Як тяжко часом просувається сайтостроительская робота, і як складно буває зрозуміти бажання замовника і, у свою чергу — пояснити того, що таке веб-сайт і чого він насправді хоче від сайту. Останнім часом навіть розсилка виходить рідше, ніж хотілося б; звичайно ж, є чим поділитися з читачами, але час — воно летить швидко, тільки як одна мить промайнуло літо — і ось вже друга половина осені, закінчується найяскравіший і золотий місяць року. Таяют з кожним днем жовтневі фарби, час біжить, летить, і два тижні після виходу попереднього випуску були просто непомітні за обсягами сайтостроительской роботи.

Як мило прозвучала фраза одного веб-розробника про те, що занадто багато часу ми проводимо за комп’ютером – від 6 до 8; і як вірно доповнено другим – і від 8 до 12 в мережі.

Мережева життя затягує, стає нормою. Новини з Інтернету легкодоступні, причому в більшому обсязі, та ще з оперативними коментарями та оглядами від значимих особистостей. Складно пропустити хоч якесь гідне уваги подія – онлайнові друзі та знайомі завжди потурбуються про те, щоб надіслати потрібну посилання або повідомити поштою/асьці. Найсмішніші анекдоти, найдостойніші оповідки або прикольні картинки – все стає відомим онлайнового співтовариства за лічені хвилини-години.

Вже не дивує той факт, велика кількість друзів, співробітників, з якими працюєш і спілкуєшся, іноді – роками, і хісторі в асьці – з початку тисячоліття, і проектів зроблено чимало, і інші – у спільну підтримку, ось тільки людини ніколи не бачив, в офлайні – жодної зустрічі.

Але вона є – оффлайнова життя; і звичайні, нормальні люди ходять по вулицях, дивляться телесеріали (до речі, радимо подивитися тілі серіал фізика або хімія безкоштовно на сайті videomore) і читають детективні романи, сперечаються, сваряться і миряться, люблять і ненавидять один одного. Серед таких нормальних людей є розумні і дурні, є дауни і генії, є просто – цікаві люди, вони живуть і працюють, отримують інформацію звичними для них способами. Ну і що, що вони знають про те, що таке *Інтернет* тільки в загальних рисах? Цього вже не мало, вони знають, що мережа – є, що в мережі можна знайти інформацію, що в мережі можна розмістити інформацію.

А розмістити свою інформацію вже хочеться; так і подрассказали добрі друзі про те, що таке веб-сайт і яку користь може принести для бізнесу, що таке інтернет аудиторія, як шукають і що знаходять в мережі користувачі, і що для успішного розвитку вашого бізнесу, дорогий товаришу, ніяк не обійтися без свого представництва в ній же, в мережі. І ось свежесозревший потенційний клієнт приходить до веб-розробнику.

Далі події можуть розвиватися непередбачувано – багато чого буде залежати від того, наскільки серйозно наш замовник ставиться до свого майбутнього проекту, наскільки чітко він усвідомлює необхідність сайті; він проаналізував ринок, оцінив наявність сайтів-конкурентів; наскільки ясно бачить, скільки грошей потрібно вкласти в проект і який прибуток від цього вкладення очікувати.

Найчастіше ясного бачення цілей і завдань проекту у клієнта немає, у більшості випадків – невизначеність, бажання отримати «щось таке…», однак якщо людина з’явилася на порозі дизайн-студії і оголосив про бажання розробити собі сайт, здорова політика співробітників студії, менеджерів – утримати його, зробити своїм клієнтом; в цьому випадку на такого «упевненого» замовника як правило витрачається багато часу – не тільки з’ясувати, що ж йому потрібно, але і прочитати кілька лекцій про те, що з себе представляє інтернет-ринок, які бувають сайти ( іміджеві, презентаційні, інформаційні, комерційні електронні магазини ), які сервіси бажано впровадити в структуру сайту, які особливості підтримки сайту можуть виникнути вже після того, як сайт розроблений і запущений, і як залежить якість розробки з подальшими витратами на цю підтримку.

Досить складно вести таку «просвітницьку» бесіду в тому разі, якщо замовник зовсім «нулевый» і непідготовлений. Розповідати припадає про зовсім різні речі, показувати, наводити приклади, оцінювати статистику, писати плани розрахунків на різні типи розробки. Звичайно, можна простіше – замовник оголошує: «У мене є 800 доларів, мені потрібен простенький сайт…» — розробник відповідає: «Давайте ваші гроші, через тиждень буде вам сайт»… Однак у більшості випадків лекційне «підгортання» клієнта призводить до того, що той готовий збільшити бюджет проекту заради розумного вкладення в таку розробку, яка не буде марною тратою грошей.

Розробнику від такого рішення вигода подвійна: з одного боку, над грошовим проектом завжди приємніше працювати :), з іншого – коли проект спочатку не мертвонароджений, розвивається і затребуваний, через пару-трійку-п’ятірку років вже відомий в рунеті (а то й у світі) – як же приємно розробнику чути: «А ось сайт такий-то, такий весь крутий проект – це ж твоє дітище? Круть…» І дійсно, із зростанням значущості розроблених проектів зростає і значущість портфоліо розробника, його статус і популярність.

І це не єдина вигода для розробника від успішного (не тільки в плані дизайну або движка, швидше – в плані затребуваності і розвитку) проекту. Не рідкісна ситуація, коли замовник, цілком задоволений грамотної розробкою попереднього проекту, повертається до того ж розробнику з новою своєю ідеєю (і тут – знову по новій: аналіз, вибір оптимальної стратегії, обговорення раціональної цінової політики – акуратно, щоб і клієнта, з одного боку, не відштовхнути, і проект виконати не менш якісний і здатний жити/розвиватися), або ж рекомендує саме цього розробника своїм колегам по бізнесу, друзям, родичам і знайомим кролика.

І все ж дуже, дуже складно проводити таке підгортання, якщо клієнт не готовий, коли немає у нього достатньо знань про технології, які він має намір впровадити, немає впевненості в необхідності розробки, немає *наміри* ЗРОБИТИ. Коли приходить чергове наївне диво і озвучує ненавидимую усіма розробниками фразу: «А мені потрібен *простенький* сайт, скільки це буде коштувати?»

Скільки коштує розробити сайт? Для того, щоб відповісти на це запитання, потрібно поставити клієнту неабияку кількість питань – більшість початкуючих власників сайтів мають досить спотворене уявлення про те, що таке «простенько». В деяких, особливо запущених випадках простіше відразу поставити зустрічне запитання: «Який бюджет проекту? Скільки ви готові витратити на ваш сайт?»

І от, приміром, клієнт готовий озвучити суму: «Мені друзі сказали, що хороший дизайн сайту буде коштувати не більше 500 деяких умовних одиниць, а можна і подешевше – от такого-то моєму знайомому і за 100 зробили…» — «Непогано, непогано… так що – тільки за дизайн 500 – або все ж це весь бюджет на весь проект?» — «А що ви МАЄТЕ на УВАЗІ??»

Починається наступний етап – розписуємо базову витратну частину на сайт:
Оплата хостингу під сайт (ціну можна визначити тільки після того, як буде відомо про рівні складності проекту).
Оплата доменного імені.
Розробка дизайну сайту.
Розробка (власне збірка) сайту
Робота контент-менеджера по наповненню сайту
Послуги по його просуванню, реєстрація в пошукових системах, інтернет-маркетинговий етап.

Так ми отримали приблизну цінову розмітку – вже видно, що той самий дизайн сайту – це всього лише один з шести досить важливих і, місцями, неабияк дорогих пунктів. Пробуємо з’ясувати більш докладно про вимоги до сайту. Приміром, у вільному викладі розповідь виглядає наступним чином:

«Отже, мені потрібен дуже-предуже простенький сайт-книжковий магазин…» — «Оп-па, а це планується саме електронний магазин, з можливістю оплати з сайту, доставка і все таке?» — «Ні, що ви… немає. Там просто будуть книги, які покупець зможе вибрати і замовити. Замовлення відправляється на пошту або навіть відбувається просто по телефону, який також буде вказана на сайті. Для ледачих, але проживають у помірній віддаленості від фізичного «складу» книг – можливість оплатити WebMoney – добре, привезу я їм цю книгу додому, не шкода… Вартість книг – в середньому близько 100 тих же самих умовних одиниць за штуку… хоча є й дорожчі. Загальна кількість книг на сьогоднішній день, інформацію про яких доведеться розмістити на сайті – близько 1000″.

З подальшої розмови стає зрозуміло, що в рамках нашого простенького сайту необхідно буде ці книги розіпхати по трьох базових тем/рубриками. У кожній рубриці, мабуть, список книг доведеться розбивати на посторінкові блоки (не давати ж 300 інфоблоків на одній сторінці?), відсортовані в довільному порядку, приміром, просто з часу додавання (перші додані – далі). Так само клієнт бажає бачити на сайті простенькі ж фішечки, дуже корисні і зручні, такі як *пошук*, *можливість залишити коментар*, ще інші мелочишки…

Закономірне питання: а хто буде займатися підтримкою сайту? Оскільки планується регулярне оновлення інформації (у прикладі з книжковим сайтом – періодично будуть надходити нові книги, інформація про яких повинна з’являтися на сайту, тобто, створюватися «профайл» книги, посилання на цей профайл з, приміром, розділу «нові надходження», посилання з головної, і, головне – посилання з відповідної рубрики, у кожній з яких вже передбачається постраничное розбиття на вже існуючі списки).

Багато веб-студії самі займаються підтримкою проектів своїх клієнтів – це традиційна і добре оплачувана послуга, але вписується вона в певний клієнтом бюджет? Не-а, не вписується, оскільки бізнес у клієнта скромний і маленький, нові книги він планує додавати на сайт сам (ну, або типу щось в стилі «молодшого брата попрошу…»).

Ось так, в процесі спілкування вимальовується картина «простенького сайту – оптимальним рішенням і для виробника, і для замовника буде не розробка елементарного html-проекту, а цілком собі скромна і лаконічна система управління контентом. Яка, в свою чергу, вирішує наступні проблеми:
Дозволяє використовувати «шаблони».
Дозволяє розробити інтерфейс для зручного додавання нових даних (у даному випадку – книг), а так само їх редагування, видалення (або приховування).
Дозволяє реалізувати більш гнучку систему візуалізації даних (сортування по рубриках, формування пейджинга – посторінкових списків).
А оскільки все одно є необхідність у використанні серверних скриптів дозволяє додати деякі ненав’язливі, але такі звичні сервіси – той же пошук, вже не найпростіший – пошук по автору, видавництву, і т. д.

На цьому рівні необхідно чітко уявляти собі під яку платформу, на якій мові буде писатися система – вся ця інформація необхідна для того, щоб визначитися з вимогами до хостингу – вже безкоштовний (а часто навіть умовно-безкоштовних) сервіс не підходить – більшість з них або не надають можливості використовувати бази даних, серверні скрипти, або надають з певними обмеженнями.

Все це потрібно пояснити клієнту м’яко, без тиску ? не перевантажуючи його надмірною кількістю суперпрофесійних не знайомих йому термінів, щоб не відлякати. У деяких випадках подібне просвітницьке спілкування з замовником супроводжується неабиякою кількістю ілюстрацій, тут же, по ходу справи конспектируются цінові плани на проект, модульне подання його майбутнього сайту, бази даних, адміністративного інтерфейсу, інформаційних потоків в стилі: ось, подивіться, так-то і так-то відбуватиметься ваша робота з даними в разі відсутності системи управління вмістом, так-то і так-то – у випадку однієї реалізації, ось такі можливості, які ви отримуєте в разі іншої реалізації. Ось така-то витратна частина буде присутній тут – а така – тут… Ви можете зекономити грошей на базовій розробці, однак коли прийде час зайнятися наповненням сайту (ті ж озвучені 1000 книг по трьом основним темам) – стільки-то вам доведеться платити контент-менеджера… А після, коли сайт вже буде сформований, кожне додавання нової книги – ось буде такий процес у разі очікуваної вами простий реалізації, і ось такий – у разі рекомендованої нами більш раціональної реалізації.

І – не переконувати клієнта в тому, що він надто дурний і не просвічений у веб-строительских питаннях (дуже багатьох розробників пригнічує і дратує наївність більшості клієнтів у питаннях сайтобудівництва і, зокрема, в питаннях цінової політики) – спілкування має бути конструктивним, а результат спілкування – взаємовигідним. Клієнт повинен отримати якісний сайт, який він без шкоди для свого бізнесу зможе розвивати, а розробник – оплату своєї праці і гордість за успішний проект, а в подальшому, можливо, постійного замовника або рекомендувача