В тому, що для організації збуту будь-якого товару або послуги потрібна реклама сьогодні, мабуть, нікого переконувати не треба. Хочу запропонувати Вашій увазі порівняльний аналіз сайту і інших засобів масової інформації як рекламних майданчиків.

За ступенем впливу з усіх видів реклами на першому місці стоїть телевізійна реклама. Це пов’язано з багатьма причинами: багатомільйонна аудиторія, видовищність, барвисті візуальні образи, можливість поєднувати колір, звук і образ в одному ролику. Недоліки є продовженням достоїнств телевізійної реклами. Наприклад, всі ми знаємо, що в більшості випадків на час показу рекламного блоку телеглядачі або відключають звук телевізора і займаються своїми справами, або просто перемикаються на інший канал. Крім того, в силу фінансових обмежень, не кожна фірма може дозволити собі виділити достатні кошти (див. таблицю) на створення рекламного ролика, показ його в прайм-тайм (з максимальною кількістю телеглядачів), так і тривалість трансляції рекламного ролика (як правило, це 30 секунд) не дозволяє розмістити повну інформацію про продукт або послугу. Також потрібно враховувати, що для досягнення значущого ефекту рекламний ролик повинен бути показаний не один раз. У силу викладених обмежень при плануванні рекламної компанії фірма змушена, по-перше, йти на серйозні фінансові витрати, по-друге, точно прораховувати рекламну політику. За допомогою одного телевізійного рекламного ролика можна реалізувати не більше однієї рекламної мети: іміджева реклама фірми, реклама товарного знака, або реклама окремого товару/послуги. Поєднати все в одному ролику практично неможливо. Не менш важливе значення відіграє і правильне розміщення ролика з точки зору цільової аудиторії. З перерахованого вище випливає, що помилки в позиціонуванні реклами на телебаченні значно знижують її ефективність і рентабельність.

Сайт при збереженні більшості переваг телевізійної реклами багато в чому позбавлений від недоліків. Завдяки сучасним технологіям на сайті можуть бути розміщені анімаційні ролики, звук, крім того, якість зображення у будь-якого монітора набагато краще телевізійного, а отже, кінцевий користувач побачить більш чітку і яскраву картинку. При цьому власник сайту не обмежений в обсязі наданої інформації, може більш послідовно і докладно викласти всі переваги і характеристики пропонованих товарів і послуг, провести на сайті комплексну рекламну акцію з просування як фірми, так і окремих товарних знаків, товарів, видів послуг. Якщо телевізійна реклама транслюється короткий відрізок часу великої аудиторії, сайт одноразово показується щодо невеликого числа відвідувачів, але не обмежений ні по кількості показів, ні по часу доби. Необхідно відзначити, що один відвідувач сайту фірми на порядок більш значущий, ніж один телеглядач, прос мотревший телевізійну рекламу. Це пов’язано з тим, що відвідувачі потрапляють на сайт через пошукову систему, або за заздалегідь відомою адресою, або з іншого сайту — тобто свідомо роблять певні дії, щоб отримати потрібну їм інформацію, в той час як телеглядач отримує рекламу «в навантаження». Для отримання максимального рекламного ефекту великі корпорації використовують комбіновані види реклами, наприклад, показ телевізійного рекламного ролика з посиланням на сайт фірми (Наприклад, МТС, Бі-Лайн). Це дозволяє отримати більший охоплення аудиторії споживачів і заощадити дороге ефірний час розміщенням основної інформації на сайті.

Реклама на радіо за своїм особливостям багато в чому близька до телевізійної реклами. Відмінності очевидні: радіореклама програє телевізійної у видовищності, але зате більш прийнятна за ціною. Доступність радіореклами великої аудиторії ріднить її з сайтом, хоча доступність сайту і радіо різнопланові. Якщо аудиторія споживачів радіореклами широка за рахунок мобільності і дешевизни радіоприймачів, то аудиторія сайту, на відміну від радіореклами, не обмежена географічними кордонами (у будь-якій радіостанції існує кінцева зона покриття) і часом подачі інформації. Ви можете сказати, що користувачів інтернету на порядок менше, ніж слухачів радіо. Так, це так, але серед користувачів інтернету в кілька разів більше відсоток ключових осіб компаній, що приймають вирішення про покупку, користувачів, зацікавлених в тій чи іншій послузі, та й просто платоспроможних осіб.

Реклама в періодичних виданнях може бути умовно поділена на рекламу в журналах і газетах. Реклама в журналах полноцветна, барвиста, переконлива. Але досить дорога — як у створенні (згадаймо, наприклад, про гонорари фотомоделей), так і в розміщенні (див. таблицю). Крім того, навряд чи кому-небудь прийде в голову розмістити в дорогому, якісно виданому журналі прайс-лист компанії. Це пов’язано з ціною рекламної площі і статичністю даних — після підписання номера до друку додати або змінити позицію прайс-лист буде неможливо. У разі реклами в періодичних виданнях особливо важливо визначити цільову аудиторію потенційних споживачів товару, і, відповідно, правильно вибрати видання. Помилка в позиціонуванні в даному випадку обернеться викинутими на неефективну рекламу грошима. Наприклад, реклама банківських послуг в журналі для підлітків навряд чи принесе банку бажаних клієнтів. Цей приклад дещо перебільшений, але в загальних випадках грамотна реклама амная компанія в ЗМІ передбачає виділення додаткових коштів з бюджету фірми на фінансування попередніх маркетингових досліджень та планування рекламної компанії.

У разі розміщення реклами в чорно-білому варіанті в газетах це дещо знижує її вартість, але часто і ефективність.

Як вже говорилося вище, якість візуальних образів і обсяг інформації, яку можна розмістити на сайті, обмежені лише фантазією дизайнера і маркетолога. Крім того, в порівнянні з періодичними виданнями сайт вигідно відрізняється можливістю оперативної зміни інформації і тривалістю її зберігання — строк дії реклами на сайті обмежений лише побажаннями власника сайту, в той час як строк дії реклами у періодичному виданні дорівнює терміну життя газети чи журналу.

Підводячи підсумки, варто відзначити, що сайт є засобом недорогий і ефективної реклами, що надає можливості, яких позбавлені інші ЗМІ: двосторонній зв’язок із споживачами, можливість оперативної зміни інформації, низька вартість підтримки, можливість проведення маркетингових досліджень, необмежена географічна аудиторія, цілодобова доступність інформації. Слід також врахувати, що дана стаття не стосувалася інших можливостей, які надає сайт.