«Темні конячки» трапляються не тільки серед людей, але і серед CMS. Однією з таких «конячок» є DLE.

Якщо про інших движках на php в інтернеті дуже багато інформації, то про цю CMS можна знайти лише кілька гідних матеріалів. Зробимо гідною і цю статтю, розповівши читачам про те, як встановити шаблон на DLE:

Відоме про невідому CMS

Цей движок не настільки популярний в світовому інтернеті, як WordPress або Joomla. Він є творінням російських програмістів. Тому наткнутися на сайт, що працює на даній CMS і шаблоні для DLE, можна найчастіше в Рунеті.

CMS DLE позиціонується творцями як основа для розгортання інформаційних порталів і блогів. Внутрішня система движка адаптована під великі навантаження і володіє високим ступенем відмовостійкості:

Як правильно встановити шаблон на DLE

Як і більшість движків, DLE (DataLife Engine) працює на основі php і MySQL. Основним мінусом цієї системи управління контентом є її платність. Незважаючи на це DLE займає четверту позицію за поширеністю серед ресурсів, що знаходяться в зоні ru. Хоча їх більша частина (59 тисяч сайтів) використовують піратські версії движка.

Ліцензія на базову комплектацію CMS терміном на 1 рік коштує 2190 руб. Її продовження на другий рік (і наступні) обійдеться в 1490 руб. Ціна розширеної версії становить 2790 рублів.

Крім платних версій існує і безкоштовно. Такий варіант CMS подається виробником, як пробна версія движка і основа для створення свого першого сайту:

Як правильно встановити шаблон на DLE

Найголовнішим недоліком DLE є слабка захищеність. Ще в 2008 році експерти критикували CMS за низьку безпеку її внутрішньої системи при роботі з запитами. Швидше за все, ця проблема не вирішена і сьогодні.

За аналітичними даними Яндекса за 2011 рік, найчастіше виявляються зараженими сайти, що працюють саме на основі CMS DLE. Останнім випуском движка на даний момент є версія 10.3. Вона вийшла у вересні 2014 року.

Особливості для DLE шаблону

Шаблони для сайтів DLE володіють рядом особливостей, які кардинально відрізняють цю CMS від інших систем управління контентом:

  • Структура шаблонів движка побудована на основі файлів TPL. Це багато в чому полегшує процес верстки і адаптації дизайну шаблону;
  • Основним файлом структури є main.tpl. Всі додаткові елементи шаблону (меню, бічна панель) також задаються з допомогою файлів TPL;
  • Стильові рішення прописані в двох файлах: engine.css задані стилі для програмної частини, а у style.css – все інше:

Як правильно встановити шаблон на DLE

Перед тим, як встановити шаблон DLE, завантажуємо його інсталяційний пакет і розміщуємо в папці templates:

Як правильно встановити шаблон на DLE

Потім потрібно зайти в панель управління сайту (файл admin.php). Після цього в меню з лівого боку вибрати пункт «Налаштування скрипта», «Налаштування системи»:

Як правильно встановити шаблон на DLE

Внизу в розділі «Загальні налаштування» перейти до пункту «Шаблон сайту за замовчуванням». У випадаючому списку вибрати потрібний шаблон. Після внесення змін не забудьте натиснути кнопку «Зберегти»:

Як правильно встановити шаблон на DLE

Після цього новий шаблон активується, і сайт змінить свій зовнішній вигляд. Але перед тим як поставити шаблон на DLE, не забудьте його розархівувати.

В CMS DLE на відміну від інших популярних систем управління контентом установка шаблону відбувається не з архіву.

Як правильно встановити шаблон на DLE

На жаль, більшість із шаблонів під DLE, як і сам движок, є платними. Але якщо добре пошукати, то в Неті можна знайти парочку гідних ресурсів, де можна скачати шаблони безкоштовно. Ось кілька з них:

  • dle-shablony.net – тут для безкоштовного скачування представлено близько 50 різноманітних шаблонів. Але всі вони «звалені» в одному загальному розділі без сортування за категоріями. Хоча серед них можна виявити і зовсім вже «полуничні» примірники:

Як правильно встановити шаблон на DLE

  • newtemplates.ru – на сайті представлена велика колекція платних і безкоштовних шаблонів. Всі вони зручно розсортовані за тематичними рубриками. Але навіть серед платних можна знайти зразки вартістю 5-10$ і тиражем всього лише в 5 примірників. А це забезпечить ресурсу дизайн з досить високим ступенем унікальності!

Як правильно встановити шаблон на DLE

  • 10.dle-shabloni.ru – крутий ресурс з величезною колекцією шаблонів для сайтів DLE. Відшукати серед них потрібні по тематиці або навіть за кольором допоможуть теги. Подивитися на роботу шаблону можна за допомогою вбудованої демоверсії або в ролику, трек у вікні відеоплеєра Youtube:

Як правильно встановити шаблон на DLE

Не забувайте, що кожен шаблон розроблявся під певну версію CMS DLE. Їх відповідність потрібно перевіряти перед скачуванням обраного зразка.

Як редагувати шаблон DLE

На відміну від інших популярних систем управління контенту DLE має більш простою схемою побудови шаблонів. Завдяки цьому їх редагування відбувається набагато швидше і простіше. До складу інструментарію адміністративної частини движка входить інтегрований редактор коду.

Для доступу до даного інструменту потрібно:

  • Перейти в адмінку сайту;
  • В меню зліва виберіть пункт «Керування шаблонами», «Шаблони сайту»;
  • У випадаючому списку, розташованому у полі «Вибраний шаблон для редагування» встановити потрібний екземпляр і натиснути на кнопку «Виконати»:

Як правильно встановити шаблон на DLE

  • Після цього внизу з’явиться вікно вбудованого редактора коду. Але перед тим як редагувати шаблон, потрібно вибрати файл для редагування. Файлове дерево шаблону розташоване ліворуч. Після натискання курсором миші на потрібний джерело його зміст відобразиться у вікні редактора:

Як правильно встановити шаблон на DLE

Як видно з малюнка, файл tpl являє собою звичайний html, в структурі якого легко розібратися. Але перед правкою цього коду настійно рекомендується ознайомитися з особливостями побудови движка DLE.

Технічна документація по CMS DLE доступна для вивчення на офіційному сайті виробника.

Простим для розуміння виглядає і вміст файлів стилів. Радує той факт, що навіть при мінімальних знаннях CSS можна легко розібратися в коді і редагувати зовнішній вигляд сайту, просто змінюючи значення прописаних властивостей:

Як правильно встановити шаблон на DLE

Як бачите, CMS DLE, що здається з першого погляду «темною конячкою», насправді виявилася світлим і добрим поні. Хоча робити великі ставки на цього коня на скачках багато хто б не зважилися.