Пошук — життєво важливий для користувачів, з його допомогою вони працюють зі складними веб-сайтами. Кращі веб-сайти пропонують полі простого пошуку на головній сторінці і відмовляються від просунутого пошуку і використання рамок пошуку.

Користувачі обожнюють пошук за двох причин:

 • Пошук дозволяє їм управляти своєю власною долею і робить їх незалежними від спроб веб-сайту направити їх за певною стежці. Результати тестів регулярно підтверджують цей висновок. Типове зауваження користувача: «Я не хочу йти по сайту так, як вони задумали. Я просто хочу знайти потрібну мені інформацію.» Ось чому більшість відвідувачів сайтів йдуть до функції «Пошук» відразу з головної сторінки.
 • Пошук для відвідувачів — це пожежний вихід на випадок, коли вони заплуталися в навігації. Коли їм не ясно, що потрібно далі робити, вони звертаються до функції пошуку по сайту. Ось чому слід зробити пошук доступним з будь-якої сторінки сайту; неможливо передбачити, в якому саме місці сайту відвідувачі вважатимуть, що вони загубилися.
 • Пошук повинен бути формою

  У пошуку пошуку відвідали рухаються по сайту дуже швидко. У недавніх дослідженнях ми бачили, що відвідувачі просто переглядає головну сторінку в пошуках «тієї маленької форми, де я можу набрати запит». Нам вже давно відомо, що відвідувачі переглядають сторінки, а не читають їх, і висновки з цього такі:

  • На головних сторінках пошук повинен бути оформлений у вигляді форми, а не посилання на форму.
  • Поле пошуку повинне бути достатньо широким, щоб у ньому помістився типовий запит; якщо поле занадто мало, запит буде не видно, що погіршує юзабіліті.

  Коли я поміняв головну сторінку useit.com і помістив на ній поле пошуку замість простої посилання на сторінку пошуку, використання пошуку зросла на 91%. Невелика зміна, але зате який ефект (це часто відбувається, коли ви переробляєте сайт за правилами юзабіліті).

  Внутрішні сторінки, якщо вони прості по дизайну, можуть містити просто посилання на пошук; складні сторінки повинні мати поле пошуку.

  Переформулювання запиту: Немає

  Вважаючи, що пошук — це вже давно всім відома функція, можна подумати, що у користувачів виробилися навички роботи з ним. Це не так.

  Типові користувачі дуже погано вміють переформулювати свої запити: якщо вони не досягають хороших результатів при першій спробі, наступні пошук рідко бувають вдалими. По суті, найчастіше вони просто здаються. Нещодавно ми провели тест серед великої групи людей, коли вони робили покупки на різних комерційних сайтах. Результати успіху пошуку були такі:

  Перший пошук: 51%
  Другий пошук: 32%
  Третій пошук: 18%

  Іншими словами, якщо користувачі не домагаються результату при першому пошуку, у них все менше і менше шансів отримати результат при подальших пошуках. І більшість користувачів навіть не намагаються це зробити: у наших дослідженнях майже половина відвідувачів, чий пошук дав незадовільні результати, відмовилися від подальшого пошуку.

  Немає сумнівів у тому, що необхідно розробити методи, які допоможуть користувачам поліпшити навички пошуку. Мабуть єдиним довгостроковим рішенням було б введення в шкільну програму предмета за переформулювання стратегії запитів. У короткостроковій перспективі, інтерфейси пошуку повинні пропонувати користувачам просту можливість покращити результати пошуку.

  Реально ж, при розробці функції пошуку слід виходити з думки, що більшість користувачів не бажають або не здатні уточнити свій запит. Отже, акцент слід зробити на тому, щоб перший пошук давав найкращі результати.

  Це слід зробити і ще з однієї причини: типові користувачі дуже швидко роблять висновки про цінності веб-сайту на підставі результатів одного-двох пошуків. Якщо результати видають сміття, користувачі залишають сайт. Як мінімум, вони захочуть скористатися зовнішніми пошуковими серверами (Google, наприклад).

  Просунутий пошук: Немає

  Результати недавніх досліджень показали, що середня довжина пошукового запиту становить 2.0 слова. Інші дослідження також свідчать про переважання простих запитів. Більшість користувачів не можуть користуватися просунутими функціями пошуку і їх логічним синтаксисом.

  З цього випливає два висновки:

  • При розробці механізму пошуку добийтеся, щоб він міг обробляти запити з одного слова або з пари слів і при цьому все одно видавати якісні результати.
  • На головній сторінці не згадуйте про просунутому пошуку. Це згадка лише плутає користувачів, так як вони все одно користуються ним неправильно. Нагадайте про просунутому пошуку лише, коли це доречно. Наприклад, на сторінці результатів пошуку помістіть посилання на просунутий пошук і фразу «Не знайшли те, що шукали? Спробуйте просунутий пошук.».

  Рамки пошуку: Може бути

  Рамки пошуку дозволяють відвідувачам вести пошук тільки в певному розділі сайту (або за певною темою). У загальному випадку, це просто небезпечно. Дуже часто користувачі забувають про рамках пошуку, або вважають, що ведуть пошук по одному розділу сайту, хоча насправді ведуть його по іншому.

  Однак, так як веб-сайти стають все більше, і на одному і тому ж сайті пропонуються різні послуги, моє ставлення до використання рамок пошуку вже починає змінюватися. Я вважаю, що рамки пошуку можуть бути дуже корисними, якщо ви пропонуєте цю можливість на розділи сайту, які чітко розділені і ясно пов’язані зі специфічними завданнями.

  Якщо ви вирішили використовувати рамки пошук, я рекомендую дотримуватися наступних правил:

  • За замовчуванням рамки пошуку повинні охоплювати «всі» розділи (пошук по всьому сайту).
  • Якщо користувач вирішує звузити рамки пошуку, явно уточніть це при виведенні результатів пошуку.
  • Запропонуйте можливість розширити рамки пошуку одним клацанням мишки. Що особливо важливо, явно запропонуйте відвідувачам можливість розширити рамки пошуку, якщо їх «вузький» запит не дав ніяких результатів.
  • Якщо запит повертає занадто багато результатів, запропонуйте відвідувачам задати рамки запиту.

  Перша сторінка результатів пошуку — на вагу золота

  Користувачі практично ніколи не дивляться далі другої сторінки результатів пошуку. Отже, дуже важливо, щоб ваш пошукових механізм виводив результати по осмисленим пріоритетам, і щоб самі корисні посилання виводилися на першій сторінці.

  Також, слідкуйте за логів пошуку, які запити повторюються найчастіше, і визначте оптимальне місце на сайті, яке відповідає цьому запиту. Потім ви можете «підправити» пошукових механізм так, що б при певному запиті це посилання виводилася на першому місці.

  Докладніше: 29 правил по розробці пошуку

  Я пропоную вам завантажити мій звіт (51 сторінка), в якому перераховуються 29 рекомендацій щодо поліпшення роботи функції пошуку.

  Наш аналіз 20 великих комерційних сайтів показав, що ці сайти йдуть в середньому лише 35% цих рекомендацій, порушуючи таким чином 19 з 29 правил. Якщо говорити про дрібних сайтах, то там ситуація ще гірша.