Рано чи пізно будь-який веб-майстер стикається з необхідністю захисту свого сайту, більш тонкої настройки доступу до різних його параметрах. Один з варіантів — використовувати спеціальний конфігураційний файл .htaccess. Для недосвідченого власника сайту цей файл являє собою суцільну загадку. Що в нього писати, де розміщувати, і головне, навіщо він взагалі потрібен, якщо і без нього все крутиться і крутиться?

Все вірно, але наявність файлу .htaccess на сайті дає безперечні переваги та можливості. Наприклад, ви можете встановити пароль доступу до певних розділів або навіть окремих сторінках сайту, прописати шлях до редирект-сторінці (перенаправити відвідувача на іншу сторінку цього сайту або навіть на інший сайт), встановити типи розширень файлів, з якими буде коректно працювати сервер, приховати від чужих очей важливі для вашого сайту файли, визначити шлях до спеціальній сторінці, яка буде викликатися сервером при помилках доступу, і т. д.

Звичайно, якщо ви фахівець, то у вас це вже давно все реалізовано. А як бути неспеціалістам? Тут можливі три варіанти. Якщо у вас хороші стосунки з вашим хостером (хостинг — місце, де живе ваш сайт), то можна попросити службу техпідтримки створити такий файл і включити в нього всі ті обмеження та/або доповнення, які ви запланували. Другий варіант — скопіювати де-небудь зразок такого файлу і розмістити у себе. Цей спосіб загрожує небажаними наслідками для працездатності всього сайту. І третій варіант — постаратися самостійно розібратися хоча б у мінімальних налаштуваннях цього файлу і або створити його вручну, або скористатися автоматичним онлайнових генератором файлу .htaccess.

Генератор конфігураційного файлу .htaccess дозволяє створити цей файл в автоматичному режимі, грунтуючись на тих даних, які вводить користувач у спеціальні поля форми.

Поля форми об’єднані у відповідні блоки: параметри за замовчуванням, дані для ідентифікації користувача або заборони певних IP-адрес, параметри захисту доступу до сторінок або розділів сайту, шлях до сторінок помилок та ін.

Ось деякі приклади, якими ви можете скористатися і внести відповідні зміни в ваш файл .htaccess.

Перший параметр, який слід встановити, — це встановити стартову сторінку вашого сайту, яка за замовчуванням буде відкриватися відвідувачам. Як правило, це файли типу index.html, index.php, default.htm. Можна вказати кілька файлів.

Далі ви можете поставити або зняти галочки на параметри, від яких залежить виконання на сервері якихось скриптів, наприклад, статистики, дозволити виконання директив SSI (це файли з розширенням .shtml) і встановити інші параметри.

Якщо ви підготували власні альтернативні сторінки (налаштовані під свій дизайн) з повідомленнями про помилки, таких як «Error 404 — документ не знайдений», то в блоці Custom Error Documents потрібно вказати адресу/шлях до цих сторінок.

Для перенаправлення відвідувача вашого сайту до якоїсь конкретної сторінці або до іншого сайту слід в групі Redirection поставити галочку і прописати точний URL сторінки або сайту, наприклад, так: http://www.site.ru/.

Близько до цих параметрах знаходиться і можливість переадресувати відвідувачів на певні сторінки в залежності від того, з якої країни, і яку мову відображення сторінки вибирають.

Щоб заборонити відвідувачам з певних IP-адрес доступ до тих чи інших сторінок сайту, потрібно в блоці Authentication в поле Blocked IP addresses прописати заборонені IP-адреси. Таким же чином можна і дозволити доступ, вказавши в іншому полі відповідний IP-адресу. На жаль, цей параметр потрібний у разі динамічних IP.

У цьому ж блоці можна повністю заборонити доступ до сайту всім відвідувачам, якщо поставити галочку Deny by default та/або запитувати необхідні дані для входу певних користувачів. Як правило, логіни та паролі користувачів містяться в системному файлі .htpasswd. Його потрібно створювати окремо. В інтернеті навіть є спеціальні генератори подібних файлів.

Якщо вам потрібно заборонити доступ до системного файлу .htpasswd, то це можна вказати в блоці Protect System Files.

Після заповнення необхідних полів ви отримуєте готовий код, який потрібно скопіювати в файл .htaccess.

Таким чином, якщо мати певні теоретичні знання серверних налаштуваннях, з допомогою описаного генератора можна швидко створювати конфігураційні файли .htaccess з різним вмістом під конкретні сайти.