У зв’язку з тим, що прийшла велика кількість листів на адресу редакції «Комп’ютерної газети» та автора статті «Заробляємо з допомогою комп’ютера» (КГ, №28 (369) від 23.07.2002 р.) від читачів з проханням відповісти на деякі насущні питання по піднятої у статті темі, ми повернемося до неї і спробуємо розібрати більш детально. Як ви пам’ятаєте, у статті розглядалися практичні способи заробітку за допомогою комп’ютера. Були наведені основні прийоми використання як своїх особистих практичних і творчих здібностей, так і Internet для того, щоб якимось чином збільшити щомісячний дохід. Що повчально, більшість листів від читачів мали досить «халявну» спрямованість, тобто містили питання щодо способів заробітку в основному зі спонсорськими програмами, як засобом збагачення без будь-яких напружень і витрат, хіба що оплати за використання Internet.

1. Хто такі спонсори?
Спонсор офіційно є брокером на світовому ринку реклами. Брокер — це посередник (окремої особи чи фірми), який виступає при укладанні угод між покупцями і продавцями. Діє за дорученням та за рахунок клієнтів, отримує винагороду у формі певного відсотка від суми угоди. Для нас же брокер буде просто спонсором або джерелом додаткового заробітку. Найголовніше умова отримання вашої заробленої суми у спонсора — це беззаперечне виконання його умов. Такого виду спонсори з’явилися порівняно недавно — близько чотирьох-п’яти років тому, але для більшості Internet-проектів це достатній термін. В результаті своєї активної діяльності спонсори охоплюють все більші території — межею є весь світ. Ідея такої всеохоплюючої роботи вперше виникла в Сполучених Штатах. І донині саме США займають перше місце за кількістю спонсорів, на друге місце можна поставити Німеччину, далі йде Франція.

2. Спонсорів дуже багато. Як мені вибрати з такої великої кількості кращого?
Дійсно, з моменту початку своєї діяльності в Мережі з’являється все більше і більше компаній-спонсорів, які пропонують свої послуги. Причому кожна з них пропонує все кращі і кращі порівняно з іншими спонсорськими проектами, тому може виникнути ситуація плутанини з їх вибором. Основними критеріями при виборі спонсора можуть послужити наступні: хороший спонсор розташовується не на безкоштовному хостингу (сервері, що надають місце під сайт та обслуговуючим останній), має якісний дизайн свого сайту, спостерігається відсутність орфографічних помилок в інформації, поданій на сайті спонсора, є контактні поштові та юридичні адреси і телефони, що знаходяться у вільному доступі. Крім того, слід зауважити, що в Мережі зустрічаються дійсно хороші спонсори, не задовольняють деяким з перерахованих вище критеріями, але в той же час не викликають жодних нарікань з боку користувачів.

3. Можна взагалі вірити спонсорам?
В основному вам належить працювати на свій страх і ризик, тому як Internet — відносно вільна структура, в якій можуть одночасно співіснувати як шахраї, так і чесні користувачі і компанії. В даній ситуації можна порадити єдино правильне рішення — слід звернутися до спеціалізованих форумах і дошках оголошень з відгуками про тих чи інших спонсорських проектах. Адреси форумів з даної теми: http://cashlist.ru/forum/, http://www.wmforum.ru/, http://vovey.pp.ru/cgi-local/ikonboard/ikonboard.cgi, http://doctorgreen.ru/disc/forum.html.

4. Чи Реально заробити зі спонсорами?
Таке питання виникає, мабуть, у кожного, хто коли-небудь стикався або з рекламою, що пропонує легкий заробіток за допомогою роботи зі спонсорськими програмами, або чув або читав інформацію від людей, які пробували зайнятися подібною справою. Заробити можна тільки в тому випадку, якщо створити систему заробітку, засновану на залученні таких же охочих заробити з подразумевающимся умовою того, що частина їх доходів буде відходити і у вигляді якого-небудь відсотка. Дана система носить назву «реферальної» (від англ. referral — направлення), а людину, якого ви залучаєте подібним чином, слід називати «реферралом».

5. Як здійснюється передача зароблених грошей від спонсора до учасника?
Способів оплати досить багато, але основні з них такі: поштовим переказом, банківським чеком, цифровими готівкою, послугами по показах банерів, «розкрутки» сайтів.

6. Будь надійних спонсорів ви можете порадити?
Питання є вкрай складним, так як потребує детального розгляду безлічі спонсорських проектів. В даному випадку простіше буде скористатися такими критеріями для відбору, як надійність спонсора, вид пропонованих для заробітку завдань і, звичайно ж, спосіб оплати виконаної роботи. Якщо зупинитися на останньому критерії, як основному при виборі проекту, то коло спонсорських програм значно звужується. Можна запропонувати лише тих спонсорів, які здійснюють оплату в системах, подібних WebMoney, PayPal, e-Gold та інших видах електронних платежів, а також WesternUnion у зв’язку з їх гнучкістю, надійністю і простотою використання.

7. Дайте, будь ласка, адреси надійних спонсорів.
Наведемо кілька хороших проектів, причому детально на кожному з них зупинятися не будемо, оскільки всю необхідну інформацію ви можете знайти на сайтах. Спонсори, які платять за реєстрацію: http://ru.sunspring.info/; за перегляд сторінок рекламодавців: http://rusip.ru/, http://bxod.com/; за анкетування та опитування: http://www.technologyboard.com/, http://www.uk.ciao.com/, http://www.opinionbar.com/; за серфінг: http://degoo.com/.

8. Чи існують більш легкі способи збільшення доходу, ніж робота зі спонсорами?
Так, такі способи є. Одним з них є дещо ризикований, але найчастіше приносить деякий прибуток спосіб, заснований на вкладенні коштів в який-небудь проект шляхом переведення певної суми на гаманець WebMoney з подальшою виплатою дивідендів або поверненням збільшеної суми вкладення. Подібні проекти часто виявляються звичайним обдурюванням з ряду причин, які ми не будемо вдаватися в зв’язку з дуже глибокої темою в даному питанні. Адрес на такі проекти також не наводимо, щоб не виникало інсинуацій типу: «Я перевів гроші, а мені їх не повернули. Ви мене обдурили! Що мені тепер робити?».

9. Що таке система платежів WebMoney?
WebMoney Transfer — глобальна інформаційна система трансферу майнових прав, відкрита для вільного використання всіма охочими. Ця система створювалася спеціально для Internet, вона має універсальну гнучку структуру, що забезпечує роботу з будь-якими товарами. Система надає можливість будь-якому користувачеві Internet здійснювати безпечні готівкові розрахунки в реальному часі з використанням електронних готівкових, званих WebMoney (WM). Організатором системи є автономна некомерційна організація «ВМ-Центр». Прес-реліз про початок експлуатації системи Internet-платежів WebMoney Transfer був опублікований 26 листопада 1998 року.

10. У яких країнах і регіонах працює система WebMoney?
Система WebMoney працює скрізь, де є Internet. Ви можете стати учасником системи незалежно від громадянства, місцезнаходження, віку та іншого.

11. Чи потрібно для реєстрації в системі і проведення WM-розрахунків відкривати рахунок в якому-небудь банку?
Ні, не потрібно. WebMoney Transfer — це позабанківська система проведення розрахунків, не пов’язаною із здійсненням банківських операцій.

12. Скільки коштує реєстрація в системі?
Анітрохи, реєстрація в системі абсолютно безкоштовно і проходить в режимі on-line. WebMoney Transfer відкрита для вільного, необмеженого використання всіма охочими.

13. Хто може використовувати систему WebMoney Transfer?
Клієнтами системи є продавці і покупці товарів і послуг. З одного боку, це Internet-магазини, з іншої — будь-який користувач Internet, що не має можливості або не охочий використовувати традиційні методи розрахунків, наприклад, кредитні картки, із-за тривалості транзакцій, низької безпеки, або по інших причинах.

14. Що таке цифрові готівку WebMoney?
Універсальним засобом кредитування і платежі в рамках системи виступають WebMoney (WM) — умовні грошові одиниці, що обчислюються в доларах США. WM є повністю конвертованими по відношенню до доларів США, російських рублях, іншій валюті, використовуваної для Internet-розрахунків.

15. Як можна стати клієнтом системи WebMoney Transfer?
Стати клієнтом системи дозволяє клієнтське програмне забезпечення — WebMoney Keeper. За допомогою даної програми можливо фіксувати певні суми для розрахунків, контролювати рухи власних або перерахованих вам коштів. WebMoney Keeper дозволяє анонімно здійснювати миттєві розрахунки в WM з іншими клієнтами системи, переводити WM на свої банківські рахунки, оплачувати товари і послуги в Internet, обговорювати з передбачуваними партнерами умови торгової операції з вбудованою в програму захищеної системи обміну повідомленнями.

16. Яка різниця між WebMoney Keeper Classic і WebMoney Keeper Light?
Для того щоб отримати відповідь на це питання, вам слід звернутися на адресу http://www.webmoney.ru/choosesoft.shtml. Тут містяться технічні характеристики двох видів клієнтського забезпечення-WebMoney Keeper.

17. Яким чином здійснюється зберігання коштів в системі?
Всередині кожної встановленої програми WebMoney Keeper кошти WM зберігаються в «Гаманцях». Переказ і отримання грошових коштів в системі WebMoney Transfer здійснюється між гаманцями клієнтів. «Гаманці», таким чином, виступають в якості особистих грошових рахунків в Internet.

18. Як можна поповнити свій WM-гаманець?
Ви можете покласти певну суму, що обчислюється в WM, на свій рахунок, оформлений у вигляді WM-гаманця, шляхом переказу грошей з банку ( http://www.webmoney.ru/perevods.shtml ), поштовим переказом на розрахунковий рахунок одного з офіційних агентів системи ( http://www.webmoney.ru/wmintrans5.shtml ), за допомогою WM-карти ( http://www.webmoney.ru/cardmain.shtml ), шляхом конвертації готівки в WM в обмінних пунктах ( http://www.webmoney.ru/wmoutertrans4.shtml) , від інших учасників системи в обмін на товари, послуги та готівкові гроші.

19. Припустимо, я вже заробив зі спонсором достатньо грошей і хочу обміняти мої WebMoney на готівку. Чи можу я це зробити?
Можете. Вам необхідно звернутися в будь-який обмінний пункт, який здійснює (за певний відсоток від суми угоди) конвертацію (обмін, перетворення) WM в рублі або долари США.

20. Чи існують в Білорусі пункти обміну WebMoney?
На даний момент в Мінську активно функціонують три пункти обміну WM на готівку і назад. Судячи з відгуків користувачів і об’єктивної інформації, найзручніше здійснювати операції в пункті обміну http://wmby.com. Це обумовлено тим, що даний пункт пропонує крім обміну WM на USD (і назад), також і роботу з такими системами, як e-Gold і WesternUnion. Безперечною перевагою є і те, що по відношенню до двох інших пунктах обміну тут стягується найнижчий відсоток за вчинення угоди.

21. Стягується будь-яка додаткова плата за здійснення операцій в системі WebMoney?
Так, стягується. За здійснення кожної транзакції в WebMoney з гаманця стягується тариф у розмірі 0.8% від суми платежу, але не менше 0,01 одиниці WM (це не відноситься до переміщення коштів усередині одного WM-ідентифікатора). За всі операції, пов’язані з рухом WM в/із системи, стягується додаткова плата згідно з діючими тарифами International Metal Trading Bank. Більш детальну інформацію ви можете знайти за адресою http://www.webmoney.ru/sytarifs.shtml.

22. Підкажіть, будь ласка, посилання на on-line казино.
Підказую: http://www.aceshigh.com/, http://www.captaincookscasino.com/, http://www.luckynugget.com/, http://www.allslots.com/, http://www.bigflashcasino.com/, http://www.orbitalcasino.com/, http://www.capitalcasino.com/, http://www.showdowncasino.com/, http://www.jackpotcity.com/, http://www.minivegas.com/, http://www.englishharbour.com/. http://www.caribbeangold.com/, http://www.casino.com, http://www.silverdollar.com/, http://www.homecasino.com/, http://www.womensvegas.com/, http://www.superslots.com/, http://www.mensvegas.com/, http://www.riverboatcasino.com/, http://www.riverbelle.com/, http://www.gamingclub.com/.

23. Що таке e-Bay?
E-Bay http://www.ebay.com/ — це всесвітній аукціон, має велику відвідуваність. Будь-який користувач може зареєструватися і як продавець і як покупець товарів. Сенс участі в аукціоні, як і на будь-якому базарі, укладений в принципі «дорожче продати, дешевше купити».

24. Як працює e-Bay для жителів Білорусі?
Для початку необхідно зареєструватись на аукціоні. Для цього вам буде потрібно завести платоспроможну кредитну картку. В подальшому на підставі вашої реєстрації вам буде виданий ідентифікаційний номер. Тепер ви стали повноправним учасником аукціону e-Bay, що, відповідно, означає, що у випадку вчинення будь-яких афер ви буде притягнуто до відповідальності за американським законодавством, яке, до речі, зовсім не лояльно відноситься не до своїх громадян. Для довідки: в Росії вже були подібні інциденти, так що шахраювати не варто.

25. Де можна взяти платоспроможну кредитну карту?
Законний спосіб отримання кредитної картки полягає в тому, що вам необхідно звернутися в будь-який банк, що надає дану можливість. Жителям Білорусі можна порекомендувати «Пріорбанк»: за додатковою інформацією звертайтесь за адресою http://www.priorbank.by/rus/service/default.asp?item=2000309.

26. Як можна придбати товар, розплатитися за нього?
Переважна більшість лотів, виставлених на аукціон, не мають фіксованої ціни. Це означає, що ви можете придбати товар за досить низькою ціною. Механізм участі в торгах на аукціоні виглядає наступним чином: на кожен лот визначено час його участі в торгах, як тільки час спливає, лот вважається проданим останньому торгующемуся, дав найвищу ціну з усіх учасників. Багато користувачів роблять саме таким чином: в останні секунди перед зняттям товару з торгів призначають ціну, зовсім трохи перевищує попередню, і виявляються виграли торги за даним лотом.

27. Висилають чи придбані на аукціоні товари в Білорусь?
E-Bay — це аукціон, в якому беруть участь тисячі продавців і тисячі покупців, тому кожен питання про пересилання необхідно розглядати окремо. Простіше кажучи, це базар, а на ньому, як відомо, немає будь-яких загальних принципів. Вам необхідно домовлятися з продавцем про можливості пересилання товару, хоча, найчастіше, дана інформація буде наведена разом з описом лота.

28. Яка схема використовується для пересилання товару і в скільки мені це обійдеться?
Простий поштою на аукціоні не користуються за принципом «довго і не надійно». Найчастіше використовується комерційна пошта Fedex, UPS або EMS. В залежності від того, який вид поштових відправлень ви виберіть, ціна за послуги і тривалість пересилання будуть відрізнятися. Для довідки: UPS — найнадійніший вид відправлень, швидкий і дорогий. В описі виставленого на аукціон лоту наводиться інформація про те, хто повинен оплачувати пересилку товару. Найчастіше, за це платить покупець. Пересилання товару обійдеться вам приблизно в 20-50 доларів в залежності від його ваги. Оптові продавці іноді застосовують так званий «встановлений податок» (Fixing Tax) — незалежно від ваги посилки оплачується тариф за поштові послуги в розмірі 20 USD.

29. Є мито на товари, що пересилаються в Білорусь?
Так, є. Існує так званий митний кадастр (реєстр) товарів, в якому прописані суми стягуються мита з кожного товару. Наприклад, мито за побутову техніку в середньому становить 20-30 відсотків від вартості товару. Часто буває так, що відсоток мита буде перевищувати саму вартість товару, оскільки для обчислення розміру мита використовуються регулярні ціни на товари. Наприклад, ви купили на аукціоні старий notebook за 300 USD, а в магазині він, припустимо, коштує 1000 USD, отже, розмір мита буде встановлений як з нового notebook’a, незважаючи на те, що ваш товар є колишнім у вживанні. Хоча і тут є свої винятки. Для вирішення подібних питань варто звернутися до першоджерела законодавчих актів http://pravo.by/.

30. Як можна самому брати участь у торгах на e-Bay в якості продавця?
Вам необхідно зареєструватися продавцем і володіти платоспроможної кредитної картки.