Алгоритми пошукових систем регулярно допрацьовуються, змінюються, а разом з ними посилюються вимоги до сайтів. Деякі методи просування, актуальні ще три роки тому, сьогодні або не працюють, або працюють, але тільки за певних умов. Сьогодні ми розповімо, що потрібно для просування сайту в 2017 році і з чого почати новачкові:

Що потрібно для самостійного просування сайту?

Якщо ви твердо вирішили просувати сайт своїми силами, без певних знань не обійтися. Спочатку ви будете працювати методом проб і помилок, багато чого доведеться вивчати по ходу справи. Тим не менш, радимо в першу чергу вивчити:

 • Довідкові матеріали пошукових систем (обов’язково почитайте рекомендації «Яндекса» по створенню сайтів, а також вимоги Google);
 • Основи HTML-верстки (треба знати, що таке теги, який принцип їх використання);
 • CSS (як мінімум необхідно розуміти, що таке стилі, навіщо вони потрібні і як внести в них необхідні виправлення);
 • PHP (необов’язково бути веб-програмістом, але якщо при слові движок ви уявляєте двигун внутрішнього згорання, а при слові хук — удар з лівої, то варто хоча б трохи почитати про мову програмування PHP та його можливості);
 • JavaScript (що таке скрипти, навіщо вони потрібні і яка їх роль в роботі сайту);
 • інтернет-маркетинг (необхідно розуміти, ніж SEO відрізняється від SMO, знати, що таке PPC, SMM і SERM, контент-маркетинг тощо).

Чим більше ви будете знати на початковому етапі, тим простіше і швидше зможете вникнути в процес просування сайтів.

Починаємо просування: внутрішня оптимізація

Як би це дивно не звучало, але просування сайту починається ще до його створення і навіть до реєстрації домену. Краще всього, якщо ви з самого початку роботи над сайтом будете застосовувати принципи оптимізації під пошукові системи.

Вибір домену

Відразу подумайте про те, яке ключове слово буде найголовнішим для вас, і додайте його у доменне ім’я, якщо це можливо. Припустимо, у вас невеликий бізнес по виробництву дверей в Самарі, тоді логічно буде назвати сайт, наприклад, dveri-samara. Такий домен розповість споживачам про сферу вашої діяльності.

Якщо ж у вас велика фабрика з виробництва дверей з дилерською мережею по всій Росії, то тут явно буде важливий бренд, тому домен може відображати виключно назва бренду (gefest, mefistofel тощо) або ж бути змішаним (dveri-gefest, mefistofel-doors тощо). Що стосується доменної зони, то орієнтуйтеся на регіон чи сферу діяльності.

При виборі доменного імені уникайте довгих, заплутаних, а також безглузді з точки зору майбутніх відвідувачів сайту назв, значення яких відомо тільки вам.

Збираємо семантику

Ще до початку розробки сайту у вас повинно бути готове семантичне ядро, тобто набір згрупованих ключових слів. Воно потрібно вже на стартовому етапі, щоб ви розуміли, яку структуру повинна мати сайт. Є чимало сервісів, які допомагають зібрати список ключових слів самостійно.

Ось деякі з них:

 • «Яндекс Вордстат» — безкоштовний сервіс, що збирає статистику тільки в «Яндексі», є історія по кожному запиту за останні 12 місяців, доступна розбивка за регіонами та типами пристроїв. Вручну працювати з «Вордстатом» незручно, тому краще використовувати спеціальні плагіни для браузерів начебто Yandex Wordstat Assistant. Даний плагін доступний для Firefox, Chrome, Opera і Яндекс.Браузер;
 • AdWords Keyword Planner – сервіс, який безкоштовно показує статистику по ключових запитах в Google. Даний сервіс менш зручний, порівняно з сервісом «Яндекс.Вордстат», оскільки не надає варіантів ключових слів і схожих слів;
 • Google Trends — сервіс, який допомагає оцінити перспективність ключових фраз і сезонність за ним. Доступна статистика від Google з 2004 року в розрізі різних країн, доступно порівняння конкретних ключових фраз;
 • SeoPult — якщо у вас вже є готовий сайт, то додайте його в цю систему, і тоді можна буде за лічені секунди безкоштовно зібрати ключові фрази на основі контенту вашого сайту, даних сервісу «Яндекс.Вордстат» і ключових фраз, які використовуються вашими конкурентами, які на даний момент знаходяться в топі пошукових систем. Це зручно, адже все відбувається в одному простому і інтуїтивно зрозумілому інтерфейсі. З вибраних ключів можна відразу почати автоматизоване просування сайту;
 • KeyCollector — платна десктопна програма для автоматизованого збору семантичного ядра. Вона дозволяє підключити збір статистики з різних сервісів «Яндекс.Вордстат», Google AdWords, SeoPult і т. д.

Це далеко не всі корисні сервіси, але для початку роботи їх більш ніж достатньо.

Вибір CMS

В принципі, вирішальної ролі CMS в просуванні сайту не грає. Тим не менше, і тут є нюанси. Наприклад, якщо ви використовуєте сервіси на зразок uCoz, то можливості SEO-оптимізації обмежуються вбудованим функціоналом. Тому якщо ви хочете більш тонко оптимізувати сайт, то краще використовувати гнучкі CMS з відкритим вихідним кодом (WordPress, Joomla і т. д.). Створені за їх допомогою сайти простіше просувати, для цих CMS є багато плагінів, PHP-рішень, рекомендацій і порад:

Але є і конструктори, просунуті з точки зору оптимізації створюваних сайтів. Наприклад, в Setup.ru можна автоматично просувати сайт створений прямо в інтерфейсі конструктора.

Що стосується розробки унікальної CMS, то потрібно чітко розуміти, навіщо це потрібно, адже ви будете фактично прив’язані до виробника, і всі зміни доведеться доручати йому або іншому програмісту. Якщо у вас звичайний блог або інтернет-магазин, краще використовувати готові рішення.

Дизайн і юзабіліті

В ранжируванні сайтів не останню роль грає дизайн і юзабіліті. З одного боку, пошукові роботи навчилися оцінювати зручність сайтів, з іншого — зручні сайти залучають аудиторію в перегляди і стимулюють здійснення цільових дій.

Зверніть увагу на наступні моменти:

 • мінімалізм — це справжній тренд — не використовуйте більше елементів, ніж потрібно для вчинення дії. Приберіть зайві «прикраси», тіні, анімацію, об’єднайте схожі рубрики;
 • адаптивність — сайт повинен однаково добре працювати і виглядати на екранах всіх пристроїв, у тому числі мобільних. Немає різниці, чи використовувати мобільну версію сайту, адаптивну або гумову верстку — головне, щоб пошукові системи визначали сайт як mobile-friendly. Швидко перевірити мобільний адаптацію можна тут;
 • зручність навігації — користувач повинен чітко розуміти структуру сайту. Створіть карту сайту на окремій сторінці. Використовуйте «хлібні крихти» для навігації. Меню розташовуйте в стандартних місцях — під шапкою по всій довжині або в сайдбарах. Не дублюйте меню. Використовуйте звичні кнопки навігації — наприклад, будиночок («На головну»), гамбургер («Меню»), скріпка («Прикріпити») тощо;
 • оптимальна структура — по можливості не використовуйте більше 3-4 рівнів вкладеності — користувач не повинен проходити квест у пошуках інформації, так і пошукові роботи не завжди добираються до 5-6 рівня.

Це загальні моменти — кожен сайт буде мати свої нюанси. Перед запуском обов’язково проведіть хоча б опитування знайомих або колег на предмет зручності використання створеного ресурсу.

Технічна оптимізація

Це цілий комплекс заходів, покликаних забезпечити безперешкодний доступ пошукових роботів до вмісту, який потрібно проіндексувати. Якщо вам попався відповідальний розробник, то він напевно проведе SEO-налаштування (або запропонує виконати її за окрему плату):

З чого почати самостійне просування сайту?

Тим не менш, вам варто пройтися по представленим нижче пунктів і провести самостійний базовий аудит сайту, і тим самим перевірити якість виконаної роботи:

 • файл robots.txt -доступний за посиланням: вашдомен.ru/robots.txt. У цьому файлі з допомогою директив allow і disallow дозволяється або забороняється індексація сторінок і розділів сайту. Закритими від пошукової індексації повинні бути файли движка, розділи з конфіденційною інформацією. Але в той же час для сканування пошуковими роботами повинні бути відкриті файли .js і .css. Для «Яндекса» повинна бути прописана директива Host із зазначенням на головне дзеркало сайту. Також повинна бути рядок: «Sitemap: http://вашдомен.ru/sitemap.xml»;
 • файл sitemap.xml — доступний за посиланням: вашдомен.ru/sitemap.xml;
 • сторінка 404 (введіть адресу сторінки з помилкою — якщо сторінка 404 існує, то ви будете перенаправлені на неї);
 • 301 редиректи — прописуються у файлі .htaccess, який розташований в кореневій папці вашого сайту. Повинні бути прописані редиректи для склеювання домену з www без www, канонізація слеша в кінці URL. Крім того можуть бути задіяні й інші редиректи;
 • швидкість завантаження сайту – її можна перевірити за допомогою PageSpeed Insights;
 • GZIP-стиснення – його можна перевірити за допомогою сервісу Check GZIP compression;
 • валідність HTML-коду — можна перевірити за допомогою цього сервісу.

У разі дефіциту часу або відсутності необхідних навичок для самостійної перевірки сайту можна недорого замовити послугу SEO-аудиту у SeoPult.

Оптимізація контенту

Зважаючи на останніх новин від «Яндекса», які стосуються впровадження алгоритму «Баден-Баден», важливо не переоптимизировать сторінки ключовими запитами. Дотримуйтесь наступних правил:

 • не використовуйте ключові фрази в прямому входження (наприклад, купити верстати москва, замовити фабрика дверей і т. п.);
 • для кожної сторінки визначте один основний ключ (ВЧ або СЧ) і 3-4 додаткових (НЧ);
 • досить одного входження кожного ключа;
 • розбавляйте ключові запити синонімами і близькими за змістом словами (робіть ставки на так званий LSI-копірайтинг).

Щоб тексти краще ранжирувалися і були зручні для читання:

 • розбивайте їх на невеликі абзаци 2-4 пропозиції;
 • використовуйте списки, заголовки h1–h6, таблиці, форматування;
 • зробіть зміст і використовуйте в тексті якоря для навігації.

Для кожної сторінки заповніть теги:

 • title — довжина близько 60 символів, містить головне ключове слово;
 • description — довжина близько 170 символів, являє собою короткий опис суті статті з входженням ключових слів;
 • alt — прописується для зображень.

Яким би не був контент (текст, фото, відео), він повинен бути унікальним. Якщо ви використовуєте запозичену інформацію, то обов’язково необхідно вказувати посилання на першоджерело. Перевірити унікальність тексту можна за допомогою сервісу text.ru, а зображень — tineye.com.

Крім унікальності контент повинен володіти інформаційною цінністю та новизною. Рерайт наявних текстів не проходить — пошукові системи, особливо «Яндекс», вміють розпізнавати подібний контент, навіть якщо його технічна унікальність становить 100 %.

Зовнішня оптимізація

Зовнішня оптимізація сайту передбачає, насамперед, напрацювання якісної посилальної маси. Щоб впоратися з просуванням своїми силами, почніть з простого:

 • зареєструйте сайт в RSS-агрегаторах (liverss.ru, rsslenta.ru, rssreader.ru і т. д.);
 • додайте сайт до рейтинги liveinternet.ru, top.mail.ru і top100.rambler.ru;
 • додавайте нові сторінки сайту сервіси закладок Memori.ru і BobrDobr.ru.

У підсумку ви будете регулярно отримувати безкоштовні посилання.

Крім того, створіть спільноти на Google+, ВКонтакте та Facebook і публікуйте посилання на нові записи. Посилання на Google+ непогано індексуються навіть «Яндексом», а пости в ВКонтакте і Facebook на перших порах можуть отримувати більш високі позиції, ніж сторінки сайту.

Але безкоштовними і «соціальними» посиланнями сайт складно просунути, особливо у високо конкурентному тематики. Тому доповнюйте посилальний профіль покупними зворотними посиланнями. Тут потрібно бути гранично обережними, щоб не потрапити під фільтри. При купівлі посилань враховуйте наступні правила:

 • посилання повинні йти з тематичних майданчиків;
 • уникайте комерційних анкорів (зі словами купити, ціна, замовити тощо);
 • розбавляйте посилальний профіль nofollow-посиланнями;
 • не орендуйте посилання, розташовані в блоках (в сайдбарах або футері);
 • майданчик-донор має бути живою, з активною аудиторією, а за посиланням повинен йти трафік.

Щоб гарантовано купувати правильні посилання, можна скористатися модулем «Природні посилання» від SeoPult — система автоматично підбере релевантні майданчика по ключовим запитам, а консультанти SeoPult зв’яжуться з власниками ресурсів і домовляться про умови розміщення.

Крім того, в SeoPult є не менш корисний модуль «Контент-маркетинг», за допомогою якого можна вбити двох зайців: привести цільову аудиторію на сайт і отримати прекрасні природні посилання з авторитетних майданчиків. Поріг входу — всього 5000 рублів. Аналогів даного сервісу на ринку поки немає.

Моніторинг та внесення коректив

Для моніторингу просування сайту зареєструйте його в «Яндекс.Вебмастере» і Google Search Console, встановіть системи веб-аналітики «Яндекс.Метрика», Google Analytics і Liveinternet. Також можна встановити «соціальний» лічильник UpToLike. Зібрана статистика дозволить у разі необхідності вносити своєчасні зміни і доповнення в правильну стратегію просування.

Підводимо підсумки

Просування — дуже кропіткий процес, і якщо ви вирішили взяти його на себе, то потрібно бути готовим до освоєння величезних масивів інформації і не боятися помилок. Багато початкуючих оптимізаторів страхуються і доручають частину роботи по просуванню більш досвідченим фахівцям. Так, у професійних колах користується популярністю послуга «Персональний менеджер» від SeoPult.

За 3000 рублів на місяць (а зі знижкою — за 2100 рублів) спеціаліст проаналізує ваш сайт, підготує план роботи, і періодично буде висилати рекомендації по поліпшенню інтернет-ресурсу. Крім того, він буде відповідати на виникаючі питання, допоможе налаштувати рекламну кампанію, підбере семантичне ядро — загалом, зробить за вас левову частку роботи. У підсумку позиції сайту будуть зростати, при цьому ймовірність помилок і невиправданих витрат зведеться до мінімуму.