Підвищення релевантності (відповідності запиту) сайту і залучення на нього відвідувачів з пошукових систем — штука вкрай аморфна. Тобто якщо в одній пошуковій машині сайт виходить, скажімо за запитом «Теплі булочки з маком» на п’ятому місці, а значить і в першому листі, то інший викине його приблизно двадцять сьомим, і відповідно — «нереферероспособным».

Що тут поробиш? Ну, по перше, не поспішати. Як правило, відразу після того як сайт протестили в декількох браузерах і знайшли цілком прийнятним, його намагаються якомога швидше «залити» на сервер хостера. Повірте, якщо вже у Вас HTML сумісний з основними UA (user agents), він вартий того, щоб витратити на нього ще одну безсонну ніч для підвищення його сумісності з пошуковими машинами.

Отже почнемо:

Крок перший

— закрийте броузер і HTML документи свого проекту. Зробіть собі каву або чай (опціонально) і відійдіть від комп’ютера. Сядьте в зручне крісло (тим, у кого немає крісла, рекомендую підвіконня в офісі) і спробуйте вирішити, для кого ви, власне, цей сайт зробили. В ідеалі, определетися з цільовою аудиторією треба до написання будь-якого коду, але ідеал на те й ідеал… Що потрібно вирішувати насамперед — вік, освіта, стать, причина по якій Ваш сайт підходить цій групі людей.
Приклад: Сайт присвячений породі собак аргентинський мастиф Вік аудиторії — визначити неможливо, від дитини який «хоче собаку» і вже вміє запускати Internet Explorer в інтернет-кафе, до бізнесмена, який вирішив обзавестися модним псом і виходить з офісу по виділенка. Освіта — те ж що і вік. Підлога — ось тут можна з упевненістю сказати що до догообразние порід схиляється в основному сильна частина людства. Жінки ж якщо і заводять таких собак в основному керуючись бажанням убезпечити себе. Причина відповідності — на сайті є історія породи, фотографії кращих представників та адреси заводчиків в найбільших містах Росії. Крім того сайт підходить людям просто цікавиться собаками. З іншого боку професійні собачники як правило з інтернетом не дружить і основною частиною аудиторії будуть «ламер». Ну ось, з основними моментами розібралися.

Крок другий

— підходьте до комп’ютера, запускаєте або текстовий редактор з модною фичей під назвою підрахунок символів і слів у тексті або Word, де ця функція точно є. Тепер основні правила роботи: Зміст елемента title, бажано не повинно перевищувати 60 знаків. В значенні атрибуту description не бажано наявність більше 200 знаків. В значенні атрибуту keywords не повинно бути більше 1000 знаків. В тексті сторінки знаків може бути скільки завгодно але деякі пошуковики, не працюють з description як її опису виведуть перші 200 знаків тексту.
Перше і головне, що Ви повинні скласти це title. Значення цього елемента має найбільшу вагу при визначенні релевантності і відповідно має бути ретельно продумано. У нашому прикладі підійде такий варіант:

Аргентинський мастиф Dogo Argentino опис породи заводчики

Включені обидві назви породи і основні теми сайту. Обмеження на 60 знаків необов’язково, але бажано так як в більшості браузерів виводяться тільки перші 60 символів в заголовку вікна. В пошуковиках діє те ж правило тільки заголовок виводиться у вигляді посилання.

Друга задача — скласти keywords і description. Підбирати ці параметри окремо один від одного досить важко, оскільки вони нерозривно пов’язані між собою. Справа в тому що ті пошуковики які підтримують description при визначенні релевантності розраховують зміст ключових слів, введених у форму пошуку користувачем, у відсотковому вигляді. Тобто, і keywords і description повинні бути оптимально підібрані один одному. Особливо це відноситься до description. Найпростіше пояснити це на прикладі:

В даному прикладі опису міститься 199 знаків і за цим показником він цілком відповідає нашим вимогам. Але якщо розглянути його детальніше то можна знайти багато «бруду». По-перше, це зайві слова на початку — «На сайті Ви знайдете» зовсім не обов’язково включати в опис, сенс від цього не постраждає. Згадка чату і форуму теж не обов’язково, якщо тільки ці сервіси не є ключовими на сайті. Оскільки в нашому випадку це не так (як втім і в більшості випадків, чати і форуми як і гестбуки є «навішеннями» до основного контенту), то ці згадки теж можна видалити. У результаті залишається «Цікаві матеріали про породу Аргентинський мастиф, фотографії чемпіонів , адреси заводчиків в містах Росії»-110 знаків. Навіщо так скорочувати текст? Згадайте про відсотковий підрахунок, ніж description тим меншу кількість раз повинно повторюватися ключове слово для набору необхідних відсотків. До речі, ці відсотки знаходяться в діапазоні від 5 до 10.

Тепер розробка keywords:

Навіщо було додавати «надійний захисник»? Пам’ятайте про жінок, які заводять таких собак, керуючись бажанням убезпечити себе? Ось для них і додали. Але якщо вже додали то потрібно відобразити це і description. Виходить:

Довжина опису 131 знак. Йдемо далі, тепер нам треба озброївшись калькулятором або спеціальною програмою розрахувати процентний вміст ключових слів в описі. У нашому випадку виходить:

СловоЗустрічається раз%Результат
Аргентинський мастиф15%OK
Dogo Argentino15%OK
адреси заводчиків15%OK
фотографії15%OK
чемпіон15%OK
надійний захисник15%OK

Таким чином всі наші ключові слова зустрічаються в описі досить часто. З іншого боку ми відобразили практично весь основний вміст сайту використавши невелику кількість знаків і відповідно не збільшивши час завантаження сторінки.

Наступне на черзі — розробка тексту сторінки. Як вже зазначалося вище, пошукові системи використовують текст для визначення релевантності, а деякі з них виводять його в описі сайту. Яким чином складати текст? По-перше він повинен бути осмисленим. По-друге забудьте про методи маскування типу «білим по білому». Текст повинен бути правильно відформатований з використанням H1, H2 і т. д. Пошуковики індексують слова з урахуванням цих параметрів і

Аргентинський Мастиф

має більшу релевантність ніж

Аргентинський Мастиф

До речі деякі особливо розумні юзери знайомі з CSS використовують цю можливість для написання практично всього тексту сторінки всередині контейнерів Hx з допомогою CSS представляючи їх як нормальний текст. Загалом то ці горе-дизайнери швидше всього або тестують свої сайти або в останніх версіях MSIE або взагалі цим не займаються. Користувач зайшов на сторінку з NN до версії 4.5 або в будь-якому браузері з відключеною підтримкою CSS (в Opera 6, до речі, для цього досить натиснути одну кнопку і навіть в меню лізти не треба) побачить те, що можна охарактеризувати одним ємним словом пиздець. Щоб цього не сталося, використовуйте елементи размерки за призначенням. Отже, повернемося до складання тексту. Щось в цьому дусі буде цілком прийнятним:

Аргентинський Мастиф

Аргентинський Мастиф ( Dogo Argentino ) одна з найбільш активно розвиваються в нашій країні порід догообразних собак. Надійний захисник і охоронець, він як ніхто інший підходить для нашого неспокійного життя. Історія Dogo Argentino почалася в 20-х роках 20-го століття. Аргентинський Мастиф, батьківщиною якого, як можна здогадатися з назви стала Південна Америка, створювався як універсальна собака для полювання на велику дичину. Аргентинський мастиф здатний довго переслідувати звіра і після цього до нього залишається ще достатньо сил, щоб вступити в сутичку. Фотографії чемпіонів породи Ви можете переглянути в нашій Галереї, адреси заводчиків знайти в Адресній книзі, а про історію породи дізнатися в Довіднику. Ми віримо, що Аргентинський Мастиф виявиться тим іншому якого ви шукали все життя.

Наведений тут фрагмент, тільки початок тексту сторінки. Щоб пошуковий робот визнав її гідною індексування текст повинен містити не менше 200 слів. У наведеному фрагменті слів 119 але і за змістовим напонению він далеко не повний. Втім, тільки на елементах навігації та усіляких копирайтах 200 слів Ви, я впевнений, наберете ? Тепер давайте поглянемо як буде виглядати наша сторінка виведення її за запитом користувача.

  • Аргентинський мастиф Dogo Argentino опис породи заводчики
    Аргентинський мастиф ( Dogo Argentino ) — надійний захисник і охоронець, фотографії чемпіонів, адреси заводчиків в містах Росії
    98% Date: 21 лют 2004, Size 15K, http://www.yoursite.com/index.html
  • Аргентинський мастиф Dogo Argentino опис породи заводчики
    Аргентинський Мастиф Аргентинський Мастиф ( Dogo Argentino ) одна з найбільш активно розвиваються в нашій країні порід догообразних собак. Надійний захисник і охоронець, він як ніхто інший підходить
    Last Modified 21-лют-2004 -page size 15K — URL:l http://www.yoursite.com/index.html

Тут представлені два найбільш типових типу висновків інформації в пошукових системах. Перший варіант використовують тег description, а другий працює безпосередньо з текстом сторінки. Якщо не вважати того, що другий варіант обривається на півслові, то все нормально. В обох пошукових системах користувач отримає цілком повну інформацію про Вашому сайті і піде на нього, якщо його цікавить саме ця тема. До речі, зверніть увагу, що у другому варіанті слово Аргентинський Мастиф вывелось двічі, і те що було всередині h2 і те що починало сам текст. Так от якщо Ви на початку сторінки «білим по білому» напишете скажімо 10 разів головне ключове слово сайту то уявіть що виведе пошуковик. Адже він не буде повторювати ваш CSS та HTML-розмітку.

Крок третій

— вибір лічильника. Ну тут в загальному, то і вибирати не доводиться. Якщо ви на сайті дійсно потрібний лічильник, а не яскрава кнопка з модною написом і якщо хостер не дозволяє переглядати логи сервера про відвідувачів сайту (що було б ідеальним варіантом) то вихід тільки один: www.hotlog.ru. Це єдиний відомий мені сервіс статистики де дають безкоштовний невидимий лічильник і досить пристойний список звітів.

Крок четвертий

— останні уточнення. Деякі моменти краще уточнити до викладання сайту на хостинг. По-перше, який веб-сервер використовує хостинг-провайдер. Переважна більшість російських провайдерів використовує Russian Apache, який автоматично перекодовує сторінку в залежності від браузера клієнта. Таким чином, атрибут charset є зайвим. Проте останнім часом багато воліють іноземні хостінги, які при повній безкоштовності не вимагають розміщення банера або pop-up вікна. Природно, що у них стоїть «просто» Apache який нічого не перекодувати. У такому випадку найкращим варіантом буде викладання всіх документів в кодуванні KOI-8r є стандартом де-факто в кирилиці. Ще один момент — реиндексация сайту. Термін у днях через який пошуковий робот повинен заново проіндексувати сайт вказується в META-тегу:

Крок п’ятий

— прискорення індексації сайту. Фактично, якщо Ви виклали на сайт хостинг, то прискорити індексацію його набагато не можна. Більшість роботів працюють за принципом павука, тобто виявляють нові сторінки слідуючи по посиланнях. Якщо ви не зареєстрували сайт в каталогах типу Rambler top 100, List.ru і т. д. то єдиний спосіб прискорити індексацію — згадувати URL Вашого сайту на форумах, дошках оголошень. Якщо у Вас є друзі мають сайти в мережі то можете попросити їх розмістити посилання на Ваш сайт. Боьшинство дизайнерів не люблять каталоги за те що вони натомість реєстрації вимагають розмістити на сайті їх кнопку або лічильник. Природно, що в більшості випадків це псує дизайн. Единтвенный відоме мені російський сечбот, який приймає заявки на індексацію — Яndex Але при заповненні заявки Вам повідомляється, що термін, протягом якого Ваш сайт буде проіндексований, невідомий ?