Ми живемо в століття високих технологій, коли зручність людини забезпечують комп’ютеризовані пристрою, а інтернет надає доступ до будь-якого типу інформації.

Ще кілька поколінь тому мало хто міг подумати про те, щоб не займатися фізичною працею. Важка робота забирала в людей сили і здоров’я. Але зараз ринок праці кишить вакансіями, які припускають розумову працю.

Природно, Всесвітня павутина – це не тільки новини, погода і смішні картинки. Інтернет давно став місцем роботи для багатьох фахівців (необов’язково в IT-сфері). Однак у даній статті буде розглянута така професія, як веб-майстер, а саме – що для неї потрібно вміти і де можна цьому навчитися:

Хто такі вебмастера

Якщо вас зустрінуть в темному провулку, приставлять ніж до горла і запитають «Хто такий вебмастер?», то можете сміливо стверджувати, що це людина, яка робить все. Для вебмайстра практично не існує нездійсненних завдань (у поданні замовника), а головне – це щоб діяльність була пов’язана з створенням сайту.

Уявімо, що в якомусь випадковому суспільстві потенційних замовників ви назвали себе вебмайстром. Розглянемо список вимог, які вам можуть пред’явити.

 • Зверстати сайт. Будь-якому починаючому вебмастеру слова «HTML» і «CSS» повинні бути рідні і близькі. Крім слів, необхідно володіти відповідними технологіями:

Все для вебмайстра-новачка

У процесі роботи замовник буде надавати вам готовий дизайн, який необхідно перенести на веб-сторінки. Від вас будуть вимагати не тільки точного повторення макета, але і коректного відображення сайту в різних браузерах (кросбраузерність).

 • Запрограмувати будь-які процеси на сайті. Займаючись версткою, ви не будете залучені в розробку і реалізацію різних алгоритмів (чого в програмуванні повним-повнісінько). Реалізувати реєстрацію користувачів, онлайн-замовлення товару, оптимізацію функціонування бази даних – все це робота для вебмайстра (добре оплачувана робота);
 • Проектувати дизайн інформаційного ресурсу. В даному випадку слід розуміти, що професія веб-дизайнера досить специфічна. Якщо ви закінчили вищий навчальний заклад, стали дипломованим художником, знаєте все про прийомах образотворчого мистецтва, то це зовсім не означає, що у вас відразу ж вийде проектувати зовнішній вигляд сайтів:

Все для вебмайстра-новачка

Першочергове завдання веб-дизайнера – зробити інтернет-ресурс привабливим для користувачів (в першу чергу – зрозумілим, а в другу – стильним). При цьому обов’язково необхідно володіти інструментами створення комп’ютерної графіки (дизайн на папері навряд чи сьогодні когось зацікавить).

 • Оптимізувати контент сайту. Інформаційна складова будь-якого ресурсу – це основа успіху серед користувачів:

Все для вебмайстра-новачка

Професія вебмастер передбачає навички створення текстів, які цінуються не тільки відвідувачами, але й пошуковими системами. Щільність ключових слів, показники «нудоти» і «води» – все це береться до відома і враховується під час створення тексту для сайту. Крім того, в SEO-оптимізації контенту важливу роль відіграє складання заголовка і опису кожної статті.

Вийшла така картина, що вебмастер – це універсал, майстер на всі руки і експерт в будь-якій області. Деякі люди так і позиціонують себе, коли пропонують свої послуги на ринку праці.

Проте в сучасних умовах цінуються «вузькі» фахівці, які працюють в конкретній області. Солідний замовник навряд чи стане наймати одного і того ж людини для верстки сайту і написання контенту.

Де вчать бути вебмайстром

Якщо ви не володієте достатнім обсягом знань у веб-технологіях, але твердо вирішили, що професія вебмастера вам підходить, то нижче представлено відразу кілька варіантів навчання.

 • Університети. Слід розуміти, що у вищих навчальних закладах немає такої спеціальності, як вебмастер. Навчання при цьому варто сприймати як можливість отримати базові знання (щоб у майбутньому легше освоювати вже конкретні технології). Звичайно, крім основ програмування, ви будете вивчати HTML, CSS і JavaScript. Однак знайомство з даними технологіями буде поверхневим, а отримані навички не дозволять відразу ж займатися роботою вебмастера;
 • Курси вебмастера. Тут варто зазначити, що існують різні курси, закінчення яких може дати вам певні знання і якийсь документ про завершення навчання (ніякої ваги часто не має). Однак нерідко IT-компанії організовують власні курси, щоб по завершенні навчання та стажування взяти на роботу кращих;
 • Самоосвіта. Якщо ви читаєте цю статтю, то вже займаєтеся саморозвитком і стаєте на крок ближче до професії вебмастера. Існує величезна кількість літератури (як англійської, так і російської), відео уроків і статей в інтернеті, які здатні надати реальну допомогу вебмайстру. Далі розглянемо деякі корисні рекомендації по самоосвіті.

Допомога вебмайстрам

Для того щоб якісно виконувати поставлені завдання, будь вебмастер зобов’язаний володіти відповідними інструментами.

Перерахуємо деякі найбільш необхідні програми для вебмастера:

 • Браузери. Неможливо конструювати сайти, не володіючи можливістю бачити результат своєї роботи:

Все для вебмайстра-новачка

Будь-який поважаючий себе вебмастер повинен мати в своєму арсеналі найпопулярніші браузери (і парочку непопулярних). Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer (з яким часто виникають досить специфічні проблеми) повинні допомогти забезпечити кросбраузерність розроблюваного сайту.

 • Середовища розробки. Якщо мова йде про веб-програмування, то не обійтися без гідних редакторів, що дозволяють швидко створювати добре читається код, в якому легко знайти і виправити помилку. Як приклад, можна призвести такі середовища, як Eclipse, Zend Studio, Aptana. Звичайно, можна писати і в звичайному Блокноті, але при великих обсягах коду це загрожує грандіозної плутаниною;
 • Файлові менеджери. Коли ви розробляєте сайт, то постійно щось завантажуєте на віддалений сервер.

Все для вебмайстра-новачка

Для зручної і швидкої роботи з файлами знадобляться такі програми, як FileZilla і Total Commander.

 • Графічні редактори. Якщо ви займаєтеся веб-дизайном, то без спеціалізованих редакторів не обійтися:

Все для вебмайстра-новачка

Звичайно, можна намалювати що-то і в Paint, але якщо «щось» не відповідає вимогам замовника, доведеться освоювати такий софт для вебмайстра, як CorelDraw та Photoshop.

 • Програми для роботи з текстом. Якщо ви збираєтеся займатися створенням контенту, то крім стандартних текстових редакторів, знадобляться інструменти для перевірки статей на відповідність вимогам SEO:

Все для вебмайстра-новачка

В цьому досяг успіху сервіс Advego, можливостями якого користується безліч вітчизняних копірайтерів.

Пошук інформації в інтернеті, як правило, здійснюється за допомогою введення запиту Google, Яндекс і їм подібним. Однак у певних тематиках пошуковики видають серед перших результатів одні і ті ж ресурси (що говорить про їх авторитет). Розглянемо деякі сайти, які можуть принести користь творцям веб-ресурсів.

 • Яндекс, Google. Такі потужні інструменти допомоги вебмайстрам, як Яндекс.Вебмайстер і Google Webmaster Tools мають досить доступно написані розділи допомоги, з яких навіть новачок може отримати чимало корисної інформації;
 • Habrahabr. Якщо ви фанат комп’ютерних технологій, то для вас це буде цікавий і пізнавальний сайт. Вебмайстрів можуть залучити численні тематичні пости. Варто відзначити, що контент створюється користувачами, при цьому некомпетентну інформацію нещадно видаляють модератори;
 • Internet-technologies.ru Дружна команда ресурсу, на сторінках якого ви знаходитеся, не сидить на місці і постійно пропонує нову інформацію, корисну як початківцям, так і досвідченим вебмайстрам.

Таким чином, вебмастер – це професія, яка передбачає як розробку, так і супровід інтернет-сайту. На сучасному ринку праці цінуються фахівці «вузького» профілю, здатні якісно надавати послуги в якій-небудь сфері створення та повсякденного функціонування веб-ресурсу.