Я знаю, про що ви думаєте: Google дає вам такі точні результати, що вам не потрібна ніяка інша пошукова система. Давайте розглянемо це питання.

Ви можете знати або не знати, — але ні в одній з пошукових систем немає індексу ВСІХ існуючих веб-сторінок. OpenFind стверджує, що містить в індексі 3,5 мільйони веб-сторінок, Google повідомляє про 2,4 мільйона, AlltheWeb — 2,1 мільйона, Inktomi — трохи більше 2 мільйонів, WiseNut — 1,5 мільйона, а AltaVista — 1 мільйон веб-сторінок.

Насправді, ніхто не знає, наскільки простягається всесвітня павутина. Одні вважають, що в ній 5 мільйонів сторінок, інші — 8 мільйонів, а треті — навіть більше. У будь-якому випадку, абсолютно точно те, що основні пошукові системи (ПС) індексують тільки частину «публічно індексованою павутини». Крім того, кожна ПС індексує різні веб-сторінки, а це означає, що, користуючись лише однією ПС, ви упустите відповідні запитом результати, які можна знайти в інших пошукових системах.
Єдиний спосіб зробити пошук по WWW більш ефективним — використовувати мета-пошукову систему.

Що таке мета-пошукова система?

Мета-пошукова система (також звана метакраулером або мульти-потокової системою) — це пошуковий інструмент, який посилає ваш запит одночасно на кілька пошукових систем (ПС), каталогів і, іноді, в так звану невидиму (приховану) павутину — збори онлайнової інформації, не проіндексованою традиційними пошуковими системами. Зібравши результати, мета-пошукова система (МПС) видаляє дубльовані посилання і, у відповідності зі своїм алгоритмом, об’єднує/ранжує результати в загальному списку.

Важливо: на відміну від окремих пошукових систем і каталогів, мета-пошукові системи:
— не мають власних баз даних
— не реєструють Url сайтів

За і проти мета-пошукових систем

За: МПС економлять досить багато часу, позбавляючи від необхідності вводити запит в кожній окремій пошуковій системі. Результати, у більшості випадків — у вищій ступеня релевантні. МПС можуть використовуватися веб-майстрами для з’ясування, чи є їхній сайт головних ПС, які у нього рейтинги і наскільки популярні посилання.

Проти: Так як деякі ПС і каталоги не підтримують додаткові технології пошуку, такі як лапки, в які полягають фрази, або Булеві оператори, при застосуванні таких технологій в результатах МПС не будуть присутні результати з таких ПС, або ці результати будуть такими.

МПС бувають чотирьох видів:
— «Реальні» МПС, які об’єднують/ранжирують результати на одній сторінці
— «Псевдо» МПС першого типу, які групують результати по пошуковим системам на одній довгій сторінці
— «Псевдо» МПС другого типу, які відкривають для кожної використовуваної пошукової системи нове вікно
— Пошукові утиліти — пошукові програмні засоби

Нижче наведена детальна інформація про кожного з чотирьох типів МПС, а також складені мною рейтинги:

1. «Реальні» МПС

Ці «реальні» МПС одночасно роблять пошук в основних пошукових системах, узагальнюють результати, видаляють дубльовані посилання і представляють найбільш відповідні результати, згідно з алгоритмом.

Ось список декількох мета-пошукачів, які можуть стати в нагоді. Це далеко не повний але досить актуальний список.

(Кращі МПС я визначав за наступними критеріями: кількість і релевантність результатів, здатність використовувати додаткові (просунуті) способи пошуку, надання користувачам можливості визначати свої умови, швидкість пошуку, тощо)

ez2www
Здійснює пошук за кращим пошуковикам — AlltheWeb, Google, AltaVista, Teoma, Wisenut — і директорій — Yahoo! і Open Directory. За допомогою функції «Додатковий пошук» також виробляє пошук на невеликому сегменті невидимої (прихованої) мережі. Також шукає новини, мережеві конференції, МР3, зображення і багато чого іншого. Надає відмінні результати в дуже чіткій інтерфейсі. Створена у вересні 2000 року французьким розробником пошукових систем Holomedia. НАЙКРАЩА!

Vivisimo
Використовує кластерну технологію, що передбачає об’єднання результатів у папки. Вам не подобається фрейм? Просто змініть розмір верхнього і лівого кадру. Ця МПС була створена дослідниками університету Карнегі-Меллон. Можливі додаткові опції пошуку: фраза повністю, Булеві оператори, пошук по полю (домен, хост, ім’я, URL, тощо) та інші.

Query Server
Виробляє пошук по вражаючому списком 11 ПС — всі основні, крім Google. Але не варто хвилюватися: Query Server шукає в Yahoo!, Netscape і AOL, частково підтримуваних Google. Це ще один приклад кластерної технології — метапоисковый інструмент з відмінними можливостями налаштування. Можна змінювати вигляд сторінки результатів, вибираючи пошукові системи, кількість результатів, і т. п. Підтримує висновок фраз в лапки, Булев синтаксис і круглі дужки. Дуже професійна система.

Infonetware
Виробляє пошук по WWW і надає релевантні результати, згруповані за темами, в дуже чистому інтерфейсі. Ця МПС базується в Единбурзі, Шотландія, і є дуже хорошим інструментом.

Metaseek
Відмінна МПС з України. Здійснює пошук у більшості міжнародних і місцевих пошуковиках. Крім документів, можна шукати картинки, МР3, FTP файли, новини і багато чого іншого. Можна використовувати «Фраза» («»), обробка на «рідній мові», Булеву логіку і пошук по полю (URL-адреси, імені, сайту/домену або лінком). Дуже приємна система.

IBoogie
Мінімалістичний дизайн. Ця МПС «виконує розумну кластеризацію результатів». Шукає в WWW, невидимої (прихованої) павутині, картинки, відео та аудіо файли.

Vinden.NL
Шукає «краще», дає дуже хороші результати в чистому інтерфейсі. Ця МПС родом з Нідерландів.

Fazzle (колишній Search Online)
Використовує відмінну добірку пошукових систем і каталогів. Ця МПС надає релевантні результати в кілька переповненому інтерфейсі. По кожному результату можна бачити пошуковик, де була знайдена відповідь, і рейтинг.

Meta Bear
Надає релевантні результати як з міжнародними, так і з російських сайтів. Слідкуйте за тим, щоб запит був надрукований у рядку «Search The World».

Web Scout
Шукає документи, новини, конференції, аукціони, МР3 і роботу. Ця австралійська МПС використовує основні ПС — крім Google і надає релевантні результати в чіткому списку результатів.

argosa:de
Здійснює пошук 17 міжнародних і місцевих ПС. Рекомендую не перевіряти вікна пошукових систем Acoon, Abacho, GoClick і ah_ha.com, так як вони дають багато невідповідних результатів. Це перша німецька МПС, що надає відмінні результати, організовані за релевантністю, джерела (quelle) або імені.

Experts Avenue
Одночасно шукає в різних пошукових веб-сторінки, аукціони, роботу та форуми; надає досить релевантні результати в чіткому інтерфейсі. Пропонує онлайновий переклад веб-сторінок. Клікніть «Translate» і потрапите на послугу переказу AltaVista’s Babelfish, підтримувану SYSTRAN.

InfoGrid
Надає відмінні результати в зручному для читання форматі, незважаючи на вкрай заплутану домашню сторінку — перевантажену і з фреймами. Ця МПС шукає в крутих пошукових системах, включаючи Google, AlltheWeb, Yahoo! і каталозі Open Directory. Також шукає новини, аукціони, дискусійні форуми, МР3, FTP файли і багато іншого. Щоб у списку результатів не було кадрів, виберіть опцію «Open in the Current Window».

Suchspider.de
Здійснює пошук аж у 100 (!) міжнародних ПС і ВД. Google, AlltheWeb, Open Directory і все таке. Результати можна сортувати за релевантністю, джерела і — що набагато краще — групувати по імені домену. Базується в Німеччині.

EmailPinoy
Відсилає ваш запит на 15 пошукачів. Не користуйтеся системами плата за клік Kanoodle, ah_ha.com і GoClick, тому що отримаєте невідповідні результати. Для отримання більш точних результатів укладайте фрази в лапки. Ця МПС з Філіппін.

1 SECOND виробляє пошук в хорошій збірці 14 основних ПС і ВД, відкидає дублюючі варіанти і чітко узагальнює результати. Якщо хочете встановити свої параметри пошуку, особливо таймаут пошуковиків, використовуйте Advanced Search.

My Prowler
Шукає більш ніж в десяти пошуковиків, новини, зображення, аудіо/МР3, музичне відео, аукціони та різні інші сайти. Компілює результати, видаляє невідповідні варіанти і надає узагальнений звіт. Приймає запит на «рідній мові».

Gimenei
Настійно рекомендується використовувати опцію «Advanced Search». Можна налаштувати сторінку результатів, в тому числі мою улюблену опцію — «All Results» (усі результати) на одній сторінці. Всеохоплююча і швидка МПС, що базується в Манхеттені, Нью-Йорк.

Dug Dugi
Надсилає запит на основні пошуковики, сортує результати, видаляє непотрібну інформацію і узагальнює результати в супер-чистому форматі. По кожному результату наводиться пошукова система і рейтинг сторінок.

Search 66
Групує сторінки з одного і того ж домену. Красиво. Щоб уникнути таймаутів ПС, виберіть «Speed»: «Comprehensive». Очевидно, що ви отримаєте найкращі результати цієї чудової австралійської МПС.

Крім дуже хороших МПС, перелічених вище, є також інші, які варто спробувати:

Internav [ http://www.internav.com/ ],
NetXplorer [ http://www.netxplorer.de/ ] (Німеччина),
Aaise [ http://www.aaise.com/meta/],
Metengine [ http://www.metengine.com/ ] (Антигуа),
One2Seek [ http://www.one2seek.com/ ],
Ithaki [ http://www.ithaki.net/ ] ,
Fossick [ http://www.fossick.com/Search.htm ] (Австралія),
Pandia [ http://www.pandia.com/powersearch/index.html ] (Норвегія),
meta EUREKA [ http://www.metaeureka.com/ ] (Нідерланди),
Widow [ http://www.widow.com/ ],
VROOSH! [ http://www.vroosh.com/ ] (Канада),
Meta 360 [ http://www.meta360.com/ ],
7 Meta Search [ http://www.7metasearch.com/ ],
Metor [ http://www.metor.com/ ] (Німеччина) та
Ixquick [ http://www.ixquick.com/ ].

Нижче наведено список деяких невиразних мета-пошукачів. Ці МПС не надають такого покриття як рекомендовані вище сайти. У кожного з сайтів є свої поганенькі характеристики, але в основному всі вони застарілі і не встигають за новими можливостями, або ж страждають від великої кількості функціональних проблем.

Metacrawler [ http://www.metacrawler.com/ ],
Dogpile [ http://www.dogpile.com/ ],
C4 (formerly C411) [ http://www.c4.com/ ],
Mamma [ http://www.mamma.com/ ] (Канада),
Pro Fusion [ http://www.profusion.com/ ],
moonmist [ http://www.moonmist.info/ ] (UK),
Bytedog [ http://www.bytedog.com/ ] (Канада),
il motore [ http://www.ilmotore.com/ ] (Італія),
METASEEK.NL [ http://www.metaseek.nl/ ] (Нідерланди) і
ApocalX [ http://www.search.apocalx.com/ ] (Франція).
2. «Псевдо» МСП першого типу

«Псевдо» МСП першого типу відправляють запит на пошуковики, а потім представляють результати, згруповані по пошуковику в один довгий, легкий для читання список з можливістю прокручування. Будьте обережні. В залежності від того, скільки ви виберете ПС, час очікування може затягнутися. Хоча, можливо, комусь ці МПС виявляться корисними.

Кращі МПС в цій категорії:

Mall Agent [ http://www.mallagent.com/web.html ], що надає результати з 38 ПС і ВД
qb Search [ http://www.qbsearch.com/ ] (17),
Better Brain [ http://www.betterbrain.com/ ] (12),
My Net Crawler [ http://www.mynetcrawler.com/ ] (12),
NBCi [ http://www.nbci.msnbc.com/ ] (11),
Planet Search (Sherlock Hound) [ http://www.planetsearch.com/ ] (10),
Rede Search [ http://www.redesearch.com/ ] (8),
1 BLINK [ http://www.1blink.com/ ] (7),
Search Wiz [ http://www.searchwiz.com/ ] (6) і
Search Fido [ http://www.searchfido.com/ ] з 4 ПС і ВД.
3. «Псевдо» МПС другого типу

Є два види «псевдо» МПС другого типу:

а) Ви впечатываете запит один раз, а потім вибираєте пошукові системи. Для кожної обраної системи буде відкрито нове вікно. Кращі з них:

Multi-Search-Engine.com [ http://www.multi-search-engine.com/ ], що відкриває 36 вікон,
GoGettem [ http://www.gogettem.com/ ] (30),
Search Bridge [ http://www.searchbridge.com/ ] (24),
The Info [ http://www.theinfo.com/ ] (15) і
Net Depot [ http://www.netdepot.org/ ] (15).

б) Ви обираєте ПС, впечатываете запит у формулярі ПС, і тоді відкривається нове вікно. У кожної пошукової системи свій бланк запиту. Багатьох користувачів ці відкривають вікна МПС можуть дратувати. Кращі з них:
Alpha Seek [ http://www.alfaseek.com/ ],
Westlaser [ http://www.westlaser.com/ ],
Dan’s No Overhead Search Thingy [ http://www.danielc.com/thingy.html ],
Express Find [ http://www.expressfind.com/ ], і
Freeality [ http://www.freeality.com/meta.htm].
4. Пошукові утиліти (також звані пошуковими програмами робочого столу)

Це завантажувані інструменти мета-пошуку, які шукають в численних пошукових системах. Результати впорядковуються і ранжуються за релевантністю, з видаленням повторів. Це не безкоштовні системи, але в більшості з них є безкоштовна пробна версія. Ціна? Кілька десятків доларів.

Найпопулярніші з них:

BullsEye [ http://www.intelliseek.com/ ],
Copernic [ http://www.copernic.com/ ],
LexiBot (formerly know as Mata Hari) [ http://www.lexibot.com/ ],
WebFerret [ http://www.zdnet.com/ferret/index.html ] and
WolfBot [ http://www.wolfbot.com/ ].

Тепер можете запитати себе: Якщо МПС такі зручні, потрібні нам пошукові системи?
Однозначної відповіді немає. Я користуюся пошуковими системами — yup, Google — при пошуку загальної інформації. Я користуюся мета-пошуковими системами, якщо шукаю унікальний або незрозумілий термін або якщо хочу провести ретельний аналіз якогось конкретного питання.

Пропоную знайти час і випробувати МПС; ви можете просто закохатися в ці менш відомі пошукові системи. А використовуючи обраний пошуковик в наступний раз, пам’ятайте, що є такі пошукові інструменти, які можуть надати вам набагато більше релевантних результатів.

Коментарі надсилайте на [email protected]
Спасибі.