Adobe має намір стимулювати створення повнофункціональних Internet-додатків за допомогою Flex 2

Компанія Adobe Systems випустила лінійку інструментів Flex 2, до складу якої входять версії різного рівня, в тому числі і вільно розповсюджується. Тим самим компанія розраховує стимулювати поширення технології Flex, призначеної для створення повнофункціональних Internet-додатків. (Відносно новий термін rich application використовується для позначення класу Web-додатків, що володіють складною функціональністю, зазвичай властивої традиційним настільним додаткам. — Прим. ред.). Рішення нової серії підтримують пересилання даних клієнти.

«Ми вважаємо, що доступність вільно розповсюджуваного інструментарію кардинально змінить ситуацію на ринку повнофункціональних Internet-додатків», — підкреслив Джефф Воткотт, директор з маркетингу продуктів Adobe.

Adobe впевнені, що Flex 2 — це технічно більш елегантне, функціональне і повне рішення для розробки повнофункціональних Internet-додатків

Adobe впевнені, що Flex 2 — це технічно більш елегантне, функціональне і повне рішення для розробки повнофункціональних Internet-додатків

Незважаючи на те, що нову схему оплати можна розцінювати як спосіб агресивного просування на ринок альтернативи повсюдно використовується для Web-розробки інструментарію AJAX (Asynchronous JavaScript and XML), Воткотт особливо підкреслив, що подібна задача при створенні Flex не ставилося. Однак нові розцінки компанії можуть зробити Flex настільки ж популярним, якщо не більш, як і AJAX.

Випускаючи Flex 2, компанія розраховує усунути всі перешкоди на шляху поширення нового інструментарію. Набір інструментальних засобів розробки Flex 2 пропонується безкоштовно. Слід нагадати, що попередні версії поставлялися разом з серверним програмним забезпеченням Flex Presentation Server 1.5, яке коштує 15 тис. дол. у розрахунку на процесор.

Завдяки новому інструментарію, розробники можуть створювати і встановлювати додатки, не використовуючи серверний компонент.

«Це дає розробникам величезні можливості. Вони можуть почати створення додатків Flex без значних вкладень», — підкреслив Воткотт. Зараз близько 5 тис. розробників використовують Flex, але Adobe прагне до того, щоб у найближчі п’ять років число прихильників технології, створеної компанією Macromedia, зросло до одного мільйона.

Завдяки Flex 2, Web-сервіси можуть використовуватися для зв’язку з сервером при частому зверненні до даних при невеликій корисного навантаження. Для більш ресурсоємних додатків Adobe пропонує програмне забезпечення Flex Data Services 2 Express, яке може підтримувати зв’язок між джерелом даних та рівнем представлення. Версію Express розробники можуть встановлювати в системах з одним процесором безкоштовно.

Якщо додаток працює на кластері з декількома процесорами, ліцензія на Flex Data Services буде коштувати від 20 тис. дол. у розрахунку на процесор. Flex Data Services — це система, що об’єднує в собі Flex Presentation Server з рядом додаткових можливостей для управління даними і обміну повідомленнями.

Річард Монсон-Хифел, старший аналітик компанії Burton Group, вважає, що схема розцінок, обрана Adobe, дозволить Flex 2 більш успішно конкурувати з AJAX, який має статус «економічного» рішення, в основному завдяки своїй приналежності до категорії Open Source. «Не думаю, що Adobe могла дозволити собі вибирати, не ризикуючи втратити конкурентоспроможність», — зауважив він.

Flex Data Services 2 здатний передавати дані з сервера на клієнт. Серверний компонент може, наприклад, отримати дані з серверного додатка SAP і надіслати їх клієнту. Тепер функції Flex Presentation Server вбудовані в Flex Data Services.

Один з користувачів бета-версії, глава компанії Roundarch Джефф Мелинг, особливо відзначив технологію обміну даними, використану Adobe. Компанія Roundarch надає послуги з консалтингу та розробки таким клієнтам, як Citigroup і ВПС США. За словами Мелінга, ця технологія збільшує ефективність роботи, оскільки дозволяє відмовитися від процедур опитування між клієнтом і сервером.

«Дійсно, Flex стала першим корпоративним продуктом, який дозволяє передавати дані Web-клієнта, — зауважив Мелинг. — Flex 2 дозволяє вирішити багато з існуючих проблем, пов’язаних з реалізацією повнофункціональних Web-додатків, оскільки це рішення пропонує такі можливості, як передача даних на клієнти».

Adobe стверджують, що Flex володіє всіма функціями, необхідними для розробки сучасних Internet-додатків.

«Ви можете інтегрувати в свої додатки такі функції, як аудіо і відео, а крім того, підтримувати необмежений обмін даними», — підкреслив Воткотт.
Він також зазначив, що AJAX може працювати з Flex.

«Ми не віримо, що AJAX буде заважати поширенню Flex», — сказав Воткотт. За його словами, ці дві технології доповнюють один одного. Наприклад, розробник, що використовує AJAX, може вдатися до Flex, щоб додати до свого додатком графіки і діаграми.

Аналітики згодні з тим, що AJAX, Flex і Flash можуть співіснувати.
«Насправді, технологія AJAX підтримує підмножина функцій Flash, і за допомогою інструментальних засобів, пропонованих Adobe, під час роботи ви можете використовувати будь-який зручний для вас поєднання AJAX і Flash», — стверджує аналітик компанії Forrester Research Майк Гілпін.

Flex, за словами Гилпина, являє собою інструментарій корпоративного рівня для розробки додатків у рамках сервіс-орієнтованої архітектури.

Adobe впевнені, що Flex 2 — це технічно більш елегантне, функціональне і повне рішення для розробки повнофункціональних Internet-додатків.

Разом з Flex 2 компанія представила вдосконалений модуль Flash часу виконання Flash Player 9.
«У деяких випадках при його використанні продуктивність збільшується на порядок», — підкреслив Воткотт.

Такий результат забезпечується завдяки новій версії віртуальної машини ActionScript, в якій працюють програми. ActionScript створена на базі специфікації ECMAScript Edition 4, що служить основою для JavaScript.

Інтегрована середовище розробки Flex Builder 2, яка забезпечує більш високу продуктивність, створена на вільно поширюваної платформі розробки Eclipse. Оскільки багато розробники вже використовують Eclipse при програмуванні на Java, Flex Builder 2 надає їм знайому середу для створення Java-додатків, і повнофункціональних клієнтів.

Інтегрована середовище розробки підтримує більш зручні підказки при написанні коду програм, в рамках яких Flex Builder пропонує рекомендації по введенню конструкції мови. Тепер ця функція працює в рамках моделі Eclipse.

У новій версії удосконалення торкнулися і функції візуальної компонування, що базується на WYSIWYG-функціональності в Eclipse. Були поліпшені функції формування оболонок і використання стилів, за допомогою яких розробники можуть налаштовувати зовнішній вигляд програми.

Flex Builder 2 коштує 499 дол. у розрахунку на робоче місце. Розширена версія, що підтримує можливості створення діаграм та інших графічних варто 749 дол. у розрахунку на робоче місце розробника.