Все, викладене мною, є плодом більш ніж 3-річного досвіду в області оптимізації сайтів і практичних спостережень. Таким чином, мої рекомендації будуть носити більшою мірою суб’єктивний практичний характер ніж теоретичний. Відразу попереджаю, що всі мої поради актуальні для власників серйозних тематичних ресурсів, а не всяких безглуздих розважальних порталів, мета яких – залучити аби кого, аби тільки заробити банерні покази або накрутити лічильник.

Отже, я відкриваю серію статей, присвячених просуванню інтернет-сайту в мережі. Все, викладене мною, є плодом більш ніж 3-річного досвіду в області оптимізації сайтів і практичних спостережень. Таким чином, мої рекомендації будуть носити більшою мірою суб’єктивний практичний характер ніж теоретичний. У моїх статтях я не буду витрачати час на всякі системи накрутки лічильників, обміну відвідувачами і іншу подібну фігню. Просування в моєму випадку насамперед означає оптимізацію сторінок сайту під пошукові роботи + різні поради і тонкощі з практики. Сподіваюся, вам буде цікаво і кому-небудь мої поради навіть допоможуть у збільшенні цільової аудиторії, яка відвідує ваш сайт.

Будемо вважати, що ви добре володієте програмуванням на HTML і знаєте, для чого потрібні різні теги і куди їх пхати, тому на технічній стороні я не буду загострювати увагу. Говорячи про заголовку, я маю на увазі зміст сторінки від тега «HEAD» до тега «/HEAD». Нагадаю, що структура стандартної сторінки представляє з себе приблизно наступне:

«HTML»»HEAD»»TITLE»Титул сторінки»/TITLE»
«META HTTP-EQUIV=»параметр» CONTENT=»значення»»
«META NAME=»параметр» CONTENT=»значення»»
«/HEAD»»BODY»
Вміст сторінки
«/BODY»»/HTML»

Як раз про верхній частині сторінки і піде мова в цій статті, тобто докладно про тегах TITLE і META.

TITLE

Сподіваюся, ви вже здогадалися, що TITLE – це титул сторінки. Користувач бачить його у верхній частині вікна браузера. Тег TITLE насамперед має важливе значення при оптимізації сторінки під пошукові машини. Всі без винятку пошукові роботи обробляють значення TITLE і у відповідності з його змістом формують перелік ключових слів і фраз сторінки. Таким чином, титул повинен відбивати реальний зміст сторінки або сайту. Однак при заповненні цього параметра багато роблять наступні помилки:
Починають перераховувати перелік ключових слів. Сучасні пошукові роботи стали набагато сообразительней, ніж раніше і в більшості випадків їм вдається розпізнати, що в титулі написана белиберда, а не чітке і виразне зміст сторінки. Це може призвести до того, що пошуковик проігнорує титул при індексації;
Вбивають текст розміром з перший том «Капіталу» Карла Маркса. Справа в тому, що пошукові роботи серйозно ставляться до вмісту тега TITLE, але зазвичай індексують перші 25-50 символів. Таким чином, залишилася писанина тільки марно збільшує обсяг сторінки і час завантаження;
Перевантажують титул спецсимволів (комами, лапки, тире тощо знаками). Спецсимволи в TITLE не індексуються пошуковими роботами, так що їх використання краще звести до мінімуму, або взагалі постаратися обійтися без них;
Пишуть зміст TITLE прописними (заголовними) літерами. Багато пошуковики цього не люблять. Так що краще їх не злити даремно і писати нормально. Від того, що ви напишете титул великими, більш помітним для пошукача ви не станете!
Загалом, рекомендую перед заповненням тега TITLE як слід подумати, про що ваш сайт і виразити його тематику в 2-3 вагомих словах у вигляді словосполучення.

META

Про тег META у нас буде серйозна розмова. Перш за все необхідно зрозуміти, що META-теги є важливою складовою в сторінці та їх правильне використання може як підняти популярність сторінки, так і мати зворотну дію.
META-теги діляться на дві групи: контролюючі відображення сторінки браузером і службовці цінною інформацією для пошукових машин. Перша група тегів вводиться наступним чином:

«META HTTP-EQUIV=»параметр» CONTENT=»значення»»

Я не буду загострювати увагу на цьому виді META-тега, т. к. моє завдання – розповісти, як зробити сторінку доступною, а не як зробити, так, щоб вона правильно відображення браузером. Але щоб ви зрозуміли, для чого потрібні ці META-теги, наведу кілька прикладів їх використання:

«META HTTP-EQUIV=»content-type» CONTENT=»text/html; charset=windows-1251″»

Вказує, в якому кодуванні повинна виводитися сторінка (в даному випадку: windows-1251). Також можливі значення (у полі CHARSET): koi8-r, iso-8859-5, iso-8859-1 і т. д.

«META HTTP-EQUIV=»content-script-type» CONTENT=»text/javascript»»

Вказує типи змінних, що містяться на сторінці (в даному випадку: текст і JavaScript™). Можливі значення: text, javascript, php і т. д.

«META HTTP-EQUIV=»pragma» CONTENT=»no-cache»»
або
«META HTTP-EQUIV=»no-cache»
або
«META HTTP-EQUIV=»cache-control» CONTENT=»no-cache»»
або
«META HTTP-EQUIV=»expires» CONTENT=»wed, 2 mar 1996 00:00:05 GMT»»

Заборона кешування сторінки браузером. Тег актуальне в тому випадку, якщо вміст сторінки часто змінюється. В цьому випадку браузер буде при кожному зверненні до сторінки заново її кешувати.

«META HTTP-EQUIV=»content-language» CONTENT=»en,ru»»

Повідомляє браузеру мову, на якому написана сторінка (в даному випадку: англійська та російська). Можливо вказати і одна мова, наприклад, «ru») або кілька через кому. Відразу скажу, що цей тег актуальний тільки для дуже старих браузерів, а нові на нього уваги не звертають, так що краще його уникати.

«META HTTP-EQUIV=»refresh» CONTENT=»5; URL=http://yandex.ru/index.html»»

Примусово здійснює перехід на зазначену сторінку через певну кількість секунд (в даному випадку: перехід на сторінку «http://yandex.ru/index.html» через 5 секунд).

Існує ще з десяток META HTTP-EQUIV тегів, але, на мій погляд, вони безглузді і суттєво не впливають на відображення сторінки. Або призначені для застарілих версій браузерів, які практично вже не використовуються. Раджу не захоплюватися такими тегами і звернути увагу насамперед на перший приклад, який видає кодування документа – він є обов’язковим; інші ж використовуйте тільки по необхідності!

Другий тип META-тегів вводиться наступним чином:

«META NAME=»параметр» CONTENT=»значення»»

Ці META-теги ніяк не впливають на відображення сторінок сайту, але відіграють важливу роль у наданні інформації пошуковим роботам і вказують на алгоритм індексування. Загалом, служать чимось на зразок паспорта для сторінки. Оскільки відомо, що основна частка трафіку генерується пошуковими роботами, необхідно поставитися з повним сурьезом до заповнення значень цих тегів. Нижче я наводжу приклади значень з необхідними коментарями:

«META NAME=»description» CONTENT=»…»»

В поле CONTENT ви повинні ввести короткий опис документа. Ні в якому разі не строчити трактат довжиною в життя і не перераховуйте ключові слова! Правильним буде написання невеликого пропозиції довжиною до 200-250 символів, в якому розповідається, про що ваш сайт (сторінку) і що на ньому можна знайти. Уникайте великої кількості спецсимволов, слів з великих літер і безглузді (наприклад, «Це чумовой сайт! Всі сюди!»). Зміст параметра DESCRIPTION часто відображається в результатах пошуку і вноситься в базу даних пошукової системи. Так що чим точніше і лаконічнішими буде сформульовано опис сайту, тим краще!

«META NAME=»keywords» CONTENT=»…»»

В поле CONTENT ви повинні внести через кому (!) перелік ключових слів і фраз, у відповідності з якими будуватиметься запит пошуковим роботом. Тільки не треба вносити весь словник Ожегова та/або Даля! По-перше, пошуковики зазвичай обробляють тільки перші n-цать символів в рядку CONTENT (в середньому до 500). По-друге, ключові слова і фрази повинні відображати реальний вміст сторінки. В іншому випадку пошуковий робот відсікає непотрібне і частина вмісту KEYWORDS просто даремне засмічує сторінку. Існує поширена думка, що зараз пошукові роботи практично не приділяють уваги значенню параметра KEYWORDS. Дійсно, в процесі еволюції пошуковики стали менше звертати уваги на ключові слова, тому що багато нехороші люди займалися банальним пошуковим спамом і вносили в KEYWORDS зовсім не те, що було відображено на сторінці. Тим не менш, актуальність цього META-тега ще до кінця не втрачена і заповнювати його все-таки рекомендується.

«META NAME=»document-state» CONTENT=»static/dynamic»»

Повідомляє пошуковому роботу частоту оновлення вмісту. У відповідності з цим сторінка може бути статичною (static), тобто оновлення відбуваються час від часу, рідко або зовсім не відбуваються; або динамічною (dynamic), яка часто оновлюється (наприклад, сторінка новин). В поле CONTENT необхідно записати лише одне із значень («static» або «dynamic») у відповідності з характером сторінки. Деякі «розумники» намагаються обдурити пошукового робота, оголошуючи статичну сторінку динамічною, в надії на те, що її рейтинг підвищиться. Пошуковик дуже швидко обчислює таких шахраїв, відстежуючи дату зміни файлу сторінки і характер змін вмісту. У підсумку можна відправитися в бан-лист, з якого шлях буде не так простий. Щоб цього не сталося, постарайтеся або писати правду, або взагалі не вживати цей параметр. Без нього пошуковик теж в змозі розібратися, яка ця сторінка і як часто її переіндексувати.

«META NAME=»revisit-after» CONTENT=»…»»

Тег майже аналогічний до попереднього і визначає, через який проміжок часу пошуковик повинен переіндексувати сторінку. Знову-таки краще не дражнити пошукового робота і вказувати реальне значення. Якщо у вас не стрічка новин з щоденним, щотижневим або іншим регулярним оновленням, то краще цей параметр взагалі не використовувати. Якщо все-таки виникла така необхідність, то значення поля CONTENT можуть бути такими: day (приклад: 1 day), days (приклад: 7 days), week (приклад: 1 week), weeks (приклад: 2 weeks), year (приклад: 1 year), years (приклад: 5 years). Висловлювати проміжок часу можна різними значеннями, але тільки одним з них. Наприклад, 1 рік можна записати як «1 year» або «365 days», або «52 weeks». Але неприпустимо вживання відразу декількох значень. Наприклад, «1 year 2 weeks 3 days»!

«META NAME=»robots» CONTENT=»…»»

Це дуже важливий тег, який вказує пошуковій системі, яким чином йому необхідно індексувати сторінку. Можливі значення поля CONTENT:

index, follow – індексувати сторінку і всі посилання на неї
index, nofollow – індексувати сторінку, не індексувати посилання
noindex, follow – не індексувати сторінку, а тільки посилання
noindex, nofollow – не індексувати сторінку, не індексувати посилання
all – рівнозначний index, follow
none – рівнозначний noindex, nofollow

Якщо вам все одно, як пошуковий робот буде індексувати вміст сторінки, то краще взагалі цей параметр не використовувати, оскільки в цьому випадку пошуковик визначить найбільш оптимальний і ефективний спосіб індексації. Якщо раптом вам необхідно заборонити на індексацію частина вмісту сторінки, а іншу залишити, то необхідно помістити заборонений для пошукових роботів блок в тег «NOINDEX»…»/NOINDEX». У цьому випадку META-тег з параметром «robots» використовувати не треба.
Існує ще ціла купа META-тегів подібного виду, всебічно описує вміст сторінки, включаючи дані про її творця, генераторі, класифікації і т. п. Відштовхуючись від практичного досвіду можу зауважити, що нічого, крім, засмічення сторінки і збільшення її об’єму, вони по суті не роблять. Так що краще обмежитися використанням вищевказаних тегів, які є основоположними.

Отже, ми розглянули з вами основні вимоги до написання заголовка сторінки таким чином, щоб їх успішно і правильно індексували пошукові роботи. Якщо ви все зробите правильно, то вже через деякий час (від 2 тижнів до місяця) ви помітите, що пошукові роботи стали краще вас бачити і відвідувачі стали краще вас знаходити. Закріплюючи вищесказане, хочу навести приклад, як може виглядати ідеальна для пошукача сторінка:

«HTML»»HEAD»»TITLE»Довідник по META-тегах»/TITLE»
«META HTTP-EQUIV=»content-type» CONTENT=»text/html; charset=windows-1251″»
«META NAME=»description» CONTENT=»Стаття про те, як правильно заповнити заголовок інтернет-сторінки»»
«META NAME=»keywords» CONTENT=»html, meta, довідник, тег, заголовок, title»»
«META NAME=»revisit-after» CONTENT=»7 days»»
«META NAME=»robots» CONTENT=»all»»
«/HEAD»»BODY»

З вмістом сторінки ви вже ознайомилися ?

«/BODY»»/HTML»