В інтернеті все виглядає просто. Достатньо зробити пару кліків мишею – і ви вже володар нового телефону, автомобіля або слона. Творці сайтів борються за можливість надати користувачам самий зручний і швидкий сервіс, що позитивно позначається на кількості відвідувань, а це вже приносить реальний дохід.

Але не все так райдужно у відносинах користувачів і проектувальників. Корисливий підхід до будь-якої справи змушує людей йти на хитрощі, які не вписуються в політику онлайн-сервісів. Зокрема, всесвітню павутину заполонили програми-роботи, які автоматично здійснюють певні дії, імітуючи людську діяльність.

Широке поширення отримали програми автоматичного реєстрації та розсилки, якими активно користуються SEO-оптимізатори для розміщення зовнішніх посилань.

Власники сайтів, на яких «орудують» роботи, від цього, природно, не в захваті і всіма силами намагаються перешкодити подібної активності. Одним з методів боротьби з подібними роботами (ботами) є капча, про яку і піде мова далі.

Що це таке і як може виглядати

Комп’ютери не всесильні. Вони здатні обробляти дані і проводити складні обчислення з шаленою швидкістю. Однак процеси розпізнавання у машин мають на увазі порівняння з еталоном, в той час як людський мозок здатний застосовувати більш складний підхід.

Введення капчі – це невелике завдання, яке за кілька секунд здійснимо для людини, але ставить у глухий кут робота.

Серед користувачів встановилося поняття про капчі, як про навмисно спотвореному тексті, який потрібно ввести в спеціальне поле. Звичайно, такий вид тестування є найпоширенішим, проте не варто думати, що він єдиний і, тим більше, найефективніший.

Його перевага полягає лише в простій реалізації. Нижче представлені інші види капчі для сайтів, які зустрічаються на просторах інтернету.

Прості питання. Для правильної відповіді не вимагається знання університетського курсу математичного аналізу. Очевидні речі, такі як назву цифри, поточний рік або колір фону сторінки не змусять довго думати.

Недоліки: питання не можна генерувати автоматично, а ті, які знаходяться в базі, з часом перестають бути перешкодою для ботів.

Маніпуляції із зображеннями. У цьому випадку, користувач може вводити те, що він бачить визначати картинки з якимись властивостями (затемнені, повернені, більше або менше).

Недоліки: не всі люди володіють стовідсотковим зором, тому розпізнавання може стати досить важким завданням, причому настільки важкою, що вона відлякує відвідувачів. Також необхідно пильно стежити за кросбраузерністю, щоб відображались картинки коректно.

Дізнатися людини. У 2011 році соціальна мережа Facebook запропонувала свій варіант розпізнавання ботів. Як капчі пропонувалося зображення, взяте з одного профілю, а користувачеві належало цього одного визначити.

Недоліки: «не май сто рублів, а май сто друзів, тисячу, п’ять тисяч..». Популярні люди не завжди знайомі з усіма своїми онлайн-приятелями, а пошук людини по фотографії – задача, яка буває не під силу навіть правоохоронним органам.

Повертаючись до найпоширенішого способу завдання, а саме – текстового, слід зазначити, що в більшості випадків пропонується вводити цифри або текст англійською мовою, за яким міцно закріплений статус інтернаціонального. Наш великий і могутній поки що таким похвалитися не може, однак російська капча активно застосовується тим самим Яндексом.

Капча – користь або незручності?

Введення капчі своїми і чужими руками

Щоб пройти тестування на «людяність», як здається, не треба застосовувати ніяких хитрощів. Адже все дуже просто і виконується в лічені секунди.

Але так може думати людина, яка викачує одну-дві пісні за вечір або проходить реєстрацію на різних сайтах і сервісах раз в місяць. Але є категорії людей, у яких капча «вже ось де сидить», і у них зовсім інші вимоги.

Розглянемо можливі типи введення капчі.

  • Безпосередньо користувачем. Як вже було сказано, це для простих смертних.
  • Введення іншими людьми. Існують сайти, що надають послуги автоматичного введення капчі. На такі сервіси зазвичай перенаправляється зображення з текстом або зображенням, а працівники за скромну плату розгадують те, що фізично не встигаєте ви.

Капча – користь або незручності?

  • Програми, що розпізнають текст. Можна вирішити проблему захисту від роботів з допомогою інших роботів, однак такий софт далеко не безкоштовний, а ефективність роботи далека від ідеалу. Але деякі оптимізатори віддають перевагу саме такому підходу.

Взагалі кажучи, неспроможність програм для автоматичного введення капчі доводиться вже самим фактом успішного функціонування сервісів із залученням людських ресурсів. Адже якщо б роботи успішно вирішували дану задачу – не було б потреби платити за неї гроші людям.

Тим не менш, деякі рішення задовольняють клієнтів, і вони охоче викладають гроші за програмний продукт. Роботи, як правило, розробляються під конкретні сайти, а саме написання коду вимагає неслабких знань php. Капча російською несе в собі певні труднощі, адже над її розпізнаванням можуть працювати тільки носії мови, а не весь IT-світ.

Одним з найпоширеніших рішень є сервіс розпізнавання Antigate, яким користуються багато оптимізаторів. Також можна навести як приклад de-captcher і death by captcha як популярні програми для розпізнавання капчі.

Багатьом приходила в голову чудова думка: жодних цифр і букв не вводити, а якось уникнути цього. Тобто, мова йде не про автоматичному розпізнаванні і введенні, а про повне виключення подібної процедури. Не один розум був замучений думками про те, як обійти капчу. Щасливчики перебували й навіть хвалився своїми перемогами над всесильним ВКонтакте.

Замість необхідної капчі, користувач вводить певний код, користується програмками для обходу або клікає мишкою на випадкову область сторінки, проте все це аж ніяк не закономірність. Подібні випадки зустрічаються завдяки помилок в коді, які помічають і виправляють на звичайних ресурсах, не кажучи вже про мега популярної соціальної мережі Вконтакте.

Очистимо блог WordPress від спаму

Додамо капчу для WordPress-блогу з допомогою нехитрих дій.

Завантажити плагін CheckBot

Капча – користь або незручності?

Додаємо плагін за допомогою відповідного меню і вибираємо завантажений файл на своєму комп’ютері.

Капча – користь або незручності?

Натискаємо «Встановити зараз».

Капча – користь або незручності?

Таким чином, плагін вже функціонує. Можна поміняти мову на російську, зайшовши в налаштування, вибравши назву плагіна і зробивши відповідні зміни.

Капча – користь або незручності?

Таким чином, капча являє собою невеликий тест, що дозволяє розрізнити людину і робота. Вона перешкоджає масовим автоматичним реєстраціями та розсилок. Найбільше поширення отримав метод, пов’язаний з введенням тексту, однак існують і інші варіанти капчі.

Оптимізатори активно користуються сервісами, які надають послуги з автоматичного введення капчі. Також набули поширення програми для введення капчі, які здійснюють розпізнавання зображення.

Варто визнати, що захист від роботів створює перешкоду для оптимізаторів, але допомагає зробити всесвітню павутину краще.