Щоб звернути на себе увагу відвідувача, у сайту є всього 10 секунд. Утримає користувача головна сторінка Вашого сайту? У суспільстві, насиченому інформацією і численними сайтами різної спрямованості, головна сторінка сайту повинна привернути увагу відвідувачів і відповісти на питання: де, що далі, навіщо. Відповідає головна сторінка Вашого сайту цим вимогам? У цьому випуску перераховані основні принципи створення зручних головних сторінок (за матеріалами робіт Якоба Нільсена)

Навіщо?

Процес розкрутки сайту, відвідувач на якому не може знайти потрібну йому інформацію, марна трата часу. Сайт буде збитковим як у фінансовому плані, так і в плані відвідувачів.

Призначення сайту

  • Назва і/або логотип компанії повинні мати відповідний розмір і розташовуватися в доступному місці сторінки. Зазвичай це верхній лівий кут (для мов читаються зліва направо)
  • Додати до сторінки рекламний лозунг, який би чітко характеризував, чим займається дана компанія (чи для чого призначений сайт)
  • Чітко виділіть першорядні завдання сайту, щоб, потрапивши на головну сторінку, відвідувач одразу розумів, з чого йому слід починати (наприклад, середина верхній частині сторінки. Постарайтеся не перевантажувати цю область візуальними ефектами – якщо виділити всі, користувач не помітить нічого.
  • Кількість ключових завдань має бути невеликим (1-4), а область сторінки навколо неї – незаповненою)
  • Оформлення головної сторінки повинен чітко відрізняти її від інших сторінок сайту.

Інформація про компанію

Якщо підтримуєте механізм Зворотного зв’язку, поясніть призначення даної посилання і уточніть деталі – хто саме буде читати отримані повідомлення: служба роботи з клієнтами або web-майстер і т. п.

Стиль вмісту сайту

Вибираючи слова, орієнтуйтеся на мову користувачів. Назви розділів і категорій повинні відповідати їх назві з точки зору користувача, а не компанії (наприклад, широке поняття «Інформація для споживача» краще замінити на «Як заощадити енергію у себе вдома»)

Не вживайте занадто багато розумних фраз або рекламного жаргону, які тільки ускладнюють розуміння (не «Вибирай, плануй і вперед!», а «Планування відпустки»)

Строго стежте за застосуванням прописних букв і дотриманням стильового форматування (якщо всі елементи списку набрані прописними і рядковими буквами, а один – тільки великими, складається враження, що даний елемент важливіше інших)

Формулюючи завдання для користувачів сайту, використовуйте наказовий спосіб, наприклад «Введіть назву міста».

Уникайте окличних знаків (тоді їх доводиться часто використовувати або інший текст втратить значимість)

Використання прикладів для короткого огляду вмісту сайту

Приклади повинні розповідати, а не просто описувати вміст сайту (заголовок «Товари» скаже багато менше, ніж фотографії декількох реальних товарів разом з їхніми цінами)

Кожний зразок повинен супроводжуватися посиланням на докладний опис даного продукту, а не категорії, до якої він належить

Незважаючи на попереднє правило, поряд з описом конкретних прикладів все ж необхідно розмістити і посилання на категорію в цілому.

Посилання на докладну інформацію про конкретному продукті повинні відрізнятися від посилань на категорію в цілому.

Посилання

Не використовуйте в назвах посилань інструкції загального характеру, як, наприклад «Натисніть сюди»

Кольори переглянутих і непереглянутих посилань повинні розрізнятися

У назві посилання або групи посилань не вживайте слово «посилання». Щоб показати, що дане слово чи фраза є посиланням, підкресліть його/її і виберіть блакитним

Якщо функція посилання відрізняється від звичайного переходу на іншу Web-сторінку та складається, скажімо, у завантаженні PDF-файлу, відправлення електронного повідомлення, запуск аудіо — або відеопрогравача або якого-небудь іншого додатка, про це має бути сказано явно.

Навігація

Головна панель навігації повинна знаходитися в помітному місці сторінки, бажано поруч з її основною частиною (не слід розміщувати верхню горизонтальну панель навігації (неважливо, головну або яку-небудь іншу) над графічними елементами зразок горизонтальних меж або банерів – користувачі найчастіше ігнорують будь-яку прямокутну область у верхній частині екрана, а також все, що знаходиться вище неї. Таку поведінку називають «банерну сліпоту».

Сторінка не повинна містити активної (тобто такої, на якій можна клацнути посилання на саму себе.

Не використовуйте в назвах елементів навігації самостійно придумані штучні слова. У назвах категорій має бути закладено їх відмінність – якщо користувачі не зрозуміють вигаданої термінології, то не зможуть розрізнити категорії.

Пошук

Головна сторінка повинна містити безпосередньо поле для введення пошукових запитів, а не просто посилання на сторінку пошуку.

Посилання на службу сайту

Не додавайте на сайт служби, що не мають відношення до його основної тематики (найчастіше служби виявляються на сайті лише тому, що їх можна було туди поставити, а не тому, що вони дійсно потрібні. Наприклад, зовсім не обов’язково додавати посилання на прогноз погоди, якщо ніякого відношення ні до новин, ні до власне погоду цей сайт не має).

Не вставляйте на сайт служби, які повторюють стандартні функції браузера, такі як вибір стартової сторінки або створення закладки.

Графіка та анімація

Дозвольте користувачеві самому вирішувати, хоче він бачити анімовану заставку до сайту – не запускайте її за замовчуванням (якщо ж вона все-таки автоматично запускається незалежно від бажання користувача, то забезпечте, принаймні, легкий і зрозумілий спосіб її відключення).

Графічне оформлення

Постарайтеся обійтися без горизонтальної смуги прокручування для дозволу екрану 800 на 600 пікселів.

Всі головні елементи головної сторінки по можливості повинні знаходитися «вище лінії згину» (у першому екрані сторінки, доступному без вертикальної прокрутки) для найбільш поширеного дозволу екрану, яке на даний момент складає 1024 на 768 пікселів.

Використовуйте «гнучку» структуру головної сторінки, щоб її розмір міг автоматично пристосовуватися до різних дозволів екрану.

Елементи інтерфейсу

Ніколи не застосовуйте елементи інтерфейсу, якщо користувач не повинен на них клацати (наприклад, якщо на сторінці знаходиться маркованого списку із графічними маркерами – подбайте про те, щоб можна було клацати і на маркерах теж).

Адреса головної сторінки

Головні сторінки комерційних компаній повинні мати адресу виду www.company.com (або еквівалентний URL для домену Вашої країни або некомерційного домену верхнього рівня. Подбайте про те, щоб головна сторінка компанії «відповідала» на обидві адреси www.company.com і company.com)

Якщо зміст сайту тісно прив’язане до конкретної країні, адреса повинна містити домен верхнього рівня даної країни.

Якщо можливо, зареєструйте на себе доменні імена, що містять альтернативні, скорочені, а також найбільш уживані неправильні варіанти написання імені компанії.

Новини та прес-релізи

Складіть спеціальне резюме для кожної статті або прес-релізу, про яких згадується на головній сторінці. (Не слід як резюме просто відтворювати перший абзац статті, який явно не призначався для самостійного «існування»)

Розкривалися вікна і проміжні сторінки

Користувачі, які набрали в адресному рядку браузера головний URL Вашого сайту або прийшли на нього за посиланням, повинні потрапляти відразу на «справжню» головну сторінку. (Ніяких ефектних заставок і проміжних сторінок бути не повинно. Виняток – якщо на сайті міститися матеріали, читання яких не дозволено дітям або деяким іншим категоріям користувачів – заставка з попередженням про наявність матеріалу певної тематики буде навіть доречною).

Відмовтеся від спливаючих вікон. (Додаткові вікна тільки відволікають увагу від головній сторінці, і навіть якщо в цих вікнах міститься якась цінна інформація, більшість користувачів все одно візьмуть їх за рекламні оголошення і постараються якомога швидше закрити. Ще один недолік спливаючих вікон полягає в тому, що від них легко позбудеться – як тільки користувач закриває вікно, воно зникає, і тому його неможливо, якщо навіть користувачеві дуже захочеться)

Рекламні оголошення

Рекламні банери інших компаній слід винести «на периферію» сторінки. (Ніколи не розміщуйте оголошення поряд з першорядними елементами сторінки – поряд з банерами відвідувачі проігнорують і самі елементи. Взагалі не рекомендується розміщувати головну інформацію сторінки над рекламними оголошеннями: більшість користувачів «страждає» від «банерної сліпоти», тобто проігнорують все, що знаходиться вище області розміщення банерів)

Уникайте загальноприйнятих прийомів дизайну рекламних банерів в оформленні основного вмісту сайту.

Повідомлення про технічних проблемах і позаштатних ситуаціях

Якщо сайт «ліг» або якщо важливі елементи сайту перестали працювати, негайно повідомте про це на головній сторінці. (Постарайтеся хоча б приблизно оцінити, скільки часу піде на усунення неполадок – наприклад, скажіть не просто «Спробуйте зайти на сайт дещо пізніше», а «Як очікується, сайт заробить близько 4 годин вечора») Заздалегідь продумайте план роботи з сайтом на випадок позаштатних ситуацій. (Наприклад, підготуйте альтернативну головну сторінку зі спеціально областю, відведеної під повідомлення про виниклу надзвичайний стан, а також зі спрощеною схемою навігації, яка б складалася з кількох перехресних посилань і спосіб повернення до головній сторінці сайту)

Подяки

Не витрачайте дорогоцінний місце сторінки на висловлення подяк пошуковій системі, дизайнерської студії, улюбленій марці Internet-браузера або застосовуваної на сайті технології. (Користувачів, це абсолютно не хвилює, а кожен зайвий елемент сторінки тільки ускладнює її і відволікає увагу від основного змісту)