Інформація про просуванні та розкрутці сайтів взята з сайту

Введення

Даний курс призначений для авторів і власників сайтів, які бажають більш детально зайнятися питаннями пошукової оптимізації та розкрутки свого ресурсу. Розрахований він в основному на початківців, хоча й досвідчений вебмастер, сподіваюся, почерпне з неї щось нове. В Інтернеті можна знайти велику кількість статей з теми пошукової оптимізації, в даному підручнику зроблена спроба об’єднати всю інформацію у вигляді єдиного, послідовного курсу.

Інформацію, представлену в даному підручнику можна розбити на кілька частин:
— чіткі, конкретні рекомендації, практичне керівництво до дії;
— теоретична інформація, якої, на нашу думку, повинен володіти будь-який фахівець в області seo;
— поради, спостереження, рекомендації, отримані на основі досвіду, вивчення різних матеріалів і т. п.

1. Загальна інформація про пошукових системах

1.1 Історія розвитку пошукових систем

У початковий період розвитку Інтернет, число його користувачів було невелике, а обсяг доступної інформації відносно невеликим. В більшості випадків доступ до Інтернет мали співробітники різних університетів і лабораторій, а в цілому Мережа використовувалася в наукових цілях. У цей час завдання пошуку інформації в мережі Інтернет була далеко не стільки актуальною, як в даний час.

Одним з перших способів організації доступу до інформаційних ресурсів мережі стало створення каталогів сайтів, в яких посилання на ресурси групувалися відповідно до тематики. Першим таким проектом став сайт Yahoo, відкрився у квітні 1994 року. Після того, як число сайтів в каталозі Yahoo значно збільшилася, була додана можливість пошуку інформації по каталогу. Це, звичайно ж, не було пошуковою системою у повному розумінні, так як область пошуку була обмежена тільки ресурсами, присутніми у каталозі, а не всіма ресурсами мережі Інтернет.

Каталоги посилань широко використовувалися раніше, але практично втратили свою популярність в даний час. Причина цього дуже проста – навіть сучасні каталоги, що містять величезну кількість ресурсів, представляють інформацію лише про дуже малої частини мережі Інтернет. Найбільший каталог мережі DMOZ (або Open Directory Project) містить інформацію про 5 мільйонів ресурсів, в той час як база пошукової системи Google складається з більш ніж 8 мільярдів документів.

Першою повноцінною пошуковою системою став проект WebCrawler з’явився в 1994 році.

В 1995 році з’явилися пошукові системи Lycos і AltaVista. Остання довгі роки була лідером в області пошуку інформації в Інтернет.

У 1997 році Сергій Брін і Ларрі Пейдж створили Google в рамках дослідницького проекту в Стенфордському університеті. Зараз Google найпопулярніша пошукова система в світі.

23 вересня 1997 року була офіційно анонсована пошукова система Yandex, найпопулярніша в російськомовній частині Інтернет.

В даний час існує 3 основних міжнародних пошукових систем – Google, Yahoo і MSN Search, що мають власні бази та алгоритми пошуку. Більшість інших пошукових систем (яких можна нарахувати дуже багато) використовує в тому чи іншому вигляді результати 3 перерахованих. Наприклад, пошук AOL (search.aol.com) і Mail.ru використовують базу Google, AltaVista, Lycos і AllTheWeb – базу Yahoo.

У Росії основний пошуковою системою є Яндекс, за ним йдуть Rambler, Google.ru, Aport, Mail.ru і KM.ru.

1.2 Загальні принципи роботи пошукових систем

Пошукова система складається з наступних основних компонентів:

Spider (павук) — браузероподобная програма, яка завантажує веб-сторінки.

Crawler (краулер, «мандрівний» павук) – програма, яка автоматично проходить по всіх посиланнях, знайденим на сторінці.

Indexer (індексатор) — програма, яка аналізує веб-сторінки, завантажені павуками.

Database (база даних) – сховище викачаних і оброблених сторінок.

Search engine results engine (система видачі результатів) – витягує результати пошуку з бази даних.

Web server (веб-сервер) – веб-сервер, який здійснює взаємодію між користувачем і іншими компонентами пошукової системи.

Детальна реалізація пошукових механізмів може відрізнятися один від одного (наприклад, зв’язка Spider+Crawler+Indexer може бути виконана у вигляді єдиної програми, яка викачує відомі веб-сторінки, аналізує їх і шукає по посиланнях нові ресурси), проте всім пошуковим системам властиві описані загальні риси.

Spider. Павук — це програма, яка завантажує веб-сторінки тим же способом, що і браузер користувача. Відмінність полягає в тому, що браузер відображає інформацію, що міститься на сторінці (текстову, графічну і т. д.), павук не має ніяких візуальних компонент і працює прямо з html-текстом сторінки (ви можете зробити «перегляд html-коду» у вашому браузері, щоб побачити «сирий» текст html).

Crawler. Виділяє всі посилання, присутні на сторінці. Його завдання — визначити, куди далі має йти павук, грунтуючись на посиланнях або виходячи із заздалегідь заданого списку адрес. Краулер, слідуючи по посиланнях, знайденим, здійснює пошук нових документів, ще невідомих пошуковій системі.

Indexer. Індексатор розбирає сторінку на складові частини і аналізує їх. Виділяються і аналізуються різні елементи сторінки, такі як текст, заголовки, структурні та стильові особливості, спеціальні службові html-теги і т. д. Database. База даних — це сховище всіх даних, які пошукова система завантажує і аналізує. Іноді базу даних називають індексом пошукової системи.

Search Engine Results Engine. Система видачі результатів займається ранжируванням сторінок. Вона вирішує, які відповідають запиту користувача, і в якому порядку вони повинні бути відсортовані. Це відбувається згідно алгоритмів ранжирування пошукової системи. Ця інформація є найбільш цінною та цікавою для нас – саме з цим компонентом пошукової системи взаємодіє оптимізатор, намагаючись поліпшити позиції сайту у видачі, тому надалі ми докладно розглянемо всі фактори, що впливають на ранжирування результатів.

Web server. Як правило, на сервері присутня html-сторінка з полем введення, в якому користувач може задати його пошуковий термін. Веб-сервер також відповідає за видачу результатів користувачеві у вигляді html-сторінки.

2. Внутрішні фактори ранжирування

Всі фактори, що впливають на положення сайту у видачі пошукової системи, можна розбити на зовнішні і внутрішні. Внутрішні фактори ранжирування – це ті, які знаходяться під контролем власника веб-сайту (текст, оформлення і т. д.).

2.1 Текстове оформлення веб-сторінок

2.1.1 Обсяг тексту на сторінці

Пошуковики цінують сайти, багаті інформаційним змістом. У загальному випадку слід прагнути до збільшення текстового наповнення сайту.

Оптимальними слід вважати сторінки, що містять 500-3000 слів або 2-20 кб. текст (від 2 до 20 тис. символів).

Сторінка, що складається лише з кількох речень, має менше шансів потрапити в топ пошукових систем.

Крім того, більша кількість тексту на сторінці збільшує видимість сторінки в пошукових системах за рахунок рідкісних або випадкових пошукових фраз, що в деяких випадках може давати непоганий приплив відвідувачів.

2.1.2 Кількість ключових слів на сторінці

Ключові слова (фрази) повинні зустрічатися в тексті як мінімум 3-4 рази. Верхня межа залежить від загального обсягу сторінки – чим більше загальний об’єм, тим більше повторень можна зробити.

Окремо слід розглянути ситуацію з пошуковими фразами, тобто словосполученнями з декількох ключових слів. Найкращі результати спостерігаються, якщо фраза зустрічається в тексті кілька разів саме як фраза (тобто всі слова разом в потрібному порядку), а крім того, слова з фрази трапляються в тексті кілька разів поодинці. Також повинна існувати деяка різниця (розбалансування) між кількістю входжень кожного з слів, складових фразу.

Розглянемо ситуацію на прикладі. Припустимо, ми оптимізуємо сторінку під фразу «dvd програвач». Хороший варіант – фраза «dvd програвач» зустрічається в тексті 10 разів, крім того, слово «dvd» зустрічається окремо ще 7 разів, слово «програвач» ще 5 разів. Всі цифри в прикладі умовні, але добре показують загальну ідею.

2.1.3 Щільність ключових слів

Щільність ключового слова на сторінці показує відносну частоту змісту слова в тексті. Щільність вимірюється у відсотках. Наприклад, якщо задане слово зустрілося 5 разів на сторінці з 100 слів, то щільність цього слова дорівнює 5%. Занадто низька щільність призведе до того, що пошукова система не надасть належного значення цьому слову. Занадто висока щільність здатна включити спам-фільтр пошукової системи (тобто сторінка буде штучно знижена в результатах пошуку-за надмірно частого вживання ключової фрази).

Оптимальною вважається щільність ключового тексту 5-7%. У разі фраз, що складаються з декількох слів, слід порахувати сумарну щільність всіх ключових слів, складових фразу і переконатися, що вона укладається в зазначені межі.

Практика показує, що щільність ключового тексту більше 7-8%, хоча і не веде до яких-небудь негативних наслідків, але і сенсу особливого в більшості випадків також не має.

2.1.4 Розташування ключових слів на сторінці

Дуже коротке правило – чим ближче ключове слово або фраза до початку документа, тим більшу вагу вони отримують в очах пошукової системи.

2.1.5 Стилістичне оформлення тексту

Пошукові системи надають особливе значення тексту, тим або іншим способом виділеному на сторінці. Можна дати наступні рекомендації:

— використовуйте ключові слова в заголовках (текст, виділений тегами «H», особливо «h1» і «h2»). В даний час використання css дозволяє змінити вигляд тексту, виділеного цими тегами, тому використання тегів «H» має менше значення, ніж раніше, однак, нехтувати ними ні в якому разі не варто;
— виділяйте ключові слова жирним шрифтом (не в усьому тексті, звичайно ж, але зробити таке виділення 2-3 рази на сторінці не завадить). Для цього рекомендується використовувати тег «strong», замість більш традиційного тега «B» (bold).

2.1.6 Тегу «TITLE»

Один з найбільш важливих тегів, якому пошукові системи надають величезне значення. Обов’язково потрібно використовувати ключові слова в тезі TITLE.

Крім того, посилання на ваш сайт у видачі пошукової системи буде містити текст з тега TITLE, так що це, в деякому роді, візитна картка сторінки.

Саме по цьому посиланню здійснюється перехід відвідувача пошукової системи на ваш сайт, тому тег TITLE повинен не тільки містити ключові слова, але бути інформативним і привабливим.

Як правило, у видачу пошукової системи потрапляє 50-80 символів з тега TITLE, тому розмір заголовка бажано обмежити цією довгою.

2.1.7 Ключові слова в тексті посилань

Також дуже просте правило – використовуйте ключові слова в тексті вихідних посилань з ваших сторінок (як на інші внутрішні сторінки вашого сайту, так і на інші ресурси мережі), це може додати вам невелику перевагу при ранжируванні.

2.1.8 Теги ALT зображень

Будь-яке зображення на сторінці має спеціальний атрибут «альтернативний текст», який задається в тегу ALT. Цей текст буде відображений на екрані в тому випадку, якщо завантажити зображення не вдалося або ж показ зображень заблокований у браузері.

Пошукові системи запам’ятовують значення тега ALT при розборі (індексації) сторінки, проте не використовують його при ранжируванні результатів пошуку.

На даний момент достовірно відомо, що пошукова система Google враховує текст в тегах ALT тих зображень, які є посиланнями на інші сторінки, інші ж теги ALT ігноруються. За інших пошукових систем точних даних немає, але можна припускати щось подібне.

В цілому варто дати таку пораду – використовувати ключові слова в тегах ALT можна і потрібно, хоча принципового значення це не має.

2.1.9 Мета-тег Desciption

Мета-тег Description спеціально призначений для завдання опису сторінки. Цей тег ніяк не впливає на ранжирування, але, тим не менш, дуже важливий. Багато пошукові системи (і, зокрема, найбільша Google) відображають інформацію з цього тега в результатах пошуку, якщо цей тег присутній на сторінці і його вміст відповідає вмісту сторінки і пошуковому запиту.

Можна з упевненістю сказати, що високе місце в результатах пошуку не завжди забезпечує велику кількість відвідувачів. Якщо опис ваших конкурентів в результатах видачі буде більш привабливим, ніж вашого сайту, то відвідувачі пошукової системи виберуть саме їх, а не ваш ресурс.

Тому грамотне складання мета-тега Description має велике значення. Опис має бути коротким, але інформативним і привабливим, містити ключові слова, характерні для даної сторінки.

2.1.10 Мета-тег Keywords

Цей мета-тег спочатку призначався для вказівки ключових слів даної сторінки. Проте в даний час він майже не використовується пошуковими системами.

Тим не менш, варто заповнити цей тег «на всякий випадок». При заповненні слід дотримуватися наступного правила: додавати тільки ті ключові слова, які реально присутні на сторінці.

2.2 Структура сайту

2.2.1 Число сторінок сайту

Загальне правило – чим більше, тим краще. Збільшення числа сторінок сайту покращує його видимість в пошукових системах.

Крім того, поступове додавання нових інформаційних матеріалів на сайт сприймається пошуковими системами як розвиток сайту, що може дати додаткові переваги при ранжируванні.

Таким чином, намагайтеся розміщати на сайті більше інформації – новини, прес-релізи, статті, корисні поради і так далі.

2.2.2. Навігаційне меню

Як правило, будь-який сайт має навігаційне меню. Використовуйте ключові слова в посиланнях меню, це дозволить надати додаткову вагу тих сторінок, на які вказує посилання.

2.2.3 Ключове слово в назві сторінки

Існує думка, що використання ключових слів у назві html-файлу сторінки може позитивно позначитися на її місці в результатах пошуку. Природно, це стосується тільки англомовних запитів.

2.2.4 Уникайте підкаталогів

Якщо ваш сайт має помірне число сторінок (кілька десятків), то краще, щоб вони знаходилися в кореневій директорії сайту. Пошукові системи вважають такі сторінки більш важливими.

2.2.5 Одна сторінка – одна ключова фраза

Намагайтеся оптимізувати кожну сторінку під свою власну ключову фразу. Іноді можна вибрати 2-3 споріднених фрази, але не слід оптимізувати одну сторінку під 5-10 фраз відразу, швидше за все результату не буде ніякого.

2.2.6 Головна сторінка сайту

Оптимізуйте головну сторінку сайту (ім’я домену, index.html під найбільш важливі для вас словосполучення. Ця сторінка має найбільші шанси потрапити в топ пошукових систем.

За моїми спостереженнями, на головну сторінку сайту може доводитися до 30-40% загального трафіку.

2.3 Поширені помилки

2.3.1 Графічний заголовок

Дуже часто в дизайні сайту використовується графічний заголовок (шапка), тобто картинка у всю ширину сторінки, що містить, як правило, логотип компанії, назва і деяку іншу інформацію.

Не варто цього робити! Верхня частина сторінки дуже цінне місце, де можна розмістити найбільш важливі ключові слова. У разі графічного зображення це місце пропадає даремно.

У деяких випадках зустрічаються зовсім безглузді ситуації: заголовок містить текстову інформацію, але в цілях більшої візуальної привабливості виконаний у вигляді картинки (відповідно зображений текст не може бути врахований пошукачами).

Краще всього використовувати комбінований варіант – графічний логотип угорі сторінки присутній, але займає не всю її ширину. На іншій частині розміщується текстовий заголовок з ключовими словами.

2.3.2 Графічне навігаційне меню

Ситуація схожа з попереднім пунктом – внутрішні посилання на вашому сайті повинні також містити ключові слова, це дасть додаткову перевагу при ранжируванні. Якщо навігаційне меню в цілях більшої привабливості виконано у вигляді графіки, то пошукачі не зможуть врахувати текст посилань.

Якщо ж відмовитися від графічного меню немає можливості, не забудьте, принаймні, забезпечити всі картинки правильними тегами ALT.

2.3.3 Навігація через скрипти

У деяких випадках навігація по сайту здійснюється через використання скриптів. Слід розуміти, що пошукачі не можуть читати і виконувати скрипти. Таким чином, посилання, задана через скрипт буде недоступна для пошукової системи і пошуковий робот не пройде по ній.

У таких випадках слід обов’язково дублювати посилання звичайним способом, щоб навігація по сайту була доступна для всіх – і для ваших відвідувачів і для роботів пошукових систем.

2.3.4 Ідентифікатор сесії

На деяких сайтах прийнято використовувати ідентифікатор сесії – тобто кожен відвідувач при заході на сайт отримує унікальний параметр &session_id=, який додається до адреси кожної відвідуваної сторінки сайту.

Використання ідентифікатора сесії дозволяє зручно збирати статистику про поведінку відвідувачів сайту і може використовуватися для деяких інших цілей.

Однак, з точки зору пошукового робота сторінка з новою адресою – це нова сторінка. При кожному заході на сайт пошуковий робот буде отримувати новий ідентифікатор сесії і, відвідуючи ті ж самі сторінки, що і раніше, буде сприймати їх як нові сторінки сайту.

Строго кажучи, пошукові системи мають алгоритми «склеювання» дзеркал і сторінок з однаковим змістом, тому сайти, що використовують ідентифікатори сесій, все ж таки будуть проіндексовані. Однак, індексація таких сайтів утруднена і в деяких випадках може пройти некоректно. Тому використання на сайті ідентифікаторів сесій не рекомендується.

2.3.5 Редиректи

Редиректи ускладнюють аналіз сайту пошуковими роботами. Не використовуйте редиректи, якщо для цього немає чітких причин.

2.3.6 Прихований текст

Останні два пункти відноситься скоріше не помилок, а до навмисного обману пошуків, але про них все ж таки слід згадати

Використання прихованого тексту (колір тексту співпадає з кольором фону, наприклад, біле на білому) можна «накачати» сторінку потрібними ключовими словами без порушення логіки і дизайну сторінки. Такий текст невидимий для відвідувачів, проте чудово читається пошуковими роботами.

Використання таких «сірих» методів оптимізації може привести до бану сайту – тобто примусового виключення сайту з індексу (бази даних) пошукової системи.

2.3.7 Однопіксельні посилання

Використання графічних зображень-посилань розміром 1*1 піксель (тобто фактично невидимих відвідувачу) також сприймається пошуковими системами як спроба обману і може привести до бану сайту.

Удачі в розкручуванні і незабувайте, що безкоштовного в мережі немає.