А ніяк.

Вони взагалі рідко читають веб-сторінки слово за словом; замість цього вони переглядають сторінку, вичитуючи окремі слова і пропозиції. У нещодавно проведеному дослідженні я і Джон Моркес (John Morkes) виявили, що 79 відсотків брали участь в тесті, зустрічаючись з новою сторінкою, завжди її тільки переглядали, і лише 16 відсотків учасників читали кожне її слово.

Як висновок, веб-сторінки слід писати так, щоб їх було легко переглядати. Для цього використовуйте:

 • виділення ключових слів (гіпертекстові посилання можуть служити як один з видів виділення; до нього можна додати виділення кольором та шрифтом)
 • грамотно складені (а не наворочені) підзаголовки
 • списки з маркерами
 • один абзац на одну ідею (користувачі пропустять всі інші ідеї, якщо їх не притягнуть ключові слова абзацу)
 • стиль перевернутої піраміди в написанні тексту, де стаття починається з укладення
 • меншу кількість слів, ніж у звичайній статті

Ми виявили, що довіра до сайту дуже важливо для веб-користувачів, так як часто незрозуміло, хто стоїть за інформацією на сайті і цією інформацією довіряти. Довіра до сайту можна підвищити з допомогою високої якості графічних зображень, гарного стилю листа, і використання вихідних гіпертекстових посилань. Посилання на інші сайти демонструють, що автори статей добре виконали свою роботу і не бояться, що люди підуть від них на інші сайти.

Користувачів відлякує «рекламна вода»; рекламний стиль письма з використанням суб’єктивних оцінок («найкращий у світі») дуже часто можна зустріти в Web. Користувачі Web — занадто зайняті, їм потрібні прості факти. Крім того, сайт втрачає довіру, якщо користувач бачить, що його автори явно все перебільшують.

Вимір ефективності хорошого стилю письма

Для того, щоб виміряти ефективність дії деяких порад, даних вище, ми розробили п’ять різних версій одного і того ж сайту (основна інформація одна і та ж просто виражена в різних словах, навігація та ж). Потім ми попросили користувачів виконати з цими різними сайтами одні і ті ж завдання. Як показано в таблиці вимірювань, юзабіліті зросла для варіанту із стислим текстом (на 58% краще) і для варіанту з текстом, оптимізованим для перегляду (на 47% краще). Коли ж ми об’єднали всі три ідеї разом, результат злетів до небес: юзабіліті стала краще на 124%.

Формат Опис Приклад
Рекламний стиль
(контрольний приклад) з використанням «рекламної води», яку можна зустріти на багатьох комерційних сайтах
У штаті Небраска розташовані знамениті на весь світ ландшафти, які незмінно притягують до себе натовпи людей. У 1996 році одним з найпопулярніших місць був Парк форту Робінсона (Fort Robinson State Park) (355.000 відвідувачів), Історичний музей і парк Arbor Lodge (Arbor Lodge State Historical Park & Museum) (100.000), Carhenge (86.598), Музей піонерів прерії (Stuhr Museum of the Prairie Pioneer) (60.000) і історичний парк Ранчо Буффало Білла (Buffalo Bill Ranch State Historical Park) (28.446) 0% (за визначенням
Стиснений текст
кількість слів порівняно з вихідним прикладів скорочено на половину
У 1996 році найбільш відвідуваними місцями в штаті Небраска були Парк форту Робінсона, Історичний музей і парк Arbor Lodge, Carhenge, Музей піонерів прерії і історичний парк Ранчо Буффало Білла 58%
Текст для перегляду
використаний той самий текст, що і в контрольному прикладі, тільки перероблений для перегляду
У штаті Небраска розташовані знамениті на весь світ ландшафти, які незмінно притягують до себе натовпи людей. У 1996 році одними з найпопулярніших місць були

 • Парк форту Робінсона (355.000 відвідувачів)
 • Історичний музей і парк Arbor Lodge (100.000)
 • Carhenge (86.598)
 • Музей піонерів прерії (60.000)
 • Історичний парк Ранчо Буффало Білла (28.446)
47%
Об’єктивний стиль
використаний нейтральний стиль замість рекламної води і перебільшень (а так — той же контрольний приклад)
У штаті Небраска розташовані кілька мальовничих ландшафтів. У 1996 році одними з найпопулярніших місць були Парк форту Робінсона (355.000 відвідувачів), Історичний музей і парк Arbor Lodge (100.000), Carhenge (86.598), Музей піонерів прерії (60.000) і Історичний парк Ранчо Буффало Білла (28.446) 27%
Комбінована версія
використані всі три покращення стилю: стислість, зручність перегляду і об’єктивність
У 1996 В штаті Небраска шістьма найбільш відвідуваними місцями були:

 • Парк форту Робінсона
 • Історичний музей і парк Arbor Lodge
 • Carhenge
 • Музей піонерів прерії
 • Історичний парк Ранчо Буффало Білла
124%

Для нас було дивно виявити гарне покращення юзабіліті при використанні об’єктивного стилю (на 27% краще). Ми припускали, що користувачам сподобається ця версія більше, ніж рекламна (і вона дійсно сподобалася), але ми не очікували, що юзабіліті рекламного тексту і нейтрального будуть сильно відрізнятися. Як виявилось, за всіма чотирма заміряні показниками (час, помилки, запам’ятовуваності структура) об’єктивна версія виявилася краще рекламної. Наша гіпотеза полягає в тому, що рекламний текст несе додаткове емоційне навантаження, і користувачам доводиться витрачати час на відсіювання гіпербол від реальних фактів. Коли люди читають перший абзац «В штаті Небраска розташовані знамениті на весь світ ландшафти», перша реакція — протест «ні, це не так». Із за цього сповільнюється читання і відчувається відторгнення від сайту.