Станом на квітень 2014 року нова система Universal Analytics від Google змінила статус з бета-версії на діючу. З березня 2013 року вона проходила публічне бета-тестування, і скоро оновлення коду всіх параметрів Google Analytics буде обов’язковим.

Так як оновлення не є автоматичним, то у вас є вибір: оновитися або розглянути можливість використовувати альтернативу Google Analytics. Так що ж вибрати? І що вам потрібно зробити для оновлення?

У цій статті я коротко розгляну плюси і мінуси переходу на нову систему, а потім покажу, як це зробити на прикладі одного з моїх сайтів. А коль скоро я почну оновлення свого коду, заодно я захоплю і функції Демографії та Інтересів.

Недоліки

У новій Універсальний Analytics дуже багато корисних функцій, але давайте почнемо з недоліків.

Оновлення вручну

Найбільша проблема з новою системою це те, що ви повинні за новою упорядкувати код Google Analytics, та вручну виконати оновлення.

Хоча це і здається не таким уже складним завданням, код Google Analytics (GA) розміщено на кожній сторінці вашого сайту, і в багатьох випадках вам доведеться міняти цей код вручну.

На щастя, тепер він змінюється легше, ніж це було в бета-версії, де для оновлення потрібно було виконати кілька кроків. Тепер це робиться в два етапи (один з яких полягає в тому, щоб просто запитати апгрейд), після чого треба трохи почекати.

Частина процесу полягає в додаванні нового коду. Я керую 20 сайтами, тому трохи побоююся цього кроку. Від тих, хто керує сотнями сайтів, це дійсно вимагає величезної кількості часу.

Якщо ви є досвідченим користувачем GA, то все буде ще гірше. Якщо ви використовуєте користувальницькі змінні, їх вам теж доведеться змінити — в користувальницькі параметри.

Поки існує обхідний шлях (апгрейд до Universal Analytics, але збереження змінних і старого коду), але це не триватиме довго: Google припинить збір даних зі старих кодів Analytics через два роки.

І ще одне: Ви не можете повернутися до старого коду. Апгрейд означає не тільки зміну коду відстеження ваш профіль також буде перетворений. Таким чином, вам варто спочатку випробувати систему на розроблювальному сайті.

Навчання

Ще одним недоліком Універсальний Analytics є навчання. Щоб в повній мірі зрозуміти, як працює GA, ви вже повинні були витратити багато часу на його вивчення.

По ідеї апгрейд до Universal Analytics не повинен спричинити серйозних змін в панелі інструментів, але, мені здається, все одно має бути кілька серйозних змін у порівнянні з GA, до яких вам доведеться звикати.

Додатковою перешкодою є низький, на даний момент якість офіційній документації компанії Google Analytics. З часом її якість повинна покращитися, але якщо ви плануєте оновлюватися найближчим часом, вас чекає деякий період невизначеності з рядом елементів.

Переваги

Апгрейд до Universal Analytics може бути трохи нудним, але це дасть вам деякі серйозні переваги. Давайте розглянемо їх:

ID користувача

Одним з перших серйозних змін в Універсальний Analytics є досить корисна функція ID користувача, більше всього підходить для сайтів, які вже використовують ідентифікатори конкретного користувача (наприклад, логіни).

Після цього ви можете присвоїти певний ID користувача цього логіну через Analytics, і відслідковувати час відвідування вашого сайту і поведінку користувача, в тому числі і визначити тип пристрою.

Я буду застосовувати ID користувача на сайті, присвяченому підбору роботи, який я веду. Буде здорово відстежити, як з часом змінюються запити користувачів щодо пошуку роботи, або який пристрій вони використовують, щоб відправити резюме.

Це надає абсолютно новий сенс унікальною метриці відвідувача. Володіючи такою інформацією, ви можете скласти план заходів для майбутнього покращення вашого сайту.

Звіти за типами використовуваних пристроїв

Функція ID користувача є лише одним з рішень для нових можливостей відстеження пристроїв. За допомогою нового коду ви отримуєте три різні способи представлення інформації: старе добре відстеження веб-сайтів (зі спрощеним відображенням доменів), відстеження мобільних додатків, а також Протокол системи визначення для відстеження будь-якого іншого цифрового пристрою.

Цей протокол приймає аналізовані дані від вашого сайту, а також дозволяє забезпечити взаємодію практично з будь середовищем.

Деякі приклади функцій протоколу системи визначення:

  • Трек взаємодій, що виходять за межі вашого сайту, але є продовженням дій на ньому;
  • Додатково: Ви можете випустити через свій сайт спеціальні купони, які відвідувачі можуть використовувати онлайн або роздрукувати та пред’явити у вашому фізичному магазині. Дані про загальну виручку за цим продажу можуть бути відправлені назад в GA і там зібрані в спеціальному звіті;
  • Більше того: Скажімо, покупці можуть замовляти холодильники онлайн безпосередньо у вас. Уявіть, що ви могли б зв’язати дані з цих доходів з витратами на маркетингову кампанію, яку ви запускали, щоб отримати цих клієнтів. Наскільки це буде корисно для визначення рентабельності?

Користувальницькі змінні класу люкс

Як я вже згадував вище, користувальницькі змінні були замінені на власні параметри. По суті це те ж саме, але тепер ви не обмежені 5 параметрами (тепер ліміт становить 20), і кожен з них можна назвати (невелика зміна, яке значно спрощує використання користувальницьких змінних).

В Universal Analytics ви також можете додавати користувальницькі показники для ваших параметрів. Це дозволяє кількісно оцінювати їх. Параметри є відповіддю на питання «Що?», а показники – на питання «Скільки?»

Використання електронної комерції в якості прикладу: GA вже попередньо призначені показники параметрів за операціями продажу. Але вони визначають тільки виручку з продажу.

З допомогою користувальницьких показників ви можете розширити цю інформацію, додавши собівартість проданих товарів, і розрахувати чистий прибуток.

GA вже містить безліч параметрів і показників за замовчуванням, але з допомогою користувальницьких опцій ви можете додати ті характеристики що вас цікавлять, які не потрапили в цей список.

Демографія та Інтереси

Ок, я трохи відходжу від теми, так як вони не прив’язані жорстко до Універсальну аналітику. Але якщо вже ви виберете час на оновлення коду Google Analytics, не забудьте включити і Демографію та Інтереси.

Це дає вам деякі додаткові відомості про ваших відвідувачів з допомогою даних, які Google вже зібрав про них.

З їх допомогою я дізнався, що один з моїх сайтів, в основному відвідують технофіли (на що я розраховував), і не так багато реальних покупців, які шукають товар. Це підтверджує мої припущення реальними даними.

Варто оновлюватися?

За оцінками, пройде не менше двох років, перш ніж оригінальний Google Analytics буде повністю скасований, тому крайньої необхідності проводити апгрейд саме сьогодні немає.

Основною причиною провести оновлення як можна швидше, є те, що збір даних через Універсальний Analytics ви почнете, як тільки завершіть апгрейд. І це дозволить вам відразу використовувати нові функції.

Ще одна перевага: тепер Google буде випускати поліпшення тільки для Універсальний Analytics. Якщо найближчим часом буде анонсована нова корисна функція, ви не зможете її використовувати, поки не проведете апгрейд або не зміните свій код Analytics.

Отже, давайте розглянемо процес виконання апгрейда на той випадок, якщо ви вирішите зробити це найближчим часом.

Крок 1: Перенесення реквізитів в Universal Analytics

Для опису двох перших кроків я буду використовувати Керівництво по оновленню Універсальний Analytics при апгрейді одного з моїх сайтів, який працює на WordPress.

Цей процес починається з перенесення реквізитів (тобто профілю вашого сайту GA) в Універсальний Analytics. Ця опція доступна в панелі GA. Вона активна лише в тому випадку, якщо ви ще не конвертували профіль:


Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Крок 2: Оновлення коду (без користувальницьких змінних)

Переклад вашого облікового запису на Універсальний Analytics займе близько 48 годин. Але після цього ви все одно не зможете нічого зробити, поки не оновіть свій код.

Варто зазначити, що в процесі оновлення ваш профіль буде функціонувати в нормальному режимі, і ніякі дані не будуть втрачені, навіть якщо ви продовжите використовувати старий код після оновлення ваших реквізитів.

На своєму сайті я використовую плагін Yoast Google Analytics для WordPress. На жаль, він як і раніше використовує старий код відстеження.

Якщо ви віддаєте перевагу плагіни WordPress, основний конкурент Yoast — Google Analyticator дійсно дозволяє Вам використовувати новий код. У ньому ви також можете додати код для «Демографії та Інтересів». Але через Google Analyticator ви не можете використовувати користувальницькі параметри та показники.

У цьому прикладі я використовую традиційний спосіб і додам код в файл header.php руками. Якщо ви хочете зробити це правильно, робіть це на основі файлу header.php теми за промовчанням.

Інакше під час апгрейду якісь елементи можуть бути переписані. На жаль, тема мого сайту не настроєно належним чином, тому я повинен був змінити файл header.php своєї теми. Або ви можете використовувати плагін Code Insert.

Потрібний код доступний в панелі адміністрування GA. Пам’ятайте, це код відстеження за замовчуванням:

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Щоб додати «Демографію і Інтереси», вам потрібно додати додатковий код. Спочатку переконайтеся, що ви включили звіти «Демографії та Інтересів»:

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Потім, щоб це працювало, вам потрібно додати додатковий рядок коду:

ga(‘require’, ‘displayfeatures’);

Це потрібно зробити наступним чином:

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Підказка, як побачити, чи правильно ви встановили код: GA надає статистику в режимі реального часу, і коли ви отримаєте нові дані, ви будете знати, що зробили все правильно (не забудьте очистити кеш вашого сайту):

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Перевірити, чи працює код «Демографії та Інтересів» ще простіше, так як він повинен проходити валідацію. Просто зайдіть у розділ «Звіти демографії»:

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Підказка: Якщо в повідомленні все ще говориться, що код не встановлений, просто виберіть «Скасувати перевірку», і в більшості випадків все почне працювати. Якщо ви не бачите в цьому логіку, то ви в цьому не самотні…

Крок 3: Оновлення користувальницьких змінних

Давайте розглянемо перероблений і поліпшений розділ користувальницьких параметрів і показників, раніше відомий як користувальницькі змінні. Ви не можете використовувати одночасно і користувальницькі змінні, і користувальницькі параметри, тому при оновленні коду ви повинні встановити їх відразу ж.

Це також чудовий спосіб перевірити, чи перейшли ви на Універсальний Analytics, так як даний функціонал стане доступний, тільки по завершенні апгрейда. Він знаходиться в панелі адміністрування під стовпцем «Реквізити»:

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Концепція параметрів і показників дуже добре пояснена в цій статті. Взаємозв’язок між параметрами та показниками описується автором як стовпці (параметри) та рядка (показники) у таблиці.

Це дозволяє отримати більш детальну інформацію, ніж це було можливо за допомогою настроюваних змінних.

Додати параметри та показники насправді простіше, ніж зрозуміти, як їх використовувати. GA вже пропонує вам деякі приклади коду, але, як ви можете прочитати в цій статті підтримки Google, існує набагато більше можливостей для їх застосування:

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Параметри та показники дозволяють отримати інформацію про те, що в даний час Google Analytics не відстежує.

Якщо ви захочете отримати додаткові дані, ви навіть можете підключити оффлайн фінансові операції до їх онлайн походженням. Якщо існує яка-небудь форма взаємодії, яка може бути відслідкована (достатньо, щоб було просте дію кліка), ви можете підключити її до GA.

Я знаю багато вражаючих прикладів, як люди відстежували дані по перегляду свого контенту, або визначали можливості для збільшення прибутку від виробництва продуктів.

Важливе зауваження, перш ніж ви приступите до апгрейду, якщо користуєтеся користувацькими змінними: Якщо ви оновіть профіль, але як і раніше будете використовувати старий код, користувальницькі змінні продовжують працювати.

Але коли ви почнете використовувати код Універсальний Analytics, вам відразу ж потрібно перейти на використання користувальницьких параметрів і показників, інакше ваші користувальницькі змінні перестануть працювати.

Крок 4: Налаштування «Демографії та Інтересів»

Давайте почнемо з загального огляду звітів за «Демографії та Інтересам». Демографія дає вам цікаву інформацію про вік і поле ваших відвідувачів.

Ви можете дізнатися більше про середньої тривалості відвідування кожної групи користувачів, кількість переглянутих сторінок і т. д. І ви можете побачити, як вони себе ведуть, коли справа стосується електронної комерції або AdSense.

Як ви можете бачити з цього конкретного звіту, мій сайт в основному відвідують жінки. Я вже зрозумів це раніше за того, що самим популярним контентом на моєму сайті стала серія статей про стюардес.

Відвідувачів у віці 25-34 років на моєму сайті в 5 разів більше, ніж людей з молодшої вікової групи (цього я не знав):

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

По розділу «Інтересів» я покажу вам наскрізний звіт. Інтереси дають уявлення про наступне:

  • Категорії хоббі (чим відвідувачам сайту цікаво займатися);
  • Сегменти ринку (що вони, швидше за все, куплять);
  • Інші категорії (в основному поєднання першого і другого, більш деталізовано й комбіновано).

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Мій сайт, присвячений підбору роботи, містить приблизно такі ж власні звіти, тому ця інформація практично марна для цього конкретного ресурсу.

Однак для іншого мого сайту ці дані більш цікаві, з їх допомогою я можу бачити, приходять до мене саме ті відвідувачі, що потрібні для цього спеціалізованого сайту хостинг-провайдера.

Крок 5: Користувальницькі параметри та показники

Після коректного налаштування користувацьких параметрів і показників, що їх можна включити в корисні спеціалізовані звіти (які ви знайдете в налаштуваннях).

Ви можете об’єднати дані з показниками за замовчуванням від GA, що дозволить створити дійсно круті (і корисні, звичайно) звіти:

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

І якщо ви об’єднаєте всі дані у звіт, ви зможете отримати щось таке ж вражаюче, як це:

Апгрейд до Universal Analytics: Покрокове керівництво

Висновок

Як бачите, якщо ви не використовуєте зі старим кодом користувальницькі змінні, сам апгрейд проводиться досить просто, навіть якщо ви підключаєте код «Демографії та Інтересів».

Якби тільки в Google змогли ще запропонувати спосіб, щоб можна було оновити відразу десятки або сотні сайтів. Якщо ви використовуєте плагін, ви можете почекати, поки він відновить систему сам, оскільки немає ніякої причини екстреної апгрейдоваться негайно.

Ще раз зазначу: оновлення вашого профілю займе близько двох днів, і це квиток в один кінець. Вдалого апгрейда!

Переклад статті «Upgrading to Universal Analytics A Step-By-Step Guide» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.