Відразу хочу сказати: може бути, ця стаття здасться вам чимось банальним або нецікавою. Що ж, на величезну оригінальність я не претендую. Хочу лише сказати, що я написав цю статтю для допомоги новачкам-сайтостроителям, які останнім часом все частіше і частіше задають собі питання: «Як розкрутити свій сайт?»

Справді, чому люди, які змайстрували свій перший «шедевр» і виставили його в Мережу, сидять біля монітора і чекають, коли до них прийде популярність і люди валом повалять на їх «супер-портал». Зазвичай не чекають, і супер портал в цьому випадку очікують два шляхи розвитку: або про нього забудуть, або, перш ніж забути, ще кілька разів оновлять.

Але що робити, якщо ваш сайт (не обов’язково перший, він може бути і десятий, треба розкручувати будь-який ресурс) являє собою щось більше, ніж «Все в одному і про мене»? Що робити, якщо ви відчуваєте, що створили дійсно «полезняцкий» ресурс, але не можете донести його до широкої громадськості? Якщо вже протягом місяця цифра на лічильнику не змінюється? Вихід один! Закидайте все! Закидайте удосконалення дизайну, технічні вишукування, даремні блукання по гостьових книгах і форумах з марними закликами «Зайди до мене!» і впритул беріться за розкручування ресурсу. Впритул…

Перше, що приходить на розум кожному интернетчику, так само як і пошуковику при згадці слова «розкрутка» — численні реферальні системи обміну відвідувачами типу знаменитого Neosap. Про смаки, звичайно, не сперечаються, але я порекомендував би утриматися від реєстрації на таких «крутилках» з однієї простої причини: ми ж домовилися, що вам потрібна цільова аудиторія? А те, що кожен прийшов до вас відвідувач пробуде у вас не більше 30 секунд, я думаю, вас не дуже влаштовує? Тоді навіть не будемо дивитися у бік цих систем. А займемося цією рекламною кампанією: наполегливої, покрокової, без капіталовкладень (не рахуючи рахунки за Інтернет), але з максимальними витратами сил і енергії.

Отже, почали!..

В першу чергу, реєстрація в пошукових системах. Чому в першу? Тому що заняття це дуже трудомістка, і результат дає не відразу, а приблизно через місяць (тільки тиждень-півтори йде на те, щоб пошуковик ваш сайт проіндексував і заніс у свою базу даних). Не обмежуйтеся загальновідомими Яндексом і Рамблером! Шукайте пошуковики! Від себе можу підказати наступні: Punto.RU — порівняно новий російський пошуковик з поки ще невеликий базою відомих йому сайтів, Google.RU — Рунетівский варіант американського Гугла і Акавита.ВУ — білоруський пошуковик і одночасно каталог, який працює з Рунетом, і з Байнетом. На будь-якому з цих пошуковиків шукайте посилання типу «Додати ресурс» і далі дійте за інструкціями.

Далі буде реєстрація в рейтингах. Звичайно, у всіх підряд реєструватися не варто, тому оберіть для себе ті 5-6 (а можна і 2-3), які вам найбільше подобаються. По можливості рейтинг повинен бути незавантаженим, оскільки якщо в ньому вже налічується більше мільйона ресурсів, то реєструватися і нема чого — ваш сайт загубиться в цьому морі буквально за годину і реєстрація нічого не дасть. Ще більш розумно вибирати рейтинг, ваше місце в якому залежить від кількості кліків по кнопці самого рейтингу, тобто від кількості переходів. Особисто мені подобаються рейтинги ProtoPlex TOP-100 і RAX. Пошукайте в Мережі, цілком можливо, що ви знайдете і інші цікаві рейтингові системи крім загальновідомих. Тільки не треба шахраювати. Після реєстрації у системі обов’язково поставте її кнопку собі на сайт, інакше через деякий час вас просто викинуть зі списку, і всі услия будуть витрачені даремно.

Звичайно ж, пристойному сайту нікуди не доведеться без банерообмінних мереж. Ваша реклама повинна крутитися на інших сайтах, це також гарантія того, що хоча б на перших порах до вас зайде пара-трійка людей, а чим далі, тим більше. Для початку, ще перед вибором мережі і реєстрацією аккаунта, уважно подивіться на свій банер або банери, якщо їх декілька. Постарайтеся не робити таких крикливих недоладних трикутників, якими зараз сповнений весь Рунет. Навіть якщо ви і не художник, нехай ваш банер виглядає просто, але стильно й акуратно. Це різко підвищує привабливість сайту в очах ваших потенційних відвідувачів. До вибору баннерообменной мережі краще підійти відповідально. Звісно, є RLE.RU але самі подумайте: а чи влаштує вас такий варіант? Адже RLE — мережа досить велика і обширна, і крім банерів сайтів новачків, там крутяться банери сайтів-гігантів, величезних порталів, новинних агенцій і т. д. Так чи варто все валити в одну купу? Знову ж таки, витратьте трохи часу, і знайдіть баннерообменную мережа, відповідну саме вашій тематиці: комп’ютери, робота, відпочинок, туризм — зараз існують баннерокрутилки самих різних напрямків. Одну таку банерну мережу, присвячену комп’ютерним іграм, я можу назвати: GamesBanner Network. Якщо ваш сайт відповідає даній тематиці — будь ласка, реєструйтеся!

Далі зробимо такий оригінальний хід, як реклама в газетах. Звичайно ж, не величезним блоком на головній сторінці (можна і так, але невідомо, в яку суму вам це виллється), а звичайною посиланням з описом в спеціально відведеній для цього рубриці. Звичайно, в кожній газеті комп’ютерної тематики такі є і провідні цих рубрик з радістю приймуть ваші посилання на свої сайти. Від себе можу дати дві адреси білоруських газет: Комп’ютерні Вести і Комп’ютерна Газета. На сайтах цих газет можете знайти потрібну адресу e-mail для надсилання інформації про вашому сайті.

І останній варіант, роздати посилання всім своїм знайомим. Варіант вельми ефективний, т. к. за умови, що ваш сайт, їм сподобається, вони передадуть посилання своїм знайомим, ті своїх і т. д. і т. п.

Також, якщо ви зареєстровані на якомусь форумі і є його учасником, вкажіть посилання і там. Але не в якому разі не варто ходити і смітити у всіх форумах, чатах та гостьових — ваш сайт (а заодно і його автора) просто зненавидять з-за вашою ж настирливості. Загалом, у всьому потрібно мати почуття міри.

І, звичайно ж, де б вам не довелося реєструватися, у графі «Web-сторінка» вказуйте адресу свого ресурсу.

Що ж, дерзайте, і удачі вам! Я думаю, якщо ви все будете робити правильно, виважено і без зайвого поспіху, ваші зусилля окупляться! Головне, не забувайте постійно підвищувати якість свого сайту, наповнювати його інформацією, тому що без цього навіть самий розрекламований сайт виглядає порожньо і людина йде з нього для того, що б ніколи туди не повернуться…