Ця стаття відкриває собою невеликий цикл статей на тему «Реєстрація доменного імені». Будуть розглянуті питання: навіщо взагалі це потрібно, як вибрати ім’я, яким способом можна його зареєструвати, що для цього потрібно знати, скільки це буде коштувати, які є в цьому процесі підводні камені, та інші супутні питання. Також будуть дані покрокові опису процесів реєстрації доменних імен.

Спочатку обговоримо, кому потрібен цей цикл. Якщо у вас є гроші і ви готові заплатити сторонній фірмі за реєстрацію імені для сайту, то так і зробіть — головного болю менше. А якщо ви хочете знати сам процес, або у вас є здорове почуття цікавості, щоб хотіти зробити це самому, а також ви не хочете переплачувати і хочете бути впевнені, що ім’я буде зареєстровано саме на вас, а не на фірму-посередника, то читайте далі ?

У цій статті ми дізнаємося деякі загальні поняття; зрозуміємо, навіщо нам, власне, потрібно доменне ім’я; дізнаємося, що на ru, com, net, org і світ клином не зійшовся; виберемо собі ім’я; навчимося перевіряти, включена воно вже кимось іншим чи ні.

Отже, насамперед розглянемо, що таке, власне, «доменне ім’я» (від англійського «domain name»). Всі знають, що адреси різних сайтів виглядають приблизно як www.company.ru. В даному випадку доменним ім’ям першого рівня (від англійського «top level domain») буде «ru» (воно часто також називається «домен» і «зона»), а доменним ім’ям другого рівня буде «company». Ось це доменне ім’я другого рівня і буде нас цікавити протягом усього циклу. Доменні імена третього рівня виділяються, як правило, безкоштовно, особливого інтересу для нас не мають, тому згадуватися не будуть, за винятком доменів .com.ru, .net.ru, .org.ru, .pp.ru — вони видаються РосНИИРОСом безкоштовно, але практично прирівняні до домену .ru і тому я опишу процес реєстрації доменного імені у цих зонах в наступних статтях. Також надалі я згадаю і процес реєстрації в зонах .msk.ru і .spb.ru — вони є практично аналогами зон .com.ru і т. д., тільки делегуються Релкомом.

Прошу врахувати, що ім’я сайту і те, де він знаходиться — речі різні. Сайт може перебувати у вашого провайдера або на якомусь безкоштовному сервері, — головне, щоб вони підтримували таку послугу, як віртуальний хостинг (що це таке, я розповім в наступній статті). При реєстрації доменного імені потрібно буде просто правильно вказати налаштування, і ваш сайт буде доступний за зареєстрованим імені. Часто пропонується реєстрація доменного імені разом з хостингом, тобто для вас реєструють доменне ім’я і надають місце для розташування вашого сайту (це і називається хостингом). Не менш часто останнім часом пропонують зареєструвати доменне ім’я безкоштовно, якщо ви згодні платити за хостинг. Так як нас цікавить тільки реєстрація доменного імені (хостинг ми собі і самі знайдемо), то питання про безкоштовну реєстрацію доменних імен з платним хостингом мною порушуватися не буде.

Навіщо потрібно реєструвати собі доменне ім’я другого рівня, тим більше що це практично завжди коштує грошей, якщо можна безкоштовно отримати ім’я третього рівня, або взагалі обійтися адресою, виданими провайдером, щось типу home.provider.ru/~moya_stranica/? Спробую відповісти на це питання. По-перше, покращується запам’ятовуваність адреси вашого сайту. Його легко запам’ятати, побачивши на візитці або в рекламі. Його легко продиктувати. Як наслідок, якщо на ньому є цінна або цікава інформація, відвідувач повернеться до нього, навіть через тиждень згадавши його адресу, і порекомендує друзям. По-друге, це дає незалежність від вашого провайдера і від служб, що надають безкоштовні послуги для розміщення сайтів. Просто при необхідності переносите сайт та змінюєте налаштування доменного імені. По-третє, якщо ви реєструєте адреса для комерційної структури, то користувач швидше знайде вас, якщо знає ваше назва збігається з назвою сайту. При пошуку інформації більшість людей набирає спочатку www.имя_компании.ru (www.имя_компании.com), а вже потім йде на пошукові сайти. Також ваші конкуренти не зможуть використовувати проти вас або з вигодою для себе ім’я сайту, розміщуючи там сторонню інформацію. По-четверте, своє доменне ім’я зміцнює імідж і солідність, як компанії, так і простої людини, якщо він має свій сайт. Відсутність у сайту власного доменного імені часто трактується відвідувачами сервера як брак у його господарів коштів на реєстрацію — відповідне ставлення у них (відвідувачів) і складеться по відношенню до фірми. По-п’яте, можна буде мати поштова адреса что_угодно@ваше_имя.ги — теж непогано. Наприклад, якщо фірма називається «Эктако» і має сайт www.ectaco.ru, то можна буде налаштувати багато поштових адрес: [email protected], [email protected] і т. п.

Отже, ми все обдумали і вирішили, що ми вже дорослі і своє доменне ім’я нам треба зареєструвати. З’ясуємо тепер одну не дуже приємну річ — це завжди коштує грошей. Іноді більше, іноді менше — в залежності від престижності домену першого рівня, в якому ви будете реєструвати собі ім’я. Так, зареєструвати і щороку платити за ім’я в зоні «ru» буде коштувати 24 у.е. (з урахуванням ПДВ), а в зоні «tv» — 150 у.е. В інших зонах, це може бути дешевше, а може і дорожче. Системи оплати можуть бути різними. Десь приймають оплату через кредитну карту, де-то через банк інтернет-платежів PayPal, десь перекладом.

Хтось може заперечити, що є сайти, типу www.namezero.com, www.namezero.ru і www.emeisp.com, дають доменні імена безкоштовно. Так, вони дають їх безкоштовно. Але, по-перше, вони реєструють їх на себе, а не на вас, по-друге, як правило, крутять на вашій сторінці рекламу, а, по-третє, вони можуть після розкрутки вами адреси відмовити вам в обслуговуванні і запропонувати викупити розкручене доменне ім’я вам або кому-небудь ще за кругленьку суму. Воно вам треба? До того ж, так як сервіс безкоштовний, він може в будь-який момент або закритися без попередження, або стати платним. Втім, безкоштовна реєстрація доменних імен — тема окрема і досить цікава, тому обов’язково буде висвітлена мною в окремій статті.

Але не все так погано. Є такі непогані і разом з тим безкоштовні зони .com.ru / .net.ru / .org.ru / .pp.ru / .spb.ru / .msk.ru. Про них я розповім в першу чергу, бо у простого російського людини грошей на платний домен може і не бути.

Тепер займемося вибором зони, в якій будемо реєструвати собі доменне ім’я. Мало хто знає, що цих самих зон дуже багато, і ім’я можна собі скласти — пальчики оближеш! Ну наприклад, дуже навіть запросто можна отримати ім’я domashnee.tv, piratskie.cd, europaplus.fm, krutoy.dj, dukenukem.md, i_love.ms, doloi.ie, legko.li, trud.no, hate.is, fig.im, moy_vysokiy.iq, idi.na, da.nu, windows98.se. Я вже мовчу про адреси типу bazara.net, anekdotov.net, perevodov.net, referatov.net, deneg.net (щоправда, саме ці імена вже зайняті, хоча, наприклад, щодо імені mozgov.net я не знаю, може і вільно поки що). Та що там! Зараз писати на парканах «Машка — дура!» вже не модно. Набагато цікавіше роздати її друзям адреса сайту mashka.co.za, розмістивши там відповідну інформацію. Для не дуже досвідчених у комп’ютерній термінології пояснюю — назви деяких зон виглядають дуже схожими на поширені скорочення. Наприклад, поєднання «md» розшифровується як «must die» (повинен померти), «ms» — Microsoft, «ie» — «Internet Explorer», «se» — «special (або second) edition», «iq» — «intelligence quotient» (коефіцієнт інтелекту). Скорочення «tv», «fm», «cd», «dj», думаю, розшифровувати не треба, а «co.za» при вимові звучить як російське слово «коза». Список всіх зон (доменних імен першого рівня), із зазначенням, яка зона якій країні належить, а також з посиланнями (по можливості) на сервіси «whois» можна було переглянути 25 серпня 2001 р. за адресами http://www.host4u.co.za/codes.htm і http://www.norid.no/domreg.html

Не всі зони доступні для безпосередньої реєстрації. Наприклад, до великого розчарування багатьох товаришів (точніше, панів), адреса tipa.au зареєструвати просто не вийде. Чому — пояснюю. Існують так звані загальносвітові зони. Це com, net, org, edu, mil, gov, що відбулися відповідно від COMmercial (або COMmon), NET (мережа), ORGanization, EDUcation, MILitary, GOVernment. Взявши ці зони за приклад, багато власників зон, в тому числі і au, створили такі підзони у своїх доменах. Таким чином, для реєстрації доступні лише зони типу com.au, co.uk, co.jp, co.za, і т. п. тобто, якщо бути точним, ви реєструєте собі доменне ім’я вже третього, а не другого рівня. Але так як за змістом вони прирівняні до другого рівня, я відмінностей робити в статті не буду, ви ж просто прийміть цю інформацію до відома. Найбільш повний список доступних зон я знайшов за адресою http://www.allwhois.com/alltlds.html. Тут же можна подивитися, які зони доступні для реєстрації в них доменних імен та по яким приблизно цінами.

Хочу попередити: у деяких зонах реєструвати імена можна тільки резидентам, тобто тим, хто проживає або зареєстрована (для фірм) або хоча б має представника в тій країні, якій належить зона. Це, зокрема, відноситься до зони .is (Ісландія). Але не все так похмуро — по-перше, за допомогою того ж інтернету можна обзавестися друзями в потрібній країні, які допоможуть, або, по-друге, можна скористатися посередницькими послугами фірм-реєстраторів — іншого виходу просто може і не бути.

Тепер приступимо до вибору власне самого імені. Якщо ви реєструєте його для комерційної організації, то вибір, як правило, невеликий — або абревіатура (скорочення за першими літерами), або повна назва, або частково скорочена. Приклади: krf.ru — КарелРыбФлот, aura.ru — комп’ютерна фірма «Аура», compumir.ru — мережа магазинів «Комп’ютерний світ». Хоча іноді і в цьому випадку доводиться напружуватися — якщо ім’я вже зайняте. Тоді можна підібрати вкорочене звучання назви фірми, або вибрати іншу зону, благо їх доступно більш ніж. Для приватної особи можна ґрунтуватися на прізвища / імені / інтернет нікнеймі, або придумати щось примітне. Наприклад, існує такий сайт — divanov.net. Про що ви подумаєте в першу чергу? Правильно, про те, що за цією адресою знаходиться інтернет-магазин з продажу диванів. Насправді там і правда знаходиться інтернет-магазин, але продає він, по-перше, не тільки дивани, а по-друге, носить таке ім’я не через них, а тому, що директор магазину — Дмитро Іванов. Ось де висловився політ фантазії! Ще один з останніх писків моди — імена типу gromko.ru, mnogo.ru і іже з ними. Ще можна використовувати в імені деякі скорочення — 4u, 4all, 2u, і тому подібні (4u по-англійськи звучить як «for you», тобто «для тебе»). Приклад такого імені — monitor4u. Також буде незабутнім адресу, у змісті якого задіяно і ім’я першого рівня (зона). Кілька таких прикладів я наводив вище, але наведу ще один (дуже вже він мені сподобався). Найближчим часом збирається з’явитися ще одна зона — «eu», для європейських країн, співтовариств і співтовариств. Так ось, досить прикольно звучить адресу yahoo.eu: (Для тих, хто не зрозумів відразу — прочитайте «yahoo» вголос за правилами англійської мови, а «eu» — як «нею», і все зрозумієте). Хоча навряд чи європейські координатори дадуть вам зареєструвати такий домен — «Yahoo» вже давно є зареєстрованою торговою маркою. Рекомендую, до речі, продумати кілька назв для сайту — якщо один з адрес зайнятий, можна буде використовувати для реєстрації альтернативний.

Зроблю невеликий відступ відносно недавно з’явилася послуги з реєстрації доменних імен на кирилиці (російською мовою). У загальному і цілому я згоден з Артемієм Лебедєвим, який написав у своєму ру.ководстве відповідний параграф і назвав його «Рятуйся хто може». Коротко — не рекомендується реєстрація доменного імені на російській мові, тому що його неможливо набрати тому, у кого немає російської клавіатури, з-за чого відвідувати такий сайт в основному жителі Росії та близького русифікованого зарубіжжя. Ще одна проблема — можливість чергування російських і латинських букв в імені сайту. Наприклад, одне написання — WWW.IBM.COM, друге — WWW.IВМ.COM. В чому різниця? У тому, що у другому випадку латинські букви «b» і «m» замінені на російські «в» і «м». От і спробуй тут здогадайся, що набирати і куди при цьому потрапиш… загалом, як сказав А. Лебедєв, в даному випадку «СОМ — це не риба така, це домен», так що тему реєстрації доменних імен російською мовою на найближчий час закриємо.

Ну ось, ми придумали собі імен всяких-різних. Тепер треба б перевірити, не зайняті вони, і дізнатися, у скільки обійдеться їх реєстрація. Тут-то нас і чекають кілька підводних каменів, починаючи з того, що ви ризикуєте переплатити зайвого 50-100 баксів при реєстрації, і закінчуючи тим, що, скориставшись нечесної службою перевірки, ви втратите своєї адреси, не встигнувши його зареєструвати. Розглянемо все це детальніше.

Сервіс перевірки зайнятості імені зазвичай називають «whois». Надають його найчастіше ті фірми, які займаються реєстрацією цих імен. Ось тут і можуть виникнути проблеми. Якщо ви скористаєтеся сервісом на сайті реєструючої фірми, а не на сайті держателя зони, то цілком може виявитися, що ваше ім’я зареєструє ця фірма, щоб запропонувати його для викупу вам або кому-небудь іншому за завищеною ціною. Сучасні технології цілком дозволяють вести на сайті журнал запитів перевіряються доменних імен. Після цього не складає ніяких труднощів переглянути цей журнал, відібрати найбільш значущі та визначні імена та зареєструвати їх. В наступний раз при перевірці або при спробі реєстрації імені вам буде видана інформація, що цей домен вже зареєстрований, і буде вказана контактна інформація. При спробі зв’язатися за вказаними координатами ви отримаєте пропозицію викупити домен. Причому сама фірма-реєстратор може виявитися і не дуже-то винуватою — журналом перевірок імен може скористатися який-небудь один недобросовісний працівник, який передасть його друзям на стороні, і вже ті його зареєструють. Фірма-реєстратор, де ви перевіряли ім’я, опиниться як би ні при чому, але ім’я-то для вас буде вже втрачено. Тому я рекомендую завжди користуватися для перевірки зайнятості імені сайтами власників доменів першого рівня. Обманювати вас носій домену не має — навіщо йому це, якщо і без того вся влада по управлінню імен у нього в руках. З іншого боку, особисто я чув скарги на Network Solutions (одна з найстаріших і навороченнейших контор по реєстрації доменів в зонах com/net/org) з приводу кіберсквотингу (перехоплення доменних імен)…

Перейдемо, нарешті, до перевірки. Для зони «ru» перевіряти зайнятість імені можна на www.nic.ru. Там же можна перевірити і зайнятість імен в зонах com, net, org. Вільність імен в зонах .com.ru, .org.ru, .net.ru, .pp.ru можна перевірити на сайті Росніїрос. Визначити адресу носія домену можна спробувати двома способами. Зазвичай адресу такого сайту відповідає назві зони і виглядає як www.nic.»зона» або www.»зона». Наприклад: www.nic.ru, www.cd, www.nic.is і т. п. Якщо це не допомагає, раджу зазирнути за адресою http://www.host4u.co.za/codes.htm — там дано список всіх зон з посиланнями на сайти їх власників, якщо такі (сайти) є. Можете зайти на вже згадуваний сайт AllWhois — там теж є можливість переходу на сайт з сервісом whois для обраного домену. Так що беріть список вигаданих імен — і вперед, приступайте до перевірки! Правда, попереджаю відразу: на жаль, не всі посилання на сайті AllWhois правильні, так що іноді доведеться пошукати потрібний сайт ручками. Можу ще порадити хороший сайт перевірки існування доменних імен www.domainwhitepages.com — можна подивитися будь-який домен в будь-якій зоні. Однак, користуючись ним, пам’ятайте про можливість перехоплення інформації…

Наостанок наведу пару прикладів можливих «підводних каменів».

Перший приклад ілюструє, яким чином можна заплатити зайві гроші за реєстрацію. Є такий сайт — www.dot.am. Вони пропонують зареєструвати доменне ім’я в зоні «am» (Вірменія), наголошуючи на тому, що це ім’я дуже підходить для радіостанцій, що віщають на даній довжині хвилі. Ну те, що ця зона створена для Вірменії, а не для підтримки власників радіостанцій, не так вже й важливо. А ось те, що за реєстрацію вони просять $300, тоді як на сайті Вірменії (www.amnic.net ви можете зробити те ж саме за $250 — вже цікавіше, адже 50 баксів на дорозі не валяються.

Другий приклад — перехоплення доменного імені. Одного чоловіка попросили допомогти зареєструвати доменне ім’я для сайту про Соловецьких островах solovki.ru, причому це було не поспішати. Звідки стався витік інформації, до цих пір неясно: чи то людина бовкнув десь, то він як раз скористався лівим сервісом whois, але через два дні виявилися зайнятими імена solovki.ru і solovki.com, тобто імена в найпоширеніших зонах. Після того, як ми звернулися до людей, на яких були зареєстровані ці імена, вони відповіли: «пропонуйте вашу суму, тоді обговоримо передачу вам цих імен». Але тут вони трохи прорахувалися. Так, людина, що шукає інформацію про Соловки, насамперед спробує набрати саме ці адреси. Але інформації там немає! Тому він звернеться до пошукової машині, яка видасть їм список сайтів, наповнених потрібною інформацією. І якщо сайт буде називатися solovki.it або solovki.org, а не solovki.ru/com, то від цього нічого не зміниться. Так що перехоплювачі нічого не виграли, а тільки витратили гроші на безглузду реєстрацію імені. Правда, на даний момент вони стали діяти хитріше — просто беруть інформацію з найбільш просунутого сайту про Соловках solovki.net і з інших більш дрібних сайтів, і розміщують її у себе, при цьому скромно називаючи себе «мабуть, найкращим інформаційним ресурсом про Соловецьких островах», і пропонуючи розміщувати за гроші на своєму сайті рекламу. Правда, ніхто цього поки що так і не зробив… Так що не допускайте витоку інформації.

Отже, теорію ми дізналися, імена придумали і перевірили. Залишилося їх зареєструвати. У наступних статтях я наведу покрокові приклади реєстрації доменного імені в різних зонах — «ua», «pp.ru», «com.ru», «msk.ru», «co.za», і в інших. Також я розповім про безкоштовну підтримку DNS (вона стане в нагоді, якщо необхідна максимальна економія грошей при реєстрації імені), і інших корисних і супутніх речі. До зустрічі!