У класичному розумінні енциклопедія — це завжди солідне паперове довідкове видання, що містить у скороченому варіанті накопичені відомості у вузькоспеціалізованій галузі або одразу ж по всіх областях знання. Однак сьогодні немає жодного сенсу вирушати погортати енциклопедію або енциклопедичний словник до бібліотеки, адже в Мережі з’явилося чимало віртуальних аналогів енциклопедичних видань. Про найбільш відомих серед них ми і поговоримо.

Енциклопедичні словники

Доступ до більшості енциклопедичних словників відкриває спеціалізований проект від Яндекс — Яндекс.Енциклопедії (http://encycl.yandex.ru/). Тут до послуг відвідувачів як загальні («Велика Радянська енциклопедія», «Малий енциклопедичний словник» Брокгауза і Ефрона, «Тлумачний словник» Даля, «Словник російських синонімів і схожих за змістом виразу» Н. Абрамова) так і спеціалізовані online-видання (Енциклопедичний словник «Історія Батьківщини з найдавніших часів до наших днів», Енциклопедичний словник «Політичні діячі Росії 1917», Економічні та фінансові словники Глоссарий.ги, «Бухгалтерський облік, податки, господарське право», «Словник основних кримінально-процесуальних понять і термінів», «Словник основних кримінально-правових понять і термінів», «Енциклопедичний словник «Конституція Російської Федерації», «Регістр лікарських засобів Росії»).

Універсальні енциклопедії

Енциклопедичний довідник All-in-one (http://www.sci.aha.ru/ALL/) дозволяє легко і швидко отримати числову та фактичну інформацію практично по всіх сферах людської діяльності. Крім суто наукової інформації тут можна знайти чимало і просто цікавих фактів та співставлень з різних областей знань. Словник складено на основі довідників «Альфа і Омега», «Природокористування», а також «Хімічної енциклопедії», «Філософського енциклопедичного словника», «Міжнародної системи одиниць СІ», «Математичного словника» і «Малого атласу світу».

Чималий інтерес представляє універсальна енциклопедія Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/), яка містить інформацію по всім галузям знань, включаючи понад 76 тис. статей, 10 тис. малюнків, портретів і слайдів. Вона ґрунтується на «Великої енциклопедії Кирила і Мефодія 2000», створеної при використанні «Великого енциклопедичного словника» і «Великої Радянської Енциклопедії».

Студентам і школярам варто заглянути в енциклопедію «Кругосвєт» (www. krugosvet.ru/), яка не тільки надасть інформацію з самих різних галузей знань (країни світу, історія, спорт, наука і техніка, медицина і охорона здоров’я, культура і освіта, гуманітарні науки, науки про землю), але і допоможе перевірити наявні знання.

Комп’ютерні енциклопедії

«Енциклопедія персонального комп’ютера» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/pc/) являє собою непогану довідковий посібник з персонального комп’ютера і необхідного мінімуму програмного забезпечення. Вона об’єднує тематичні статті, тлумачення комп’ютерних термінів, інформацію про корисні програмах і довідниках, а також відомості з історії розвитку персонального комп’ютера.

ОС Linux та інших Unix-систем присвячена віртуальна «Енциклопедія Linux» (http://www.linuxcenter.ru/enc/), що представляє собою систематизований каталог посилань на російськомовні ресурси Інтернету операційної системи Лінукс.

Інтернет Енциклопедії

На сторінках «Енциклопедії інтернет-реклами» (http://book.promo.ru/book/book) ви знайдете матеріали, що розповідають про засади інтернет-реклами, всі способи рекламного впливу на користувачів мережі, а також про можливості планування і аналізу маркетингових кампаній. Матеріали енциклопедії становлять інтерес як для рекламодавців і рекламних агентств, так і для власників рекламних майданчиків.

Більше 50 статей та близько 700 ілюстрацій, термінологічний та бібліографічні довідники, понад 10 тис. посилань на найбільш цікаві веб-ресурси містить енциклопедія «Інтернет — Ваш вихід» (http://www.ukr.net/book/). Насправді це не енциклопедія, а детальний посібник з роботи в Мережі, написане з урахуванням специфічних інтересів російськомовної читацької аудиторії.

Економічні енциклопедії

Різноманітним податків, мит і зборів в різних країнах (починаючи з Росії і кінчаючи африканськими державами) і в різні історичні періоди присвячений сайт «Енциклопедія податків» (http://tax-nalog.km.ru/). Варто відзначити, що розробники постаралися поглянути на проблему з деякою часткою гумору, і на сторінках енциклопедії поряд з серйозною інформацією з оподаткування є чимало і просто забавних випадків — тут є і знамениті і не дуже висловлювання про податки різних історичних осіб, і історичні приклади справляння податків аж до самих неймовірних, але тим не менш мали місце (податок на лазні і на очі, на побутове сміття і на слуг тощо).

На підприємців, менеджерів і маркетологів, а також фахівців з маркетингових досліджень орієнтована енциклопедія маркетингу (http://marketing.spb.ru/), яка висвітлює основні питання маркетингової діяльності і дає поради щодо проведення маркетингових досліджень та бізнес-планування підприємств.

Розкрити зміст численних економічних термінів допоможе енциклопедичний словник економічних термінів (http://www.arminco.com/hayknet/dict-ek.htm).

Всім, хто цікавиться, як приватними, так і загальними поняттями економічної тематики варто заглянути в «Економічний словник» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/business/), присвячений різним поняттям сучасних мікроекономіки та макроекономіки.

Історичні та краєзнавчі енциклопедії

«Енциклопедія Третього рейху» (http://eru.tubank.msk.su/mif/reich/cp1251/oglavl.htm) містить близько 3 тис. статей з історії Третього рейху і ідеології фашизму, про партійних і військових діячів, військових чинах, бойових операціях, геноциді народів, судових процесах та ін., до багатьох статей додаються ілюстрації. Варто визнати, що робота створювалася в основному на англомовних джерелах, і тому краще висвітлені питання війни в Африці, на Балканах і в Західній Європі, ніж у Росії.

Зручним довідковим посібником для істориків і нумізматів може стати «World Wide Coins-Енциклопедія: XX століття на монетах світу» (http://wwc.coins.ru/images/), що містить статті про першоджерелах зображень на монетах, викарбуваних у ХХ столітті, включаючи персоналії, географічні об’єкти і пам’ятники, рослини і тварин, історичні та пам’ятні дати. Енциклопедія об’єднує відомості з «Великої радянської енциклопедії», «Дитячої енциклопедії» у 12 томах, «Комптоновской електронної енциклопедії», енциклопедіях Кирила і Мефодія, даних офіційних сайтів урядів країн світу.

Релігійній тематиці присвячена енциклопедія «Народи і релігії світу» (http://www.cbook.ru/), що містить оглядові статті з світових релігій, загальні поняття, словник термінів, класифікацію народів і релігій, календар релігійних свят, записи етнічної музики у форматі mp3 і т. п..

Можна заглянути і в міфологічну енциклопедію (http://myfhology.narod.ru/), в якій хоч і немає класичного пошуку, але завдяки добре систематизованої інформації можна швидко дізнатися про геральдичних монстрів і духів, відьом і чаклунів, пантеонах богів і героїв міфів та легенд, міфологічних місцях і міфічні народи.

Для фольклористів, етнографів, археологів і лінгвістів може стати цікавим відвідування енциклопедії «Міфологія Комі» (http://www.ksc.komi.ru/illi/folk/myth/2.htm). А хто цікавиться історією японської варто заглянути в енциклопедію «Японія» (www. japantoday. ua/japanaz/), яка містить понад тисячі ілюстрованих статей про події та явища з історії та культури Японії. Пояснення і посилання на інформацію Тибетом і особливості буддистської релігії можна знайти в словнику-енциклопедії з буддизму і Тибету (http://www.tibet.ru/encyclopedia/). А буквально все про ізраїль і ізраїльтянах — в енциклопедії ізраїльського російськомовного порталу СОЮЗ (http://souz.co.il/israel/).

Туристичні енциклопедії

Єдиний в мережі сайт, який може якоюсь мірою претендувати на звання туристичної енциклопедії, знаходиться за адресою http://www.travel.vseved.ru/. Для туристів тут доступна детальніша інформація про самих різних країнах, містах і курортах. Причому отримати тут можна не тільки сучасні відомості, але і дізнатися унікальні історії про стародавніх цивілізаціях із зазначенням місць і докладними історичними картами.

Військові енциклопедії

Популярною інтерактивної книгою про озброєння сміливо можна вважати «Енциклопедії озброєнь» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/weaponry/alphabet.asp), яка містить статті з різних видів бойової техніки від кинджалів та арбалетів до сучасного зброї стратегічного призначення, а також біографії відомих воєначальників.

Відомості про танках і авіації, вогнепальну і ядерну зброю, ракетно-космічної оборони, хімічну і біологічну зброю, міни та багато іншого у вільному доступі в енциклопедії озброєнь ARMS.ru (http://www.arms.ru/). А відома в Мережі «Енциклопедія кораблів» (http://ship.bsu.by/) охоплює на сьогодні вже близько 305 класів кораблів і 55 типів озброєнь і висвітлює всі основні битви Першої і Другої світових воєн і сучасності.

Автомобільні енциклопедії

Єдина в своєму роді «Автомобільна енциклопедія» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/auto/) містить статті, присвячені провідним фірмам-виробникам, винахідникам і конструкторам, відомим автогонщикам та спортивним командам, знаменитим моделям автомобілів. Тут же близько 5 тис. статей каталогу автомобілів, вантажівок, мотоциклів і більше 2 тис. ілюстрацій, а також правила дорожнього руху.

Енциклопедії космонавтики

Заглянувши в «Енциклопедію космонавтики» (http://www.cosmoworld.ru/spaceencyclopedia/), можна дізнатися інформацію про космонавтів, вчених і конструкторів, космічних програмах і космічних апаратах, космодромах і ракетах-носіях, міжнародних космічних станціях і пілотованих польотах, а також отримати доступ до бази даних з космічних запусків.

Медичні енциклопедії

Енциклопедія з досить гучною назвою «Велика медична енциклопедія» доступна за адресою http://www.farmo.ru/encik/index.shtml. В дійсності її не можна вважати в повному сенсі медичною енциклопедією, оскільки вона, на жаль, не об’єднує всіх питань в даній сфері, але, незважаючи на це, енциклопедія може виявитися вельми корисною. У ній можна отримати довідку по багатьом існуючим захворюванням, задати питання лікару (правда, список консультують лікарів обмежується тільки терапевтом, венерологом і гінекологом) і пошукати ліки в аптеках Москви.

Варто відвідати і «Енциклопедію здоров’я» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/health/alphabet.asp), яка містить понад 7000 статей про різних захворювань і методах їх діагностики та лікування, включаючи в тому числі і нетрадиційні, про способи приведення фігури до ідеальним стандартам і про правила надання невідкладної допомоги. Складовим і важливим елементом енциклопедії є «Фармакологічний довідник», де можна отримати детальну довідку з описом складу препарату, механізмом його дії і способами застосування.

Зручний довідник лікарських препаратів з можливістю розширеного пошуку як за назвою ліки, так і назвою фірми-виробника або на підставі показань до застосування являє собою «Енциклопедія ліків» (http://www.rlsnet.ru/), яка допоможе швидко зорієнтуватися щодо того чи іншого лікарського препарату.

Біологічні енциклопедії

Прекрасним наочним посібником для власників домашніх тварин є «Енциклопедія домашніх тварин» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/Animals/), що містить статті по догляду, годівлі, виховання та лікування ваших домашніх вихованців.

Ілюстрована «Енциклопедія акваріуміста» (http://aqualuxe.narod.ru/) познайомить з виготовленням, обладнанням і технічним оснащенням акваріумів, розповість про умови утримання та розведення великої кількості акваріумних риб і рослин.

Певний інтерес може представляти «Енциклопедія овочів» (http://www.caravan.ru/~ogorod/enc_veg.htm), яка містить близько 50 статей з ілюстраціями про різних овочах від кавуна до естрагону (історія, загальна характеристика, рекомендації з вирощування та застосування).

Любителям рослин варто відвідати сайт «Енциклопедія декоративних садових рослин» (http://home.onego.ru/~otsoppe/enciclop/), що представляє чимало корисної інформації про рослини, які використовуються в декоративному садівництві.

Достатньо повна ілюстрована енциклопедія декоративних рослин доступна за адресою http://www.lujok.ru/encyclop/, де поряд з інформацією про декоративних садових і кімнатних рослинах даються поради провідних флористів і фахівців в області ландшафтного та інтер’єрного дизайну. А з енциклопедією кімнатних рослин можна познайомитися на сайті Московського клубу кімнатного квітництва (http://www.lapshin.org/club/plants.htm).

Світ мистецтва

Найбільш докладною в області кінематографії, поза сумнівом, є «Енциклопедія кіно» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/cinema/), яка містить чимало інформації з вітчизняним і закордонним фільмам. Крім статей, присвячених акторам, режисерам, термінам кіно, енциклопедія включає рецензії на фільми, а також велику фільмографію до багатьох статей про персоналії.

Достатньо повна енциклопедія театру і кіно KinoExpert.ru (http://www.kinoexpert.ru/) завдяки можливості організації пошуку як по фільмах і акторам, так і за жанрами, компаніям і років, допоможе швидко отримати актуальну інформацію в сфері кінематографії та театрального мистецтва.

Любителям кіно варто відвідати сайт KinoX.ru (http://www.kinox.ru/kinox/index.asp), що представляє собою енциклопедію кіно і дозволяє отримати цікаву інформацію про фільми і акторів.

З’явилася в електронному варіанті і перша «Булгаковська енциклопедія» (http://www.bulgakov.ru/). І хоча її не можна в повному розумінні назвати енциклопедією, вона містить найбільш цікаві відомості про життя і творчість Булгакова і відкриває розгадки багатьох таємниць булгаковської біографії.

А «Енциклопедія року, джазу і поп-музики» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/ rock/) містить чимало статей про рок — і поп-музикантів, рок-групах, джазових виконавців і блюзменах, представників авторської пісні відомих композиторів і продюсерів і компаніях звукозапису, а також багато чого іншого з світу як вітчизняної, так і зарубіжної музики.

Кулінарні енциклопедії

Найповнішою у даній сфері, напевно, є «Кулінарна енциклопедія» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/kitchen/alphabet.asp), яка отримає понад 2800 статей з рецептами як найпростіших, так і вишукано-екзотичних і старовинних страв, а також секрети кулінарної майстерності та відомості про кухонному інструментарії.

Вражає різноманітність різних національних страв (перші та другі страви, салати і закуски, випічка і десерти) в кулінарній енциклопедії Kuharke (http://www.kuharka.ru/). Тут є буквально все в області національних кухонь, а широта їх не обмежується традиційними європейськими, а включає і азіатські кухні (японську, китайську, індійську, монгольську тощо), південно-американську і африканську.

Значний інтерес представляє енциклопедія спецій, прянощів і приправ «Айдиго» (http://www.aidigo.ru/index.php), де у вільному доступі чимало корисної та цікавої інформації про історію, походження та застосування всесвітньо відомих прянощів, спецій і приправ, корисні поради про те, як не помилитися при їх купівлі, і рекомендації про використання прянощів і спецій при лікуванні багатьох хвороб.

А хто цікавиться питаннями культури вживання алкогольних напоїв варто заглянути в «Коротку алкогольну енциклопедію» за адресою http://www.ocean-plus.ru/common/inf_likbez1.htm.

І, нарешті, для юних мам буквально все про дитяче харчування (рецепти, поради, статті, консультації фахівців, огляди продуктів, новини ринку дитячого харчування) — у «Великій енциклопедії дитячого харчування НЯМ» (http://www.nyam.ru/).

Енциклопедії етикету

Корисним посібником на кожен день для всіх ділових людей може стати «Енциклопедія етикету» Кирила і Мефодія (http://mega.km.ru/eticet/). Вона познайомить з основними принципами етикету, починаючи від поведінки в побуті і закінчуючи правилами поведінки в комп’ютерних мережах та мережі Інтернет, допоможе у створенні власного іміджу.