У наш час люди використовують Інтернет практично у всіх аспектах свого життя. Вони використовують мережеві сервіси, які допомагають знайти те, що їм потрібно.

Пройшли часи, коли ви дивилися фільм, про який вам нічого не було відомо заздалегідь, або ресторан, де ви планували поїсти, не був вам знаком. І, чорт візьми, було переглянуто багато поганих фільмів і отведано чимало нікудишню куховаріння через брак потрібної інформації.

Але з еволюцією Мережі знайти в Google ви можете майже всі, будь то трейлер до фільму або відгук про ресторані. Перш ніж ви вийшли з дому, ви вже будете готові.

Так який же наступний етап веб-революції?

Єдиний недолік — пошук займає кілька важливих хвилин вашого життя. Ви повинні шукати «огляди фільмів» і «огляди ресторанів» і отримувати на виході розрізнені результати, засновані на ключових словах, введених вами. Багато експертів вважають, що це зникне з приходом Web 3.0:

Революційна технологія WEB 3.0

Web 3.0 буде допомагати в пошуку кількох запитів, використовуючи тільки одне складне речення. З Web 3.0 ви зможете шукати «хочу дивитися дивовижний фільм «Людина-павук», а потім з’їсти гамбургер. Які є варіанти?» замість введення декількох пошукових запитів. І після цього отримати проаналізований та організований відповідь.

Крім того, експерти вважають, що браузери Web 3.0 стануть вашими віртуальними особистими помічниками, які вивчать ваші інтереси, симпатії та антипатії, щоб краще відфільтрувати результати.

Web 2.0

Web 2.0 був придуманий в 2005 році Дейлом Догерті з O Rielly Media. Багато веб-експерти поставилися до цього серйозно, сказавши, що це просто маркетинговий хід, тому що не було угоди, яка встановлює версію 1.0. Тим не менш, версія 2.0 стала реальністю:

Революційна технологія WEB 3.0

Ось деякі характеристики Web 2.0:

  • Користувачі можуть редагувати веб-сторінки. Хорошим прикладом цього є відгуки про продукт від користувачів. Amazon дозволяє відвідувачам залишити відгуки, використовуючи онлайн-форму;
  • Соціальні мережі. Епоха соціальних мереж почалася більше десяти років тому з Friendster і MySpace. На сьогоднішній день досягнуто апогей. З зростанням популярності Facebook, Twitter та інших соціальних мереж, веб-сторінки пов’язують одних користувачів з іншими;
  • Можливість моментально поділитися інформацією. Сучасність вимагає швидкості у всьому. Затребувані «гарячі» новини. Ось чому Twitter і YouTube стали настільки популярні. Ці сервіси доставляють інформацію настільки швидко, наскільки це можливо;
  • Нові методу збору інформації. Зараз користувачеві інтернету достатньо підписатися на стрічку RSS (Really Simple Syndication) і отримувати новини та оновлення;
  • Доступ до Мережі з мобільних пристроїв. Планшетні комп’ютери та смартфони тепер мають доступ до Мережі, що дозволяє більшій кількість людей швидко знаходити потрібну інформацію.

Нововведення пошукових систем

Революційна технологія WEB 3.0

Як я вже говорив раніше, експерти в області інтернет-технологій вірять у те, що Web 3.0 стане персональним асистентом, який буде в курсі ваших уподобань. Як багато хто вважають, це вже відбулося, але ми очікуємо появи інших речей з приходом Web 3.0.

Гігантські бази даних

Як я чув, Web 3.0 стане однією гігантською базою даних. Як ви пам’ятаєте, Web 2.0 була створена як мережа Інтернет, яка з’єднує багатьох віддалених один від одного користувачів. Тепер, коли це вже нікого не дивує, Web рухається до того, щоб з’єднати інформацію. Що це може означати?

Революційна технологія WEB 3.0

Це означає, що пошукові запити будуть автоматизовані за допомогою самого Інтернету. Браузер Web 3.0 буде видавати результати пошуку за вашим запитам за допомогою аналізу ваших попередніх запитів. Все ваше інформаційне поле буде пов’язано зсередини.

Це означало б великий стрибок у роботі пошукових систем, тому що, на сьогоднішній день, пошукові системи засновують свою роботу на ключових словах. Ви робите запит — пошуковик видає результати, відповідні ключовими словами, які ви шукаєте.

А з Web 3.0 пошукові системи видадуть вам результати, засновані не тільки на ключових словах, які ви шукали, але і в контексті, який ви вказували при введенні запиту.

Ось відео, яке допоможе вам легко розкрити для себе цю тему:

Web 3.0 і семантичний Веб

Tim Berners-Lee, який винайшов World Wide Web в 1989 році, заперечив існування Web 2.0 (а в кінцевому підсумку і 3.0) і назвав його не більш ніж безглуздим жаргоном:

Революційна технологія WEB 3.0

Тим не менш, Бернерс-Лі має власну концепцію Web 3.0. Він називає її Семантичний Веб. Згідно їй, Мережа, в тому вигляді, як вона є зараз, побудована для людей. Ми можемо переглядати сторінки і розуміти їх зміст.

Однак комп’ютери позбавлені такої можливості. Так, може бути машина в змозі відповісти на питання на основі ключових слів, але вона не може зрозуміти контекст на сторінках:

Революційна технологія WEB 3.0

Семантичний веб намагається заповнити цей пробіл. У подібній веб-структурі комп’ютери зможуть сканувати і інтерпретувати інформацію за допомогою програмних агентів, які, в свою чергу, сканують всю Мережу цілком. Це стає можливим завдяки тому, що в семантичному вебі зібрали інформацію в так званих онтологіях.

Онтології це файли, які визначають відношення між термінами і групами термінів. Вони ж вважаються одним із стовпів Semantic Web. Як правило, такі файли супроводжуються документами на формальній мові онтології.

Звичайно, ці онтології повинні бути детальними, всеосяжними і ефективними для нормальної роботи семантичного вебу. За словами Чи Бернер, онтології прийдуть у вигляді метаданих форм, які будуть включаться в код. Це може відняти багато часу і зусиль.

А що все це значить для мене?

Давайте подивимося на це як веб-дизайнер і розробник. Буде зміна структури шаблону впливати на код і ваші проекти в цілому?

  • WEB 3.0, безумовно, змінить тенденції дизайну. Флет-дизайн є однією з складових частин Web 3.0. Плоский дизайн більше орієнтований на зміст і легкість доступу до інформації, він добре підходить для революції Web 3.0, тому що вона спрямована на поліпшення організації контенту;
  • WEB 3.0 буде змінюватися, як і ваш код. З включенням нових метаданих, які допомогли б Semantic Web краще організовувати інформацію, і ми, безумовно, додамо кілька рядків коду.

Висновок

Веб змінюється. Він пройшов шлях від військового інструменту для обміну інформацією до щось такого, чого люди можуть отримати користь. І ось мій безстрашний прогноз: Мережа буде продовжувати змінюватися. Що це означає для нас, тих, хто використовує Інтернет, щоб зробити світ кращим?

Це означає, що ми повинні розвиватися тими ж темпами, що і Мережа. Ми повинні розвиватися або померти. Продовжуйте розвиватися.

Переклад статті «Is Web 3.0 the Next Web Revolution?» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.