Доброго дня, шановний читачу!

Сьогодні я хочу розповісти вам про статистику для веб-сайтів, а точніше про її мовою. Так, у веб-статистики є своя мова і перш ніж почати збирати дані зі свого сайту, бажано б вивчити мову цей. Зазвичай цією мовою люблять користуватися на форумах, блогах, статтях, програмах статистики і. т. д. Спілкуючись на форумах, я помічав, що деякі люди використовують цю мову, і не розуміють, про що вони говорять. З-за цього виникають різні неприємні ситуації: починаючи з проблемами у спілкуванні і закінчуючи тим, що у них зовсім нічого не працює. А, здавалося б, треба всього лише вивчити мову і все буде нормально. Але в якійсь мірі я розумію цих людей, у них просто немає можливості його вивчити, немає потрібної інформації. Але вам пощастило більше: у цій статті ви зможете дізнатися самі основні слова цієї мови. Отже, читаємо, знайомимося і вільно спілкуємося. Приступимо.

Почнемо з найбільш уживаних понять хіт і хост. Багато люди хваляться, що набирають величезну кількість хітів. Поспішаю вас обрадувати, що кількість хітів ще нічого не значить, і робити раптові висновки ще рано. При кожному завантаженні веб-сторінки в лог файл на сервері записується хіт. Хіт (від. англ. hit – потрапляння). В різних системах даний параметр може називатися по-різному: показ, перегляд або завантаження. Але ми будемо називати його просто хіт. Він являє собою змінну лічильник, значення, якого щоразу збільшується на 1. Але хіти записуються не тільки тоді, коли завантажилася веб-сторінка. Коли на сторінці знаходяться малюнки, вони завантажуються як окремі файли, і за кожен завантажений малюнок буде нараховано один хіт.
Припустимо, що у нас є веб-сторінка, яка містить три малюнка. Після її завантаження буде «нараховано» 4 хіта: один за саму сторінку і за три малюнки. Таким чином, можна зробити висновок, що кількість хітів, це далеко не кількість відвідувачів та інформація, яку вони дають далеко не така значуща. Багато хто цього не розуміють і на форумах з’являються написи подібні цьому: «Мій лічильник показав мені, що у мене 256 хітів, значить на мій сайт зайшло 256 відвідувачів». Ні! Це в корені не правильно.

Інша справа показник кількості сесій або числа унікальних відвідувачів (хост) – це всі слова, які означають одне й те ж поняття.
Окремий (унікальний) візит – відвідування сайту однією людиною протягом заданого часу (зазвичай 1 день). Тобто незалежно від того, скільки разів даний користувач заходив на ваш сайт і скільки він відкрив сторінок, він буде вважатися тільки один раз.
Тут лічильник вже намагається порахувати, скільки конкретно людей заходило на сайт. Якщо один і той же чоловік заходив на ваш сайт три рази, то лічильник покаже лише один хост.

Зробити це буває не так то просто. Справа в тому, що ті люди, які не мають постійного доступу до мережі Інтернет (а їх не мало), не мають постійної IP-адреси. Кожен раз, коли вони додзвонюються провайдера, щоб отримати доступ в Інтернет їм присвоюється новий IP. Т. о. один і той же людина може зайти на ваш сайт, потім разъединиться і спробувати зайти повторно і це вже будуть дві різні людини. Але не хвилюйтеся, існують і інші способи обчислити відвідувача. Але зараз ми не будемо вдаватися в технічні подробиці того, як це зробити. Це вже тема зовсім іншої статті.
Вище я згадав цікаву абревіатуру IP. Вважаю, що серед читачів цієї книги можуть знайтися люди, які не знають, що це таке. Спеціально для таких людей моє пояснення. Будь-який комп’ютер, підключений до мережі і бажає обмінюватися інформацією з іншими комп’ютерами, повинен мати свій унікальний IP-адресу. Якщо б цієї адреси не було, то, як би тоді його знаходили інші комп’ютери? Виглядає IP адреса приблизно ось так: 127.12.232.78

Що означають ці цифри, вже технічні тонкощі, для збору статистики вам не обов’язково в цьому розбиратися. У цьому повинна розбиратися спеціальна програма.
Аудиторія (кількість користувачів) сайту – кількість відвідувачів, які переглянули сайт протягом певного часу (день, місяць, рік, і. т. д.)
Ще одне визначення, яке дуже часто зустрічається у мережі. Реферал – веб-сторінка, за посиланням, з якою прийшов відвідувач. Припустимо, що на якому-небудь форумі міститься посилання на ваш сайт. Ця сторінка буде рефералом. Таким чином, ми можемо дізнатися з яких сайтів приходять відвідувачі на ваш сайт. Це також дає інформацію про те, які сайти посилаються на вас і де найвигідніше залишати посилання.

Популярні сторінки, веб-сторінки, які мають максимальну кількість переглядів серед інших сторінок сайту.
Шляхи відвідувачів сайту – це та послідовність перегляду сторінок сайту, в якій їх переглядають відвідувачі. Наприклад, спочатку користувач зайшов на головну сторінку, а потім він перейшов на сторінку з книгами, і останнє місце, де він був розділ статей. У підсумку шлях відвідувача може виглядати приблизно таким чином: Index.html->book.html->stati.html. Цей параметр є досить важливим.

І останнє визначення, яке вам бажано знати ключові слова і фрази – це ті слова і фрази, за якими відвідувачі знаходять ваш сайт через пошукові машини.
Як бачите слів не так вже й багато. Якщо надалі вам зустрітися одне з цих слів, і ви не будете знати його значення, можете відкрити цю статтю і подивитися, що воно означає. Я сподіваюся, що, прочитавши цю статтю, ви дізналися, що-небудь нове для себе. Якщо це так, тоді моя місія виконана.
Успіхів і гарних вам показників статистики.