Починаючи створювати свій сайт в інтернеті насамперед необхідно визначитися з cms або системою управління сайтом. Існує досить багато пропозицій. На чому зупинити свій вибір?

Для початку, потрібно визначитися, яку cms купувати. Існують платні і безкоштовні версії. Серед комерційних проектів можна виділити 1С-Бітрікс і NetCat. З безкоштовних систем управління сайтом найбільший інтерес представляють Drupal, WordPress і TYPO3.

Переваги комерційних систем очевидні. По-перше, це престижно. Серйозні проекти будуються в основному на таких cms. Оплачуючи їх, ви отримуєте найчастіше цілодобову технічну підтримку, безкоштовні оновлення і консультації. Але, якщо вам знадобився якийсь специфічний модуль, якого немає у коробкової версії, його розробка може коштувати дуже дорого. Відповідно головним їх недоліком є ціна.

Переваги не комерційних систем очевидні. По-перше, вони безкоштовні. Ймовірність того, що вам знадобитися модуль, якого немає в стандартній версії і немає в інтернеті, вкрай мала. Так само в разі необхідності з усіх питань ви можете звернутися на спеціалізовані форуми, на яких вам допоможуть вирішити проблему. Але й у цього рішення є свої мінуси. Більшість з них – досить негнучкі, тобто погоджуючись на їх використання, ви повинні бути готові до того, що в будь-який момент в будь-якому місці може відбутися збій, або ж виявиться уразливість в безпеці, або — найпоширеніша проблема — ви просто не можете оптимізувати готове рішення для своїх потреб.

Порівняльні характеристики систем управління сайтом і їх докладні характеристики ви можете подивитися на сайті Аналітичного порталу систем управління сайтами.

Є ще один варіант. Розробити систему управління сайтом з нуля. Починати слід з постановки задачі, системи вимог до движка. Плюс необхідно врахувати можливість подальшого розвитку системи. На початковому етапі створення сайту вимоги до cms досить скромні. Головне, щоб будь непідготовлений співробітник вашої фірми міг додати необхідну інформацію. Але з розвитком сайту, запити зростають, з’являється потреба у нових модулях і добре, якщо це було враховано на стадії розробки системи управління сайтом.

Складно створити по-справжньому універсальну і гнучку систему, яка зможе задовольнити самого прискіпливого замовника, його клієнтів і розробника. Відповідно немає cms, яка б підійшла будь-якого проекту, і немає проектів, яким підійде будь-яка cms.

Серед основних систем управління сайтами часто можна зустріти різні їх версії, що відрізняються по функціональності. Це спроба розробника допомогти користувачеві вибрати систему, що максимально підходить для його проекту.

Є кілька підходів. Найпоширеніший з них це поділ функціональності. Тобто, кожна редакція системи відрізняється від попередньої наявністю додаткових сервісів і/або більш зручного інтерфейсу. Наприклад, версії системи NetCat можуть бути наступні: «Standard», «SEO», «Corporate», «Plus», «Commerce», «Extra». Між собою вони відрізняються додатковими модулями і вартістю.

Більш оптимальне рішення, коли поділ йде за схемою «ядро» – «функціональність» – «інтерфейс», що дозволяє підібрати систему в залежності від складності проекту.

Тому вибирати систему управління сайтом необхідно на основі вимог, що пред’являються до проекту і того, хто буде займатися його обслуговуванням. А цих вимог може бути дуже багато, наприклад, як буде виводитися інформація на головну сторінку сайту, які будуть розділи, хто буде за проектом дивитися. Передбачити все не можливо.