Креативщики — по парах!

Мабуть, це одна з найяскравіших і найцікавіших професій в рекламному агентстві. Креативний директор керує процесом роботи над творчими ідеями. Під його керівництвом знаходяться арт-директора і копірайтери, організовані в креативні пари. Вони-то і придумують сюжети роликів, тексти радіореклами, оформляють рекламні щити і т. д. Копірайтер відповідає за текст, арт-директор – за візуальне втілення ідеї. Але на практиці часто буває навпаки: образ вигадує копірайтер, а арт-директору приходить в голову слоган… Кожна творча пара виконує ті чи інші проекти різного рівня складності. Якщо мова йде про масштабної рекламної кампанії, що включає цілий ряд заходів, то за роботу береться команда фахівців. Креативному директору доводиться одночасно вести кілька різнопланових проектів.

Не пригнічуйте особистість!

Дисципліна не найсильніша сторона творчих працівників. Окремих креативних особистостей з різноманітними амбіціями і інтересами потрібно об’єднати в ефективну творчу команду, націлену на загальний результат. Змусити таких людей працювати під тиском неможливо; не допоможуть ні батіг, ні пряник. Їх можна тільки зацікавити. Звичайно, ні від кого не можна щодня вимагати геніальних ідей… Але в той же час рекламний бізнес –той же конвеєр, так що на творчі кризи немає часу. Досвідчений креативний директор знає, як вийти з цього глухого кута. Він вміє поставити команді потрібний напрямок таким чином, щоб креатори зберегли повну впевненість, що це їхні власні думки, народжені вільно, без жодного примусу…

Творець і керівник в одній особі

Щоб підштовхнути команду до знаходження вірного рекламного ходу, в першу чергу, самому потрібно бути талановитим. Креативний директор — яскрава, неординарна людина з відмінно розвиненою уявою, вміє швидко генерувати цікаві, незвичайні ідеї. Він інтуїтивно відчуває, що може зацікавити споживача. Ще на стадії невиразних думок і чернеток креативний директор коригує пропозиції копірайтерів і арт-директорів, дає поради, схвалює подальшу роботу в обраному напрямку або навпаки — згортає проект, поки не пізно. Якщо загальна ідея невдала, то навіть найкращі режисери, фотографи і дизайнери не зможуть вдихнути життя в рекламу. Але робити це потрібно тактовно, адже творчі люди – ранимі натури. Будь-яке рішення має бути обґрунтованим і переконливим.

Фігаро тут, Фігаро там

У цій професії необхідно вміти швидко і багаторазово переключатися з однієї проблеми на іншу. Рішення треба приймати миттєво: з десяток креативних груп в агентстві хочуть поспілкуватися з директором як мінімум раз на день, а ще треба зустрітися з трьома-чотирма клієнтами… Сьогодні належить придумати генеральний слоган торгової компанії, завтра – рекламу окремої акції одного з операторів мобільного зв’язку… Всі проекти доводиться тримати в голові і брати участь у створенні реклами на всіх етапах: починаючи з обговорення брифу (технічного завдання клієнта) і закінчуючи презентацією готової ідеї в офісі замовника.

Захисник креативної ідеї

Більшу частину робочого часу креативний директор взаємодіє з людьми. На ньому — контроль виконання замовлення клієнта, оцінка ефективності діяльності творчої групи. Потрібно мати розвинені комунікативні навички, вміти спілкуватися, переконувати. Доводиться бути «своїм» не тільки для команди рекламістів, але і для представників фірм-замовників. Повсякденна робота передбачає численні зустрічі і переговори з першими особами компаній-клієнтів. Подавати готові ідеї клієнту – теж мистецтво, і креативний директор володіє ним досконало. Цей процес нагадує захист дипломних проектів у вузі. Відстоювати доводиться відразу кілька ідей. Потрібно аргументувати вибір, пояснити замовникові, ніж кожна з них може «зачепити» аудиторію… Пропозиції не завжди подобаються клієнту. Тоді креативному директору доводиться шукати компроміс, ненав’язливо переконувати… Розвинене почуття гумору, гнучкість мислення та активна життєва позиція виявляться при цьому вельми до речі.

За призами рекламних фестивалів!

Стати креативним директором відразу після інститутської лави неможливо. Спочатку потрібно зняти не один десяток рекламних роликів, написати безліч рекламних текстів, скласти масу слоганів… Тільки тоді, отримавши необхідний досвід роботи і розібравшись у «кухні» рекламного агентства, ви зможете об’єктивно оцінювати творчість креаторів і спрямовувати його в потрібне русло. Не випадково, більшість професіоналів в цій області починали з позиції копірайтера, дизайнера або арт-директора. Шлях до позиції креативного директора звивистий, і точного маршруту ніхто не вкаже. Єдина дороговказна нитка в професію – непереборне бажання придумувати нові творчі ходи в рекламі, готовність цілодобово працювати над цікавим завданням. Ось тоді з’являються призи рекламних фестивалів, статті в газетах, приходить визнання у професійних колах, складається репутація.

Будні професіонала

Дмитро Авдєєнко, керівник креативної групи рекламного агентства MAXIMA

Вісім проектів одночасно – майже норма. Правда, ступінь важливості у них може бути різною. Одна справа – проконтролювати написання копірайтером тексту для радіоролика, і зовсім інша – створити концепцію складної рекламної кампанії. Від рівня проекту залежить ступінь мобілізації нашої групи і інших відділів. Після обговорення брифу, якийсь час переварюємо інформацію, а потім збираємося для мозкового штурму. Всі ідеї скидаються у «спільний кошик», попутно проходячи фільтр на відповідність брифу і оригінальність. Процес обговорення нагадує гру «Що, Де, Коли?» причому креативний директор виступає в ролі капітана команди, допомагає знайти правильну відповідь. Він підхоплює вдалі думки і розвиває їх, пропонує свої варіанти. Тільки у нас на обговорення, як правило, відводиться більше хвилини. Та й однозначно правильної відповіді не існує, тому генеруємо різні ідеї: «спокійні», проміжні, епатажні… А клієнт, вислухавши наші аргументи на презентації, сам вирішить, що йому більше підходить.

Доручаючи завдання креативної парі, я виходжу з досвіду спілкування з цими людьми і прикидаю, вони зможуть ефективно працювати над даним проектом чи ні. Адже якщо людина за життя – швидше панк, ніж випускниця інституту шляхетних дівчат, то замість «правильного» ролика для домогосподарок у нього вийде «безбашенний » креатив» для молоді. Але поняття нудного проекту для нас не існує —кожен раз треба показувати клас.

Я намагаюся кожному співробітнику знайти те, що йому ближча для творчої самореалізації, створити атмосферу команди, якій по зубах будь бриф. Ну і, звичайно, коригую продукт, видатний на гора. Важливо спланувати процеси так, щоб уникнути загального спаду творчої активності. Тільки що виклалися на складному проекті, а на черзі вже три наступних.

Управління в моєму випадку не означає стеження – хто скільки прийшов на роботу. Мова йде про взаємини з іншими відділами, планування внутрішніх зустрічей, розстановці пріоритету завдань. Проектів багато, я збираю хлопців і кажу: «Ось це потрібно зробити в першу чергу, викластися по максимуму. Решта – поки що тримаємо в голові.

«Амбразури», які потрібно закривати, виникають постійно, але цей екстрим, приплив адреналіну мені і подобається. Кожен день доводиться знайомитися з чимось новим. Придумувати цікаві ходи, вбирати інформацію. Моє життя не ділиться на роботу і особисте час. Приходиш додому і продовжуєш прокручувати всі ці брифи в голові. Іноді найцікавіші ідеї приходять в голову на межі сну і неспання. «Ось це думка!, — думаєш про себе. — Ай да я, ай да… як там у Пушкіна?». Прийдеш потім на робоче місце і продовжуєш дивуватися: я, звичайно, не Пушкін, але самовизначення було вірним.
Для кого-то ненормований робочий день – мінус, але для мене це великий плюс. Будні складаються з постійного спілкування зі своєю командою, з агентською групою, нарешті, з клієнтами. Вміння продавати ідею — дуже важлива якість у нашій професії. Можна грамотно організувати весь процес, домогтися по-справжньому геніального результат, але на презентації не справити враження на замовника — тоді вся робота піде нанівець і в кращому випадку залишиться вдалим експонатом в портфоліо. І хоча ти бачиш клієнта другий раз у житті, потрібно відразу знайти до нього «ключик». На одного справить враження емоційний виступ, на іншого — спокійний, раціональне, такий, що розкладе вага доводи по поличках. Ось і виходить, що на всіх етапах роботи креативному директору необхідна інтуїція.

Чутки і факти

Одна з найвищих зарплат у сфері реклами
Чим солідніше рекламне агентство, тим вище заробітки. Розкид зарплат — від 1500-4500 у.е. В деяких відомих агентствах вважають, що запис у трудовій книжці про роботу креативним директором в їх компанії — сама по собі путівка в життя, і на перших порах можуть платити не дуже великі гроші. Але далі все залежить від людини.

Подальшого кар’єрного зростання не передбачається
Креативний директор підкоряється безпосередньо генеральному директору компанії. Вище — вже рівень топ-менеджменту. Маючи за плечима солідний досвід роботи, можна створити власне рекламне агентство. Мова, звичайно, не йде про організації, в штаті якої буде 100 і більше працівників (це вже дуже далека перспектива), але вчорашньому креативному директору цілком по силам створити рекламний бутік, набрати команду фрілансерів і самостійно виконувати замовлення клієнтів.

Довгий кар’єрний шлях

Сьогодні рекламні агентства в столиці обчислюються тисячами. Всі вони потребують грамотних фахівців. Талановитий копірайтер за два-три роки цілком може стати якщо не креативним директором, керівником однієї з креативних груп (у великих агентствах їх може бути декілька).

Нервова робота

Один з мінусів професії — клієнти, які самі починають «творити» і диктувати умови. Якщо людина, приходячи до кравця, каже: «Мені потрібен костюм такого-то крою» — це нормально. Але якщо він почне вказувати майстрові, що куди потрібно пришивати, навряд чи готовий виріб буде якісним. Схоже ставлення до креативу зустрічається досить часто: «Я людина зайнята, але в принципі дайте мені півгодини – і я сам все придумаю». Йти на поводу у клієнта, який нав’язує свою думку, непрофесійно. Доводиться переконувати його: «Ця ідея вам не підходить, ми придумаємо щось, що сприятиме розвитку вашого бізнесу». Дуже рідко клієнт дає можливість відчути себе співавтором — частіше він виступає з позиції пана, який «замовляє музику».

Потрібно виглядати яскраво і оригінально

Дійсно, професія креативного директора не передбачає обов’язкового носіння костюма і запонок. Однак необхідно враховувати, яке враження ти справиш на клієнта. Рвані джинси і строката сорочка — навряд чи відповідний наряд. І потім, як зауважують самі фахівці, яскравий одяг ще не гарантує наявність настільки ж яскравих ідей в голові.