Розробка веб-сайту – це комплексне завдання. Вона включає в себе аспекти юзабіліті, практичність, основні принципи просування бренду і старий добрий дизайн – це тільки деякі з них. Іноді дизайнери і розробники в гонитві за новітніми технологіями при створенні нового сайту забувають про те, як застосування цих технологій позначиться на ранжуванні сайту в пошукових системах.

Аналізуючи деякі нові розробки з точки зору SEO, ми часто бачимо, що ті ж самі проблеми виникають раз по раз. А адже цих помилок на етапі проектування можна було б легко уникнути, слідуючи деяким базовим принципам.

Нижче наводиться короткий опис найбільш поширених проблем, з якими ми стикалися, і кілька порад, які з технічної точки зору повинні допомогти у їх вирішенні. Або, принаймні, мінімізувати втрати.

1. Не використовувати застарілі технології сайтобудування

Сьогодні вже рідко можна зустріти сайти, зроблені повністю на флеш (flash) або з використанням фрэймов для фону веб-сторінки. Тим не менш, відносно часто трапляються сайти, в яких ці методи використані, щоб вивести окремі елементи контенту. Наприклад, коли дизайнер хоче використовувати анімацію або інші візуальні ефекти, щоб реалізувати складні концепції.

У той же час, засобами HTML5 в поєднанні з JavaScript у більшості випадків можна зробити те ж саме. І такий код сторінок буде більш прийнятний для пошукових систем. Спробуйте використовувати кращі технології, рекомендовані WWC, і переконайтеся, що весь вміст сайту доступно для сканування роботів пошукових систем.

2. Зберігайте ваш контент на AJAX

AJAX чудовий. Це відмінна технологія для поліпшення user experience (досвід взаємодіїкористувача і зменшення часу завантаження сторінки. Так як з сервера завантажується тільки запитана інформація, без необхідності завантажувати всю сторінку. Тим не менш, варто бути обережним у використанні цього методу. Щоб уникнути ситуації, коли частина сторінки стає невидимою для пошукового робота.

Офіційна позиція Google з приводу AJAX полягає в тому, що пошукові машини в змозі обробляти Javascript і AJAX. І вони, безумовно, прогресують в цьому напрямку. Однак на поточний момент об’єктивна ситуація така — ніхто не знає напевно, як роботи Google взаємодіють з цим функціоналом. Тому бажано, щоб AJAX використовувався тільки тоді, коли на те є дуже вагомі причини з точки зору user experience.

Хороший спосіб перевірити, як Google сприймає ваш сайт – це використовувати функцію «Переглянути як Google» в «Інструменти для веб-майстрів». Перевірте вихідний код, переконайтеся, що текст, який ви хочете зробити видимим для пошукової системи, розпізнається на вашому сайті. Використовуйте метод PushState для створення різних URL-адрес, щоб Google міг просканувати різні версії сторінки, створені скриптами AJAX.

3. Не розміщуйте основний зміст сторінки нижче першого згину

Ще одна поширена помилка, коли сайти, особливо ті, для яких реклама є основним джерелом доходів, розміщують занадто багато рекламних банерів чи зображень у верхній частині сторінки. Це може дати хороший результат в плані великої кількості кліків по оголошеннях, але в той же час може зробити негативний вплив на user experience.

Google офіційно визнав, що відображення основного змісту сторінки нижче першого згину може пошкодити SEO. Тому важливо забезпечити легкий доступ до основного текстового змісту сторінки, без використання смуги прокручування.

4. Занадто важкі сторінки з-за надлишку зображень

Ми всі прекрасно розуміємо, що зображення і інша графіка є важливими елементами будь-якого веб-проекту. Зараз це більш актуально, ніж коли-небудь. Сучасні технології відкривають майже необмежені можливості в тому, що стосується графіки.

Однак використання занадто великої кількості зображень або візуальних елементів у межах одного сайту може зробити сторінку занадто «важким», швидкість завантаження сторінок знизиться майже до улиточьей.

Одним з кращих способів запобігти або, принаймні, мінімізувати збиток від цієї проблеми є використання способів Google Page Speed. Це дуже корисний інструмент, який був розроблений Google, з метою допомогти веб-майстрам в питанні оптимізації часу завантаження веб-сторінок. Якщо завантаження сторінки починає займати занадто багато часу, значить варто оглянути щільність розміщення на ній візуальних елементів.

Є безліч інших доступних засобів для оптимізації зображень під веб. Включаючи оптимізацію засобами Photoshop або за допомогою сервісу Yahoo — Smush.it, які пропонують стиснення зображень без втрат якості, а також дозволяють прибрати з файлів непотрібні байти.

5. Приділяйте увагу внутрішній перелінковці сторінок

Внутрішні взаємозв’язки вашого сайту мають величезний вплив на його ранжування. Взаємозв’язки між сторінками визначаються внутрішніми посиланнями. Якісна система навігації допомагає пошуковим системам зрозуміти, які з сторінок вашого веб-сайту є більш важливими, і вони з більшою ймовірність будуть ранжируватися більш високо.

Ключовим моментом у цьому питанні є встановлення і підтримка балансу у розподілі посилань, які потрібні для нормальної навігації по сайту і тими посиланнями, які покликані зробити акцент на більш важливі сторінки.

В якості прикладу можна навести splash-сторінки або домашні сторінки. На них дуже часто розміщується велика кількість графіки, але зате дуже мало посилань, які б могли передавати статична вага інших сторінок.

Спробуйте розробити прозору навігацію для користувачів і прибрати всі непотрібні посилання, щоб максимально передавати статична вага сторінки, які ви в першу чергу хочете просувати.

6. Мисліть інтерактивно. Дійте інтерактивно

Наскільки це тільки можливо, сайт повинен підлаштовуватися під запити з різних типів пристроїв. З точки зору SEO це пояснюється кількома причинами. По-перше, Google повністю сприймає структуру мобільної версії сайту (так як вона є практично ідентичною версії для настільних пристроїв).

Досвід користувача при роботі з мобільною версією також дуже схожий. Крім того, зберігаючи ті ж посилання, що і в стаціонарній версії, ви ще більше збільшити посилальну масу, і можете добитися цим кращій позиції сайту в пошуковій видачі.

07. І нарешті …

Не забудьте проінспектувати фундаментальні елементи пошукової оптимізації сайту: Перевірте його видимість в пошукових системах (Screaming Frog – найбільш підходящий для цього інструмент), не використовуйте зображення для представлення тексту, переконайтеся, що у вас правильно прописані тайтли, описи і заголовки, а також ключові слова для найцінніших сторінок вашого сайту, які ви хочете просувати.

Часто, застосовуючи передові методи SEO, агентства не приділяють належної уваги цим простим фундаментальних питань. Однак самі власники повинні розуміти, що дуже важливо при створенні сайту перш, ніж давати завдання на розробку різних графічних елементів, продумати ключові моменти SEO. І лише після цього можна приступати до роботи над візуальною частиною.

Переклад статті «Top design missteps that will kill your website’s SEO» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.