Отже, ви тільки що створили свій сайт. Наступним моментом у розкрутці вашого сайту повинна бути індексація пошуковими системами. По статистиці, приблизно 80 відсотків нових відвідувачів приходять саме по запитах пошукових машин.

До речі, раджу вам реєструвати ваш сайт в пошукових системах не відразу з моменту реєстрації доменного імені і створення першої сторінки, а тоді, коли на вашому сайті буде розміщено деяку кількість інформації — хоча б кілька заповнених сторінок. Справа в тому, що якщо пошуковий робот, вперше пройшовши крізь ваш сайт і зазначивши у себе в пам’яті міститься на вашому сайті мізерну інформацію, повернеться наступного разу ще не скоро, то до цього часу ймовірність потрапляння на ваш сайт відвідувачів дуже мала. Але, з іншого боку, це не означає, що ви повинні реєструвати ваш сайт тільки після того, як ваш проект буде повністю розроблений. Я, наприклад, досі не закінчила формування свого сайту як проекту — я постійно знаходжу нову інформацію, яку можна розмістити не тільки на додаткових сторінках, але і в окремих розділах. З моменту створення сайту в червні цього року я додала до нього ще кілька розділів, а за кількістю сторінок він постійно зростає. Якби я чекала кращих часів, коли мій сайт прийме остаточну форму і сталий контент, я втратила б як мінімум 8 000 нових відвідувачів (з розрахунку 50 нових відвідувачів в день — це мінімальна кількість відвідувачів з пошукових машин на моєму сайті).

В даний час пошукові машини забезпечують мого сайту 70-90 нових відвідувачів в день. І ця кількість поступово зростає по мірі збільшення сторінки мого сайту. До речі з цих найбільшу кількість відвідувачів (приблизно 60-80 відсотків) приходить з yandex’а.

Чим ще хороші пошукові системи (крім забезпечення великого потоку нових відвідувачів) — це те, що результат знаходження вашого сайту за чиїм-небудь запитом абсолютно не залежить від відвідуваності вашого сайту (на відміну від використання каталогів і рейтингів), тому і давно створені сайти, сайти-новачки тут рівні.

Реєструйте ваш сайт у всіх російськомовних пошукових системах. А також я вам ще раджу зареєструвати ваш сайт і деяких міжнародних пошукових системах, зокрема: Google (http://www.google.com) і AltaVista (http://www.altavista.com).

Ще недавно я дуже скептично ставилася до іншомовним пошуковим системам. Хто там буде шукати російськомовний сайт? Але виявилося, що я не права. Приблизно 2 тижні тому я помітила (зі статистики SpyLog), що на мій сайт стали заходити відвідувачі саме з Google.com хоча я свій сайт там і не реєструвала. Причому, кількість нових відвідувачів день від дня збільшується, і в інші дні випереджає число відвідувачів з деяких російськомовних пошукових машин. Про Google я прочитала в одній книзі, що вона дуже динамічна — всі зареєстровані (знайдені) сайти заново обходяться машиною раз в два-три дні, на відміну від інших пошукачів, які реиндексируют свої сайти набагато рідше — один раз в 1-2 тижні.

Я тут же зареєструвала свій сайт ще на одній іноземній машині — на AltaVista. Це стара і не менш потужна пошукова система, ніж Google, з можливістю пошуку на багатьох мовах світу.

До речі, знаходження мого сайту іншою пошуковою системою без мого відома підтвердило одне явище, якому я раніше теж не дуже довіряла. Пошукова система може сама знайти ваш сайт, навіть якщо ви його і не реєстрували в даній системі. Якщо посилання на ваш сайт попадеться де-небудь на шляху пошукової машини (на іншому сайті, наприклад), то вона ваш сайт тут же проіндексує.

Нещодавно з’явилася російська версія відомої пошукової машини Lycos.com (ця машина одночасно є і каталогом). Адреса російськомовної пошукової машини — http://www.lycos.ru. Раджу вам теж в ній зареєструвати свій сайт.

Можливо, слід зареєструвати свій сайт у всіх інших закордонних пошукових системах — їх дуже багато, їх рахунок обчислюється щонайменше десятками. З недавніх пір на мій сайт стали заходити ще з однієї англомовної системи — Yahoo!

Реєстрація в пошукових системах — це дуже легка процедура, тому що сервера треба вказати адресу основної сторінки вашого сайту — і все. Не потрібно вибирати класифікацію вашого сайту, придумувати йому гарне і відповідне нагоди опис. Не потрібно ставити на свій сайт кнопку пошукової системи.

Але набагато більше часу займе підготовка до реєстрації вашого сайту в пошуковій системі. Це, насамперед, вибір метатегів для свого сайту.

Метатеги — це службові елементи web-документа, які на екрані не видно, але мають важливе значення при знаходженні вашого сайту пошуковими системами. Основне призначення метатегів — це представити кількома словами утримання всього вашого сайту. Метатеги полегшують пошук пошуковим машинам, щоб тим не потрібно було лізти всередину документа та аналізувати весь текст вашого сайту для складання певної картини про вашому сайті.

Основні метатеги, про зміст яких вам необхідно подбати:

1) meta NAME=»description«. Опис сайту. Можлива кількість використовуваних символів — 200-250.

2) meta NAME=»keywords«. Ключові слова. Допускається використання до 800-1000 символів.

3) meta NAME=»author«. Інформація про автора сторінки/сайту.

До групи метатегів відносять і не мають позначення «meta» стандартні теги і деякі атрибути web-документів:

4) . Назва документа (сайту, розділу, сторінки). Допускається використання від 60 до 100 символів.

5) . Підписи до графічних елементів.

Не менш важливим елементом для виявлення вашого сайту пошуковою машиною є перший абзац кожної вашої сторінки. Тому першим абзацом приділяйте значення не менше, ніж вибором метатегів.

Для тих, хто не читав спеціалізованої літератури по складанню метатегів, скажу, що вам потрібно просто придумати слова, що характеризують ваш сайт, і поставити їх в певному порядку на місце опису метатегів. Причому, першими повинні йти найбільш значущі для вашого сайту слова.

Приклад:

У цьому метатеге вказується короткий опис вашого сайту. Цей набір слів буде висвічуватися на екрані пошукової машини, коли ця машина знайде по певному запиту ваш сайт.

На перше місце ставимо найбільш значущі слова, щоб пошукова машина знайшла їх першими. І ще тому, що не всі пошукові машини зчитують все 800-1000 символів.

Деякі веб-майстри в цьому метатеге поділяють слова і вирази комами, деякі пробілами, інші — і комами, і прогалинами. Як правильно? Я не знайшла цієї інформації ні в одній своїй книзі. Subscribe.ru наприклад, поділяє ключові слова лише пробілами, більшість інших сайтів комами.

Щодо використання прописних і рядкових букв в метатегах я теж ніде не знайшла інформації. Але у мене з досвіду аналізу свого сайту склалося свою думку. З одного боку, пошукова машина розрізняє запити з рядковими і прописними літерами. Наприклад, аналіз SpyLog аналіз запитів «Неллі Федосенко» і «неллі федосенко» видає окремо. Здавалося б, треба в метатегах вказувати варіанти з малими і з прописними літерами. Наприклад: «Інтернет» і «інтернет». Але, з іншого боку, на моєму сайті жодного разу не зустрічається вираз «неллі федосенко» (саме маленькими літерами), проте пошукова машина ці слова на моєму сайті знайшла, значить, їй все одно, великими або малими літерами набране слово.

meta NAME=»author» CONTENT=»Автор Неллі Федосенко».

Не всі пошукові машини враховують цей мета-тег. Але так як деякі все ж враховують — краще це використовувати.

. Не всі пошукові машини враховують ці метатеги. Але якщо можна вказати підпис до всіх графічних елементів вашого сайту, то краще вкажіть. Це буде корисно і для ваших відвідувачів (особливо для тих, хто з економії часу і грошей відключає режим показу графіки).

. Назва документа. Наприклад, Домашній бізнес. На своєму сайті я змінюю назву документа для кожної сторінки. Сторінку Посилання я назвала Корисні посилання для бізнесу в Інтернеті. Сторінку, на якій я зібрала список дошок оголошень, я назвала Дошки оголошень для розкрутки сайту і бізнесу. Загалом, не шкодуйте часу для надання максимально точної інформації пошуковим машинам.

Використання різного змісту метатегів в різних тематичних розділах вашого сайту — це дуже важливо. Це найбільш точно характеризує вміст вашого сайту і збільшує ймовірність його знаходження пошуковими машинами по певних запитах. Деякі фахівці радять навіть використовувати різні слова в описі метатегів на кожній сторінці сайту, щоб вони максимально точніше відповідали змісту саме цієї сторінки.

Це ще більш актуально, коли ваш сайт почне розростатися. По мірі збільшення нових сторінок, нових розділів ви даєте нові можливості пошуковим машинам знайти ваш сайт все більш розширеному діапазону запитів.

Задумайтеся про зміст своїх метатегів не тільки з точки зору того, що ви хочете повідомити про своєму сайті, але і з тієї точки зору, що ваш сайт будуть шукати по якомусь певному запиту. Поясню на прикладі. Наприклад, ваш сайт містить інформацію про вашій майстерні по ремонту автомобілів. Ви можете написати в метатеге «description»: «Все, що потрібно для ремонту вашої машини». Але краще написати: «Ремонт автомобілів будь-яких марок» або навіть краще: «Ремонт автомобілів: діагностика, балансування, шиномонтаж, регулювання схід, розвал…». Тобто додатково перерахувати кожну вашу послугу конкретно. На перше місце, звичайно, треба поставити слово, що має найбільшу ймовірність згадки при запиті — «ремонт», а найкраще «ремонт автомобілів». Аналогічно для заповнення метатега «keywords». Крім власне послуг з ремонту, включіть в цей список назви всіх типів машин, які ви здатні відремонтувати. Причому, іномарки краще вказати в двомовному написанні, наприклад Toyota і Тойота, а ще краще вказати додатково Tojota, Toiota (для того, щоб ваш сайт змогли знайти і не дуже грамотні автолюбителі).

Деякі web-творці, для збільшення відвідуваності свого сайту, напихають метатеги всілякими найпопулярнішими словами, що не мають відношення до тематики сайту. Або, для створення як ніби відповідності змісту метатегів та іншого тексту сайту розміщують на сторінках сайту приховані слова — набрані кольором фону, так що вони не заважають відвідувачам сайту. Творці пошукових машин відслідковують подібні хитрощі і вам навряд чи вдасться їх обдурити. Це гра в кішки-мишки, яка займе у вас багато часу. Звичайно, якщо вона викликає у вас спортивний інтерес, ніхто не може вам заборонити грати в цю гру. Але якщо ви дбаєте про популярність вашого сайту, то ви цілком можете обійтися і без цих хитрощів (які рано чи пізно будуть виявлені, і ваш сайт впаде з досягнутих висот на саме дно, і вам доведеться починати все спочатку).

Але не варто сподіватися тільки на метатеги. Аналіз пошуковими машинами ваших метатегів не означає, що вся інша інформація вашого сайту їм не цікава. Повідомлю вам цікаву річ. Тільки 30-40 відсотків пошукових фраз, за якими користувачі Інтернету знаходять мій сайт, відповідає змісту метатегів. Інші фрази запити не мають нічого спільного з вмістом метатегів. Наприклад, хто б міг подумати, що приблизно 5-7 запитів у добу на мій сайт присвячені вирощування грибів глива? Завдяки тому, що на своєму сайті я одного разу розмістила ідею Вирощування грибів глива, тепер маю кожен день 5-7 нових відвідувачів. Або хто б міг подумати, що одного разу хтось потрапить на мій сайт за запитом «Алла Пугачова адреса»? Завдяки своїй статті Як зробити бізнес на вдалих доменних іменах, де я описала, як я шукала інформацію про Пугачову по доменах pugacheva.ru і alla.ru я отримала як мінімум одного відвідувача. Ніколи заздалегідь не можна вгадати, що люди будуть шукати і як будуть потрапляти на ваш сайт. Ще одна популярна, дуже часто запитувана тема: бізнес-план комп’ютерного клубу. Завдяки ідеї Створення комп’ютерного клубу я маю ще 2-3 відвідувача в день. Враховуючи те, що зараз на моєму сайті 119 ідей, і я маю з пошукових систем 70-90 відвідувачів в день, неважко підрахувати, яка кількість відвідувачів я почну отримувати із зростанням кількості ідей до 238 — 140-180 відвідувачів. І це без всякої боротьби з пошуковими машинами — просто розміщуйте цікаву і різноманітну інформацію на своєму сайті — і вас обов’язково знайдуть.