Коли Google в червні 2012 року оголосила про те, що тепер перевага буде віддаватися простим і зручним адаптивним веб-сайтів, я відразу ж помітив, як збільшилася кількість повідомлень, в яких йшлося про те, що адаптивний дизайн стає зараз практично настільки ж важливим, як і пошукова оптимізація.

Насправді це не так і добре, бо, в той час як деякі адаптивні сайти дійсно добре оптимізовані з точки зору SEO, оптимізація інших залишає бажати кращого.

В цьому році у своїй статті на Search Engine Land я докладно описав деякі з найбільш поширених помилок, які створюють для адаптивних веб-сайтів серйозні проблеми з потраплянням в результатах видачі пошукових систем. І сьогодні мені приємно мати можливість провести більш глибокий SEO-аудит адаптивних сайтів тут.

Я знаю, що різні люди визначають для себе по-різному, що таке SEO, однак для тих з вас, хто не знайомий з моїми роботами, я хочу особливо підкреслити — вирішення багатьох питань, пов’язаних з SEO, має в першу чергу привести до поліпшення досвіду взаємодії користувачів.

І як і більшість найбільш авторитетних сучасних SEO-фахівців, я не вірю в маніпулювання алгоритмами пошукових систем для отримання короткострокового підняття рейтингу.

Тут я хотів би провести аудит американської версії Disney Junior. Даний сайт я вибрав з трьох причин: він не належить ні одному з моїх клієнтів або партнерів; на його прикладі можна розглянути багато спірні питання SEO адаптивних веб-сайтів; і двоє моїх дітей, двох і чотирьох років, є прихильниками цього бренду, вони часто використовують мій смартфон або наш сімейний iPad, щоб відвідувати цей портал.

Сподіваюся, Disney зможе скористатися цією безкоштовною консультацією, щоб зробити свій сайт ще кращим для моїх дітей, і для інших таких же дітлахів, які його шукають.

Варто відзначити, що, оскільки Disney Junior не є моїм клієнтом або партнером, можливо, є якась інформація з бізнес-вимогами щодо висвітлення даного питання, про яку я не в курсі.

В даному випадку мої рекомендації не зможуть бути корисними для Disney Junior, але, принаймні, повинні стати цінними для веб-спільноти, оскільки тут я буду говорити про передові методи SEO для адаптивних сайтів.

Цей аудит прекрасного, але в деяких моментах розчаровує діснеївського сайту демонструє, що мобільна оптимізація не закінчується після того, як ви зробили сайт адаптивним. Він може дати Діснею інформацію, на основі якої вони зроблять свій сайт ще більш зручним і доступним для пошукових систем.

Чи індексується веб-сайт?

Здається, Disney Junior не має ніяких серйозних проблем з індексацією; багато його сторінки успішно проіндексовані Google. Переконатися в цьому ви можете самі, для цього досить просто перевірити його через domain.com або Google Webmaster Tools, якщо ви їм користуєтеся.

Google проіндексував близько 1630 сторінок Disney Junior. Тим не менш, описи, які ми бачимо на сторінці видачі, вказує на те, можливо, є деякі проблеми з паритетностью контенту.

Очевидно, що сайт, який не індексується пошуковою системою, буде невидимий для людей, які його шукають. Це справедливо для адаптивних веб-сайтів, як і для сайтів, які використовують динамічні сервіси або спеціальні мобільні URL-адреси.

Вже не раз говорилося, що це призводить до великої кількості проблем з мобільними URL-адресами з-за того, що в мобільних веб-сайтах часто навмисно не використовується файл robots.txt для запобігання конкуренції сторінок, розроблених для мобільних пристроїв, з «канонічними» посиланнями звичайних сторінок.

Така практика є помилковою, оскільки для звичайних сайтів двонаправлені анотації (або теги switchboard) можуть допомогти більш відповідного розподілу посилань і вивести мобільні URL -адреси в результати видачі. Але, коли справа стосується адаптивних сайтів, за допомогою switchboard ви не досягнете ні того, ні іншого.

Деяким адаптивним сайтів, таким, наприклад, як Idis, не так пощастило з індексацією, як Діснею.

Idis – це адаптивний і інноваційний сайт, проте тільки одна його сторінка була проіндексована Google. Оскільки сайт є динамічним, а _escaped_fragment_ в той же час не використовується, URL-адреси відповідно не змінюються, коли користувач переходить на різні елементи сайту.

Тим самим не забезпечуються глибокі зв’язки, щоб пошукові системи могли включити сторінки в індекси. Якщо хтось шукає в мережі текст з будь-якої з цих сторінок, він не знайде там цей інтерактивний, неодноразово удостоєний різних премій веб-сайт.

Таке звичайно, може статися з будь-яким сайтом, який не має статичних URL-адрес. Однак слід пам’ятати, що SEO для мобільних пристроїв не закінчується в той момент, коли розробник вирішив зробити свій сайт адаптивним, або почав використовувати динамічні сервіси або виділені мобільні URL-и.

Доступний сайт для сканування пошуковими системами?

Для того щоб будь-який веб-сайт, адаптивний чи ні, добре індексувався, Google повинен мати можливість просканувати його — тобто, до кожної унікальної частини контенту можна було перейти по окремій посиланню, з тим, щоб потім занести в базу цей новий URL-адресу.

Для того щоб перевірити наш сайт на цей рахунок, достатньо скористатися одним з доступних сервісів: Xenu або Screaming Frog. Особисто я для аудиту мобільного SEO волію SEO Crawler Роба Хаммонда, так як він дозволяє нам встановити Googlebot для смартфонів в якості пріоритетного сканера.

Кількість доступних для перевірки адрес в ньому обмежена, але достатньо, щоб дати вам уявлення про сканируемости сайту. Якщо у вас є власний веб-сайт, то його верифікація в Google або Bing є обов’язковою.

Обидві пошукові системи мають інструменти для розробників, які вказують на помилки при скануванні, з якими вони стикаються, і Google навіть дозволяє повідомити йому, що певні параметри, які можуть бути причиною проблем, слід ігнорувати. Якщо ви не є власником сайту або не можете перевірити його, ви все одно можете виявити більшість проблем, перевіривши сайт описаним вище способом.

Коли я пройшовся по Disney Junior, мені швидко стало очевидно, що весь контент, що розміщується на декількох URL-адресах: DisneyJunior.com, DisneyJunior.Disney.com, WatchDisneyJunior.Go.com і Disney.Go.com / DisneyJunior. Це може перешкодити пошуковій системі правильно визначити пріоритетність сторінок, тому що павук пошукової системи має ліміт обходів по кожному сайту, грунтуючись на його PageRank.

Так що, якщо ви поділяєте свій PageRank між чотирма URL-адресами і трьома областями, то, можливо, з точки зору Google така архітектура не буде вважатися оптимальною. Докладніше про це пізніше в розділі про дубльованому контенті.

Самі URL-адреси Діснея, здається, не мають серйозних проблем зі сканируемостью, тому що це, як правило, статичні URL-и, які пошукові системи сприймають краще. Тим не менш, що стосується карти сайту, то тут є над чим попрацювати.

Пошукові системи кілька років тому спільно анонсували Sitemaps як конвенції з питань пошуку для індексації контенту на веб-сайтах. На DisneyJunior.Disney.com дійсно існує карта сайту, але у неї є декілька проблем. Найістотніша полягає в тому, в розділі відео містяться не тільки відео-матеріали.

SEO для адаптивних вебсайтів

Карта сайту є одним із способів, за допомогою яких власники сайтів можуть безпосередньо спілкуватися з пошуковими системами. Так що надання максимально точною, а не заплутаної пошукові системи інформації є обов’язковим.

Google має карти сайту для різних видів контенту, розміщеного на Disney Junior. Тому надання окремих карт для зображень, відео, HTML-документів і так далі буде перевагою.

Сканируемость не є проблемою виключно мобільних сайтів. Невдала оптимізація цього елемента може легко зашкодити і сайтів, і мобільним. Тому покращувати цей аспект слід незалежно від виду веб-сайту.

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

 • У Дісней повинні розглянути можливість розміщення всього контенту на одному піддомені для того, щоб пошукові системи могли правильно визначити пріоритетність сторінок, а також варто попрацювати над тим, щоб всі відповідні URL-адреси сканировались ефективно.
 • Діснею також потрібно звернути увагу на те, що їх карта сайту для відео-контенту містить всі типи вмісту. Він повинен бути розподілений по відповідних картах: карті для HTML-документів, відео, зображень і так далі.

Читається сайт, якщо не враховувати зображення, Flash або JavaScript?

Пошукова система не може враховувати сторінку, якщо не може визначити її повну релевантність. І в той час як Google Glass, Google Drive (Google Goggles творять чудеса з оптичним розпізнаванням символів, сам Google для пошукової видачі зчитує тільки текст. Ось про що йдеться у його «Рекомендаціях для веб-майстрів»:

 • Створюйте корисний, багатий інформацією веб-сайт і сторінки, які чітко та точно відображають його вміст;
 • Подумайте про те, за якими ключовими словами користувачі шукатимуть ваші сторінки, переконайтеся, що ваш веб-сайт дійсно містить ці фрази;
 • Намагайтеся використовувати текст, а не зображення для виведення важливих назв, контенту і посилань. Сканери Google не розпізнають текст, що міститься в зображеннях. Якщо ви повинні використовувати зображення для текстового вмісту, розгляньте можливість включити через атрибут «ALT» кілька слів описового тексту.

Відповідає адаптивний сайт Діснея цим вимогам: чи використовує він, де це потрібно, текст і інформативний він? Не зовсім. Якщо ми відкриємо його з допомогою простого текстового браузера, такого як SEO-Browser.com, який дозволяє отримати краще уявлення про те, як пошукова система бачить цей сайт, ми отримаємо зовсім іншу картину, ніж у звичайному браузері:

SEO для адаптивних вебсайтів

На відміну від веб-сайтів, які представляють ключові слова через зображення або Флеш, пошукові системи бачать лише частина інформації, що знаходиться у них — лише деякі необхідні дані. У цьому випадку веб-сайт не доступний для перегляду, так як не містить тексту, який пошукова система могла б прочитати.

SEO для адаптивних вебсайтів

Текст, що починається зі слів «Watch Sam Sandwich…» ще доступний для перегляду, але вже фраза в логотипі «The Bite-Sized Adventures of Sam Sandwich» – немає. Тому що вона вбудована в якості графіки.

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

 • Дісней повинен, принаймні, зробити вбудований текст доступним у вигляді альтернативного тексту до зображення;
 • Коли текст є важливим, розробник повинен намагатися уявити його з допомогою доступних веб-шрифтів, а не в якості вбудованого графічного елемента;
 • Крім того, обсяг відповідних ключових слів, таких як «гри для дітей» та інших фраз, не представляють бренд, повинен бути збільшений. Це можна зробити шляхом незначного розширення текстових блоків на кожній сторінці або, в ідеалі, через розробку дизайну сторінки з включенням невеликих блоків сканованого тексту, так щоб вони не псували загальний зовнішній вигляд.

Реалізована можливість легко розміщувати посилання на сайт і ділитися контентом?

Багато веб-сайти, як адаптивні, так і звичайні, мають URL-адреси, які виглядають, як не призначені для людей. Це, звичайно, шкідливо для SEO — в основному тому, що ці URL-адреси не запам’ятовуються і їх важко потім десь по пам’яті розмістити.

Враховуючи те, яке значення при ранжируванні сторінок пошукові системи приділяють посилання на сайт і рекомендацій в соціальних мережах, стає очевидно: чим більше ми зробимо, щоб полегшити розміщення посилань та обмін інформацією, тим вище ми будемо в результатах пошуку.

URL-адреси розділів Disney Junior з текстом і відео належать до категорії тих, що важкі для запам’ятовування, вони містять набір випадкових символів (http://disneyjunior.com/print/stethoscope-4e4e43e2e8368d71cf2086da). У той же час URL-адреси, що містять ключові слова, як правило, легко запам’ятовуються користувачами і добре сприймаються пошуковими системами.

Хоча можна піти ще далі і розмістити на сайті кнопки популярних соціальних мереж, які дозволять користувачам обмінюватися контентом. Disney Junior активно присутня в Facebook, Twitter і YouTube , тому його творці повинні добре розуміти значення соціальних медіа.

Але вони не розуміють чому-те, що використання соціальних мереж зараз важливо і для хорошого ранжирування в пошуковій видачі. А якщо врахувати, що 78% користувацької бази Facebook – це користувачі з мобільних пристроїв, що мобільні користувачі витрачають більше часу в соціальних мережах, ніж користувачі стаціонарних ПК, то однозначно має сенс сприяти можливості мобільних користувачів ділитися-яким контентом.

Звичайно, Закон про конфіденційність дітей в Інтернеті (COPPA) забороняє це на дитячих сайтах, але для Disney Junior for Grown-Ups це цілком легально.

Тема, як кнопки соціальних мереж працюють на адаптивних сайтах, виходить за межі цієї статті, проте можу порекомендувати вам джерело кнопка Facebook «Подобається» для адаптивних веб-сайтів.

У будь-якому випадку, для підвищення продуктивності доцільно застосовувати кнопки соціальних мереж або SocialCount, використовують відкладене завантаження, і завантажувати відповідні скрипти по клацанню миші. Якщо ви використовуєте сторонній плагін, наприклад AddThis, існують способи забезпечити їх роботу на адаптивному сайті.

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

Щоб збільшити кількість переходів з соціальних мереж та сприяти обміну інформацією з сайту Disney Junior для дорослих повинен розмістити на своїх сторінках кнопки соціальних мереж з відкладеним завантаженням скриптів. Це значно поліпшить враження від сайту, в той час як на швидкості завантаження сторінок позначиться незначно.

Надає сайт потрібну користувачам інформацію, незалежно від використовуваного пристрою?

Ті, хто є просунутим експертом в питаннях «паритетності контенту», знають, що вміст сайту має бути доступним для всіх користувачів, незалежно від використовуваного ними пристрої.

На жаль, це питання трохи складніше, ніж здається на перший погляд. Створення контенту, доступного на всіх платформах, може бути в ряді випадків корисно для користувачів, а іноді ні.

Disney Junior є вельми «навороченним». Це позбавляє деяких користувачів релевантного контенту, який вони не можуть переглянути зі своїх пристроїв. Сайт надає відвідувачам з широкої аудиторії вміст, який вони не можуть переглянути.

На жаль, з мого досвіду, це досить типово для адаптивних сайтів, багато з яких не вживають достатніх кроків, щоб зробити весь контент доступним, незалежно від типу інтерфейсу пристрою. І які надають вміст в недоступній для мобільних пристроїв формі.

Google настільки часто став помічати цей недолік, що вже почав застосовувати в результатах пошуку для смартфонів санкцію до таких сторінок у вигляді позначки: невідтворювані відео. В червні 2013 року представники компанії заявили з цього приводу наступне:

«Ми рекомендуємо використовувати стандартні теги HTML5 для включення відео та по можливості уникати застосування контенту в таких форматах, як Flash, які не підтримуються усіма мобільними пристроями. У будь-якому випадку, докладайте всіх зусиль, щоб забезпечити вимоги користувачів смартфонів, і намагайтеся, щоб відео могло бути відтворений на максимально можливій кількості пристроїв».

Тому, коли при спробі програти відео з Disney Junior я бачу ось такі порожні екрани, як на малюнку нижче, я трохи стурбований.

SEO для адаптивних вебсайтів

Відсутність підтримки частини контенту для мобільних користувачів може привести до пониження вашого рейтингу в пошуковій видачі для смартфонів.

Втім, в деяких аспектах Disney Junior зайшов занадто далеко. Сайт складається з чотирьох основних розділів: ігри, відео, матеріали для роздруківки і живе спілкування.

Проблема полягає в тому, що якщо користувач не використовує Google Cloud Print, а належать до тієї нечисленної групи відвідувачів, які встановлюють додаток на своєму пристрої, для них недоступна можливість роздруковувати кольорові сторінки та деякі інші функції друку.

Я поняття не маю, скільки насправді людей друкують ці PDF-файли зі своїх мобільних пристроїв, але я вважаю, що переважна більшість людей, які намагаються отримати доступ до цього контенту залишаються ні з чим. У мене немає доказів того, що Google вже активно карає веб-сайти, що розміщують відео підтримуваних форматів, проте компанія заявила, що це буде робитися, ще чотири місяці тому.

І це може відбутися в будь-який момент. Навіть не беручи в розрахунок зв’язку з ранжируванням сайту, усунення даної проблеми в будь-якому випадку зробить сайт більш зручним для відвідувачів.

SEO для адаптивних вебсайтів

Четверта частина вмісту Disney Junior недоступна для мобільних пристроїв

Немає сумніву в тому, що матеріали для друку та розмальовки – користуються популярністю у прохачів, заходять зі стаціонарних ПК і ноутбуків, вони активно користуються цими розділами. Але для мобільних користувачів, це зовсім не так.

SEO для адаптивних вебсайтів

За даними Bing Ads Intelligence, які надають інформацію про кількість запитів з різних видів пристроїв, менше 5% від загального обсягу пошуку по категорії «розмальовки» приходить з мобільних пристроїв. Причина полягає в тому, що більшість мобільних пристроїв не приєднані до принтера, що робить ці розділи марними для таких користувачів.

Варто відзначити, що Дісней значно поліпшив адаптивність свого сайту Disney.com з тих пір, як я розглядав це питання у квітні 2013 року. Тоді жодна з його Флеш-ігор не була доступна для користувачів смартфонів. З тих пір більшість з них стали сумісні з HTML5.

Тому впливати на ці тенденції, які заважають функціонуванню і адаптивних і спеціальних мобільних сайтів, можна. Але це не станеться само по собі.

Зробити ці розділи доступними для всіх користувачів – це був би значний плюс. Але якщо Дісней і захоче зробити це, він повинен буде пояснити, що перед друком за допомогою мобільного пристрою, користувач повинен буде завантажити Google Chrome і/або Google Cloud Print і підключити пристрій до принтера.

Якщо Дісней цього не зробить, то багато розгублені і незадоволені діти так і будуть дивитися на PDF на екрані свого мобільного пристрою, поняття не маючи, як його роздрукувати. Дісней може також розглянути можливість розмістити на своїй домашній сторінці для мобільних користувачів і деякі інші функції.

І, нарешті, чого ще не вистачає адаптивного сайту Disney Junior, так це посилань на спеціальні розділи з мобільним контентом. Передбачати поведінку користувачів, це завжди досить ризикована справа, проте в цьому випадку, думаю, ми можемо сміливо припустити, що користувачі мобільних пристроїв будуть шукати швидше додатки і ігри для мобільних телефонів, ніж матеріали для друку.

У той же час, на першому місці в списку видачі Google за запитом «Disney junior apps» займає сторінка, яку користувачі мобільних пристроїв переглянути не можуть. При переході їм виводиться повідомленні про неможливість відобразити вміст із-за відсутності Flash.

SEO для адаптивних вебсайтів

«Тато, що це таке?!» – запитує мій чотирирічний син, коли намагається зайти на Disney Junior з мого смартфона, але його перенаправляють на сторінку, де пропонується завантажити Flash.

Більше того, коли справа доходить до запиту «мобільні ігри», ключової фрази, яку люди ставлять на пошук більш 12000 раз в місяць, Діснея в цьому списку видачі не знайти. Це сумно, тому що розділ диснеївських ігор (які сумісні зі смартфонами) релевантна цим запитом.

Однак у списках видачі він не показується, так як дані ключові фрази в Disney Junior не прописані. А відсутність у відповідних результатах пошуку, безумовно, є показником відсутності пошукової оптимізації.

SEO для адаптивних вебсайтів

Ці дані щодо кількості запитів, пов’язаних з Діснеєм, в розрізі платформ користувачів показують, що мобільні користувачі часто шукають інші речі і по-іншому, ніж користувачів стаціонарних ПК і ноутбуків.

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

Існують три способи для Disney Junior поліпшити доступність і актуальність свого адаптивного сайту:

 • Забезпечити, щоб всі відео та ігри могли відтворюватися на більшості смартфонів, до того, як Google почне виконувати свою обіцянку карати сайти, що розміщують відео підтримуваних форматів. Це також дозволить поліпшити досвід взаємодії користувачів і зменшити кількість розчарованих відвідувачів;
 • Переглянути інформаційну архітектуру сайту. Не має ніякого сенсу акцентувати для мобільних користувачів матеріали для друку та розмальовки, у той час як ці користувачі не мають можливості роздрукувати їх зі свого пристрою;
 • Переконатися, що на сторінках сайту прописані всі релевантні ключові слова, незалежно від платформи, щоб люди, які шукають такі ключові слова (наприклад, «мобільні ігри або програми для iPhone») з конкретних платформ, могли знайти відповідної видачі і Disney Junior.

Швидко завантажується сайт?

Коли в своїй статті у Search Engine Land я навів вислів Гая Поджарни, головного ідеолога Akamai, про те, що адаптивні веб-сайти часто перевантажені і надто повільні, у відповідь мені прозвучало велика кількість ворожих зауважень.

Багато хто подумав, що я хочу сказати, що адаптивні веб-сайти не можуть працювати швидко. Звичайно, можуть, але, на жаль, більшість з них демонструють протилежне (PDF).

Це не просто негативно позначається на продуктивності, але також може пошкодити SEO. Коли Google опублікував список поширених помилок, за які незабаром він може почати карати сайти, в цьому переліку значилася і повільне завантаження сторінок.

На щастя, Google надав розробникам велика кількість інструментів, які допоможуть зробити їх сайти швидше, в тому числі PageSpeed Insights. У рекомендаціях до даного інструменту зазначено, що розробниками була проведена величезна робота, щоб зробити можливою завантаження вашого сайту за одну секунду або менше. Як і рекомендує Google для оптимальної роботи мобільних веб-сайтів.

Сторінки Disney Junior вантажаться в середньому більш ніж за сім секунд, і по швидкості завантаження Google оцінив цей сайт 71 бал із 100.

SEO для адаптивних вебсайтів

Mobitest від Akamai є чудовим інструментом, щоб встановити, скільки часу займає завантаження сторінки з мобільного пристрою.

SEO для адаптивних вебсайтів

За допомогою кольорових позначок PageSpeed Insights Google дає зрозуміти, які з його рекомендацій є пріоритетними при ранжируванні сторінок.

Було багато написано про вимоги до адаптивним сайтів. Як мінімум, такий сайт повинен відповідати вимогам Google, згідно з яким завантаження сторінки повинна займати менше однієї секунди.

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

Розробники Disney Junior повинні використовувати Google PageSpeed Insights і оптимізувати свої зображення, по можливості усунути заважають швидкому завантаженні JavaScript і CSS, розташовані до першого згину, а також в цілому домогтися того, щоб сторінки завантажувалися менш ніж за одну секунду.

Чи пропонує сайт завантажити відповідну програму, замість того щоб вивести вам те, що ви просили?

WTF Mobile Web призводить довгий перелік сайтів, які намагаються змусити користувачів завантажити додаток, замість того, щоб відразу вивести їм найпопулярніший контент — метод, відомий як захлопнувшаяся двері. Rotten Tomatoes є типовим прикладом цього:

SEO для адаптивних вебсайтів

Користувачам смартфонів, які заходять на сайт Rotten Tomatoes пропонується завантажити спеціальний додаток.

Раніше це просто дратувало користувачів — до червня 2013 року. Тепер же, коли Google додав такі випадки в список речей, за які сайти будуть каратися, це повинно турбувати і власників сайтів.

Ці грюкання дверима перед носом зазвичай відбуваються, коли сайт встановлює, що користувач заходить на нього з мобільного пристрою. З мого досвіду, значно рідше це відбувається на адаптивних сайтах, тому що більшість їх власників ради надати користувачам вільний доступ до вмісту. Замість того, щоб вимагати від них завантажити стороннє додаток.

Однак Disney Junior є винятком з цього правила. При спробі подивитися на ньому один з відеороликів з мобільного пристрою, я зіткнувся з тим, що мене перенаправляє на сторінку для скачування програми. Якщо ж ваш мобільний пристрій працює на Android, вас взагалі перенаправляють на сторінку скачування програми, якої в принципі не існує:

SEO для адаптивних вебсайтів

Користувачі Android, які натискають на посилання «Дивитися Disney Junior» на головній сторінці бачать таке повідомлення.

Якщо ви встановлюєте на свій адаптивному сайті такий додаток, то вам варто задуматися, чи переважують вигоди від нього для бізнесу той факт, що ваш сайт буде розташовуватися нижче в результатах пошуку Google по відповідним запитам для смартфонів.

Наскільки я можу судити, Google ще не почав застосовувати санкції за зазначене порушення, однак, як і у випадку з невоспроизводимым відео, це тільки питання часу.

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

Disney Junior варто видалити додатки, які використовують сторонні сайти або, принаймні, розміщувати їх у форматі банеру, що буде не так згубно з точки зору оптимізації. Смарт-банери доступні на Android або на iOS в якості заміни для таких додатків.

Додати на сторінку смарт-банер на iOS досить просто, достатньо прописати наступний мета-тег з відповідними налаштуваннями для App Store:

Додати смарт-банер на Android дещо складніше, але це можна зробити через AdMob. Деякі розробники з допомогою JQuery переробляють IOS-банери під Android.

Присутній на сайті дубльований контент?

Дубльований контент був причиною випадання сайтів зі списків видачі ще задовго до того, як смартфони придбали таку широку популярність. Тепер все стало ще складніше.

На всякий випадок, якщо ви не в курсі, дубльований контент – це коли один і той же фрагмент вмісту сайту існує відразу по декількох URL-адресами. Це робить сторінки менш конкурентоспроможними, тому що розсіює PageRank.

Як показують мої дослідження даного питання, причиною дубльованого контенту дуже часто стають мобільні піддомени. Однак, тільки той факт, що веб-сайт є адаптивним, ще не є гарантією неможливості виникнення дубльованого контенту.

Насправді, перевіряти цей показник дуже важливо для будь-якого веб-сайту, неважливо адаптивного чи ні. Якщо ви нехтуєте цим, то залишаєте самому Google можливість ідентифікувати канонічну сторінку для даної частини вмісту. А це не завжди закінчується добре для власника сайту.

Ми не можемо дозволити собі так ризикувати. Навпаки, ми повинні зробити все, щоб пошукові системи могли бачити, які призначені для користувачів, а які є лише копіями канонічних сторінок.

Ми повинні дати пошуковим системам стільки інформації, скільки можливо, щоб позначити канонічні сторінки (наприклад, шляхом включення тегів, шляхом налаштування параметрів обробки в «Інструменти для веб-майстрів» і так далі).

Як я сказав раніше, Disney Junior має досить багато дубльованого контенту. Але переглядаючи вихідний код сторінок, ми бачимо, що на сайті проставлені теги canonical, які повідомляють Google і Bing, які сторінки повинні ранжируватися. Так що за цим пунктом нам нічого додатково порекомендувати Діснею.

Якщо ви не знайомі з правила розміщення тегів canonical, то це можна зробити просто додавши наступний тег в початок будь дубльованої сторінки:

URL-адресу після мітки href= і буде канонічним для даної сторінки. Правда деякі розділи Disney Junior все ж мають невеликі проблеми з подвійним контентом. Наприклад, Chuggington.com має еквівалентне розділу DisneyJunior.com/Chuggington зміст. Якщо Дісней хотів встановити Chuggington.com в якості канонічного URL-адреси, то йому потрібно було просто додати наступний тег на сторінку DisneyJunior.com/Chuggington:

Використовує сайт всі переваги мобільних пристроїв, щоб забезпечити їх користувачам додаткові зручності?

Disney Junior не надає нічого унікального для мобільних пристроїв. Це, можливо, робиться і не спеціально, але ігноруючи це, сайт втрачає можливість порадувати свого відвідувача контентом, спеціально призначеним для його девайса.

Ще у 2008 році один аналітик пророкує, що розвиток мобільних технологій спричинить за собою поява абсолютно нового Інтернету. Наповненого додатками для розпізнавання голосу, GPS і развертываемым контентом, які розміщуються на .mobi доменах.

Він назвав це Мобил’немає і припустив, що це буде щось зовсім особливе, не схоже на той Інтернет, який ми знали раніше.

Зараз це виглядає трохи з розряду наукової фантастики, в стилі людей одягнених у сріблясті комбінезони літають по місту на аэромобилях, але в дечому автор публікації потрапив в точку. Він передбачав появу сервісу Uber, мобільного додатку геопозиціонування, яке повністю змінило індустрію таксі. У статті також передбачалося поглинання першого мобільного фото-сервіс Instagram, який компанія Facebook купила у квітні 2012 року за мільярд доларів.

Смартфони і планшети мають свої особливості, які відрізняють їх від ПК. Вони часто використовуються в ситуаціях, коли використання комп’ютера непрактично. Тим самим породжуючи нові моделі поведінки, які раніше не існували в Інтернеті .

GPS дозволяє людям знаходити реальні об’єкти за допомогою Google і Bing. Статистика показує, що при пошуку користувачі активно використовують такі уточнення, як «шлях», «близьке» і «недалеко від мене». У першу чергу це стосується власників смартфонів і планшетів.

З допомогою запитів, пов’язаних з шопінгом, зараз покупці в два рази частіше знаходять продавців, а 70% мобільних запитів безпосередньо пов’язані з пошуком місця знаходження конкретного бізнесу – часто ці користувачі просто не мають фізичної можливості зробити це з ПК.

Звичайно, багато людей зі своїх мобільних пристроїв шукають ті ж самі речі, що і на комп’ютерах, і часто роблять це, не перебуваючи на вулиці. Тим не менш, 17% з них роблять це прямо з вулиці, при цьому активно використовуючи такі речі, як GPS, камери, акселерометри і власне телефон. Доступні їм у настільних ПК і ноутбуках.

На сьогоднішній день простежується тенденція, коли все більше користувачів віддають перевагу мобільні пристрої стаціонарним. Це стосується всього Інтернету (тобто це не якийсь окремий мобільний сегмент). І найчастіше ними використовуються програми. З точки зору SEO, додатки є найбільш корисними для користувачів.

Як сказано в «Рекомендаціях для веб-майстрівGoogle: «Подумайте над тим, щоб зробити ваш сайт унікальним, цінних або цікавим. Щоб він виділявся серед інших аналогічних сайтів того ж напрямку».

Із цим перегукуються і тези з «Керівництва для початківців по SEO» (PDF): «створення корисного і унікального контенту дасть вашому сайту набагато більше переваг, ніж кожен з інших факторів, описаних тут».

Резюмуючи все вище сказане, якщо люди вважатимуть сайт корисним настільки, що захочуть поділитися посиланнями з іншими користувачами, то це буде сигналом для Google про те, що даний ресурс є якісним.

Але додаток, ймовірно, не зможе потрапити в результати пошуку, навіть якщо користувач вводить фразу «завантажити» або «додаток», або назву програми, а Google в той же час не може обробити і проіндексувати глибокі посилання всередині самого додатка. Щоб зробити контент максимально доступним для мобільних користувачів, потрібно не тільки розвивати додаток, але і просувати його через Веб.

Проблема полягає в тому, що виконати це, використовуючи адаптивний веб-дизайн, як того вимагає Google, досить складно. Багато адаптивні веб-сайти з успіхом використовують геолокацію (наприклад, сайти Starbucks), але більшість ресурсів для досягнення цього, все ж застосовують JavaScript або серверні компоненти, що Google не розпізнає.

Тим не менш, деякі веб-сайти пропонують контент, який був би дуже корисний для власників смартфонів або планшетів. Вміст цих сайтів Google здатний досить просто диференціювати. І показувати їх в пошуковій видачі вище, ніж конкуруючі ресурси.

Один з моїх улюблених прикладів: інтернет-магазин Sears, який використовує на своєму сайті динамічну роздачу, надаючи власникам смартфонів сканер, що дає можливість в режимі онлайн порівнювати ціни в «Sears» з цінами конкурентів.

Це допомагає клієнтам знайти найкращу ціну, у той час як, між магазинами ведеться боротьба за клієнта – таким чином, Sears полегшує користувачам рішення їх завдання.

SEO для адаптивних вебсайтів

Sears — мобільний додаток для власників смартфонів, дозволяє знаходити товар і порівнювати його ціну з ціною в Sears.

Ще один чудовий приклад: сайт мережі роздрібної торгівлі lowe’s – надає на своїй сторінці для смартфонів карту місцезнаходження товарів в магазині.

Це невеликий додаток, але воно допомагає користувачам, як тільки вони потрапляють в магазин, знаходити те, що вони шукають, швидше – додаток також вміє розрізняти торгові марки.

SEO для адаптивних вебсайтів

Lowe’s надає на сторінці свого мобільного сайту карту місцезнаходження товарів всередині магазину.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Disney Junior необхідно розглянути специфічні можливості мобільних гаджетів, що дасть користувачам новий досвід, а контент буде сприйматися інакше, ніж у конкурентів. І це додасть йому значимості.

Висновок

На жаль, створення адаптивного сайту саме по собі не буде достатнім для того, щоб найкращим чином просунути його в результатах пошуку. Якщо ви стежили за моєю думкою, то могли помітити, що більша частина викладеного на адаптивному сайті Disney Junior контенту не може бути використана зі смартфонів.

Звичайно, сам сайт виглядає красиво і Disney заслуговує похвали за те, що спробував зробити контент доступним для користувачів, незалежно від типу пристрою.

Але чи можна назвати цей сайт насправді «адаптивним»? Він містить всі елементи адаптивного дизайну; проте, термін «адаптивний» означає «реагує швидко і позитивно», що даний сайт не в змозі продемонструвати в більшості випадків.

Зручний, адаптивний веб-дизайн є більш кращим для Google. І Google (навмисно) не направляє трафік на веб-сайти, які є незручними для користувачів на сайти, сторінки яких не містять ключових слів, що вводяться в рядок пошуку, або на веб-сайти, зміст яких не є задовільним і повним, у порівнянні з конкурентами.

Сподіваюся, цей аудит змусив вас задуматися про налаштування свого сайту під мобільні девайси і методи проведення оптимізації для них. І, дуже сподіваюся, що ви вже розумієте, що вам потрібно зробити для підвищення конкурентоспроможності вашого адаптивного ресурсу.

Почати можна з декількох базових SEO-принципів, яких, на жаль, багато творці адаптивних веб-сайтів не дотримуються:

 • Переконайтеся, що ваш адаптивний сайт був проіндексований: зробити це можна набравши в пошуку — site:domain.com на головних сторінках пошукових систем Google і Bing. Якщо цього дотепер не сталося, то навіть якщо ви зробите сайт адаптивним, це не поліпшить його пошуковий рейтинг та доступність;
 • Переконайтеся, що пошукові роботи можуть сканувати ваш сайт і що вони індексують кожен окремий фрагмент унікального контенту один раз. Адаптивні веб-сайти повинні мати статичні URL-адреси, якщо можливо, без важких для сканування символів, наприклад, таких як hashbangs;
 • Карта сайту зробить ваш сайт більш прозорим для пошукових роботів. Але використовуйте підходящий для контенту тип карти сайту, і дотримуйтеся протоколів;
 • Використовуйте достатню кількість текстових даних, щоб пошукові системи могли визначити тематику сайту, без необхідності додаткового доступу до фото — або Flash-контенту. Підхід до розробки під назвою Progressive Enhancement – це корисний метод побудови сторінок, які будуть доступні для пошукових систем. Для перевірки своєї роботи рекомендую використовувати сервіс SEO-Browser.com;
 • Намагайтеся включати в URL-адресу відповідні ключові слова, робіть сторінки зручними для копіювання і пересилання, для чого уникайте довгих рядків, а також важко читаються символів;
 • Увімкніть кнопки соціальних закладок, щоб дати можливість мобільним користувачам обмінюватися контентом в соціальних мережах. Однак тут не варто забувати про швидкості завантаження сторінки;
 • Не акцентуйте увагу на контенті, до якого користувачі, із-за особливостей своїх гаджетів, не зможуть отримати доступ. Підтримка багатьох платформ – це здорово, але, обслуговування контенту, призначеного для певного типу девайсів на «чужих» пристроях це вже деякий перебір;
 • Не робіть весь вміст адаптивним. Користувачі, які часто прагнуть знайти контент для конкретного пристрою (наприклад, мобільні ігри, програми, мобільні купони тощо). Включення релевантних ключових слів це єдиний спосіб отримати трафік від пошукових систем;
 • Досягніть, щоб ваш адаптивний сайт завантажувався менш ніж за секунду. Для тестування можете використовувати сервіси: PageSpeed Insights від Google або Mobitest від Akamai. Недотримання цієї вимоги може зашкодити вам при спробах підвищити позицію сайту в пошуковій видачі для смартфонів;
 • Використовуйте смарт-банери для просування вашого додатки, замість нестабільних і створюють проблеми interstatial-вставок;
 • Позначте контент, який розташований за більш ніж одному URL-адресою і використовуйте теги canonical і постійні перенаправлення, щоб вказати пошуковим системам, які сторінки відображення в результатах пошуку;
 • Переконайтеся, що адаптивний контент і чуйний веб-дизайн дійсно є кращим вибором і служать інтересам ваших користувачів. Не кожен сайт належить до категорії ресурсів, призначених для розміщення матеріалів, і іноді у користувачів виникають потреби, які складно пов’язати всередині єдиної інформаційної архітектури;
 • Якщо адаптивний веб-дизайн дійсно є кращим для ваших користувачів, тоді покращуйте адаптивне вміст, додаючи корисні функції (наприклад, сканер або GPS-локатор), а також використовуйте серверні компоненти.

Переклад статті «SEO For Responsive Websites» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.