Домени в зоні «.ru» діляться на кілька груп: загального користування (geographical, generic), відкритого користування (public), та корпоративного користування (всі інші). Ті, хто цікавиться відмінностями і тонкощами, можуть прочитати «Додаток 1 / 2 до Договору про надання послуг» за адресою http://www.nic.ru/dns/contract/sup1_2_ripn.html, там все докладно описано. Нас будуть цікавити корпоративні доменні імена — найчастіше саме цей тип є об’єктом реєстрації. У цій статті я розповім про те, як я виробляв реєстрацію доменного імені в зоні «ru» для великого комбінату.

Тут я повинен зробити необхідні пояснення, так як без розуміння їх самому реєструвати ім’я і вибирати сервер, де буде знаходитися вміст сайту, буде важко. Розглянемо дві необхідні нам речі — віртуальний хостинг і DNS.

Спочатку розберемося, що таке DNS. Розшифровується це як Domain Name System — система доменних імен. Кожен комп’ютер, підключений до Інтернету, має свій цифровий адреса (IP-адреса), який складається з чотирьох чисел, наприклад, 195.164.34.128. Для того, щоб звертатися не по цифровому адресою, а по символьному (доменному імені), і існує ця система. Кожного цифрового адресою можна присвоїти скільки завгодно символьних імен. До кожного комп’ютера в мережі можна звернутися і по цифровому адресою. Комп’ютер може взагалі не мати символьного імені, і звертатися до нього можна буде тільки по IP-аресові. Спеціальні DNS-сервери містять у собі описи доменних імен, щоб при наборі доменного імені комп’ютер знав, куди прямувати далі. Також на DNS-серверах вказується, де знаходиться поштова система доменного імені. Для доменного імені можна мати окрему поштову систему (щоб можна було створювати адреси типу что_нибудь@домен.ги), а можна просто вказати пересилання пошти з адреси все_подряд@домен.ги на який-небудь існуючий адресу. Втім, підтримку пошти можна взагалі не включати, як можна зареєструвати доменне ім’я тільки для того, щоб мати відповідні поштові скриньки і при цьому не мати сайту. Докладніше і зрозуміліше про DNS можна прочитати за адресою http://www.corbina.net/~msh/papers/pcweek-98-41/index.html.

Про віртуальному хостингу я вже згадував у першій статті, тепер розповім докладно. При реєстрації доменного імені необхідно обов’язково вказати IP-адресу сервера, де буде знаходитися ваш сайт. Якщо на сервері знаходяться кілька сайтів, то звертатися до них по цифровому адресою неможливо — фізичний сервер-то один, і при наборі IP-адреси ви будете потрапляти тільки на головну сторінку сервера. Тут-то нас і виручить віртуальний хостинг — в налаштуваннях сервера, де знаходиться сайт, вказується, що той, хто звертається до сервера з певного доменного імені, переадресовується на відповідну папку на сервері. В системі Apache це називається name-based virtual hosts. Ось ця послуга за підтримки перенаправлення користувачів на відповідний сайт і називається віртуальним хостингом. Зазвичай доменне ім’я, яке вказує за допомогою віртуального хостингу, називають віртуальним доменом. Іноді також віртуальними доменами називають домени третього рівня. До нашого випадку це відношення не має.

Приступимо до підготовчих дій, необхідних для реєстрації домену в зоні «.ru». Багато чули і знають, що в Росії реєстрацією доменних імен в зоні «.ru» займався Росніїрос (www.ripn.net). Тепер же Росніїрос поклав цю роботу на свою дочірню організацію — RU-CENTER (www.nic.ru). Сам же Росніїрос займається внесенням організацій, персон, і служб підтримки в свою базу даних і її підтримкою, а також безкоштовною реєстрацією в зонах «.com.ru», «.org.ru», «.net.ru», «.pp.ru» (про це я розповім в наступних статтях).

Так як RU-CENTER все одно містить дані персон, організацій і служб підтримки в базі Росніїрос, то ми насамперед зареєструємо себе в базі Росніїрос і як персону (яка буде реєструвати імена та їх власником), і як службу технічної підтримки (що ми, самі не впораємося з технічною підтримкою наших доменів? :). Організації, на які будемо реєструвати корпоративні домени, також буде необхідно вносити в цю базу.

Реєстрація нас, коханих, на базі Росніїрос буде відбуватися наступним чином. Заходимо на сайт Росніїрос (www.ripn.net), йдемо по посиланню «Реєстрація доменів», далі вибираємо «Розділ для зареєстрованих клієнтів», далі «Веб-форми для реєстрації», підпункт «- фізичних осіб». Тепер бачимо перед собою запит на наш ідентифікатор. Зазвичай ідентифікатор складають по першим літерам прізвища, імені та по батькові, я ж собі вибрав ідентифікатор HAROLD [-RIPN]. Натискаємо кнопку «Продовжити» і перед нами відкривається форма для введення особистих даних. У ній все коментується російською мовою, тому кожне поле для заповнення я пояснювати не буду — просто введіть свої дані.

Після введення особистих даних у форму і натиснути «Далі» з’являється запит про надання технічної підтримки. Так як ми — самі собі підтримка і ми себе як службу підтримки поки що не зареєстрували, вибираємо пункт «Зареєструвати» . Природно, у нас з’являється форма для введення даних . Як ідентифікатор я вибрав собі INSKIN [-MNT-RIPN], ввів інші дані і натиснув «Продовжити». З’явився запит на зазначення контактної особи служби техпідтримки. В його якості я знову-таки вказав свій раніше обраний ідентифікатор (HAROLD-RIPN), тобто ми стаємо і персоною, і техпідтримкою, і її (техпідтримки) контактною особою. Після чергового натискання «Продовжити» з’явився екран з введеними мною даними для остаточної перевірки і з проханням вказати e-mail для повідомлення про завершення процесу . Так як ввів я все правильно, то натиснув кнопку «Зареєструвати об’єкт». В результаті на екран вывелось повідомлення, що об’єкти поставлені на обробку, і що після завершення обробки мене повідомлять.

Приблизно через 15 хвилин я отримав лист на вказану мною адресу з раніше введеними даними про себе і з повідомленням про те, що вони знаходяться в обробці. Через день прийшов лист, що повідомляє про те, що дані внесені в базу Росніїрос. Тепер можна перевірити наше наявність в базі за допомогою сервісу «Whois» на сайті Росніїрос за адресою http://www.ripn.net:8080/nic/whois/. Введемо у другому рядку один з наших ідентифікаторів (у моєму випадку — INSKIN-MNT-RIPN або HAROLD-RIPN) і подивимося наші дані. О’кей, ми присутні і наші дані правильні. Можна переходити до процесу реєстрації доменних імен.

Реєстрацію доменного імені для організації ми почнемо з внесення цієї організації в базу даних Росніїрос. Для цього зайдемо знову на www.ripn.net, «Реєстрація доменів», «Розділ для зареєстрованих клієнтів», «Веб-форми для реєстрації», підпункт « організацій». Що ми бачимо? Правильно — запит ідентифікатора організації! Я для організації «Беломорский ЛДК» вибрав ідентифікатор BLDK [-ORG-RIPN], ви ж можете придумати його на свій розсуд. Як водиться, натискаємо кнопку «Продовжити» і бачимо форму для введення даних реєстрованої організації. Знову-таки, до кожного поля надано докладні коментарі, так що труднощів із заповненням бути не повинно. Одна з можливих проблем — незнання відповідностей російських і англійських назв форм власності (ВАТ, ТОВ, ЗАТ, тощо). Можу порадити або звернутися до друзів, які знають англійську мову, або до мене, або взагалі ввести всі транслітом. В іншому реєстрація організації в базі даних Росніїрос ідентична реєстрації персони. Дочекаємося отримання двох листів (попереднього і остаточного) поштою про внесення в базу організації (на що піде близько доби) і будемо рухатися далі.

Місцем для розміщення сайту я вибрав провайдера Sampo (http://sampo.ru). При реєстрації у нього він виділяє за замовчуванням для сайту 5 мегабайт. На перший погляд мало, але мені поки що більше і не потрібно. По-друге, грошей за сам хостинг не бере, а по-третє, цей провайдер підтримує віртуальний хостинг, що є для нас одним з найважливіших моментів. Адреса сайту, за замовчуванням визначається провайдером, виглядав як http://sampo.ru/~bkld/. Про деяких технічних параметрах мені довелося з ними домовитися заздалегідь. По-перше, вони погодилися надати віртуальний хостинг. Обходиться це в невелику суму (10 рублів) щомісяця, хоча, на мій погляд, якщо за внесення одноразово восьми-десяти рядків у конфігураційний файл сервера Apache взяти 10 рублів ще куди не йшло, то брати гроші за це щомісяця — соромно. По-друге (ще один важливий момент), вони забезпечили підтримку DNS. Тобто вони погодилися (знову-таки за плату) прописати в двох своїх серверах DNS (два — необхідний мінімум для реєстрації, можна і більше) відповідність символьного імені bldk.ru цифрового адресою свого сервера. Зверніть увагу: налаштувати DNS бажано, але не обов’язково, до початку процесу реєстрації домену. По-третє, вони переадресували пошти з адреси что_угодно@bldk.ru на вже існуючий адреса електронної пошти організації. Ну і по-четверте, вони налаштували сервер, щоб сайт був доступний за адресою bldk.ru, так і за адресою www.bldk.ru. Примітка: в подальших статтях я опишу, як користуватися безкоштовним сервісом підтримки DNS.

Росніїрос припинив реєстрацію доменів в зоні «ru», передавши цю діяльність дочірньої організації RU-CENTER (http://www.nic.ru/). До них ми і підемо реєструватися. На стартовій сторінці сайту ми побачимо поле запиту домену для реєстрації. Введемо бажане ім’я домену, в нашому випадку — BLDK, і натискаємо «Ok». На наступній сторінці нам повідомлять, що доменне ім’я вільне, і запропонують замовити його реєстрацію. О’кей, натискаємо кнопку «Замовити» і переходимо до наступної сторінки, на якій бачимо прохання ввести DNS-сервери. Якщо реєстроване вами доменне ім’я ще не прописано в DNS-серверах (наприклад, якщо ви хочете зареєструвати його зараз, а почати використовувати потім), то залишаємо поля порожніми, інакше вводимо імена і IP-адреси серверів. Так як я домовився з провайдером і він прописав домен в свої DNS-сервери, повідомивши мені при цьому їх цифрові і символьні імена, то я в даному випадку вказав їх. Натискаємо «Продовжити» (нам доведеться робити це досить часто). З’являється наступна сторінка — з вартістю обраних послуг. Якщо ви в попередньому екрані не поставили галочку в полі «Використовувати secondary DNS-сервер RU-CENTER», то ціна послуг має становити 20 в. е. (без урахування ПДВ). Знову натискаємо «Продовжити». На черговій сторінці у нас запросять номер договору та пароль. Ми прокрутимо екран вниз і виберемо посилання «Отримати дані з Росніїрос». Ті, хто з якихось причин не реєстрував організацію в базі Росніїрос, можуть також заповнити запропоновані анкети і отримати номер договору прямо у формі. Після вибору посилання для отримання даних з Росніїрос з’являться поля введення даних: ідентифікатор організації (в нашому випадку BLDK [-ORG-RIPN]), адресу електронної пошти та пароль служби підтримки організації, яка вказана в поле MNT-BY. В нашому випадку це будуть e-mail і пароль, що належать INSKIN-MNT-RIPN. Після введення цих даних натискаємо кнопку «Отримати дані» і у нас з’являється екран з даними організації BLDK-ORG-RIPN. Натискаємо нагорі кнопку «Передати дані», і на черговій сторінці бачимо заповнену даними організації анкету. Проматываем анкету вниз, вводимо пароль, запам’ятовуємо його, ставимо галочку «Я запам’ятав пароль» і натискаємо кнопку «Відправити анкету», після чого отримуємо сторінку з повідомленням, що наша анкета збережена для укладення договору. Номер договору і пароль, природно, треба обов’язково запам’ятати — вони дуже знадобляться в майбутньому. Натискаємо кнопку «Оформити замовлення». Тепер нам повідомляють, що замовлення надійде в обробку за умови укладеного договору з RU-CENTER і при наявності достатньої суми на рахунку нашого договору. Також буде дана можливість виписати рахунок на оплату замовлених послуг. Спочатку випишемо рахунок, для чого натиснемо кнопку «Виписати рахунок», не забувши перевірити правильність суми. Після натискання ми перейдемо на наступну сторінку, де нас повідомлять, що нам виставлений рахунок, і запропонують роздрукувати його копію для оплати. Ми так і зробимо, після чого підемо надрукований рахунок оплачувати ? Тільки не забудьте, що юридичні особи повинні платити з урахуванням ПДВ.

Невеликий ліричний відступ: попереднє прописування домену DNS провайдера призводить до цікавого ефекту — якщо ви будете працювати в Інтернеті через цього ж провайдера, або вкажете адресу DNS-сервера у себе на комп’ютері в налаштуваннях протоколу TCP/IP, то при введенні доменного імені в рядку браузера ваш сайт вже буде грузиться за новою адресою, хоч домен ще не зареєстрована в RU-CENTER! На жаль, користувачі інших провайдерів на спробу введення імені сайту отримають відповідь про те, що такого не існує. Для того ми реєструємо домен RU-CENTER, щоб він був доступний по всьому світу. Але продовжимо.

Тепер ми є клієнтами RU-CENTER і можемо, використовуючи номер договору і пароль, дивитися свої дані на сервері. Настав час безпосередньо укласти договір. Заходимо на сервер RU-CENTER (http://www.nic.ru/), шукаємо справа пункт «Для клієнтів» (https://www.nic.ru/dns/manager/), заходимо і бачимо поле запиту номера договору та пароля, а нижче — кілька пунктів. Один з них — «Укласти договір» (https://www.nic.ru/dns/contract/). Переходимо за адресою завантажуємо собі форму договору для юридичної особи (бо в даному випадку ми реєструємо домен саме на юридичну особу), заповнюємо, друкуємо у двох примірниках і відправляємо по звичайній пошті (уявіть собі, така досі існує!) разом із копією свідоцтва про Державну реєстрацію юридичної особи в RU-CENTER. Адреса вказана в описі «Як укласти договір юридичній особі», яке знаходиться там же, де ми взяли форму договору.

Тепер залишається тільки чекати, поки договір дійде за адресою, заверится, і одна копія повернеться назад. А поки ми можемо у пункті «Для клієнтів» подивитися баланс особового рахунку. Якщо наша оплата пройде раніше, ніж підпишеться договір, то сплачена сума буде видно в пункті «Заблоковано коштів». Після підписання договору, але до завершення реєстрації домену, сума буде видно в пунктах «Зараховано платежів на суму» та «Залишок». Ну і після реєстрації домену «Зараховано платежів на суму» і «Надано послуг на суму».

По ходу реєстрації домену нам будуть приходити різні листи, причому будуть приходити на адресу електронної пошти тієї організації, для якої ми реєструємо домен. Так, після підписання договору прийде повідомлення, що «пункт замовлення [номер] від [дата] отримав статус ‘виконується'». Це означає, що домен почали реєструвати. Що цікаво, повідомлення про укладення договору може прийти як до, так і після повідомлень про процес реєстрації домену. Потім прийде повідомлення, що тестування DNS-серверів пройшло успішно (якщо ви вказували при реєстрації), і, нарешті, повідомлення, що «пункт замовлення [номер] від [дата] отримав статус «завершений»». Ура! Домен зареєстрований! Тепер ваш сайт буде доступний з будь-якої точки світу за зареєстрованою адресою — треба тільки почекати трохи (не більше доби), щоб запис про домен розійшлася по DNS-серверах всього світу.