На початку потрібно визначитися з тим, для кого і для чого взагалі існують каталоги і з якою метою їх створюють. Якщо ви простий користувач, який шукає в інтернеті якусь інформацію або конкретний сайт, каталог може полегшити і прискорити вам пошук, так як дані про сайті і міститься на ньому інформації в каталозі являють собою короткий, але при цьому максимально повне і точне, зміст сайту. Для власників сайтів каталоги надають можливість повідомити всім, в тому числі і пошуковим системам, про свій сайт і залучити нових користувачів. Для творців каталогів це додаткове джерело доходів з реклами, розміщеної на сторінках каталогу, або заробіток безпосередньо на самому каталозі, у разі якщо додавання сайтів до каталогу проводиться на платній основі.
Після того, як стали зрозумілі цілі каталогів, можна перейти до опису видів і типів каталогів в залежності від различающего ознаки:

1) за типом модерації:

— з ручною модерацією. Найбільш чисті, змістовні, корисні і зручні для простого користувача каталоги. Всі додані сайти переглядає власник каталогу або модератор і вирішує, чи варто додавати той чи інший сайт в каталог. Серед таких каталогів є великі і відомі у всьому світі каталоги, такі як DMOZ, Я. Каталог та ін. В деякі каталоги з цієї категорії можна додати сайт тільки за плату або при наявності дуже якісного змісту, дизайну та відповідальному підході власників сайту до його розвитку.

— з автоматичною модерацією. В даному випадку модерацію додається сайту і перевірку подається при реєстрації інформації про сайт виробляє спеціально налаштована програма, яка за певним алгоритмом відсіює непотрібні сайти.

— без модерації. Засмічені і заспамленние каталоги, що не представляють ніякої цінності.

2) за тематичності:

— загальнотематичні. Найбільш поширені каталоги, які містять інформацію про сайти всіх тематик і підходять усім користувачам, незалежно від того, яку інформацію вони шукають.

— вузької тематики. Каталоги, які містять сайти тільки однієї тематики – будівництво, медицина, туризм і т. д. При наявності гарної модерації і великої кількості записів являють собою дуже корисний для користувача збірник інформації з обраної тематики. Для власників сайтів ці каталоги становлять великий інтерес, тому що з них на сайт йде тематичний трафік, тобто з них приходять користувачі, які цікавляться саме цією тематикою, а не потрапили на сайт помилково.

3) за «кольором». Для користувача це ознака не має значення, а для власників сайтів і каталогів це дуже важливо.

— «білі». У білому каталозі на кожен доданий сайт варто пряме посилання. Це дуже важливо для власників сайтів, так як така посилання індексується пошуковими системами і сайт отримує більшу вагу.

— «сірі». Ці каталоги вимагають встановлення яка додається на сайті, посилання на себе. Іноді це реалізується у вигляді обміну посиланнями. Власники сайтів в кожному конкретному випадку вирішують, чи варто додавати свій сайт в такий каталог і, відповідно, розміщувати на своєму сайті посилання на цей каталог або не варто. Це залежить від якості каталогу, його тематичності, заповнення, модерації та інших параметрів. Іноді ці каталоги є рейтинговими, тобто при установці яка додається на сайті певного коду ведеться підрахунок користувачів, які відвідують цей сайт або перехідних з посиланням на каталог, та в залежності від кількості цих користувачів сайт піднімається або опускається в списку сайтів своїй категорії. Найбільші рейтинги ведуть докладну статистику роботи сайтів, чим приносять велику користь власникам сайтів. Найбільш великими представниками таких рейтингів є LiveInternet, Rambler Top100, Mail.RU та інші.

4) за змістом:

— каталоги посилань. Містять посилання на сайти з невеликим описом.

— каталоги статей. Містять статті на різну тематику. У тексті самої статті або підписи під нею знаходиться посилання на сайт, який надав цю статтю. Найчастіше посилань буває більше однієї – в залежності від розміру статті. Таким чином, власник каталогу отримує велику кількість матеріалів, але платить за це посиланнями на сайти власників статей.
Кожен існуючий каталог відноситься до будь-якого або декількох із цих категорій, а більшість до всіх відразу. Так, наприклад, найбільш поширеними і популярними є загальнотематичні білі модератором каталоги.

Також існує безліч інших видів каталогів, які мало поширені, або мало популярні, але в будь-якому випадку як мінімум до однієї з вище написаних категорій вони хоча б частково належать, тому не заслуговують окремого опису.