На що відбулася в листопаді конференції «Пошукова оптимізація і просування сайтів в Інтернеті» прозвучало чимало цікавих доповідей. Так, керуючий CLX.RU, Кушенров Юрій, висловив свою точку зору на ринок посилальних бірж.

У доповіді було розглянуто кілька основних систем Рунета.
Sape – біржа, що продає внутрішні і кілька головних сторінок.
XAP – такі ж функції, як в Sape, але немає статистичних даних.
Mainlink – внутрішні, посилання з головних, статті.
Fatlink — тільки головні сторінки з високими показниками.
Adtime і Adman – головні сторінки, сервіси аналогічні один одному.
Setlinks – головні сторінки і трохи внутрішніх, але без відкритої статистики
CLX – гиперконтекст, внутрішні та головні сторінки, статті.
Prospero+Propege –головні і внутрішні посилання.
G-link – нова система, що продає посилання з головних сторінок.
Mlinks – головні сторінки (про біржі є негативні відгуки)
Promotext – гиперконтекст і внутрішні посилання.
Seolin – внутрішні посилання, головні сторінки.

Обсяг сайтів в системі і обсяг сайтів з ненульовими показниками

За статистикою, яку зібрав керуючий CLX.RU у цьому списку лідирує Sape. Саме у неї саами великий обсяг майданчиків і сайтів з ТІЦ від 10 (30 740 шт.). На другому місці за обсягом площ – Mainlink, але сайтів з ТІЦ від 10 значно менше (8 038 шт.). На третьому місці за обсягом – XAP (його дані виведені середніми показниками, без точних цифр) – містить домени з ТИЦ від 10 – 8 000 шт. Біржа Setlinks займає у цьому рейтингу четверте місце, з домени з ТИЦ від 10 – 3 145 шт. П’яте і шосте місця займають CLX і Prospero з приблизно однаковим об’ємом доменів і сайтів із ненульовими показниками – близько 4 000 шт.
На сьомому і восьмому місцях – Adtime і Fatlink, вони містять сайтів з ТІЦ від 10 – близько 3 000 шт. Інші біржі розташувалися ще нижче, їх обсяги в Рунеті невеликі, також як і кількість ненульових доменів в них.
Отже, як видно лідируючі позиції у системи Sape: вона займає найбільшу частку ринку (35%) і містить багато якісних сайтів. Інші біржі пред’являють до своїх учасникам прості вимоги, тому загальна кількість доменів в них зростає, але серед них мало дійсно хороших майданчиків.

Головні сторінки

Що стосується кількості головних сторінок, що продаються на біржах, то знову перше місце в Sape. Всього з 45 тис. доменів на цій біржі продають посилання з головних – 31 тис. сайтів. Далі йде Mainlink (проте якість сайтів в ній залишає бажати кращого). На третій позиції знаходиться XAP. Ця система ретельно приховує свою статистику і має багато недоліків, проте ціни у неї найнижчі. Третє і четверте місця – у Setlinks і CLX, інші біржі продають незначну частку головних сторінок.

Внутрішні сторінки

Окремо потрібно сказати про продаж посилань з внутрішніх сторінок, яка дуже популярна зараз.
Для збору статистики найбільш відкрита система – це Sape, повністю закрита – XAP. Прозора і доступна статистика в бірж: Mainlink, CLX. Неясні дані у систем Seolin і Propege.
Як вдалося з’ясувати Юрію Кушенрову, кількість сайтів на біржі XAP не відповідає вказаному на головній сторінці. Зіставивши факти, виходить, що в системі XAP знаходиться близько 14 тис. доменів, що в 2 рази менше, ніж заявлено власниками біржі.

У цілому, частка загальної кількості сторінок на біржах виглядає так.

1. Xap 14 073 830
2. Sape 10 612 790
3. CLX 3 930 740
4. Mainlink 3 526 725
5. Propage 529 375
6. Promotext 471 000
7. Seolin 295 848

Хоча XAP знаходиться попереду інших систем, потрібно помітити, що там приймають абсолютно всі сторінки сайту. В той час, як Sape – тільки сторінки до 3 рівня вкладеності. На інших біржах можна купити посилання 5-7 рівня, і далі.

Вкладеність внутрішніх сторінок

Розподіл сторінок за рівнями вкладеності таке:

1. У біржі Sape 1 рівень — 0,29 стор., 2 рівень — 14,83 стор., 2 рівень — — 84,87 стор.
2. CLX: 1 рівень -0,09 стор., 2 рівень — 2,55 стор., 3 рівень — 27,83 стор.
3. Mainlink: 1 рівень -0,01 стор., 2 рівень — 3,69 стор., 3 рівень — 21,52 стор.

Приховані сайти в системі

Деякі біржі дають власникам сайтів таку перевагу: можна приховувати домен сайту, на якому купується посилання. У XAP ця можливість реалізована на 100%, в Sape – 79,6% прихованих учасників, Propage – 23,8%, у CLX – 45,8%.

Отже, за результатами статистики видно, що перші позиції за обсягом і якістю посилань знаходяться у біржі Sape. Незважаючи на велику кількість бірж, лідирують тільки п’ять, і така ситуація зберігається стабільно. Багато біржі з’являються і швидко зникають, витіснені лідерами. Основний оборот у всіх системах йде за рахунок продажу посилань, в основному, внутрішніх. Продаж статей і гиперконтекст використовуються лише як доповнення. І ще одне важливе зауваження: не варто довіряти статистиці бірж, опублікованій на головних сторінках. Як показує аналіз, ці цифри використовуються тільки для реклами і залучення учасників.