У сьогоднішній статті мова піде про популярному на увазі своєю винятковою корисності плагіні під назвою WP-PageNavi. Зручний плагін надає можливість організувати посторінкову навігацію блогу WordPress більш зручно, ніж якщо б ви користувалися способом, включеним за замовчуванням. В принципі, зручність стандартної посторінкової навігації – питання відносне і цілком можна використовувати і так звані кошти за замовчуванням, однак WP-PageNavi пропонує нам набагато більш привабливий варіант. Якщо за замовчуванням в якості посторінкової навігації ми маємо дві кнопки «раніше» і «пізніше», тобто перегортаємо сторінки послідовно в пошуках потрібної нам, то після того, як WP-PageNavi остаточно встановлений і налаштований, ми отримуємо кнопки з зазначенням номерів сторінок, що дозволяє без праці перейти на потрібну сторінку. В залежності від обраних налаштувань панель навігації може виглядати по — різному, проте це ми розглянемо дещо пізніше.

Які конкретні причини можуть бути у початківця блогера для того, щоб використовувати саме плагін PageNavi для того, щоб організувати навігацію в блозі? Можливо, на перших порах такої необхідності не виникає, і двох кнопок цілком достатньо для того, щоб орієнтуватися в п’яти сторінках блогу. Але з часом кількість інформації, а значить, і сторінок, неухильно зростає, і звичайна навігація стає незручною, а читачеві легше запам’ятати, на якій сторінці він закінчив читання або знайшов необхідну статтю, ніж запам’ятовувати, скільки раз клікнути на кнопку «далі». Ось чому PageNavi – це логічний розвиток навігації практично кожного блогу; звичайно, існують і інші аналогічні плагіни, однак саме WP-PageNavi здобув найбільшу популярність і популярність.

Установка WP-PageNavi

Природно, що перед тим, як працювати з даним плагіном, ми завантажуємо його і встановлюємо. Після того, як ми завантажили потрібний архів з плагіном, його необхідно розпакувати; в результаті ми отримуємо папку під назвою WP-PAGENAVI, яку потім завантажуємо на сервер вашого хостингу в папку з плагінами Вордпресс, яку ми знаходимо за назвою wp-content/plugins/. Для того, щоб зробити це, необхідно отримати доступ до папок вашого блогом WordPress, використовуючи протокол FTP.

Окрему увагу варто звернути на те, що копіювання на сервер хостингу підлягає безпосередньо та папка, в якій лежать файли плагіна. Якщо ж ви скопіюєте папку з такою ж назвою, всередині якої знаходиться потрібна нам папка, WordPress не зможе побачити встановлений плагін та відповідно не буде можливості продовжити роботу.

Після того, як копіювання файлів плагіна WP-PageNavi завершено, наступним вашим кроком буде вхід в адміністраторську зону WordPress і вибору пункту «Плагіни». Після цього перед вами з’явиться вікно » керування плагінами, де вашим вибором стає посилання «Неактивні» («Inactive», в англійській версії). Ця дія дозволяє відкрити список встановлених, але ще не активованих плагінів вашого блогу.
У цьому списку необхідно відшукати потрібний нам плагін WP-PageNavi і клікнути на посилання «Активувати» (вона знаходиться прямо під назвою плагіна).

Вставка коду виведення плагіна WP-PageNavi в шаблони теми WordPress

Отже, ми активували потрібний плагін, проте для того, щоб, нарешті, побачити результати його роботи, цього часто буває недостатньо. Після активації плагіна необхідно зайти на блог як звичайний користувач і подивитися, чи відбулися якісь зміни у відображенні навігації. У тому випадку якщо навігаційна панель, нарешті, придбала новий вид, можна відразу переходити до налаштування плагіна. Якщо ж нічого не змінилося, нам прийде вручну вставити код виклику плагіна в основні файли теми оформлення WordPress, яка в даний момент використовується в блозі. На щастя, нічого особливо складного в цьому немає – головна умова успіху полягає в знанні структури шаблон WordPress і розумінні, в які саме файли (і який їх конкретний ділянку) додавати код плагіна.

Треба сказати, що на сьогоднішній день в багато шаблони вже вбудована повноцінна підтримка плагіна PageNavi. В цьому випадку вам буде потрібно всього лише активувати плагін. При цьому треба розуміти, що все це сильно залежить від конкретної обраної теми оформлення блогу.

Як правило, використання посторінкової навігації актуально на головній сторінці (це файл INDEX.PHP у папці з вашою темою оформлення), а також ще у двох випадках – на сторінці архівів (ARHIVE.PHP) і сторінці результатів пошуку по всьому блогу (SEARCH.PHP). Тому саме в ці три файлу нам і потрібно вставити службовий код плагіна PageNavi, який і дозволить вивести зручну навігаційну панель в потрібне місце нашого блогу на WordPress. Для того щоб вставити службовий код плагіна PageNavi у потрібні файли шаблону необхідно підключаємося до блогу по FTP-протоколу і зайти в папку з використовуваної в даний момент темою оформлення.

Для початку знайдемо файл з назвою INDEX.PHP в папці з темою і почнемо його редагування у найбільш зручному і звичному редакторі (особисто я використовую для цих цілях просунутим блокнотом Notepad++).

У відкритому файлі вам потрібно знайти ту ділянку коду, який відповідає за навігацію по численних сторінках вашого блогу. Треба сказати, що в деяких випадках це стає досить складним завданням. Втім, сам файл INDEX.PHP невеликий і уважне вивчення його не займе багато часу. Ваше завдання – знайти коментарі, які пов’язані з навігацією, приміром, і . У подібні коментарі творці тим оформлення зазвичай і укладають ту область службового коду, яка відповідає за посторінкову навігацію на блозі WordPress.

Код посторінкової навігації у файлі INDEX.PHP вашій темі може виглядати як завгодно, але зараз вам необхідно вірно ідентифікувати його і після цього замінити рядком виклику розглянутого нами плагіна wp_pagenavi. Дана рядок виглядає наступним чином: . Зберігаємо зміни, вироблені у файлі, заходимо на головну сторінку блогу і переконуємося, що все працює саме так, як нам і було потрібно.

В принципі, код стандартної навігації, розташований в файлі INDEX.PHP можна і не видаляти, щоб згодом при видаленні нашого плагіна посторінкова навігація вашого блогу працювала адекватно. Для цього замість стандартного коду для посторінкового навігації необхідно буде прописати умову, яка визначить, коли повинна відображатися стандартна навігація WordPress, а коли – ту панель навігації по сторінках, яка створюється за допомогою плагіна WP-PageNavi.

До речі, адекватність навігації полягає ще й у тому, щоб отримати можливість доступу, наприклад, з головної сторінки, на будь-яку іншу. Легко зрозуміти, що стандартні кнопки «вперед» — «назад» не підійдуть для цієї мети, особливо це стосується багатосторінкових блогів.

Після того, як ви закінчили роботу з файлом INDEX.PHP вам потрібно буде виконати ті ж операції для решти файлів (SEARCH.PHP і ARCHIVE.PHP) з тієї ж папки з використовуваної в вашому блозі темою оформлення. Після успішного завершення данныъ операцій, можна вважати, що ми повністю розібралися з тим, як встановити відображення панелі, що забезпечує посторінкову навігацію на нашому блозі WordPress. Однак, це ще далеко не все, оскільки тепер на нас чекає знайомство з налаштуваннями плагіна, який дозволяє змінити структуру панелі посторінкової навігації.

Детальна настройка WP-PageNavi

Щоб приступити до налаштувань плагіна, необхідно вибрати в лівому меню адмінки WordPress з області «Налаштування» пункт «PageNavi» або, в русифікованому варіанті – «Список сторінок». Ця дія відкриває вікно, що містить список налаштувань плагіна WP-PageNavi в області списку шаблонів сторінок.

Перше поле під назвою «шаблон загального списку сторінок» містить задане відображення поточної сторінки і загальна кількість сторінок. Якщо вибрано саме такий варіант, то в блозі WordPress панель посторінкової навігації стане представляти собою послідовний перелік сторінок з вибраним номером поточної сторінки; в це поле можна також додати слово, наприклад, «Сторінка» — це ніяк не вплине на сам функціонал. Якщо є таке бажання, дане поле можна зовсім очистити.

Такі поля мають назву «Елемент «Поточна сторінка», далі — «Елемент «сторінка». Зміст даних полів ми не чіпаємо, оскільки саме тут задано відображення сторінок (як поточної, так і всіх інших) у вигляді порядкового номера. Що стосується панелі WP-PageNavi, тут все буде виглядати досить стандартно і природно. Аналогічну систему посторінкової навігації зараз можна зустріти на багатьох блогах.

Поля тексту для першої і останньої сторінки призначені для того, щоб встановити в них текст, що відображається на кнопках переходу до першої і до останньої сторінки. Класичне рішення – написати замість тексту для поля першої сторінки одиницю, а «Text For The Last Page» заповнити рядком %TOTAL_PAGES% — завдяки цьому в останньому рядку буде виводитися загальна кількість сторінок вашого блогу.

Наступні поля призначені для виведення кнопок переходу на попередню і наступну сторінки блогу. Вони носять назви «Text For The Previous Post» і «Text For The Next Post» відповідно. Як правило, тут прописуються звичні стрілочки відповідного напряму.

Два поля особисто я віддаю перевагу очистити, адже в іншому випадку вони будуть демонструвати нам пару білих кнопок без тексту. Втім, у вашому блозі ви можете знайти місце і для цих полів з відповідними кнопками.

Тепер саме час зайнятися подальшими налаштувань плагіна WP-PageNavi і перейти до налаштувань списку сторінок. Перше, що ми зустрічаємо у вікні «налаштування списку сторінок» — це пункт «Use pagenavi-css.css», що дозволяє установкою галочки відключати або підключати файл з каскадними таблицями стилів, який йде в комплекті з обговорюваних сьогодні плагіном.

Наступне поле, що носить назву «Стиль списку сторінок», пропонує нам відкрити список стилів CSS, який по суті пропонує нам вибрати один стиль з двох запропонованих. Звичайний стиль – це вже згадані нами посторінкової навігації кнопки, в той час як стиль під назвою «Drop-down list» виводить нас навігацію у вигляді лаконічного випадаючого списку з номерами сторінок.

Наступне поле налаштування пропонує нам встановити або зняти галочку в пункті «Always Show Page Navigation». Якщо ви поставите галочку тут, то навігація стане відображатися навіть для тих сторінок, на яких ще недостатньо постів для розбиття – наприклад, на головній сторінці.

Поле «Number Of Pages To Show» призначене для того, щоб ви вказали, скільки сторінок буде відображатися як послідовний ряд чисел, тоді як перехід на інші сторінки вашого блогу буде здійснюватися за допомогою кнопок «наступна» та «попередня» (тих самих, які ми відзначили стрілочками), а також кнопок для переходу на першу сторінку і на останню.

Поле під назвою «Number of Larger Page Numbers To Show» задає, як багато далеких номерів, які більше відображуваних номерів чисельного значення, побачить відвідувач блогу після того, як натисне кнопку переходу на наступну по порядку сторінку.

Нарешті, поле під назвою «Show Larger Page Numbers In Multiples Of» надає можливість задати той крок, з яким будуть відображені номери далеких сторінок вашого блогу. Приміром, у першому з цих описаних полів ми поставимо трійку, а для другого – двійку. Це призведе до того, що в результаті на панелі WP-PageNavi при поточній сторінці під номером 1 і кількості сторінок, заданому цифрою 5, після послідовно відображених сторінок з першої по п’яту будуть видні сторінки під номерами 6, 8, 10 – тобто три сторінки вашого блогу з кроком (інтервалом), рівним двійці. Втім, можна і не використовувати цю функцію, для чого достатньо поставити 0 у полі кількості відображуваних далеких номерів.

Після того, як ви зробили всі необхідні зміни в налаштуваннях відображення панелі навігації, їх необхідно зберегти. Для цього натиснути відповідну кнопку внизу панелі налаштувань.

Робота з зовнішнім виглядом панелі посторінкової навігації

Природно, що вам може захотітися змінити стандартну колірну гаму панелі навігації або її шрифт та іншу зовнішню атрибутику на ті, які більше підходять стилю оформлення вашого блогу. Для того, щоб зробити це вам буде потрібно прописати у файлі каскадних таблиць стилів необхідні CSS властивості.

Однак, можна додавати додаткові властивості безпосередньо у файл CSS поточної теми оформлення WordPress (wp-content/themes/поточна тема/style.css), а не у відповідний файл плагіна, який розташовується за адресою: /wp-content/plugins/wp-pagenavi/pagenavi-css.css.

Ще один спосіб зміни зовнішнього вигляду нашої панелі посторінкової навігації, розміщеній на сторінки блогу при використанні плагіна WP-PageNavi, — це зміна файлу стильового оформлення безпосередньо самого плагіна. Даний файл знаходиться в папці /wp-content/plugins/wp-pagenavi/pagenavi-css.css.

Розглянемо даний спосіб редагування на конкретному прикладі.

Для того, щоб отримати досить приємну для очей панель посторінкової навігації синього кольору з ефектом об’єму і білим шрифтом посилань, потрібно завантажити архів з оформленням, потім розпакувати його і знайти папку з назвою IMAGES. Цю папку ми копіюємо в папку з нашим плагіном після того, як підключаємося по FTP до сервера хостингу. Папка з плагіном, нагадую, розташовується тут: /wp-content/plugins/wp-pagenavi.

Папка під назвою IMAGES містить графічний файл під назвою fon.gif, формує фон панелі навігації по сторінках в WordPress. Ваш наступний крок – це знайти файл /wp-content/plugins/wp-pagenavi/pagenavi-css.css, почати редагування і замінити розташоване там код потрібними правилами.

Після того, як ми розмістили у файлі необхідні правила, потрібно зберегти зміни. Тепер зайдіть на свій блог для того, щоб зрозуміти, чи змінився зовнішній вигляд панелі навігації. Якщо ви не бачите змін, поновіть вміст вікна вашого браузера, при цьому утримуючи кнопку SHIFT. Якщо не допомогло і це, спробуйте очистити кеш браузера.

Невелика порада для тих, хто хоче зробити роботу з сайтом найбільш зручною: краще всього зупинити свій вибір на браузері FireFox, оскільки це не тільки зручно в силу особливостей самого браузера, але і з тієї причини, що для даного браузера створено потужний плагін під назвою FireBug – незамінний інструмент для вебмайстра, якому необхідно працювати з дизайном сайту.

Велика кількість коду може здатися досить складним на перший погляд, однак плагін WP-PageNavi насправді досить простий в роботі, якщо звикнути до послідовності дій і результату, що отримується в результаті. Вигоди використання даного плагіна наявності. По-перше, він значно прискорює індексування пошуковими системами сторінок, а це не може не радувати – адже процес просування йде набагато продуктивніше. Крім того, зручна навігація по сайту, безумовно, радує відвідувачів, які в більшості своїй звертають увагу не тільки на те, який ступінь корисності та інформативності володіє інформація вашого блогу, але і на те, наскільки зручно в цієї самої інформації орієнтуватися. Крім того, зовнішній вигляд плагіна навіть без коригування відмінно виглядає в більшості блогів, а якщо ви занадто прискіпливі до цього – спробуйте провести зміни в стилі за допомогою одного з вищеописаних прийомів.