Клоакінг (cloaking, (англ.; комп.) маскування, приховування) — спосіб приховування «чорних» методів оптимізації, шляхом видачі звичайним відвідувачам версії сторінки відмінною від тієї, яку отримує за цією ж адресою робот пошукової системи.

Клоакінг реалізується виключно з використанням серверних скриптів. При цьому, простий відвідувач бачить звичайну сторінку, а пошуковий робот — спеціально модифіковану, з метою максимально підвищити релевантність сторінки по певних запитах. Модифікована версія сторінки зазвичай має незручний для сприйняття людиною зовнішній вигляд.

Методи клоакинга можуть використовуватися і в «мирних» цілях. Наприклад, для видачі варіантів сторінок на різних мовах, або сторінок, пристосованих для перегляду певними браузерами.

Таке застосування клоакинга не вважається кримінальним і не карається пошуковими машинами.

За методами роботи клоакінг можна розділити на три групи:

  • клоакінг за User-Agent використовується як при обмані пошукових машин, так і в «мирних» варіантах. Скрипт порівнює поле User-Agent прийшов відвідувача із заздалегідь сформованим списком значень вирішуючи, який варіант сторінки показати на цей раз;
  • клоакінг по IP використовується як при «чорних» методи оптимізації, так і в «мирних» варіантах.
    Порівнянням IP-адреси відвідувача із заздалегідь сформованою таблицею скрипт обчислює, який варіант сторінки показувати даного відвідувачу;
  • клоакінг за іншими полями запиту використовується рідше за все і виключно в мирних цілях.
    Наприклад, використовуючи поле Accept-Language можна визначити необхідну мову відвідувача.