Де руки і пальці стикаються з пристроєм? Це питання є основним для кожного форм-фактора. Відповівши на нього, ми зможемо зрозуміти, як створити інтерфейс, юзабіліті якого буде зручним і ефективним. Так як смартфони, планшети та ноутбуки сильно відрізняються один від одного, то не дивно, що для кожного з цих типів пристроїв існують індивідуальні вимоги до інтерфейсу.

Але ці пристрої мають багато спільного, особливо це стосується важливої функції великих пальців. Цей факт допомагає нам встановити загальні принципи для різних пристроїв. У цій статті описано основні «правила великого пальця» виходячи з того, як ми тримаємо в руках пристрої різних розмірів.

Як ми тримаємо смартфон

У 2013 році дослідник Стівен Хубер провів дослідження юзабіліті сайтів. Він вивчав, як люди взаємодіють зі своїми смартфонами. Учений з’ясував, що користувачі тримають апарати одним з трьох способів. 49% тримають смартфон однією рукою; 36% тримають його однією рукою натискають на екран пальцем іншої; решта 15% тримають двома руками, натискаючи на екран великими пальцями обох рук. На малюнку показані три різних способи утримування смартфонів:

Ми тримаємо смартфони одним з трьох способів, часто використовуючи різні з них.

Часто ми змінюємо спосіб, в залежності від того, як зручніше працювати з різним контентом. Хубер встановив, що дві третини людей, які тримають смартфон однією рукою, роблять це правою, і багато хто з нас вважають за краще тримати пристрій не «основний» рукою.

Хоча всі ми тримаємо смартфон по-різному, простежується чітке перевагу. Це використання великих пальців. Коли ми тримаємо телефон однією рукою, великий палець є єдиним, з допомогою якого зручно щось натискати на екрані. Навіть коли ми використовуємо обидві руки, багато хто з нас вважають за краще водити по екрану великим пальцем.

Під час аудиту юзабіліті Хубер встановив, що навіть ті, хто тримає смартфон в одній руці, а натискають на екран інший, часто використовують великий палець. Підсумуйте це все, і ви зрозумієте, що великий палець використовується в 75% всіх взаємодій:

Як ми тримаємо наші гаджети

Ми часто оптимізуємо дизайн під використання різних пальців, але великий палець робить велику частину роботи.

Зона великого пальця для смартфона

Великий палець може дотягнутися до більшої частини поверхні екрана, але тільки на третині екрану ми можемо взаємодіяти ним комфортно: внизу з протилежного від пальця боку. Наприклад, якщо ви тримаєте смартфон в правій руці, великий палець може дотягнутися до елементів інтерфейсу всередині «дуги», що починається в нижньому лівому куті екрану.

Те ж саме стосується, коли ми тримаємо телефон двома руками. Але при цьому розміри дуги збільшується, тому що великий палець набуває велику свободу для руху.

Але зручність і точність натискання не рівномірні всередині цієї зони. У ній виділяється окрема витягнута віялоподібна область, в межах якої великим пальцем можна натискати елементи з найбільшою точністю. Для правшів низ і верхня права частина — це зони найменш точного попадання:

Як ми тримаємо наші гаджети

Зелена зона великого пальця є найбільш зручною областю для людей, які тримають смартфон однією рукою. Уникайте розміщення елементів інтерфейсу в червоних зонах, або робіть їх більше.

Що щодо лівшів? Для них зона розташована зліва направо. Але відмінність лівої і правої сторін не особливо важливо, так як більшість з нас можуть спокійно перекласти апарат з однієї руки в іншу. Тим не менш, оптимізуючи розміщення елементів під одну руку, ми неминуче жертвуємо іншого. Краще рішення полягає в тому, щоб розмістити основні функції посередині екрану, там, де перетинаються зони правого і лівого великих пальців.

Зрештою, компонування елементів зверху або знизу більш важлива, ніж праворуч або ліворуч. Незалежно від того, якою рукою ви користуєтеся, нижня частина екрану є не дуже зручним, а у верхню частину потрібно тягнутися пальцем. Це правило справедливо для всіх екранів смартфонів, але коли смартфони збільшуються до гігантських розмірів, ці зручні зони розриваються.

Величезні планшетофоны

До середини 2014 року третина всіх мобільних пристроїв володіла великими екранами під сім дюймів:

Як ми тримаємо наші гаджети

7-дюймовий Galaxy W від Samsung і йому подібні гігантські пристрою розмивають грань принципів юзабіліті між смартфоном і планшетом.

Незважаючи на гігантські габарити планшетофонов, люди завжди тримають їх так само, як смартфони, і три основних способи залишаються в силі. Але на відміну від невеликих смартфонів, користувачі планшетофонов набагато частіше змінюють спосіб захоплення, щоб охопити весь екран двома руками. В іншому дослідженні Хубер і Патті Шэнк з’ясували, що власники планшетофонов використовують обидві руки 70% часу.

Найпопулярніший із способів полягає в тому, щоб тримати планшетофон в одній руці, а вказівним пальцем іншої натискати на екран. Але великий палець залишається основним: 60% часу власники планшетофонов взаємодіють з елементами або одним великим пальцем, або обома:

Як ми тримаємо наші гаджети

Хоча спосіб взаємодії з допомогою вказівного пальця використовується частіше інших комбінацій, сумарно всі способи взаємодії з допомогою великих пальців обох використовуються набагато частіше.

Зони великого пальця для планшетофонов

Для планшетофонов частіше використовуються два великих пальця, що пояснює наявність пари дзеркальних перекриваються зон великого пальця в нижній частині екрана з смугою важкодоступного простору у верхній частині.

Незважаючи на те, що зона великого пальця використовується досить часто, це не єдина область, яку потрібно оптимізувати. Ми тримаємо планшетофоны однією рукою лише 25% часу, але спосіб роботи з допомогою одного великого пальця є важливим для дизайнерів, тому що він має найменший діапазон охоплення простору екрану.

Це підводить нас до першого правилом великого пальця для всіх форм-факторів: завжди враховуйте спосіб утримування з найменшим діапазоном охоплення, щоб люди могли працювати з інтерфейсом незалежно від того, як вони тримають пристрій. Для планшетофонов це означає, що при тестуванні юзабіліті дизайнери повинні враховувати спосіб утримування однією рукою і роботи одним великим пальцем.

Зона одного великого пальця для планшетофонов менше, ніж для смартфонів. У міру збільшення розміру телефонів, зона великого пальця зберігає приблизно ту ж форму і положення (прив’язане до нижньої частини екрану) поки розмір не досягне критичної точки. Тоді захоплення змінюється, щоб людині було зручніше утримувати планшетофон. При цьому способі більшість людей переміщує мізинець під апарат, щоб втримати його, але з-за цього зменшується діапазон охоплення великого пальця:

Як ми тримаємо наші гаджети

Розмір і форма зон великого пальця, які змінюються при переміщенні мізинця для більш зручного захоплення пристрою.

Область у верхній частині екрана планшетофона недоступна для великого пальця, але деякі люди воліють тримати пристрій збоку однією рукою, притискаючи пальцем до екрану при переміщенні. На планшетофонах цей захоплення дає користувачам можливість розширити діапазон охоплення порівняно з звичайним способом утримування в нижній частині.

Як ми тримаємо наші гаджети

Чим вище ми захоплюємо планшетофон однією рукою, тим вище ми можемо дотягнутися великим пальцем, але тим більшою стає недосяжна зона в нижній частині екрана.

Планшети: більший екран означає більше захоплень

Більший екран означає більше способів його утримувати, і робота з пристроєм стає менш передбачуваною. Правила юзабіліті великого пальця все ще застосовується, але зона великого пальця не відповідає навіть для окремих пристроїв; вона змінюється в залежності від позиції і навіть пози людини.

Щоб працювати з великим планшетом зразок IPad стоячи, ми використовуємо дві руки, при цьому тримаючи його посередині кожної зі сторін. Але якщо ми візьмемося трохи ближче до низу, все змінюється. Деякі охоплюють планшет рукою, як скріпки, і натискають на екран іншою рукою. Але частіше ми працюємо з планшетом сидячи.

Сидячи за столом, ми, як правило, тримаємо планшет за нижню третину однією з сторін, а на екран натискаємо іншою рукою. Відкинувшись на дивані, ми кладемо планшет на живіт або на ковдру, а на екран натискаємо однією рукою. Зміна пози впливає на те, наскільки далеко ми тримаємо пристрій від очей: стоячи, ми намагаємося тримати його ближче; сидячи — навпаки далі. Книжкова або альбомна орієнтація також мають значення: співвідношення за часом використання між ними становить приблизно 60/40 на користь вертикальної (портретної) орієнтації.

По мірі того, як пристрою стають більшими, вони також стають важчими, і ми часто взагалі кладемо їх. При юзабіліті аналізі сайтів Хубер і Шэнк з’ясували, що люди кладуть великі планшети на яку-небудь поверхню у двох з трьох випадків. Ми кладемо їх на горизонтальну поверхню (стіл або коліна) 40% часу та спиратися на вертикальну поверхню 22% часу.

З меншими планшетами (7″ — 8″) набагато простіше працювати, і 69% часу користувачі тримають їх у руках. Тобто горизонтальна поверхня і позиція стоячи припускають використання великих планшетів як екранів моніторів. Або гібридних пристроїв з сенсорними моніторами.

Зона великого пальця для планшета

Коли ми беремо планшет, він виявляється занадто великим, щоб тримати його і натискати на екран однією рукою, тому ми задіємо обидві руки. І тут знову важливі великі пальці. Ми захоплюємо планшет по сторонах, притискуючи долонями, а великими пальцями ми можемо маніпулювати у верхній третині екрану. При цьому захопленні найзручнішими зонами для рук є сусідні бічні сторони і кути екрана.

До верхнього і нижнього країв екрану планшета нам важко дотягнутися. Низ є особливо незручною областю, так як дістати до нього пальцями ще важче, а іноді ця частина екрану взагалі нам не видно. При самій найбільш поширеною позі роботи з планшетом (лежачи) нижня частина пристрою ховається в ковдрі, светрі:

Як ми тримаємо наші гаджети

Так як планшет утримується двома руками з боків — його зона великого пальця повністю відрізняється від смартфона.

Ми також часто натискаємо елементи в центрі екрану. І чим більше розмір екрана, тим далі нам потрібно тягнутися руками. Але для того, щоб дотягнутися до центру екрану планшета, нам потрібно привести у дію всю руку до самого плеча. І це вимагає зусиль. Інтерфейс не повинен вимагати великої кількості фізичних рухів: групуйте найбільш часто використовувані елементи управління в межах зручною досяжності великих пальців. Нікому не сподобається, якщо доведеться робити багато рухів всією рукою при роботі з планшетом.

Гібриди і ноутбуки: додайте до них ще і клавіатуру

Наші пози, а також положення рук і кистей змінюються, щоб було зручніше працювати з клавіатурою. До недавнього часу гібридна комбінація сенсорного екрану і клавіатури зустрічалася досить рідко. Але потім вийшла Windows 8.

У 2012 році в Windows були представлені сенсорні взаємодії для стаціонарних комп’ютерів, і це повністю змінило принципи роботи з найпопулярнішою в світі операційною системою. У відповідь на це з’явилася нова категорія сенсорних пристроїв — ноутбуки з сенсорними екранами і планшети з клавіатурами. Вони наповнили споживчий ринок, створюючи нові вимоги до юзабіліті сайтів і проектування веб-інтерфейсів.

Гібриди вимагають від нас, щоб ми переміщували руки між клавіатурою і сенсорним екраном. До появи гібридів, багато хто висловлював думку, що з точки зору ергономіки ця концепція є неспроможною: рух руками взад і вперед потребувало б надто великих зусиль, в результаті чого руки руки швидко втомлюються.

Але подібні побоювання виявилися марними. В результаті дослідження виявилося, що люди швидко переходять на використання сенсорних компонентів цих пристроїв, приділяючи 77% часу саме їм, а не мишку або клавіатуру. Незважаючи на доступність і точність традиційного курсору, люди вважають, що сенсорний екран більш зручний.

Інші дослідження також зафіксували цей емоційний резонанс. За їх даними, люди надають більше значення тим товарам на сайтах, до яких вони можуть «доторкнутися«, ніж тим, на які потрібно клікати мишкою. З допомогою сенсорних технологій «холодні» пікселі якимось чином набувають теплоту й емоційну забарвленість фізичних об’єктів.

Трохи відходячи від теми, сенсорний екран не є повною заміною миші, а швидше зручним її доповненням. З допомогою цих гібридних пристроїв люди можуть легко переключатися на використання сенсорного екрана, клавіатури, миші або трекпеда в залежності від того, що їм зручніше.

Чому руки у людей не втомлюються? Виявляється, вони швидко пристосовуються до того, як працювати з сенсорним екраном, не відриваючи рук. Під час дослідження з’ясувалося, що, коли використовуємо сенсорний екран ноутбука, ми тримаємося за нижні кути екрана, і руки відпочивають, відірвавшись від клавіатури.

Зона великого пальця для гібридних пристроїв

Позиція з руками на кутах монітора визначає зону великого пальця для гібридів. Розміщуючи сенсорні елементи інтерфейсу в межах зручною досяжності великих пальців, ми полегшуємо роботу користувачів: в цьому випадку їм не треба відривати руки від монітора:

Як ми тримаємо наші гаджети

Комфортні зони для великих пальців розташовуються навколо нижніх кутів екрану гібридних пристроїв, майже дзеркально зоні для вказівного пальця.

Але не всі використовують такий захват. Інші користувачі (особливо новачки) взагалі не тримаються за пристрій, водячи по екрану вказівним пальцем. Таким чином, в зону зручною досяжності потрапляє практично весь простір екрану. Для дизайнерів це додає головного болю. Комфортна зона для вказівного пальця дзеркально протилежна зоні великого пальця. Вказівними пальцями легко дотягнутися до центру екрану, а ось до кутів складніше.

Оптимізація під великі пальці означає менше зручності для вказівних пальців, і навпаки. Доводиться вибирати один з цих підходів, хоча дослідження свідчать, що перевага повинна віддаватися великих пальців. Після нетривалого періоду роботи з пристроєм користувачі гібридів вчаться використовувати великі пальці, тримаючись руками за кути монітора, що дозволяє рукам відпочивати:

Як ми тримаємо наші гаджети
Як ми тримаємо наші гаджети

Люди давно користуються гібридними пристроями, воліють використовувати великі пальці, навіть щоб дотягуватися до елементів, розташованих далеко від краю екрана.

Для всіх форм-факторів, які ми розглянули, залишаються справедливими одні і ті ж принципи: великі пальці є основними, незалежно від того, наскільки великий екран пристрою. З допомогою великого пальця ми можемо дотягнутися до найбільш великою частини екрану. Це було встановлено дослідним центром Bell, як і багатьма іншими промисловими дизайнерами. Саме її вони намагаються втілювати у всіх своїх пристроях. Ці правила юзабіліті дизайну також повинні визначати шаблони ваших цифрових інтерфейсів.

Переклад статті «How We Hold Our Gadgets» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.