Створення бібліотеки пошукових слів, тобто семантичного ядра сайту – важлива складова його успішного просування в пошукових системах. Однак ця робота забирає чимало часу. Якщо ядро містить у собі від 10 до 200 запитів, то часові витрати на його складання можна вважати досить скромними. Обробити таку кількість «ключевіков», виключаючи паразитні запити, можна вручну. Але невелика кількість запитів не дає можливості охопити широку тематичну аудиторію.

Чим більше семантичне ядро, тим більш значну частку трафіку з його допомогою можна залучити. Однак при підборі декількох тисяч слів виникають певні труднощі, зокрема, існує ризик використання порожніх запитів, не приносять ніякої користі сайту в плані просування. Очевидно, що роботу з таким величезним списком «ключевіков» необхідно оптимізувати.

Марна затія – у разі необхідності намагатися розширити невелике семантичне ядро. Зазвичай структуру сайту формують саме під спочатку підібрані запити, і при додаванні нових може знадобитися серйозна, але не завжди доцільна доопрацювання. Якщо ж семантичне ядро спочатку велика, то потреби в його розширенні не виникне. Веб-ресурси, які просуваються по кільком тисячам запитів, формуються на основі ядра, під нього згодом пишуться сторінки і опрацьовується вся структура сайту.

У великих семантичних ядрах в основному використовуються низькочастотні запити. Сайт, семантичне ядро якого складається з 10-20 ключових слів, немає сенсу просувати по низкочастотникам – доцільніше розглянути можливість просування по середньочастотним і високочастотним запитам. Однак слід мати на увазі, що це обійдеться набагато дорожче.

Безумовно, велике семантичне ядро може принести власнику сайту відчутний прибуток шляхом залучення великого і відносного недорогого трафіку. Але тут присутні і негативні сторони.

По-перше, перегляд величезного списку запитів і безпосередньо складання семантичного ядра, що містить більше 1000 «ключевіков», вимагає від оптимізатора великих тимчасових витрат. По-друге, щоб робота з ядром була максимально ефективною, фахівцеві доведеться вникнути в тематику і грунтовно вивчити особливості конкретної галузі бізнесу. По-третє, значно «гальмує» роботу відсутність інструментів, необхідних для систематизації запитів.

Велика трудомісткість

Підібрати ключові слова і фрази для складання семантичного ядра можна за допомогою різних інтернет-сервісів: Google Analytics, Яндекс.Метрика» або wordstat.yandex.ru. Крім цього, необхідну інформацію можуть дати опис товарів, каталоги продукції, аналіз сайтів конкуруючих компаній.

Щоб перевірити обсяг первинного ядра потрібно ввести в рядок wordstat.yandex.ru слово, що характеризує тематику. Нехай це буде «цегла». Сервіс видає частотність по цьому слову по Москві і Московській області понад 150 000 показів в місяць. Однак відсоток запитів, що містять тільки одне слово «цеглина», мізерно малий, а значить, просувати сайт за поодиноким «ключовикам» безглуздо.

Як правило, найчастіше запитують словосполучення, що складаються з двох (цегла облицювальна, цегла ціна) або трьох (цегла своїми руками, цегла облицювальна ціна) слів. Потім частотність убуває. При цьому запити, що містять чотири і більш слів, також можуть давати досить пристойний трафік.

Але величезна кількість запитів, підібраних таким чином, не можна використовувати для просування, оскільки більша частина з них не відповідає тематиці сайту. Отже, непотрібний «сміття» необхідно прибрати.

Існує кілька способів відсівання зайвих запитів. По-перше, за стандартним стоп-словами (форум, скачати тощо) або специфічними словами для конкретної тематики. По-друге, за географічною ознакою (купити…в Москві, замовити…в Тамбові і т. д.). По-третє, шляхом перевірки пошуковою системою коректності слів (виявлення орфографічних помилок).

Однак перераховані вище дії призведуть до того, що в семантичному ядрі залишаться дорогі середньо — і високочастотні запити і повністю виключать слова, пов’язані з новими послугами та товарами, а їх при просуванні також необхідно враховувати. У цьому полягає перша складність роботи з об’ємним семантичним ядром.

Знання тематики сайту

Для того щоб ефективно відбирати потрібні запити, необхідно добре розбиратися в тематиці сайту і термінології того бізнесу, яким він присвячений. Найчастіше веб-майстри не володіють достатніми знаннями в усіх галузях.

Тут є два варіанти вирішення проблеми. По-перше, можна уточнити інформацію у замовника. По-друге – зробити перевірку самостійно, витративши на це значну кількість часу:

  • пошукову видачу по потрібному запиту можна проаналізувати на предмет наявності основних «ключевіков» конкретної тематики. Як правило, у фрагментах, розташованих на першій сторінці видачі, присутні близько 20-30 таких входжень слів;
  • можна розподілити запити по групам і сформувати необхідну структуру сайту, попередньо проаналізувавши ТОП конкурентів і структурувавши список «ключевіков» на основі отриманих даних.

Необхідність отримання та аналізу великого обсягу нової інформації – це друга складність роботи з великим семантичним ядром.

Висновок: процес підбору ключових запитів вручну віднімає дуже багато часу. Допомогти оптимізатору можуть спеціальні інструменти, що дозволяють значно оптимізувати операції щодо створення семантичного ядра сайту.

Приклад складання семантичного ядра сайту