Отже, для чого потрібні пошукові системи?

У Мережі величезна кількість різноманітної інформації, і якщо б не пошукові системи, то, напевно, ви толком ніколи не змогли б знайти те, що вам потрібно. Первісна завдання розкрутки сайту полягає в реєстрації на пошукових системах, щоб користувачі, вводячи ключові слова, які відповідають темі вашого сайту в рядку запиту, могли легко його знайти. Але тут не все так просто, оскільки швидше за все сайтів на таку ж тему, що і ваш, вже велику кількість. Якщо ви просто зареєстрували свій сайт, не провівши з ним відповідних операцій» заздалегідь, то вважайте, що ви виконали просто формальність і про яке-небудь приплив відвідувачів з пошукових систем можете забути. Але, на щастя, можна зробити так, щоб відвідувачі звідти приходили в досить великій кількості. Цей процес називається веб-оптимізацією або SEO (скор. від англ. Search Engine Optimization). Але про це трохи пізніше.

Сьогодні не-американські і не-англомовні сегменти всесвітньої павутини переживають підйом, завдяки масовому поширенню комп’ютерів і здешевлення доступу до Інтернету. Американська частина всіх користувачів мережі, складова коли-то більше дев’яноста відсотків, сьогодні становить менше чверті, в той час як кількість не-англомовних користувачів Інтернету неухильно зростає.

Азіатсько-Тихоокеанський регіон посідає перше місце за масштабами збільшення чисельності користувачів, але російськомовний Інтернет демонструє не менш стрімкі темпи розвитку.

Давайте розглянемо головні пошукові засоби Рунета, їх вимоги та особливості.

На сьогоднішній день найпопулярнішою російськомовної пошуковою системою є Яндекс (http://www.yandex.ru). Реєстрація проводиться за адресою http://yandex.ru/addurl.html. В Яндекса достатньо швидкий пошуковий робот. Завдяки ньому реєстрована сторінка з’явиться в пошукових результатах протягом 2-4 годин. Але це означає, що сторінка пройшла лише первинну індексацію. Після повної індексації, вона може зникнути з пошукових результатів, якщо пошуковий робот визнає її за спам. Тому положення web-сторінки в результатах пошуку потрібно відстежувати до тих пір, поки не пройде повна індексація. Крім того, перелік результатів може мінятися залежно від завантаженості серверів. Оскільки база даних Яндекса має кластерну структуру і рознесена на декілька серверів.

Яндекс любить документи середніх розмірів, насичені текстом (статті і т. п.). Слід помірно повторювати ключові слова. Ключові слова можна писати в описі, але вага слів у цьому тегу є нижчою. Добре індексуються сторінки створені скриптами .cgi, .php. Це стосується гостьових книг, форумів і т. п. Для індексації решти (окрім головної) сторінок сайту потрібно приблизно 2 тижні.

Ключові слова в мета-тегах і не особливо допомагають досягати хороших позицій. Тут варто вживати слова, які зустрінуться в тексті сторінки.

Однак мета-тег , використовується для видачі опису сторінки в результатах пошуку. Це потрібно враховувати при його складанні, оскільки, користувач по цьому опису приймає рішення відвідати вас, чи ні. Мета-теги і не підтримуються. Важливо розміщувати ключові слова в тезі , заголовках (h1-h6), змісті сторінки, -тегах.

Для визначення релевантности Яндекс використовує Зважений Індекс Цитування (Page Rank). Звичайний Індекс Цитування (Link Popularity) використовується тільки при сортуванні сайтів в каталозі Яндекса. Вплив на становище в результатах пошуку надає ВІЦ.

Наступна за популярністю пошукова система в Рунеті — Рамблер (http://www.rambler.ru). За оцінками SpyLog Рамблер обробляє близько 20% всіх пошукових запитів Рунета. На Рамблері реалізовано розумну систему, яка дозволяє видавати в результатах пошуку слова, які є синонімами запиту. Ще однією функцією цієї розумної системи є видача контекстної реклами не лише за конкретними ключовими словами, але і за фразами, що тісно пов’язані з ними.

Реєстрація анкета знаходиться за адресою http://www.rambler.ru/doc/add_site_form.shtml. Ви не можете зареєструвати сайт в доменах .com, .net, або .org. Якщо все ж зміст сайту з цих зон має відношення до російськомовного Інтернету, то потрібно надіслати листа на [email protected] з проханням проіндексувати сайт.

Рамблер (на відміну від інших пошукачів) вміє витягувати гіперпосилання з об’єктів Macromedia Flash. Якщо сайт має заставку або навігаційні панелі, що виконані з використанням цієї технології, Рамблер обробляє їх, знайде адреси всіх сторінок сайту і індексує весь сайт. Однак, самі тексти flash-об’єктів не індексуються. Для сайтів, які цілком складаються з flash-об’єктів, рекомендується створити HTML-копію і зареєструвати її в пошуковій машині.

Роботи Рамблера ігнорують мета-теги, крім . Коментарі в документі роботи Рамблера теж не сканують.

Зверніть увагу на заголовки і виділення в документі. Базові поняття і ключові для даного сайту слова доцільно включати в наступні HTML-теги (у порядку значущості): ,

, , , .

Роботи Рамблера також справляються з конструкціями фреймів. Максимальний розмір документа для роботів складає 200 кілобайт. Документи більшого розміру усікаються до вказаної величини.

Наступна за популярністю – пошукова система Апорт (http://www.aport.ru/). Реєстрація сайту в Апорте проводиться з сторінки http://www.aport.ru/addurl.asp. Ця сторінка доступна з будь-якої сторінки Апорту, наприклад, з головної сторінки Апорту. Додавати в пошукову систему Апорт слід російськомовні сайти, а також сайти які мають безпосереднє відношення до російського Інтернету. У разі відмови в автоматичному додаванні сайту можна звернутися з проханням про додавання сайту [email protected]название.зона.

З моменту додавання сайту в Апорт до моменту його появи в пошуковій базі проходить від двох-трьох днів до двох тижнів.

При перегляді вмісту сервера для індексування Апорт обов’язково перевіряє файл ROBOTS.TXT. Так що можна використовувати його, щоб обмежити «діяльність» Апорту на своєму сервері. Апорт за замовчуванням не індексує динамічні документи, в адресах яких зустрічається символ «?».

Для документів HTML, крім основного тексту документа індексуються також: заголовок документа , ключові слова , описи сторінок і підписи до картинок . Крім того, Апорт індексує як належні документу гіперпосилання, так і текст гіперпосилань на цей документ з інших сторінок, що знаходяться як всередині сайту, так і за його межами.

Апорт пропонує кілька варіантів спрямованої реклами http://www.aport.ru/adv, проте немає можливості купити більш високе місце для свого сайту в результатах пошуку.

Ключові слова не мають визначального значення при визначенні релевантности документа. Але розумне використання цього тега рекомендується.

На відміну від багатьох інших пошукових систем, Апорт не застосовує будь-яких спеціальних санкцій до сайтів, що намагаються обдурити пошукову систему за допомогою спаму, проте добитися подібним способом бажаного результату не вийде. Тому не варто писати невидимі тексти, вбивати сотні ключових слів, що не мають ніякого відношення до змісту документа і т. д.

Ось перелік основних критеріїв, які Апорт враховує при сортуванні сайтів: густота ключових слів, відстань між ключовими словами в тексті документа, місце, де зустрічаються пошукові слова (заголовок, опис, мета-тег і т. п.), зовнішній вигляд шрифту, яким набрані ключові слова (розмір, жирність, колір), кількість посилань з Інтернету на даний документ, використання ключового слова в тексті посилань з Інтернету на даний документ. Остаточний відсоток відповідності документа запиту будується як певна функція від всіх цих показників.

Звичайно не можна залишити без уваги Google.com.ru (Google російською). Незважаючи на те, що Google все ще відстає від російських пошукових машин за кількістю користувачів, він стає все більш і більш популярним. Деякі опитування громадської думки вказують на 3-9% пошукового трафіку в Рунеті, але більшість аналітиків вважають, що його частка у пошуку російських сайтів становить не менше 10%. Google застосовує загальні правила індексування до будь-якого веб-змісту, незалежно від того, належить доменне ім’я до Рунету чи ні. Це є великою перевагою перед російськими конкурентами, які не так доброзичливі з веб-сайтами з доменним ім’ям типу «yoursite.com», «yoursite.org» і т. д. і вимагають від них подавати заявки на включення по електронній пошті. Однак, швидше за все Google не буде мати істотних претензій на лідерство в Рунеті, поки не удосконалює свій алгоритм на основі морфології російської мови.

Ми охарактеризували далеко не всі пошукові системи Рунета, а лише найголовніші з них. Тепер розглянемо популярні веб-каталоги.

Каталоги — це такі місця, де користувачі можуть знаходити потрібні їм сайти, точно також як вони знаходять їх за допомогою пошукових серверів. Але є суттєві відмінності між каталогами та пошуковими серверами. У той час як пошукові машини приймають майже будь-які сайти, без вимог до якості, каталоги, як правило, висувають вимоги до якості та змісту сайту. Виходячи з цього можна зробити висновок, перед тим як реєструвати свій сайт в каталогах, переконайтеся, що він готовий, або іншими словами, якісно оптимізовано. У каталогах реєструють, зазвичай, тільки головну сторінку сайту (ще одна відмінність від пошукачів).

Як правильно зареєструватися? Насправді це досить просто. Всі каталоги мають деревоподібну структуру. Тобто, існують головні розділи, які включають в себе підрозділи і т. д. Потрібно знайти той розділ, який максимально підходить для теми вашого сайту. Це часто найпростіше зробити, ввівши в рядок пошуку ключове слово по вашій темі, і ви отримаєте список сайтів, де буде вказано, з яких вони розділів.

…Як правильно зареєструватися?

Насправді це досить просто. Всі каталоги мають деревоподібну структуру. Тобто, існують головні розділи, які включають в себе підрозділи і т. д. Потрібно знайти той розділ, який максимально підходить для теми вашого сайту. Це часто найпростіше зробити, ввівши в рядок пошуку ключове слово по вашій темі, і ви отримаєте список сайтів, де буде вказано, з яких вони розділів.

Отже, головні каталоги Рунета.

Яндекс.Каталог (http://yaca.yandex.ru/) пропонує пошук сайтів не тільки по темі, але і за іншими ознаками: регіону, джерела і адресата інформації, сектору економіки і т. д. Яндекс використовує унікальний фасетный принцип побудови каталогу. Каталог Яндекса реєструє сайти безкоштовно, але таке включення може зайняти кілька місяців. Щоб потрапити в списки каталогу протягом 3 робочих днів, комерційні і некомерційні сайти повинні заплатити $249 і $49 відповідно, плюс ПДВ.

Один з найпопулярніших проектів Яндекса – Народ.Ру (http://narod.yandex.ru/) – служба безкоштовного хостингу, а також майстерня для створення сайтів. За допомогою інструментів Народу будь-яка людина, абсолютно незнайома з інтернетівськими мовами розмітки, може легко створити свій Web-представництво за 60 секунд.

Рамблер (http://www.rambler.ru), в свою чергу, має дві каталожні рейтингові системи. Перша, Rambler’s Top 100 (http://top100.rambler.ru/)- самий популярний російськомовний рейтинг. Він дійсно є дуже хорошим траффикогенератором, але тільки якщо сайт потрапить на першу сторінку популярною категорії. Якщо сайт має кілька великих розділів, то має сенс реєструвати їх окремо, Рамблер це дозволяє.

Якщо сайт підходить відразу в дві і більше категорії, то швидше за все спочатку краще зареєструватися в тій, де потрібно менше відвідувачів, щоб потрапити на першу сторінку.

Результати пошуку Топ 100 підмішуються в основний пошук, якщо сумарна відвідуваність ресурсу (з моменту реєстрації лічильника), досягла деякого порога. Потрапити на перші позиції в Рамблері найлегше через домішка результатів з Топ 100. Головне мати хорошу відвідуваність.

Друга, рейтингова каталожна система Рамблера — Rambler’s TopShop (http://topshop.rambler.ru/). Хоча TopShop і заснований на технології рейтингу Rambler’s Top100, він є окремим і незалежним сервісом. Rambler’s TopShop призначений тільки для інтернет-магазинів, тобто сайтів, на яких виставлені пропозиції товарів або послуг, а також передбачена можливість замовлення товару або послуги онлайн або по електронній пошті. Власники інтернет-магазинів можуть розмістити посилання на свій магазин в будь-якому з розділів або підрозділів рубрикатора Rambler’s TopShop — за умови, що цей розділ (підрозділ) відповідає «профілю» магазину. На кожній сторінці інтернет-магазину може бути встановлений тільки один лічильник, і вона може бути зареєстрована тільки в одному розділі (підрозділі). Однак власники магазину можуть поставити лічильники на декількох сторінках (наприклад, представляють різні товари та зареєструвати їх в різних розділах.

Слід також відзначити цікавий Інтернет-проект KM.RU (http/www.km.ru/), розроблений компанією «Кирило і Мефодій». Цей портал відомий в Рунеті як довідково-енциклопедичний ресурс, який запропонував користувачам мережі інтернет електронну версію енциклопедій «Кирила і Мефодія» (MEGABOOK.ru — http://www.megaboobk.ru/).

Сьогодні KM.RU – це універсальний інтернет-портал, що надає своїм користувачам всілякі сервіси: пошту, пошук по інтернет-ресурсів; каталог, рейтинг, листівки, можливість розміщення особистої інформації, участі у розіграші призів, обговорення актуальних тем (в тому числі — з відомими людьми політики і шоу-бізнесу), і багато іншого. Мультіпортал КМ.RU включає в себе різноманітні тематичні портали, які охоплюють різні сфери людських інтересів (бізнес, автомобілі, комп’ютери, здоров’я, спорт, туризм, освіта, робота, література, мистецтво, музика, кіно, дозвілля та багато інших). Щодня KM.RU відвідує понад 70 тисяч осіб. Додати ресурс можна за адресою http://search.km.ru/index.asp.

І ще один каталог Mail.Ru (колишній List.ru) – один з найвідоміших в Рунеті (завдяки дуже популярної безкоштовної поштової служби). Компанія Mail.ru володіє порталом — Mail.ru, найпопулярнішим аукціоном Molotok.ru (http://www.molotok.ru/), інтернет-магазином Torg.ru (http://www.torg.ru/) та іншими проектами. На початку 2004 року була закінчена інтеграція каталогу Mail.ru в пошукову систему http://go.mail.ru/. Тепер разом із результатами пошукових запитів користувачі будуть отримувати посилання на розділи каталогу, в яких зареєстровані знайдені сайти.

Тепер, коли ми розглянули головні пошукові засоби Рунета, виникає логічне питання: «Який пошуковик або каталог краще?». Будь-якого, хто займається розкручуванням і рекламою сайту, пошукові системи цікавлять як джерела припливу цільових відвідувачів. Відповідь одна: краще та пошукова система, яка дає більше відвідувачів.

А для того, щоб всі вони приносили цільовий трафік на ваш сайт, він повинен бути якісно оптимізовано. Потрібно буде попрацювати над ключовими словами, мета-тегами, удосконалити зміст, структуру сайту і багато іншого.

Для досягнення оптимального результату краще всього скористатися програмами з оптимізації та реєстрації. Я вже багато писав про програми, які допоможуть вам оптимізувати сайт і зареєструвати його в базах даних пошукових машин. У глобальній мережі існує безліч таких автоматичних помічників, але на даний момент лише один з них підтримує кирилицю і розроблений спеціально для Рунета – PagePromoter (http://net-promoter.com/ru). Така програма дозволяє автоматизувати процеси реєстрації, перевірки положення сайту в пошукових системах, а також інші завдання з оптимізації сайту. Це особливо помітно, якщо ви розкручуєте кілька сайтів.

Також аналізуйте ваших конкурентів, які мають більш високі позиції в пошукових системах. І вчіться у них, використовуйте такі ж методи. І не забувайте постійно стежити за змінами і нововведеннями пошукових машин.
Інформація про автора: Юрій Коберський — автор курсу «Оптимізація і просування сайту в IREX/IATP, Москва, спеціаліст з оптимізації та автор численних статей для російськомовних та англомовних періодичних IT-видань. У програмі порушені наступні питання: що таке веб-оптимізація, для чого вона потрібна, її основні прийоми, чи вона дійсно може приносити відчутну користь для власника веб-сайтів, як розкрутити свій сайт «з нуля» і домогтися успіху. В основу курсу було покладено багаторічний досвід компанії в області оптимізації, який став основою для створення програми Page Promoter, а також пакета NetPromoter. На конкретних прикладах розглянуто основні оптимізаційні прийоми і способи підвищення рейтингу пошукових машинах за допомогою флагманської програми компанії NetPromoter — Page Promoter.