Навіть при побіжному знайомстві з пропозиціями по розкручуванню сайту, стає ясно, що ціни відрізняються в кілька разів. Чи означає це, що одні — трудівники, які роблять справу за реальну вартість, а інші — рвачі і перекупники? Не будемо заперечувати таку можливість, рвачі є скрізь. Тим більше, що завдання кожного менеджера — не допустити перевитрати коштів, у тому числі і на розкрутку сайту.

Але є також і інші відмінності в послугу розкручування сайту. Про них — мова в даній статті.

Чорне і біле

По-перше, це «білі» і «чорні» методи. «Чорні» — це накрутки, редиректи, накачка невидимим текстом і інші способи ОБМАНУ різних інтернет-служб, і відповідно, відвідувачів. «Чорна» розкрутка не дає довготривалого ефекту: припинили платити — і всі відвідувачі розійшлися.

«Білі» методи — все, що «можна». Це оптимізація вмісту сторінок для зручності їх «розуміння» пошуковим роботом, збалансована стратегія виходу в лідери за пошуковими словами і закупівель рекламних площ, збільшення видимості сайту з допомогою інших «дружніх» сайтів і нарощування змісту на своєму.

Застосовують «чорні» методи інтернет-спільнота не заохочує. Наприклад, Ви замовили накрутку, щоб потрапити у першу рядок пошуку за якимись словами. Якщо накрутку помітить адміністрація пошукача, то Ваш сайт викинуть з бази цього ресурсу взагалі, та ще можуть внести в стоп-лист, щоб Ви не внесли сайт назад. Тоді відвідувачів сайту Вам зовсім не бачити. А щоб накрутку помітили, достатньо навіть «сигналу» від веб-майстри Ваших конкурентів. Ось так, використання недозволених методів може виявитися справжньою диверсією проти Вашої компанії і всіх відвідувачів позбутися, і втратити гроші.

Тому «чорним» раскрутчикам доводиться тримати ціни на досить низькому рівні — щоб замовник, відчувши «халяву», втратив голову і не поцікавився можливим ризиком.

Ціна на «білу» розкрутку піддається ринкового регулювання, і залежить від цілей розкрутки і конкурентного оточення сайту.

Якщо мета виражається в кількості відвідувачів сьогодні — ціна безпосередньо залежить від можливостей залучити відвідувачів з допомогою реклами. І, як правило, розміщення реклами ефективніше — віддача з перших днів виконання робіт, вартість рекламних майданчиків в інтернеті відносно невелика і доступна навіть малому бізнесу, а «вартість входу» — мінімальний обсяг замовлення — близько 20 — 30 в.е.

Типово «раскруточная» мета — це створення стабільного потоку нових відвідувачів, що не припиняється по закінченні розкрутки. Таку можливість реклама не дає, тому закупівля рекламних місць тут лише один з інструментів, і як правило, не основний. Основа — це вдосконалення самого сайту і «відношення» до нього впливових сусідів в інтернеті. Саме цю послугу надають «білі» раскрутчики.

Що дано і що знайти

По-друге, розкрутка за заданим пошуковим словами або з підбором таких слів. Часто компанії, що спеціалізуються на розкручування, виставляють ціну за розкрутку за замовленим словами. При цьому завдання вибору слів — а відповідно, і рентабельності розкрутки — непомітно перекладається на замовника. За підбір запитів виставляється окрема ціна, суттєво відрізняється від первинної. З одного боку, так і має бути: завдання «думати» суттєво складніше завдання «писати», і оплата повинна бути вище. Однак замовник виявляється обдуреним: адже він заздалегідь не попередили, що ціна розкрутки «за Вашим пошуковим запитам» не включає необхідної частини роботи.

Універсальне і ексклюзивне

І по-третє, розкрутка сайту сама по собі або розкрутка сайту для бізнесу. Якщо мета розкрутки ставиться не у вигляді показників інтернет-активності, а в термінах основного бізнесу — завдання стає ще більш визначеною. Для бізнес-сайтів — це єдиний прийнятний варіант постановки мети, так як мета існування самого сайту спочатку — робити продажу компанії.

Розглянемо, як сайт цьому може сприяти, з технічної сторони. Ми побачимо, яка в цьому процесі роль інтернет-технологій, і яка роль маркетингової стратегії.

Гіпотетичний «середній відвідувач», не знайомий з нашою продукцією, вирушив на пошук потрібної інформації в інтернет. А нам треба, щоб він купив наш продукт. Для цього повинні відбутися такі події:

1. Він повинен натрапити на яке-небудь згадка про нашому сайті. Це або результат пошуку, або реклама, або посилання на іншому тематичному сайті — все, що потрапляє в поле зору нашого «середнього відвідувача».

2. Побачивши згадка, він повинен перейти до нас на сайт. З точки зору розкручика, робота виконана — відвідувач прийшов.

3. Йому повинно сподобатися на сайті, та ще так, щоб він перестав шукати потрібну йому інформацію на нашу тему в інших місцях (або суттєво охолов до інших сайтів)
4. Він повинен купити.

І оскільки особисто Вам він нічого не повинен, то направляти його дії можливе лише оптимізуючи свою маркетингову стратегію і свою представленість в інтернеті.

Для першого події досить пошукової оптимізації сайту. Але чітке позиціонування сайту може істотно допомогти в збільшенні видимості сайту, а в складі посетительской аудиторії надати мотивовану на купівлю частина. Наприклад, ви бажаєте торгувати домашньої взуттям, і ділитися посиланнями з аналогічними сайтами. Взуттєвий інтернет-магазин запримітить у Вас конкурента. А якщо Ви торгуєте зеленими тапочками всіх розмірів — швидше за все, вони на Вас поставлять посилання. Хоча б «по приколу». І відвідувач сайту » про взуття піде до Вас на сайт вже не просто так, а за зеленими тапочками.

Для другого події всі ваші посилання повинні бути зрозумілими і привабливими. Це типова задача розкрутки.

Третя подія настане, тільки якщо відвідувач — з Вашої цільової аудиторії, тобто сайт «заточений» під його смаки. Це не тільки справа випадку, але і результат правильного маркетингового аналізу ресурсів, застосованих для збільшення видимості, і правильного написання посилань. Крайній випадок непридатного позиціонування: розвішування «скрізь в інтернеті» посилань типу «тапочки нахаляву». Відвідувачів натовпу, а покупців нікого. Частіше буває так: на сайт ходять конкуренти та їх веб-майстра.

Крім того, особливість інтернету: купівлю часто роблять на тому сайті (або за результатами перегляду того сайту), де більше інформації про предмет покупки. Тому вся потребная відвідувачу інформація повинна бути, і повинна бути представлена в зручній для нього (не для Вас — професіонала в цій галузі!) формі. А для цього треба розуміти особливості Ваших клієнтів, і знати, що ними пропонують конкуренти.

Четверте подія — питання зручності відвідувача. Йому повинно бути зручно зв’язатися з Вами, зробити замовлення і при необхідності відмовитися від нього. Інші ознаки, такі важливі при виборі постачальника без участі інтернет-сайту, теж важливі, але вступають у дію лише після того, як відвідувачу зручно. А розуміння зручності — в значній мірі залежить від особливостей Ваших клієнтів.

Таким чином, навіть якісна розкрутка сайту вирішує лише частину завдань, які бажано було б покласти на розкрутку. Інша частина залежить від маркетингової стратегії, і тому вимагає знання галузевих особливостей інтернет-складової Вашого бізнесу.

Саме використанням або невикористанням галузевої специфіки і зумовлено те, що одним розкрутка дає приголомшливий ефект і тисячі відсотків збільшення продажів, а іншим — лише натовпи відвідувачів і проблеми з доступом до сайту «якимись» десятками відсотків зростання звернень (не продажу).

Зрозуміло, це впливає на ціну розкрутки. Всі дії по розкручуванню сайту досить технологічні, щоб коштувати відносно недорого. Для орієнтиру може бути взята цифра 200.е. за тиждень роботи над одним сайтом, причому швидкість виконання робіт в основному обмежена швидкістю відгуку сторонніх інтернет-ресурсів — швидкістю включення Вашого сайту в базу пошукових машин, швидкість розміщення посилань адміністраторами сайтів і т. п.

Основна ціна, і основний ефект — в оптимізації маркетингової стратегії інтернет-складової Вашого бізнесу, приведення її у сувору відповідність із загальною стратегією з урахуванням рентабельності покладення тих чи інших завдань на інтернет-сайт.
Зокрема, це проявляється в балансі співвідношень побачили/прийшли на сайт (події 1 і 2), які прийшли/вибрали Ваш сайт (події 2 і 3), обрали сайт/зробили замовлення (події 3 і 4). Якщо Ваша мета, як менеджера компанії, збільшити число зробили замовлення — все решта кількості для Вас мають лише другорядне значення.

Ну і що?

Як ці подробиці ремесла розкрутки можуть допомогти Вам у Вашому виборі послуг з розкручування саме Вашого сайту? Невже платити максимальну ціну і сподіватися, що «все буде добре»? Ні в якому разі.

По-перше, використовуючи можливості інтернету для просування Вашої компанії і Вашої продукції, Вам необхідно уявляти можливості цього середовища і основні етапи робіт. Незнання — неприпустима розкіш. Необхідне уявлення можна, зокрема, отримати з читання статей та переговорів з потенційними виконавцями.
По-друге, необхідно передбачити в Вашій інтернет-маркетингової стратегії стимулювання всіх чотирьох дій відвідувача. Скорочувати нічого не можна. А для цього треба визначити виконавця. Якщо роботу робить запрошена компанія — платіть гроші. Не платіть гроші — робите самі. Не вмієте, не бажаєте або не встигаєте самі платите запрошеної компанії. Не подобається — краще скасувати всю розкрутку, інакше успіху все одно не буде.

По-третє, на основі викладеного в цій статті, у Вас є можливість зробити обґрунтований вибір виконавця. Розуміючи, і які етапи роботи може взяти на себе кожен конкретний виконавець, а які етапи залишаться Вам, Ви можете оцінити прийнятність варіанту і його повну вартість (з урахуванням Вашого часу і Ваших витрат). Можливо, виявиться, що «повний комплекс під ключ» дешевше, або навпаки — Вам краще освоїти інтернет-специфіку маркетингу у Вашій області та найняти кмітливого технаря-розкручика. Може бути, специфіка Вашого бізнесу добре розуміється інтернет-маркетинговими компаніями. А може бути, на Вашій галузі не спеціалізується ніхто…

Саме підготовка, заснована на обліку і специфіки інтернету, і специфіки Вашого бізнесу, дає можливість провести тендер і вибрати свого виконавця для розкрутки сайту, відміну його від «здібного студента за недорого» і супернавороченной компанії, яка «може все, але за дуже великі гроші».