DNS (Domain Name System) — це мережева служба, завданням якої є зіставлення цифрового IP адреси комп’ютера якомусь символьному значенням, тобто доменному імені.

DNS була розроблена на початку 80-их років, коли мережа інтернет, переставши служити тільки для зв’язку комп’ютерів, призначених для військових і дослідницьких цілей у США, вийшла на світовий простір і стала поширюватися по Земній кулі «в геометричесской прогресси». Очевидна необхідність існування даної системи, так як звичайному користувачеві досить важко запам’ятовувати адреси серверів за їх IP-адрес виду 127.0.0.1. Звичайно, для того щоб користувач міг потрапити на Ваш сервер, необов’язково реєструвати на його IP якийсь домен. У мережі Ваш комп’ютер буде видно під IP адресою. Наприклад, якщо Ви встановили на свій комп’ютер якийсь web сервер, то вміст вашого сайту буде видно по цифровому IP-адресою, яку Вам вашим інтернет-провайдером.

А може навпаки, існувати не один, а кілька доменів для одного комп’ютера. Причому кількість доменних імен для одного сервера ніяк не обмежується.

Давайте «розберемо домен по частинах». Візьмемо, наприклад, такий :

http://www.rambler.ru

«Читати домен» почнемо праворуч, тому що .ru — це домен першого рівня. Ще, його називають доменною зоною. Доменів першого рівня існує безліч, Ви можете переконатися в цьому, переглянувши спеціальний розділ на нашому сайті. Для кожної країни зареєстровано свій домен першого рівня, наприклад : Ru — Росія, UA — Україна, Su — СРСР. Крім цих зон, є загальносвітові зони : Education — освіта, Comercial — комерция, Government — уряд, Military — армія, Net — мережа, Organization — організація.

Rambler — домен другого рівня, зареєстрований в доменній зоні ru.

Www — домен третього рівня. Www перекладається, як всім добре відомо, як World Wide Web. При зверненні до ресурсу, зазвичай, www можна не приписувати. Але це зовсім не означає, що домен третього рівня можна не приписувати завжди, так як, наприклад, у разі domain.net.ru доменом третього рівня буде domain, а доменом другого рівня буде net.

Http:// — до домену не має ніякого відношення. HTTP — протокол передачі web документів через інтернет і не тільки. HTTP використовується при зверненні до будь-якого веб сервера, навіть не має доменного імені, наприклад : http://127.0.0.1 .

Вузлами DNS служать так звані DNS-сервери або просто NS (Name Server). DNS-сервери зберігають у собі інформацію про домени, яка забезпечує роботу» домену. Ця інформація зберігається на NS у файлах — зонах. Зона містить кілька записів.

  • SOA. В SOA записаний головний сервер імен для зони, адреса електронної пошти адміністратора, номер версії та інша інформація, необхідна для синхронізації зон на декількох серверах.
  • A. Ця запис зберігає відповідність імені комп’ютера і його IP адреси. Наприклад, запис www IN A 127.0.0.1 означає, що комп’ютер www в даному домені (те, якому відповідає зона) має IP адресу: 127.0.0.1.
  • MX. Вказує ім’я комп’ютера, на який необхідно пересилати всю електронну пошту, що надходить на адреси в домені. В зоні може бути кілька записів MX, і для кожної вказується вага. В такому випадку відправник буде намагатися відправити пошту на всі комп’ютери, зазначені в MX, починаючи з який має найменшу вагу.
  • NS. Ця запис для вказівки Name серверів. Для кожного сервера, згаданого в записи NS, повинна існувати запис A з його адресою в тій же зоні або в зоні іншого домену.

Для кожного домену необхідно мати хоча б два іменних сервера для зберігання на них файлу зони. Гланый з них називається Primary або первинний DNS сервер. Другий сервер Secondary або вторинний. Вторинних НС серверів може бути скільки завгодно, але необхідний хоча б один. Оригінал файлу зони заноситься спочатку на всі НС сервера, на яких буде підтримка Вашого домену. Потім вторинний DNS сервер буде регулярно звертатися до первинного і, якщо виявить там якісь зміни у файлі зони, відредагує свій файл. Вторинний серер потрібен, так як, якщо щось трапиться з первинним (абсолютно надійної техніки не існує), то функції НС сервера тимчасово перейдуть на Secondary. Але вторинний серер від цього не стане первычным; якщо перимчный сервер не відновиться, вторинний сервер видалить у себе запису про домен. Доведеться шукати нові DNS сервера.