту розуміється відповідність програмного коду ресурсу всім встановленим і загальноприйнятим нормам розробки, верстки і веб-дизайну. А також тим умовам, які були висунуті замовником виконавцю і прописані в ТЗ розробляється ресурсу.

Але найчастіше під валідністю мається на увазі саме відповідність коду (програмного, html і css) загальноприйнятим і визначеним нормам. Існує кілька організацій, що займаються стандартизацією сучасного веб-простору. Але найбільш авторитетної з них є Консорціум Всесвітньої павутини (W3C):

Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу

Саме спираючись на його стандарти, найчастіше, визначається валідність ресурсу або окремого коду незалежно від мови або технології, які використовувались для написання.

Встановлені консорціумом W3C стандарти є авторитетними для всіх мов програмування та технологій, які застосовуються для створення сайтів. А також для HTML, XML і CSS.

Для перевірки валідності існують спеціальні онлайн-сервіси, так звані «валідатори». Вони дозволяють перевірити на відповідність стандартам W3C сайт або частину коду, і виявити помилки валідації, які були допущені при їх написанні.

Найбільш авторитетним онлайн-вадидатором є ресурс validator.w3.org:

Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу

Дійсний HTML

Здавалося б, все просто! Для валідації будь-якого сайту потрібно лише пропустити код через валідатор, виправити помилки і все. Але не все так просто у віртуальному просторі. Буває, що навіть самий дійсний сайт не буде коректно відображатися в одному з браузерів.

Основною причиною не валідності «працюючого» html є проблема кросбраузерності. Деколи професійному верстальнику доводиться спеціально писати завідомо не валідний гіпертекстовий код, щоб всі частини верстаемого їм ресурсу однаково відображалися у всіх сучасних і застарілих версіях браузерів.

Проблема кросбраузерності в даний час майже вирішена. І все завдяки тому, що при створенні розробники браузерів дотримуються загальноприйнятих стандартів W3C.

Але це не є основною причиною того, від чого страждає валідація html:

 • Не закритий тег – велика частина тегів в html є парними, тобто складаються з відкриває і закриває елемента. Часто при верстці або написанні сценарію веб-майстри забувають дописувати закриваючий тег. А це може призвести до неправильного відображення всього сайту;
 • Порушення вкладеності елементів – ця проблема виникає при блокової верстки, коли не дотримується ієрархічну структуру всіх блоків
  . Або інших парних елементів, якщо частина тега відкрита в одному шарі, а закривається в іншому. При цьому можливе порушення структури дизайну сайту;
 • Використання атрибуту style – в сучасному сайтобудуванні загальноприйнятою нормою є використання для оформлення елементів дизайну каскадних таблиць стилів (CSS). Застарілий атрибут style вживається вкрай рідко: при його використанні обсяги html коду можуть збільшуватися в рази. Це не тільки уповільнює швидкість завантаження всього сайту, але і затруднює його розуміння та подальше редагування;
 • Використання вкладеного CSS – впровадження каскадних таблиць стилів всередину html. Це також збільшує обсяг коду і ускладнює його налагодження. Найкраще стильові опису зберігати в окремих файлах:

Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу

Проблема валідності CSS

Більша частина проблем з кросбраузерністю виникає саме з-за помилок відображення оформлення елементів, заданого за допомогою CSS.

Точніше, щоб вирішити проблему коректного висновку дизайну сайту у всіх браузерах, верстальщику доводиться застосовувати не зовсім «валідні» (на думку W3C) засоби:

 • Коментарі – коли в коментарях (найчастіше для IE) прописується альтернативне значення властивості, невидиме для інших браузерів;
 • Хакі – під ними розуміються спеціальні властивості CSS, дозволяють вирішити проблему некоректного відображення в одному з браузерів:

Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу

 • За допомогою JavaScript – зміна стильового властивості елемента через об’єктну модель документа.

Застосування цих способів (особливо хаків) може негативно впливати на валідність всього сайту, але в теж час дозволяє повністю вирішувати проблему кросбраузерності.

Валідність CSS не є гарантом працездатності ресурсу.

Валідність XML

Набагато простіше все йде з валідністю XML. Щоб створювати чистий код, потрібно дотримуватися зводу основних синтаксичних правил цієї мови:

 • Не забувати про необхідність обов’язкової наявності кореневого елемента;
 • Не забувати закривати тег;
 • Пам’ятати про те, що XML є залежним від регістра мовою;
 • Пам’ятати про необхідність дотримуватися ієрархію вкладеності елементів;
 • Значення кожного атрибута вказується в закритих лапках.

Часто зустрічаються помилки валідації

 • Unknown entity…

Найчастіше таке повідомлення валідатор видає при використанні знаку амперсанда (&) в тій частині адресного рядка, через яку передаються змінні та їх значення. Для недопущення та виправлення даної помилки замість & слід використовувати &. Приклад:

… — неправильно.
… — правильно.

 • Missing tag

Таке повідомлення видається, якщо порушена ієрархічна вкладеність тегів. Приклад:

Lorem

— неправильно.

Lorem

— правильно.

 • Missing DOCTYPE

Найчастіше валідатор видає це повідомлення, якщо вміст елемента і сам елемент записані в нижньому регістрі. Необхідно пам’ятати, що даний елемент є залежним від регістра тегом. Приклад:

— неправильно.
— правильно.

 • There is no such element…

Ця помилка виникає, якщо один або декілька тегів записані у верхньому регістрі. Приклад:

Lorem

— неправильно.

Lorem

— правильно.

 • Missing closing tag

Ця помилка валідації виникає, якщо один з «порожніх» тегів у своїй закриває частини не містить слеш ( XHTML). До порожнім відноситься тег Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу. Приклад:

Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу — неправильно.
Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу — правильно.

 • required attribute «alt» not specified

Таке повідомлення видається валідатором, якщо тег Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу не містить в собі атрибут alt, встановлює для зображення альтернативний текст. Приклад:

Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу — неправильно.
Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу — правильно.

 • Missing » «

Ця помилка виникає, якщо значення одного або декількох атрибутів записані не в лапках. Приклад:

Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу — неправильно.
Валідація сайту та її вплив на працездатність ресурсу — правильно.

І в кінці хотілося б вас застерегти від гонки за надмірної валідністю. Як завжди, істина знаходиться посередині: хороший код повинен бути валідним, але це ніяк не може позначатися на його працездатності. І це головне!