За вимушений відпочинок, як водиться, доводиться розплачуватися ще більш інтенсивною роботою — а замовники-то нікуди не діваються. І навіть більше того — вони накопичуються, незвичне очікування змушує їх метушитися, поспішати, нервувати. І знову — веб-розробки, тисячі рядків коду, тисячі рядків листів клієнтам, які вже існують і ще тільки намагаються зав’язати ділові відносини. Потрібно вміти веб-дизайнером набирати текст наосліп? Мабуть, кому як, а з іншого боку — треба ж, як непогано вийшло, коли довелося освоїти сліпий набір тексту більше 10 років тому! Всього парочка набраних під замовлення дисертацій, нелічена кількість документації, все ж корисна виявилася практика, скільки часу заощаджується!

Для веб-розробника, мабуть, найпростіше – це той самий рутинний процес, коли вже ясно, що і як робити, залишилося намалювати елементи інтерфейсу, зверстати макет, елегантний, валідний і крос-браузерний. Самий складний і усіма дизайнерами нелюбимий – це перший етап розробки, перший розмову з замовником, спроба з’ясувати, що і як йому треба. Визначення плану робіт, обсягу робіт, і, власне, оцінка вартості кінцевого продукту.

Розробник з роками, з досвідом стає все більш освіченим, чого не скажеш про «замовника» — ця братія здебільшого така ж, як була п’ять, десять років тому – те ж нерозуміння суті того, що відбувається, та ж нездатність чітко відповісти на питання — «Навіщо вам сайт», та ж плутанина в цілях і завданнях сайту, і, що саме несправедливе – необізнаність ціни і ціноутворення (про це ми писали у минулому випуску нашої розсилки). Як наслідок – у процесі розробки вилазять нові й нові вимоги, завдання, нова робота, яка повинна бути оплачена, а замовник розчулено дивиться і дивується – а що, це коштує окремих грошей? Ну як же, ми ж домовилися! Так, логотипу немає, а ми думали – це природно, що ви розробите для нашого сайту, розробка логотипу буде коштувати 200 одиниць? А чому так дорого? А можна дешевше? — Та можна, звичайно, і дешевше. І відразу згадується казка про жадібного чоловіка, який шапку шив – а можна з цього ж шматка шкіри дві шапки? Кравець відповідає – так можна і два… А три? Чотири? Вісім? — А можна і вісім. Тільки результат буде зовсім не той, який міг би очікувати замовник, шапочок, логотипів, сайтів.

Власне, якщо дизайнер (або програміст, загалом, веб-розробник) працює в студії, питання роботи потоку, а тим більше ціноутворення його хвилювати і не повинні – саме для цього в офісі присутні менеджери, project-, account — і т. д. З іншого боку, дуже корисно і розробнику, що працює в команді, і у фрілансі, ясно уявляти собі всі етапи спілкування з клієнтом; а щоб з-за втоми, замороченности або незібраність (мало – любов, або багато роботи, або авитоминоз) не пропустити якісь важливі питання, слід підготувати і тримати під рукою списочок з великої кількості пунктів, таку «анкету замовлення».

Першим блоком у цій анкеті буде інформація про замовника – яку фірму являє замовник, її адреси-телефони (по можливості зібрати всю доступну інформацію), будь-які засоби зв’язку, інформація про керівництво, і – важливо – інформація про *контактну особу* — керівника, менеджера або просто призначеному відповідальним за проект. По-перше, детальний «портрет замовника» допоможе розуміти і контролювати, з ким ви працюєте, рівень його зацікавленості в проекті, рівень підготовки (більшість таких «відповідальних» менеджерів, на жаль, слабо собі уявляють, що таке сайт, що з себе представляє документ html, і зовсім не мають уявлення про таких термінах, як система управління вмістом або оптимізація сайтів, і при цьому дуже люблять яскраві і даремні ефекти – анімацію, спливаючі/виникають менюшки та інший непотріб).

Цікаво, що в якийсь момент часу у розробника (фрілансера, студії) постає завдання якимось чином систематизувати інформацію про замовників; доводиться навіть створювати міні-базу, в яку вносити все, що відомо про те чи іншому клієнта – приватній особі і компанії. Як показує практика, у успішних веб-розробників один (задоволений співпрацею – треба ж, як звучить!) клієнт буде з’являтися з новими замовленнями не один раз; чим більше про нього буде зібрано інформації – тим краще для спільної плідної роботи (вся доступна контактна інформація – пошта, icq, офісні і мобільні телефони, месенджери, skype; які попередні проекти були реалізовані; коли у нього день народження – дуже не погано приємно здивувати людину, вчасно привітати зі святом та побажати успіхів у роботі). Це відступ, втім, несуттєво, особливо для початківців веб-розробників.

Більш важливо грамотно підготувати питання, які допоможуть з’ясувати суть майбутнього проекту. Чим займається організація-замовник, хто – явні і потенційні клієнти, хто є конкурентом, чи має конкурент сайт і яку інформацію на своєму сайті надає. Яку інформацію планує публікувати на сайті замовник та впевнений він у правильності свого рішення. Чи готовий прислухатися до ваших побажань про те, які сервіси слід додати на сайт крім тих, про наявність яких вже висловився він. Є у замовника чітке розуміння того, якого типу належить його проект і готовий прислухатися до рекомендацій розробника про те, як краще реалізувати на сайті необхідну функціональність…

Готовність замовника до співпраці – дуже складне питання. Нескінченно обговорюваний в вебдизайнерских спільнотах. З гумором або сльозами, невичерпна тема. Задовольняти всі побажання замовника або все ж наполягати на своєму рішенні, безумовно вірним з точки зору дизайнера-професіонала? Поставити праворуч кайомочкою, навколо логотипу – сиреневенький завиток, або додати якусь милу замовнику финтифлюшечку, не порушуючи при цьому загальної стилю розробленого ескізу – це одне, а якщо побажання більш концептуальні? З фотографією керівника підприємства на пів екрану… І таки ставити її. А потім дивуватися, чому це з більше ста вебдизайнерских робіт в особистому портфоліо опубліковано не більше 40.

А тут ще не далі як учора нова мила замовниця — така славна і товариська дама! Готова віддати сайт на редизайн. Повний редизайн сайту. Принципові зміни. Замість чотирьох-п’яти сумнівних щодо важливості інформаційного наповнення сторінок (а крім того вихідний сайт зворушливо-флешевый, включаючи текстові блоки, вихідні коди відсутні, сторінки модифікації не підлягають) планується розробити повноцінний інформаційний сайт, з періодично поповнюваний розділом «Прес-релізи», щодня — «Новини» і мало не щогодини — «Прайси». І ось вже у розробників складається бачення нового проекту, як і що, де і куди… Ошелешує вимога дами — щоб візуально було не гірше — в тому сенсі що! Графіка! Флеш! В обов’язковому порядку і В тому ж обсязі. Неодмінно миготіло, переливалося, випадало, виїжджало, напливало і линула по екрану. І справа навіть не в тому, що шкода розробника, який погодиться реалізувати новий проект. Відвідувача шкода. Як же йому, нещасному, на такий кучерявій сторінці нормально можна ознайомитися з інформацією? Виділити блок тексту — для того, щоб, наприклад, відправити важливі дані свого керівництва?

Так, при цьому замовниця з ентузіазмом почала розписувати, наскільки вона зацікавлена у плідній та довготривалу співпрацю — в тому сенсі, що підтримка (планове наповнення сайту, оновлення текстової інформації і прайсів) і просування сайту в пошукових системах повинна здійснюватися тієї ж студією. Ага. Флешевая навігація. Флешевих слогани. Це ж скільки хаків слід використовувати для хоча б щодо грамотної оптимізації під пошукові системи такого сайту?! Хитро і таємно від замовника впроваджуючи текстову інформацію, заголовки і посилання крім флешевих графічних блоків. Після першої розгубленості придумуємо план дій:
Ще раз поговорити з мадам, переконати залишити флешевый сайт в якості «презентаційного», розробити новий — інформаційно-комерційний ресурс, спочатку правильно оптимізований для пошукачів і відвідувачів.
Ще раз поговорити з мадам, піти на компроміс (взаємний) — сайт розробляється новий, таки інформаційний, флешевая анімація присутня в деякій кількості в елементах оформлення, але не в навігації і не в базових текстах.
Ще раз поговорити з мадам, виконати всі вимоги, виготовити наворочений мікс і забути про проект, і, природно, забити на підтримку і розкручування, хитро хихикати, представляючи вираз обличчя менеджера, який буде вести сайт або оптимизаторской-промо контори, яка зважиться його просувати.
Відмовитися від співробітництва

Так що ще один з важливих питань, які слід поставити замовнику — для кого разрабатыватывается сайт? Для задоволення амбіцій керівництва компанії? Для інтенсивного просування в пошукових системах? Чи все-таки для відвідувачів? Які, можливо, стануть і покупцями товарів-послуг, що надаються сайтом?

Загалом, не обійтися розробнику без заготовки-анкети; підготувати можна й просту форму — її опублікувати на сайті студії, щоб потенційний замовник міг швидко і без тяганини підготувати досить коректну заявку, і складну форму — універсальний опитувальник, в якому вже в розгорнутому вигляді врахувати всі можливі проблеми, питання та вимоги. Вже такий список питань розвивати і доповнювати — від проекту до проекту, від замовника до замовника. Хоча мабуть і це — ілюзія, все одно рано чи пізно зустрінеться той замовник, з яким виникнуть нові непонятки. Тому якщо у когось є шаблони, заготівлі таких анкет — діліться, панове розробники!

? І не забувайте запитати про логотип. Він є чи його немає? Він в якісному векторному вигляді або в огидному растрі? Його треба розробляти? Немає проблем, будь-який каприз за ваші гроші, шановний.