CMS це не що інше, як абревіатура, яка розшифровується як «Content Management System», що в перекладі на російську означає «Система управління контентом (вмістом)», або як часто кажуть у народі — «движок для сайту». По своїй суті, CMS — це програмне забезпечення. Як і будь-яка програма, написана на мові програмування і відтворюється на попередньо налаштованих серверах. Але про це ми поговоримо трохи пізніше.

А почну я свою розповідь з витоків освіти World Wide Web (WWW). У тепер вже далекому 1989 році Тім Бернерс-Лі, британський вчений, працюючи над створенням внутрішньої мережі організації CERN (Європейська організація з ядерних досліджень) запропонував керівництву глобальний гіпертекстовий проект, нині відомий як Всесвітня павутина (WWW), який призначався для полегшення обміну інформацією між групами дослідників. Суть проекту полягала в об’єднанні безліч інформаційних ресурсів CERN в єдину інформаційну систему. Пізніше було оголошено, що Всесвітня павутина буде вільною для всіх користувачів. Ще пізніше була опублікована специфікація HTML (від англ. Hypertext Markup Language — «мова розмітки гіпертексту»). Документи HTML є звичайними текстовими файлами, що містять спеціальні теги розмітки. Теги потрібні для того, щоб передати браузеру, як треба вивести сторінку. Переваги такого способу, думаю, відразу видно: по-перше, текстовий файл можна створити скрізь, незалежно від вашої операційної системи та текстового редактора; по-друге, отже і редагувати його можна теж скрізь; по-третє, були вироблені певні стандарти для створення веб-сторінок.

Все, здавалося б, йде чудово: основу для створення сайтів розробили, умови для поширення інформації теж створили. Залишилося тільки заповнити інформацією Інтернет. Що ще потрібно для щастя?! А ні, не все так просто. Час минав, прогрес не стояв на місці, потреби людей зростали: веб-майстри почали замислюватися про додаткові можливості для своїх сайтів (гостьові книги, форуми, реєстрація), про автоматизації процесу управління сайтом. Але ось одна проблема — HTML був не в силах допомогти в реалізації цих ідей. Тут і розкривається головний недолік HTML — це його статичність. Якщо ми говоримо про HTML, то про інтерактиві, взаємодії з відвідувачами сайту навіть мови йти не може. Крім цього, використання одного HTML породжувало ще цілу купу проблем. Давайте ж побіжно розглянемо потенційні проблеми.

— Більшість сайтів складаються з безлічі HTML-сторінок, пов’язаних з допомогою гіперпосилань і які в своїй більшості мають один стиль і оформлення. А тепер уявімо собі таку ситуацію: у вас є 50 html-сторінок, виконаних в одному стилі. Через деякий час Вам знадобилося поміняти логотип або в меню навігації додати новий пунктик. Здавалося б, що тут складного… А що ж у нас виходить насправді? А виходить ось що: для того, щоб внести вищеназвані корективи нам потрібно відредагувати ВСІ 50(!) файлів нашого сайту. Я припускаю, що Ви вже уявили собі всю «раціональність», «занурення» і «швидкість» цього процесу. Якщо ж немає, і Ви хочете потренувати свою витримку і терпіння, то це заняття спеціально для Вас. Але моя Вам порада — краще цей час витратити на щось більш цікаве і корисне. Так, перший вид потенційних проблем розібрали.[/li]

— Незважаючи на відносну простоту мови HTML, певний багаж знань у людини, що займається розробкою і підтримкою веб-сайту, повинен бути обов’язково. І в чому ж тут проблема запитаєте Ви? Відповідаю. Якщо ви робите сайт для себе, і плануєте далі його підтримувати самостійними силами, то в принципі тут виникнути особливих проблем у Вас не повинно. АЛЕ якщо ви розробляєте сайт для іншої людини, яка взагалі без поняття, що таке гіперпосилання, і що потрібно вставити між тегами , то тут як тут спливає проблема «розуміння» між веб-майстром і замовником. Адже через деякий час після здачі готового сайту, замовнику може знадобитися, щоб ота ось смужка була в самому низу сторінки, слово «Привіт» відсунути трохи лівіше, а своє прізвище виділити жирним шрифтом. І до кого звернутись за допомогою? Звичайно ж, Вам. Я вже не згадую про ті випадки, коли з такого сайту намагаються зробити інформаційний проект, з активною публікацією нових матеріалів. У цій ситуації веб-майстру краще відразу забути про інших проектах. І з цим видом проблем, думаю, все зрозуміло. Йдемо далі.

— І нарешті ми дійшли до третього, самого актуального в наш час, виду потенційних проблем. Мова, звичайно ж, піде про функціональні обмеження, які налагоджує HTML на розробників сайтів. А ці обмеження, повинен я Вам сказати, просто гігантські. Якщо 10 років тому будь-який створений сайт був дивиною і межею мрій, то зараз статичні сайти вважаються другосортними. Хоча тут не все так однозначно і залежить від того з якого боку розглядати це питання. Наприклад, якщо сайт припускає наявність декількох сторінок, на яких буде розміщено статичний текст, і до того ж ще дуже рідко оновлюється, то HTML тут «те, що доктор прописав». Але якщо Ви плануєте великий портал з щоденними оновленнями, то тут використання одного HTML нераціонально, нелогічно і неправильно. Тому тут діє правило: до кожного проекту потрібен індивідуальний підхід. Мова HTML не відноситься до мов програмування, тому реалізувати такі речі як голосування, гостьову книгу, реєстрацію та інше з допомогою нього просто неможливо. Повторюся, основним завданням HTML розмітка сторінки браузера. Тому якщо ви плануєте модні функціональні навороти і активна взаємодія з відвідувачами, то Вам пряма дорога або самостійно почати вивчати програмування на PHP, Perl або ASP, або звернути свою увагу на CMS.

Ось ми з Вами і разборали основні питання, проблеми мови HTML. На цьому я закінчу першу частину своєї розповіді про CMS, тому що розумію, що багато тексту погано сприймати. Напевно, ви помітили, що в цій частині основна тема статті не сильно порушена, але для кращого поняття CMS і їх призначення, просто необхідно було розповісти про такі нюанси. У другій частині я безпосередньо торкнуся CMS. Розглянемо загальний механізм роботи складемо невелику класифікацію і розберемо ще ряд питань. Загалом, до швидкої зустрічі.