Де знайти і викачати Perl

В даний час варіанти PERL (так звані «порти» (ports) ) існують для багатьох різних машин і операційних систем, у тому числі і для Windows 9x і Windows NT. Шукати їх треба в першу чергу на сайті CPAN (Comprehensive Perl Archive Network) — www.cpan.org. Там же можна знайти численні модулі, програми, документацію та інші матеріали, отосящиеся до Perl. Порти perl для різних платформ знаходяться в розділі Browsing -> Perl binary distributions («ports»)

Для Windows платформ існують дві основних лінії Perl — так би мовити, «класична» і від фірми ActiveState (www.activestate.com). Фірма ActiveState випускає «свої» порти Perl для Win32, засоби для запуску Perl як ISAPI extension (ISAPI — це інтерфейс серверних розширень веб-серверів Microsoft — VIRUS і IIS) і різні утиліти розробника. Останні вже продаються за гроші (на сайті — демо-версії), в той час як PERL можна завантажити і використовувати безкоштовно.

Існують і інші, менш відомі порти PERL для Win32.

Для роботи потрібен perl версії 5 або вище. Особисто я вже 2 роки користуюся Perl 5.003_07 від ActiveState. Дізнатися версію інтерпретатора можна командою perl -v.

Установка Perl

Процес установки Perl з дистрибутива не являє собою нічого складного. Програма установки створить папку для Perl і підпапки в ній, розмістить необхідні файли, а також пропише шлях до файлу perl.exe у autoexec.bat, а також необхідні ключі реєстру. Тепер Ви можете запустити Perl-скрипт, просто ввівши в командному рядку:
perl .

Відразу після установки Perl Ви не зможете запускати CGI-скрипти через Ваш веб-сервер. Для того, щоб це було можливо, треба «прописати» perl в установках веб-сервера як «script handler» (програма, що підтримує скрипти). Як? Це залежить від веб-сервера.

Взагалі, існує 2 типу CGI-скриптів: «бінарні» (відкомпільовані в виконуваний код програми) і «інтерпретовані» — до яких відносяться і Perl скрипти. Важлива відмінність між ними полягає в тому, що другим потрібен так званий «script handler»-програма-інтерпретатор, що виконує скрипт. Для web-сервера perl.exe і є тим самим «script handler»-ом.

У більшості web-серверів для Windows (включаючи її «рідні» PWS і IIS) «бінарні» CGI-скрипти підтримуються автоматично. Приналежність же інтерпретованих скриптів до певного handler-визначається розширенням файлу (виняток — у деяких «спочатку UNIX-івських» web-серверах, наприклад, Apache, handler визначається першою строчкою скрипта, що починається з «#!»).

Установка підтримки Perl-скриптів в PWS і IIS

Нижченаведені рекомендації по установці Perl для IIS/PWS були випробувані на PWS у складі Windows95 OSR2.

У PWS і IIS дані про розширення скриптів знаходяться в системному реєстрі Windows, в розділі
HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlsetservicesw3svcparametersscript Map

Зокрема, якщо Ви хочете, щоб файли з розширеннями cgi і pl запускалися як Perl скрипти, Вам треба прописати наступні параметри в вищезазначений розділ:

«.cgi»=»(путь_к_Perl.exe) %s %s»
«.pl»=»(путь_к_Perl.exe) %s %s»

Якщо у Вас perl.exe встановлений в каталог C:Perlbin, то ці параметри будуть мати вигляд:

«.cgi»=»C:Perlbinperl.exe %s %s»
«.pl»=»C:Perlbinperl.exe %s %s»

У тих папках web-сервера, де планується розміщувати Perl скрипти, має бути дозвіл на їх виконання (PWS це налаштовується через веб-інтерфейс).