Перш ніж відповісти на запитання, як потрапити до Open Directory Project (ODP, він же dmoz), давайте розберемося навіщо туди потрапляти. Поклавши руку на серце, особливою популярністю ODP у Рунеті ще не користується і очікувати припливу відвідувачів саме з цього каталогу поки не доводиться. Але цей недолік з лишком компенсується тим, що дані з ODP використовуються на 209 інших сайтах, особливий інтерес серед яких представляє Google, який останнім часом користується все більшою популярністю в Рунеті. Всі ці сайти підвищать Link Popularity та PageRank вашого сайту, що у свою чергу підвищить його видимість як Google, так і в інших поисковх системах.

Якщо у вас не зникло бажання потрапити в dmoz, то перейдемо до детального опису того, як цього домогтися.

Яким повинен бути дизайн сайту
Багато хто помилково вважають, що дизайн — це наше все. Помилково — тому що dmoz в першу чергу розміщує на своїх сторінках сайти цікаві своїм змістом, а не оформленням. Тим не менш, переконайтеся, що ви не допусили одну з 10 головних помилок у веб-дизайні (стаття написана в 1996 році, але хіба що тільки фрейми і складні url не є помилками на сьогоднішній день):

1. фрейми
2. використання новітніх технологій
3. прокрутка тексту і повторювана анімація
4. складні url
5. тупикові сторінки
6. прокрутка навігаційного блоку
7. відсутність навігації по сайту
8. нестандартні кольори посилань
9. застаріла інформація
10. повільне завантаження сторінок

Швидше за все, редактор виявиться досить досвідченим користувачем і адекватно оцінить ваш сайт не дивлячись на всі ці помилки, але краще не ускладнювати життя як редактору dmoz так і іншим своїм відвідувачам. До того ж не факт, що редактор буде мати бажання і час на подолання цих перешкод, а помилок цих не так вже й складно уникнути. Звичайно, в dmoz знайдуться сайти, на яких нічого крім дизайну немає, але це тільки до тих пір, поки в кожній директорії не з’явиться власний редактор. До речі, ви можете стати одним з них — це непоганий спосіб розмістити свій сайт в dmoz. Однак не думайте, що стати редактором простіше, ніж розмістити сайт в ODP.

Основне правило: приділяйте більше уваги дизайну-проектування, а не дизайну декору. Для тих, хто не розуміє відмінності рекомендую прочитати статтю: Коло тотального веб-дизайну.

Про зміст сайтів
Не буду вдаватися в відмінності термінів контент, вміст і зміст. Тих, хто відчуває необхідність в підвищенні самоосвіти, остылаю до тільки що згаданої статті.

Головне правило ODP: сайт повинен бути корисним для відвідувачів і містити по можливості унікальну інформацію.

Поважайте авторські права і не сподівайтеся, що зібравши солянку з матеріалів різних сайтів, ви успішно зареєструєте свій сайт в dmoz. ODP не є ні каральної ні наглядовою організацією, але редактори розділів, як правило, відстежують достатня велика кількість сайтів за родом своєї основної діяльності і знають звідки «ростуть ноги» у тій чи іншій статті. Можливо, якимось «неправильним» сайтів вже вдалося потрапити в ODP, але із зростанням кількості сайтів та редакторів в dmoz такі сайти будуть поступово видаляти.

Перевіряйте граматику. Сайт для «прадвиннутых пацанів» може ігноруватися редакторами досить тривалий час, а то й зовсім не буде мати шансів на потрапляння в dmoz.

Намагайтеся не робити каші зі свого сайту. Мода на портали, здається, стала проходити, але, тим не менш, пам’ятайте: створити якісний портал набагато важче, ніж сайт більш вузької спрямованості. Необхідно знати, що типовий сайт розміщується тільки в одній категорії ODP. Винятки можливі, але рідкісні. Наведу приклад: нещодавно на очі мені попався сайт, який футболили з категорії в категорію протягом 3-х місяців. Видаляти начебто шкода, а куди розмістити — не зрозуміло. Чи це сайт вебстудії, то чи збірка порад по веб-програмуванню (при цьому у розділі з одноіменною назвою є «матеріали» по C++ і QBASIC для повних ідіотів і тих, хто трохи знає»), то це галерея фотографій частин тіла творців сайту. Начебто корисна інформація на сайті є, але марно — в кілька разів більше.

Кілька слів для «продавців»: сайти, які не містять унікальної інформації, в ODP не приймаються. Це ж твердження відноситься і до любителів участі в партнерських програмах. 99,9% манимейкеров можуть розпрощатися з мрією потрапити в ODP, «продавцям» ж рекомендую не сподіватися на унікальність своїх цін, а додати до стандартних рекламним описами товарів і послуг статті, які порівнюють схожі за характеристиками товари і послуги, відгуки покупців і т. д. Чим більше унікальної і корисної інформації, тим більше відвідувачів на сайті і тим швидше ви потрапите в dmoz.

Окремо варто відзначити, що ні платність або безоплатність хостингу, ні число відвідувачів на сайті ніяк не впливають на можливість розміщення сайту в ODP.

Маленька хитрість: наявність архіву новин на невеликому сайті може допомогти редактору оцінити на скільки ваш сайт регулярно оновлюється і прийняти рішення про розміщення його в ODP.

Повторюся ще раз: унікальність інформації та її корисність u»ber alles.

Складання опису сайту і його заголовка
Мені траплялися керівництва по реєстрації в каталогах, в яких рекомендується раз і назавжди скласти опис і заголовок сайту, записати їх в окремий файл, а потім використовувати операцію copy+paste. Власне за тим же принципом діють різні автоматичні сабмиттеры — одні і ті ж параметри передаються скриптам різних каталогів. Я нічого не маю проти такого спрощення рутинної роботи, але, все ж, рекомендую індивідуальний підхід для кожного великого каталогу, оскільки правила у кожного з них можуть варіюватися. Основною метою вебмастера при розміщенні сайту в каталог ODP є складання опису і заголовка сайту таким чином, щоб у редактора не виникло бажання змінювати що-небудь. В іншому випадку всі ваші зусилля по вибору потрібних вам ключових слів можуть піти нанівець. Тому при складанні опису сайту необхідно думати спочатку про редакторі (тобто дотримувати нескладні правила), а вже потім про ключових словах.

Почнемо з складання заголовка. Він повинен бути інформативним, так і коротким. Крім того, він повинен адекватно описувати сайт. Якщо не дотримуватися цього правила, редактор змінить його на заголовок першої сторінки вашого сайту або сторінки, URL якої була вказана при додаванні сайту в каталог dmoz. Ще кілька правил:

1. заголовок сайту повинен починатися з великої літери
2. окремі слова не повинні складатися з одних великих літер, якщо тільки це не загальноприйняті скорочення
3. заголовок не повинен закінчуватися ні знаком оклику, ні іншими непотрібними знаками пунктуації
4. заголовок не повинен містити зайвих символів, букв і цифр.
5.заголовок не повинен містити загальних фраз типу «ласкаво просимо…», «домашня сторінка…», «онлайн..» і т. д.

Детальніше розглянемо четвертий пункт: оскільки в каталог ODP сайти упорядковані за алфавітом, деякі вебмастера намагаються змінити заголовок свого сайту так, щоб займати якомога більш високі позиції. Добре подумайте, чи так вже вам це необхідно. Як я писав в самому початку, особливою популярністю каталог dmoz в Рунеті не користується. А в каталозі Google сатйты упорядовачиваются не за алфавітом, а за PageRank. Якщо вам так вже хочеться бути вище в каталог ODP, то уникайте модних у деяких вебмайстрів числових скорочень типу 2u,4u, 1st і т. д. Знову-таки перевіряйте офрографию і пунктуацію.

Все перераховане вище справедливо і для опису. Опис повинен відображати специфічність вашого сайту. Опис повинен надавати відвідувачам каталогу можливість визначитися той чи цей сайт, який вони хочуть відвідати. Ще кілька правил:

1. опис повинно підкреслювати те, що робить сайт відмінним від інших
2.абревіатури та скорочення можуть використовуватися в описі тільки якщо вони загальноприйняті
3.опис не повинен містити загальних фраз на кшталт «цей сайт містить…»
4.всі фрази повинні бути логічно завершені
5.в кінці речень повинні стояти точки

Вибір категорії каталогу
Якщо ви правильно склали опис сайту і його назву, а також не знехтували радами по дизайну і змісту сайту, обрати категорію не складе труднощів ні вам ні редактору. Саме від правильності вибору категорії здебільшого і буде залежати, як швидко ваш сайт з’явиться у каталозі. В ідеалі, всі основні розділи вашого сайту повинні відповідати категорії і вони ж повинні бути відображені в описі сайту. Як я вже писав вище: як правило, один і той же сайт розміщується тільки в одній категорії ODP. Найбільше не вітається розміщення одного і того ж сайту в різних категоріях однієї і тієї ж гілки.

Знайдіть найбільш вкладені категорії, які найбільш точно відповідають розділам вашого сайту. Якщо після переходу на один рівень вище з кожної категорії dmoz, що відповідає одному з розділів вашого сайту, ви опинитеся в одній і тій же категорії, то саме в цю категорію і варто подавати заявку. Якщо ж категорій виявиться кілька, то завдання ускладнюється. Потрібно або піднятися ще на один рівень вище і постаратися як можна більш об’єктивно визначити чи підходить ваш сайт за якістю матеріалів даної категорії, або пожертвувати найбільш слабко розвиненими розділами.

Резюме: постарайтеся звести всю роботу редактора тільки до додавання сайту в каталог, а не змушуйте його придумувати назву і опис вашого сайту і обрати відповідну категорію — процес може бути необоротним.

Заборонені методи
Я не збираюся намагатися переконати людей, звиклих працювати з каталогами нечесним чином, стати на шлях істинний. Хочу лише застерегти тих, хто збирається почати тренуватися на каталозі ODP. Майже напевно ваші спроби успіхом не увінчаються. Безумовно, тимчасового успіху можна досягти, але тільки тимчасового. Справа в тому, що в dmoz, на відміну від інших популярних каталогів, редакторами є не службовці компанії, а волонтери. За кожною категорією стежить не один редактор, а декілька — кожен редактор категорії має право редагувати всі вкладені категорії. Тому, якщо ваш сайт потрапив в каталог нечесним шляхом, через деякий час (можливо і досить велика) він буде видалено. До некорретным способів належать: спроба прямого або непрямого (бартер) підкупу редакторів, поптыка розміщення сайту і/або його окремих частин у кількох категоріях каталогу і застосування служб редиректів для цього (редиректи не варто використовувати взагалі, як я писав вище «кривость» адреси на розміщення в каталозі не відображається), множинні повторні спроби додавання сайту в одну чи кілька категорій каталогу (flooding), спам поштових скриньок редакторів.

Пам’ятайте: використання нечесних методів може призвести до видалення всіх ваших сайтів з dmoz.

Що робити, якщо сайт не прийнятий в каталог ODP
Якщо ви слідували викладених вище рекомендацій, то, швидше за все, ваш сайт буде прийнятий в dmoz. Однак, думаю, не зайвим буде знати, що ж робити у разі відмови в розміщенні. Перше, що треба зробити — це запам’ятати дату подання заявки. Дату треба пам’ятати бо ніяких повідомлень про відхилення заявки ви не отримаєте (якщо тільки редактор з власної доброї волі не пошле вам лист). Також необхідно запам’ятати дату останнього оновлення вашої категорії — знайти її можна в самому низу сторінки каталогу ODP. Через два тижні відвідайте категорію, в яку була подана заявка. Якщо дата оновлення категорії змінилася, а ваш сайт в директорії не з’явився (не забудьте почистити кеш браузера!), то це означає, що справи ваші кепські. Є два можливих варіанти: або сайт вже видалили, або відклали розгляд заявки на невизначений термін. У будь-якому разі, саме час критично оцінити свій сайт, правильність вибору категорії, складання опису і назви сайту. Можливо необхідно буде внести корективи. Якщо дата зміни категорії не змінювалася, то потрібно почекати ще два тижні (в загальній складності місяць з дати подання заявки). Після цього, якщо ви звичайно не залишили мрію потрапити в каталог dmoz, треба буде писати лист редактору.

Спочатку редактора, потрібно знайти. Внизу кожної сторінки каталогу вказано посилання на профайл редактора даної категорії, пройшовши по якій, ви побачите і посилання для відправки повідомлення редактору. Якщо редактора в категорії немає, то необхідно пройти вгору по ієрархії каталогу до першої категорії, в якій редактор є. Якщо редакторів кілька, то краще посилати листа того, який редагує меншу кількість категорій — він менш зайнятий, та й листів до нього приходить менше. З цієї ж причини не слід забиратися занадто високо по ієрархії каталогу.

Що писати в листі, кожен повинен вирішувати сам. Напевно, краще не дублювати заявку, а ввічливо поцікавитися долею сайту і можливими причинами, за якими він не прийнятий або продовжує залишатися в неперевіреному стані. Непогано також повідомити редактора про внесені вами зміни. Якщо на лист немає відповіді протягом скажемо тижня, то можна спробувати продублювати листа редактору вищої категорії або іншому редакторові в тій же категорії. Краще, звичайно, до листи до редактора не доходити, і вже у всякому разі не варто засипати редактора листами — можна тільки нашкодити.

Будьте гранично ввічливі і тактовні при спілкуванні з редакторами.

Замість висновку
Сподіваюся, що ця стаття буде корисна для підготовки сайту до реєстрації не тільки в каталозі dmoz, але і в інших каталогах. Якщо ваш сайт англомовний, то рекомендую прочитати правила каталогу ODP в оригіналі: деякі правила складання опису і назви сайту можуть відрізняться. Для власників англомовних ресурсів непоганим бонусом від попадання в dmoz буде те, що дані dmoz використовуються в таких пошукових системах як Netscape Search, AOL Search, Lycos, HotBot та ін.

Автор висловлює подяку редакторам ODP kuznetsov, raouf, namig, helenaom і shaytan, які взяли участь в обговоренні статей та вказали на деякі неточності та втрачені деталі.