Щоб скоротити собівартість, багато компаній замовляють виконання веб проектів в країнах з дешевою трудової силою. На жаль, в цих країнах накопичено недостатньо досвіду і традицій та їх розвиток обмежений доступом даних про цільових користувачів, що дозволяють підвищити ефективність проекту.

В даний час створення і підтримка веб-сайтів і внутрішніх мереж обходиться занадто дорого, тому керівники проектів змушені шукати будь-які можливі способи скорочення собівартості. В подальшому витрати, ймовірно, будуть залежати від двох факторів:

* кращі інструменти, обладнання та платформи дозволять створювати кращі веб сервіси та сервісні програми. Зазвичай, занадто велика кількість софта проводиться кустарно або створюється з допомогою кращих інструментів, які були об’єднані разом ще за часів золотої лихоманки.
* стандартизація інтерфейсів, яка звільнить дизайнерів від постійної їх розробки і дозволить сконцентруватися на унікальності змісту проекту і його особливості.

Зараз, однак, менеджери шукають можливість скоротити витрати, і один із способів — перевести в офшор всі частини проекту. Наприклад, центральний офіс одного з переможців щорічного конкурсу Інтранет Дизайн 2002 розташований у Сполучених Штатах, але для розробки внутрішньої мережі компанія найняла індійську фірму.

При розробці та розвитку веб-сайтів і внутрішніх мереж в офшорі виникають проблеми з створенням дійсно ефективних проектів. Одна з проблем тимчасова і може бути подолана в подальшому, інші більш фундаментальні, але і вони можуть бути вирішені, якщо позначити їх і адресувати виконавцям.

Очевидно, що рішення про поділ проектування і виконання проектів не зовсім вірно — досвід показує, що для одержання гарного результату необхідна тісний взаємозв’язок всієї команди. Поділ команди навіть на різні поверхи в одному і тому ж будинку знижує якість кінцевого продукту (наприклад, тому, що скорочується неформальні обговорення, що теж необхідно).

Тимчасова проблема: брак взаємодії розробників і виконавців

Головні офшорні країни — Індія, Росія і Китай. Всі ці три країни мають багато дуже талановитих програмістів і давні художні традиції. Класичні офшорні країни зручно розташовані для передачі їм замовлень на створення веб-сайтів і інтранет-проектів компаніями, заснованими в багатих країнах.

На жаль Індія, Росія і Китай не мають довгих традицій по взаємодій людина-комп’ютер, крім того, не вистачає навичок взаємодії розробників і виконавців. Презентації цих країн на інтернаціональній конференції HCI незмінно містять занадто багато теоретичних і формальних матеріалів, щоб мати якесь практичне використання. Це відбувається тому, що університети схильні надто загострювати увагу на абстрактних і формальних темах і, як наслідок, невелика кількість студентів здатні в ході навчання придбати навички, необхідні для проектування користувальницьких інтерфейсів.

Коли мова заходить про брак професіоналів у Китаї слід виключати при цьому ситуацію в Гонконзі, бо саме там існує успішне спільнота фахівців. Цікаво, що можливості професіоналів Гонконгу можуть витягнути весь Китай, якщо їм будуть надані достатні ресурси і повноваження по керівництву розвитком проектів і навчанню команд.

Індійська Національна Асоціація Програмного Забезпечення та сервісні компанії прогнозують, що в Індії до 2008 року в IT -індустрії будуть зайняті 4 мільйони людей, а загальний дохід становитиме 63 більйона американських доларів. Використовуючи правило «великого пальця» (для отримання якісного продукту більше

10 % всіх ресурсів повинні бути витрачені на ефективність), можна зробити висновок, що одній лише Індії необхідно додатково підготувати 400 000 професіоналів протягом наступних шести років, щоб підтримувати власне проектування. Оскільки потрібно багато часу, щоб стати воістину чудовим фахівцем, найближчим часом в офшорних країнах буде відчуватися їх нестача. Можливо надалі ситуація зміниться, але це займе час.

Фундаментальна проблема: як зробити ефективний проект на відстані?

Якщо місцева влада і керівники організацій вирішують інвестувати в ефективність, вони можуть навчити своїх співробітників. Однак при офшорних розробках з’являється більш глибока проблема — віддаленість розробників і фахівців від користувачів. Проект, орієнтований на користувача вимагає частих контактів з користувачем, і чим частіше, тим краще.

Для підвищення корисності проекту існує два методу: використання евристичних оцінок (методи, які зазвичай протиставляються формальним методам рішення, що спирається на точні математичні моделі; використання дозволяє скоротити час рішення задачі в порівнянні з методом повного ненаправленного перебору можливих альтернатив; одержувані рішення відносяться до безлічі допустимих рішень — прим. ред.) і вивчення користувачів. Для офшорних проектів більш зручно робити упор на евристичні оцінки, ніж проводити тестування користувачів. Проте деякі дослідження користувачів все ж необхідні, тому слід знати способи їх проведення. Евристичні оцінки також допомагають зрозуміти принципи створення ефективних проектів і формують навички вивчення широкого спектру поведінки користувачів. Отже, якщо розробники не вивчили в достатній мірі користувачів, вони навряд чи зможуть ефективно керувати створенням проекту.

Регулярне дослідження поведінки користувачів підвищує професіоналізм фахівців, але при використанні ресурсів офшорних країн тут виникають складнощі. На основі попередніх досліджень відомо, що проектувати для іноземних користувачів не просто. Культурні та мовні відмінності роблять і без того важке завдання для офшорних проектувальників ще складніше.

Недолік вивчення цільових користувачів може бути частково компенсований проведенням вивчення місцевих користувачів, але такі сурогатні користувачі можуть відрізнятися поведінкою від цільової аудиторії, особливо при створенні внутрішніх мереж і вертикальних вебсайтів. Вихід завжди можна знайти, наприклад, готові проаналізувати психологічні дослідження.

Проблеми досягнення ефективності викликані також повною невідповідністю між людьми і комп’ютерами. Єдино можливе тут рішення — провести дистанційне тестування користувачів з допомогою місцевих лабораторій. Хоча краще проводити тести, де спостерігачі сидять в одній кімнаті з користувачами, багато професіоналів вважають за краще сидіти за одностороннім дзеркалом у наглядовій кімнаті, в будь-якому випадку ви можете бути і за 10000 миль від спостережуваних. Незабаром ми будемо мати такий мультимедійної зв’язком, яка дозволить спостерігати, що відбувається як через скло. Віддалене тестування вже використовувалося в рамках традиційного інтернаціонального тестування. Можна зробити спостереження випробувань доступним великій групі професіоналів, наприклад, тест може проектуватися на великий екран в аудиторії. Зазвичай мета таких тестів поліпшити дизайн, вивчивши навички випробовуваних. Для офшорних проектів можливість спостереження цільових користувачів може бути достатньою, щоб гарантувати підвищення ефективності проекту. Розуміння поведінки цільових користувачів, таким чином, дозволить офшорним професіоналам підвищити свою кваліфікацію.

Потенційне зростання замовлень веб-проектів дозволить компаніям встановити лабораторії для проведення досліджень в своїх країнах і зберегти привабливість офшору для індустрії Америки і Європи.