Інтернет-маркетинг Ризик — невід’ємна сторона людської діяльності. Нас постійно оточують ризики: коли ми сідаємо за кермо свого авто, то ризикуємо в’їхати в зад різко який загальмував перед нами автомобіля, коли ми пізно повертаємося додому по темній вулиці, то ризикуємо зустрітися з натовпом підлітків, які обов’язково попросять «закурити» і навіть коли ми розкручуємо сайт в Інтернеті, то стикаємося з деякими ризиками.

У цій статті я постараюся висвітлити ризики, які можуть наступити при розкручування інтернет-сайту: їх причини, наслідки, методи зниження та дозволи. Ризики можна класифікувати по-різному. Будь-яка класифікація досить умовна. У даній статті я классифицирую ризики на 2 категорії:

1. Технічні ризики, пов’язані з особливостями пошукових машин.

2. Нетехнічні ризики, пов’язані з відносинами з замовниками і конкурентами.

Технічні ризики (ризики пов’язані з пошуковими машинами)

1. Ризик заборони сайту до індексації пошуковими системами

Заборона індексації сайту пошуковими машинами або внесення в «чорний список» є одним із головних ризиків при розкручуванні сайту.

Причини: як правило, рекламований сайт вноситься пошуковцями в бан-лист за які-небудь суттєві порушення правил пошукових систем.

Наслідки: наслідки заборони індексації для більшості сайтів дуже неприємні, так як основну частку трафіку більшість інтернет-ресурсів отримує з пошукових машин (насамперед, з Яндекса і Рамблера). Неприємних моментів декілька:

* Перш за все, значно падає якісний трафік (особливо в тому випадку, якщо ваш сайт потрапив в «чорний список» Яндекса).
* Вам доведеться витратити багато часу і нервів (у кого вони є) для того, щоб домогтися чіткої відповіді від служби підтримки і не факт, що відповіді ви доб’єтеся.
* Сайт буде повернений в базу даних пошукової системи тільки після повного усунення вогнищ спаму і не відразу. Яндекс повторно розглядає питання про включення сайту в індекс через місяць.

Методи зниження:

1. Використання тільки «білих» способів просування сайту

Такі методи досить докладно описані в статті Р. Осташевского [1]. Головна складність полягає в тому, що немає чітких критеріїв того, які методи вважати дозволительными, а які ні. Пункт 3.5 «Ліцензії» Яндекса [2] не описує всіх заборонених способів просування сайту, а значить, допускає двояке тлумачення.

2. Залучення до робіт з пошукової оптимізації (розкручування сайту відомих спеціалізованих організацій

Як правило, такі організації намагаються не застосовувати заборонених методів оптимізації сайтів. Однак навіть вони не можуть дати 100% гарантії, що ваш сайт буде завжди присутні в індексі пошукових машин і не буде забанений.

3. Комплексний підхід до реклами сайту

Не варто зациклюватися тільки на одних пошукових системах. При рекламі сайту можна використовувати й інші інструменти:

* банерної реклами,
* контекстної реклами,
* реклами на спеціалізованих ресурсах,
* публікації прес-релізів,
* розміщення прайс-листів на спеціалізованих порталах,
* проведення PR-заходів.

Якщо вже ваш сайт внесли в чорний список пошукових систем, то єдиним вірним способом повернути його в базу пошукової системи буде ввічливе і коректне покаянного листа в службу підтримки: [email protected] — для Яндекса, [email protected] — для Рамблера. У разі оперативного усунення вогнищ спаму, ваш сайт може бути повторно включений в індекс приблизно через місяць, після попадання в бан-лист.

2. Ризик зміни алгоритмів ранжирування пошуковими системами

Причини: пошукові системи постійно вдосконалюють алгоритми пошуку з метою поліпшення якості видачі.

Наслідки:

* Зниження трафіку з пошукових систем (як за висококонкурентними, так і за низкоконкурентних запитам).
* Падіння у видачі по ряду запитів.
* Зростання невдоволення замовника, можливий догляд замовника.

Методи зниження:

1. Якісна оптимізація сайту, орієнтована на безліч факторів, робота над сайтом і контентом. Під якісною оптимізацією розуміється копітка робота над всіма чинниками: аналіз аудиторії, обмін тематичними посиланнями, оптимізація тегів на сторінках, реєстрація в значущих для того чи іншого пошукача каталогах (Яндекс.Каталог DMOZ і т. п.), розширення контенту.

2. Застосування комплексного підходу до реклами інтернет-ресурсу (описаний вище).

3. Дослідження нового алгоритму, виявлення факторів ранжирування, оптимізація сайту під новий алгоритм пошуку.

4. Прогнозування можливих змін в алгоритмі пошукової машини.

Нетехнічні ризики

1. Ризик зміни умов замовником

Особливості технології пошукової оптимізації сайтів пов’язані з тим, що для досягнення результатів потрібно час. Зазвичай часовий проміжок від початку робіт з оптимізації до досягнення значущих результатів становить кілька місяців. І якщо замовник у середині цього етапу почне змінювати умови (тематику запитів, самі запити і. т. п.), то говорити про якість розкрутки сайту не доводиться.

Причини: чітко не обумовлені заздалегідь умови співпраці.

Наслідки: зниження якості оптимізації сайту.

Методи зниження:

Основним методом зниження цього виду ризику є укладання з замовником договору в письмовій формі, де треба максимально чітко і однозначно зафіксувати всі аспекти правовідносин. Договірні відносини регламентовані статтями Цивільного Кодексу РФ, зокрема гол. 9 [3] і гол. 27 ГКРФ. [4] Як правило, у компаній, які професійно займаються оптимізацією сайтів під пошукові системи, існують типові договори на надання даних послуг, які враховують їх специфіку.

2. Ризик невдоволення/незадоволеності замовника роботами по оптимізації сайту

В процесі робіт по оптимізації і рекламу сайту замовник може залишитися незадоволеним кінцевими (або проміжними) результатами просування. Як правило, результати просування вимірюються за кількістю звернень в офіс замовника з сайту, і, в кінцевому підсумку, величиною прибутку, одержаного клієнтом. Кількість (так само як і якість) звернень на сайт клієнта залежить не тільки від зусиль оптимізатора, але і ще від ряду факторів:

* якості сайту (дизайн, зручність навігації),
* присутності на сайті клієнта контактні дані (телефон, емейл, ICQ, форми зв’язку або замовлення),
* роботи менеджера по продажах, що приймає дзвінки або відповідає на запити користувача емэйлу або ICQ,
* грамотності текстів (як з точки зору граматики, так і з точки зору маркетингу), представлених цін на продукцію і послуги.

Причини:

1.Відсутність зворотного зв’язку із замовником, недостатні комунікації.

2. Не обумовлені заздалегідь і не підтверджені документально умови співпраці.

3.Нерозуміння замовником можливостей і результатів оптимізації.

Наслідки: відмова замовника надалі від співпраці з вами.

Методи зниження:

1. Налагодження ефективного зворотного зв’язку із замовником

Без зворотного зв’язку із замовником неможливо оцінити ефект від рекламних заходів. Крім того, часто від замовника вимагається брати активну участь у процесі оптимізації сайту: надавати матеріали для створення нових сторінок на сайті, вносити корективи в структуру сайту і т. п. Замовник повинен бути готовий саме до активної взаємодії з оптимізатором.

В якості форм зворотного зв’язку можна виділити наступні:

* Листування з замовником по емэйлу, телефонні дзвінки.
* Надання замовником щомісячно звіту за зверненнями на сайт: дзвінки, замовлення, прибуток.
* Надання оптимізатором щомісяця звіту про виконану роботу.

2. Роз’яснення замовнику можливостей і результатів оптимізації ще до початку надання послуг

Оптимізація сайту під пошукові машини далеко не єдиний спосіб реклами сайту та не панацея, як думають багато замовників. Крім того, оптимізація сайту має ряд відмінностей від традиційної реклами:

Мінуси — специфічні ризики, довгий час на те, щоб реклама спрацювала.

Плюси — довгий ефект від оптимізації, велика зацікавленість відвідувача, кінцева низька вартість відвідувача.

Оптимізатору чітко і ясно дати зрозуміти замовнику:

1. Які результати можуть бути досягнуті.

2. Які гарантії можуть бути дані замовнику.

3. В які терміни можуть бути досягнуті результати від оптимізації.

3. Ризик агресивних дій конкурентів

Причини: висока конкуренція в даному сегменті ринку. Вже зараз в російському сегменті мережі Інтернет існує ряд тематик з високою конкуренцією: кліматичне обладнання, туризм, мобільні телефони та ін. Висока конкуренція може змусити окремих не дуже охайних гравців ринку застосовувати так звані «чорні» методи просування сайтів, а також витісняти своїх конкурентів іншими непорядними методами (накрутка лічильників, створення дорвеїв на сторінки конкурентів).

Наслідки: висока вартість і складність просування сайту по висококонкурентною тематики.

Методи зниження:

1. Орієнтація не тільки на високочастотні і висококонкурентні запити при просуванні сайту. Як правило, по низькочастотних запитах конкуренція нижче, ніж по високочастотних або відсутня зовсім.

2. Застосування комплексного підходу до реклами.

Експертна оцінка ризиків при просуванні сайту

У науковій літературі описано цілий ряд методів оцінки ризиків. На мій погляд, для оцінки ризиків, пов’язаних з оптимізацією сайтів під пошукові системи краще всього підходить метод експертних оцінок.

Експертний метод аналізу ризиків може бути використаний для якісної оцінки факторів ризику. Суть методики в тому, що для оцінки ризиків запрошується деяке число незалежних експертів, які оцінюють значимість і ймовірність настання кожного виду ризику за п’яти-бальною шкалою. Потім, середнє арифметичне значення виставлених балів, множиться на показник значущості даного ризику. Результати оцінок представляються в табличній формі:

Фактор ризику (Якісна оцінка):

Зміна алгоритмів ранжирування (20,39)
Агресивні дії конкурентів (12,84)
Невдоволення замовника (6,12)
Зміна умов замовником (4,15)
Заборона індексації пошуковими машинами (2,1)

Як видно з таблиці, найбільш важливим і найбільш імовірним ризиком є зміна алгоритмів ранжирування пошуковими системами. Потім експерти виділяють ризик агресивної дії конкурентів і ризик невдоволення замовника. Важливість і ймовірність ризиків зміни умов замовником і заборони індексації пошуковими машинами, на думку експертів, не настільки істотна. Ризики зміни умов замовником істотні швидше для фрілансерів, ніж для серйозних оптимізаторських компаній.

Фрілансери, як правило, не укладають договорів з замовниками в письмовій формі, а усні домовленості допускають різне тлумачення. Ризик заборони сайту до індексації пошуковими машинами також не відіграє суттєвої ролі для оптимізаторських компаній, так як ними використовуються «білі» методи просування. Даний ризик багаторазово зростає лише при використанні «чорних» і «сірих» методів оптимізації.