Інформаційна перевантаження, якої так лякають деякі британські вчені, нам поки що не загрожує: якісного новинного контенту в мережі багато, але до межі ще дуже далеко. Не розкриті поки що повною мірою всі теми, які треба розкрити, і не описані всі події, які слід було б описати. А тому неоране поле медіасередовища в інтернеті буквально волає про поповнення.

Відразу обмовлюся: якщо ви зовсім не знайомі зі специфікою новинного контенту і методами його подачі – не біда. Ази ви осягнете, прочитавши цей матеріал, а решті зможете навчитися або на журфаці якогось інституту, або попрацювавши в сьогоденні і цілком осяжному ЗМІ. Втім, для успішної роботи в інтернеті це може бути навіть зайвим. На крайній випадок, якщо вже зовсім важко піде, знавців можна найняти. А тому почнемо.

Думи

Мова піде не про державні, а про тих думах, що гніздяться в голові і часом заважають заснути, нереалізовані. Якщо ви з дитинства відрізнялися кмітливістю, значить, у вас думи точно є. Отже, перш за все будь-яку ідею потрібно обміркувати. Зберіть волю в кулак, думки в пучок і зосередьтеся на майбутньому підприємстві. Новинний сайт – це фактично незареєстровану ЗМІ зі своєю тематикою і, в перспективі, аудиторією. Перше, про що варто теоретизувати – це про те, про що буде ваш сайт.

Тема для новинного (та й для будь-якого іншого) сайту – початок всіх початків. Якщо не хочете морочитися на чомусь одному, визначеному завжди можна зупинитися на политематическом новинному сайті, то є на сайті з гнучким рубрикатором, де будуть висвітлюватися події з самих різних життєвих сфер, як, наприклад, з області науки і освіти, культури, економіки, охорони правопорядку і т. д. Якщо відчуваєте свою силу в чомусь одному, наприклад, в автомобілях, то і сайт новинної нехай буде про автомобілі. Хочете писати про світ моди – пишіть. Головне – не соромтеся займатися самовираженням.

Тематика є, а що потім?

Припустимо, вам захотілося вести политематический новинний сайт. Тобто ви заздалегідь впевнені, що зможете наповнювати його матеріалами на всі теми, які позначите для сайту, і що готові конкурувати в политематической ніші з ключовими гравцями ринку. Не готові? Тоді краще скоротити «радіус обстрілу», тобто вибрати тематику більш вузьку, наприклад, ті ж автомобілі або, припустимо, фінанси, або навіть ще вже – банківський сектор.

Плюси і мінуси однієї або багатьох тематик

Политематичность для сайту хороша тим, що на нього легше шукати рекламодавців. Зате конкуренція в рази гостріше, адже политематичных сайтів набагато більше, ніж вузьконаправлених.
Більш вузька тематика, наприклад, фінанси, притуплює, скажімо так, гостроту конкуренції, але при цьому і потенційних рекламодавців стає менше. Втім, їх все одно так багато, що вистачить і на вашу долю, а тому сміливо беріться за таку тематику, особливо якщо відчуваєте себе в ній спеціалістом або знавцем.

Якщо звузити тематику ще більше, наприклад, зупинившись на сфері кредитування, то чисельність рекламодавців ще більше знизиться, але і конкуренція скоротиться. Моя порада – дотримуйтесь баланс, тобто сильно не розпорошуйтеся, але і не занадто звужуйте згаданий вище сектор обстрілу, щоб ваші новини не виявилися цікаві тільки вам та групі маргіналів без копійки за душею.

З чого починається сайт

Тематика – це навіть не фундамент: це ідея. А фундамент будь-якого сайту, каркас, стіни і дах – це cms або «адмінка». CMS (Content Management System) управляє вмістом вашого сайту, дозволяє додавати нові розділи, сторінки, завантажувати фотографії, редагувати тексти, публікувати все, що заманеться, і під яким соусом.

Адмінкою її назвали за двох причин: вона дозволяє адмініструвати сайт (тобто управляти контентом), а, крім того, сторінка доступу до CMS найчастіше розташовується за адресою http://адрес_сайта/admin/. Слід відразу визначитися, які ваші фінансові можливості. Напевно, якщо б у вас було достатньо грошей, то ви навряд чи самостійно стали б шукати засіб заробітку в інтернеті і, скоріше, просто інвестували гроші або найняли професіоналів. Значить, грошей у вас або мало, або дуже мало. Варіанти «зовсім немає грошей» ми не торкаємося.

Для випадку, коли грошей мало або дуже мало, існують безкоштовні CMS або, як їх ще називають, движки для сайтів. До них відносяться такі адмінки, як WordPress, Drupal, Joomla, кожен з яких цілком задовольняє вимогам щодо створення новинного сайту, тобто дозволяє створити сайт зі структурованим рубрикатором і можливістю експорту контенту в новинні агрегатори. В цілому з вибором CMS може допомогти прочитання відповідних розділів на сайті cmslist.ru. Там все зрозуміло і чітко розписано, по потребам.

Ім’я сайту

Тут краще трохи поламати голову, адже як корабель назвеш, так вона і попливе. Ідеально, якщо ім’я сайту або домен буде відображати його суть. Домен – це те, що ми бачимо в адресному рядку браузера. Наприклад, mednovelty.ru – це домен і назва новинного сайту (МедНовэлти). Зовсім не обов’язково, втім, щоб вони збігалися. Якщо маєте намір випускати інтернет-журнал про автомобілі, можете сам сайт назвати, приміром, Мотор, а домен зареєструєте той, який найбільш підходить, доступних у реєстратора. Не секрет, що найбільші красиві, звучні і популярні домени давно зайняті, а тому треба буде попрацювати, можливо, подумати над цим не один день, з кимось порадитися. Краще не підбирати домен, який буде, що називається по буквах відповідати російськомовному назвою (novosty-o-mashinah.ru). Оптимально, якщо в імені буде згадуватися щось, пов’язане з автомобілями, і, можливо, слово news (новини), наприклад, autonews або carnews.

Реєструвати домен можна або безпосередньо у реєстратора або у реселерів. Перший варіант надійніше, оскільки продовження і нехитра адміністрування домену буде залежати тільки від вас, а у другому випадку – ще й від прокладки між вами та реєстратором. Але реселери, як правило, продають домени трохи дешевше реєстраторів, користуючись тим, що останні дають їм партнерські знижки за об’єм. Економія, відразу скажу, не велика, а проблеми можуть бути, аж до втрати домену. Тому краще вирушайте до реєстратора. Найбільші, на мій погляд, за доменів в зоні ru – R01.ru і nic.ru. Вартість домену в зоні «.ru»- 590 рублів. Домен оплачується при реєстрації і далі, з періодичністю раз на рік. Реєстратор сам нагадає, коли прийшла пора вносити чергові кошти або можете відразу внести суму на рахунок на кілька років вперед.

Сайту теж треба десь жити

Домен ми зареєстрували, і залишимо поки в спокої. Тепер розберемося з хостингом. Хостинг – це те місце (сервер), де фізично буде розташовуватися ваш сайт, його сторінки і вміст, включаючи адмінку. Тобто сайт не буде розташовуватися на вашому домашньому комп’ютері – тільки на віддаленому сервері з потужним каналом, по якому ваші новини зможуть читати одночасно тисячі відвідувачів сайту. Отже, підберіть для сайту хостинг-компанію. Для початку можна обмежитися одним з мінімальних тарифів віртуального хостингу (близько 150-250 рублів на місяць), оскільки навряд чи з першого ж дня на сайт кинуться натовпи читачів. Можете спробувати схожі по функціоналу і вартості послуги популярних компаній hc.ru або masterhost.

Зверніть увагу на те, що при первинній настройці необхідно буде змінити у домен вашого сайту в панелі управління на сайті реєстратора деякі дані, а саме NS-сервера, на ті, що надасть співробітник хостинг-компанії (або ті, що будуть вказані в розділі допомоги на сайті хостинг-компанії). Далі встановлюємо самі або з допомогою співробітників хостингу (або прочитавши файл допомоги на сайті хостинг-компанії) безкоштовний движок на сервер хостингу.

Після приєднання домену через якийсь час, набравши в адресному рядку браузера ім’я вашого сайту, потрапляємо на головну сторінку. Поки вона, швидше за все, незаймано чиста або на ній буде висіти так звана «заглушка» хостера.

А де ж сам сайт? Куди новини публікувати?

Це, мабуть, один з найбільш витратних моментів, адже зараз вам, що не володіє навичками створення сайтів (володієте? — тоді пропускайте абзац), доведеться ще трохи розщедритися — на створення самого сайту і/або його зовнішнього вигляду. Подібна послуга (виконавців нескладно знайти в інтернеті на біржах фрілансерів) може коштувати від 5000 до 50000, в залежності від ваших запитів і кваліфікації виконавця. Поясніть докладно все, що бажаєте бачити, і через тиждень-два отримаєте новий, ще поки незаповнений сайт. На ньому буде тільки дизайн, текстові «риби» та ілюстрації, щоб відразу було зрозуміло, як він виглядає з контентом. В принципі, все готово для початку роботи.

Заповнення новинного сайту

Для того щоб максимально швидко і правильно розібратися, як, що і куди писати, куди завантажувати картинки та інше, краще всього попросити допомогти у того фахівця, який робив структуру дизайн вашого сайту. Нехай напише короткі, але при цьому максимально зрозумілі та чіткі інструкції, а також обов’язково вкаже в них очікувані результати після того чи іншого кроку. Тиждень попрактикуєтесь — розберетеся.

Шляхи залучення відвідувачів

Взагалі, як тільки перші сторінки вашого сайту потраплять в індекс пошукових систем (Яндекс, Google та ін), можуть прийти перші відвідувачі. Їх, швидше за все, буде небагато, так само як і матеріалу у вас на сайті. Чим більше сторінок ви додасте, тим більше читачів у вас з’явиться. Якщо матеріали будуть цікавими, перші відвідувачі не тільки прийдуть ще раз, але і приведуть з собою інших, залишивши посилання на цікаві матеріали на інших сайтах. Такі посилання корисні не тільки з точки зору залучення відвідувачів, але і для пошукового ранжування, тобто для заняття більш близьких до першій сторінці результатів пошуку позицій у пошуковиках. У майбутньому такі посилання дозволять отримувати дохід не лише з прямої реклами, але і з реклами посилальної. Втім, орієнтуватися на неї не варто: успішний і відвідуваний ресурс і без продажу посилань добре заробить.

Де брати авторський контент

Якщо у вас особисто творча жилка відсутня, то краще за контентом звернутися до когось ще, хто вміє грамотно і по справі викладати свої думки. Існує варіант замовлення або придбання готових тематичних статей на біржах контенту. Або на вищезазначених біржах фрілансерів можна знайти виконавців, які будуть писати з нуля, переписувати готові статті або переводити матеріали з зарубіжних джерел. Є сайти, які, до речі, цілком обходяться виключно переказним контентом. Тут головне – не зачепити чиїсь авторські права. З ілюстраціями теж не все так просто, як хотілося б. Досі вам могло здаватися, що всі картинки, які є в інтернеті, є всенародним надбанням, проте це не так: у кожній фотографії є автор, яким може не сподобатися рішення щодо розміщення його власності на вашому сайті.

У цьому випадку або заздалегідь обумовлюйте можливість розміщення з автором, або, якщо явного автора немає, ставте в матеріалі з ілюстрацією посилання на сторінку, де запозичили фото, або користуйтеся послугами фотобанків. Більшість фотобанків фотографії продає, причому за невелику вартість можна розраховувати лише на невеликі фото і, що особливо важливо, на разове їх розміщення. Авторські права на фото при цьому не передаються, і фотограф має право продавати свій твір і надалі. Є фотобанки, які містять добірку безкоштовних фотографій, наприклад, dreamstime.com, де після реєстрації доступне безкоштовне скачування обмеженого числа фотографій. Після досягнення ліміту доведеться або платити, або реєструватися повторно на інші дані.

Як рахувати відвідувачів

Тут все просто: зареєструйте свій сайт в одній з популярних систем збору статистики, наприклад, в Яндекс.Метриці або Google Analitics, а потім періодично заходьте в аккаунт і перевіряйте, хто, звідки, в який час і в якій кількості приходив, куди на сайті ходив, дивився, на якій сторінці сайт залишав.

Чи можна якось залучити відвідувачів з інших сайтів самостійно? Звичайно, причому технік і методів маса.

Платні

Контекстна реклама. Є як мінімум дві найбільш популярних в Росії системи контекстної рекламиЯндекс.Директ і Google Adwords), за допомогою яких можна розміщувати рекламні оголошення на сайтах-учасниках цих систем і в результатах пошуку за потрібне пошуковим запитам і словами в контексті сторінок сайтів.

Біржі посилань. Дозволяють підняти сайт в пошуковій видачі, тобто, щоб певні сторінки вашого сайту частіше попадалися людям, які шукають щось по вашій темі в інтернеті за допомогою пошукових систем.

Безкоштовні

Агрегатори новин. В цілому, краще додати свій сайт в усі можливі агрегатори, але як мінімум п’ять точно пропускати не варто. Ось вони:

  • Яндекс.Новини (потрібно підписати угоду і відправити його поштою, а на сайті створити файл у форматі RSS, зажадає Яндекс). Можливо, знадобиться допомога програміста.
  • Новини Google (потрібно створення спеціального сайтмапа для новин, без програміста точно не розібратися).
  • Новотека (цілком підійде RSS для Яндекса).
  • Рамблер-Новини (RSS для Яндекса).
  • Новини Liveinternet (RSS для Яндекса).

В принципі, цього повинно вистачити, якщо навчитися працювати з агрегаторами: в них важливо не стільки видати абсолютно унікальний і карколомний матеріал, скільки потрапити в популярний сюжет, причому бажано так подати матеріал, щоб на нього послалися інші учасники агрегатора (в сервісі Яндекс.Новини це дуже важливо). Якщо після декількох спроб і помилок виробити якусь стратегію, популярність не змусить себе чекати. Крім того, використання новинних агрегаторів, рано чи пізно призведе до того, що нові сторінки вашого сайту будуть потрапляти індекс пошукових систем через всього кілька хвилин, максимум годину, у той час як багато хто інші сайти, не визначаються як новинних і часто оновлюваних, змушені чекати тиждень, а то й дві.

Існують також так звані RSS-каталоги, звідки користувачі підписуються на їх цікавлять rss-потоки і, в разі зацікавленості, переходять з анонсу новини у стрічці на її повний зміст на сайті.

Соціалка

Не гребуйте використовувати кошти, які пропонують для популяризації новинного сайту соціальні мережі. Створіть публічну сторінку або групу свого сайту, додайте соціальні віджети на сайт, наприклад, віджет коментарів, який напевно також дозволить залучати читачів із соціальних мереж. Організуйте за допомогою віджета групи загальнодоступну можливість підписки на публічну сторінку, щодня публікуйте новини сайту в групі, щоб передплатники отримували згадка про оновлення сайту при заході в аккаунт соціальної мережі.

Перспективи

Райдужні і звабливі. Із зростанням відвідуваності листи від рекламодавців посипляться на пошту сайту як з рогу достатку. Хтось буде готовий оплатити розміщення електронними грошима (без укладання договору), хтось обов’язково зажадає укласти договір (потрібно зареєструвати хоча б ІП або навіть ТОВ – тут все докладно і зрозуміло: e-kontur.ru). Напевно звернуться та рекламні агентства. Щодня пачками будуть надходити прес-релізи, причому, хоча за визначенням мається на увазі їх безкоштовне розміщення, деякі погодяться і на комерційне. Загалом, гроші рахувати втомитеся.

Якщо рано чи пізно приймете рішення реєструвати сайт в якості засобу масової інформації, що, до речі, цілком можливо, оскільки новини затягують, то пам’ятайте кілька моментів: ЗМІ – це не тільки права, які, до речі, можна сміливо назвати досить куцими, але і обов’язки. Крім того подібний статус є фактором залучення підвищеної уваги від Федеральної антимонопольної служби (з питань реклами, особливо прихованого) і від Роскомнагляду (факти екстремізму, виражені, головним чином, в коментарях на сайті).