Знання – це сила, але без джерел інформації неможливо стати сильним. Книги і розумні люди – це, звичайно, добре, але на сьогоднішній день нічого не зрівняється з інтернетом, в якому зібрано досвід нашого і всіх попередніх поколінь.

Сторінки всесвітньої павутини переповнені даними з будь-якої тематики, і коли ми звертаємося за відповіддю – хочеться отримати найкраще і корисне.

Пошукові системи приходять на допомогу, коли необхідно швидко знайти те, що вимагає відвідувач. А для потрапляння в топ результатів пошуку тих сайтів, які краще всього підходять під запит користувача – роботи повинні перевірити відповідність цих інформаційних ресурсів. Про це найважливіший критерії і піде мова далі.

Релевантність: суть і важливість

Для того щоб пояснити дане поняття, варто навести приклад. Припустимо, вам потрібно дізнатися все про кішок. Ви вводите в пошуку слово «кіт» та натисніть «Знайти»:

Скануючи сторінки, робот зустріне таке слово і на сайтах розплідників, і на форумі фанатів «Майстер і Маргарита». Звичайно, ніхто не має нічого проти Булгакова і його Бегемота, але не зараз і не в топі Яндекса. Щоб уникнути таких незручностей, здійснюється перевірка релевантності сторінки, тобто ступеня її відповідності запиту користувача.

Критерії релевантності можна розділити на внутрішні і зовнішні, перші з яких виступають необхідною умовою успішності сайту, а другі – достатнім.

Щоб прояснити цей момент, слід відзначити, що до внутрішніх критеріїв відносять якість інформаційного наповнення та його пошукову оптимізацію (грамотно підібрані ключові слова, їх щільність і т. д.). Без вмісту сайт марний: пошуковики не зможуть знайти те, чого немає.

Крім якісного тексту на сторінках, ресурс повинен відповідати зовнішнім критеріям релевантності, найважливішим з яких виступає посилальну вагу. Також пошукові системи враховують такі параметри сайту, як вік, швидкість завантаження сторінок і їх кількість.

Важливо пам’ятати, що пошукові алгоритми постійно змінюються і удосконалюються, і якщо ваш ресурс має контентом, корисним для користувачів – він завжди буде затребуваним і незалежним.

Визначимо релевантність сторінки

Аналіз релевантності текстів можливо проводити тільки з якого-небудь запиту, адже не можна домогтися того, щоб одна і та ж стаття відповідала за все. Існує варіант з самостійним зіставленням змісту сторінки з запитами користувачів, однак це досить суб’єктивна і неповна оцінка, і краще користуватися програмними засобами.

Щоб дослідити релевантність сторінки – скористаємося сервісом Majento.ru. Проаналізуємо поточну сторінку сервісу на релевантність запитом «аналіз»:

Релевантність – просто про важливе

Отримуємо наступні результати по заголовку:

Релевантність – просто про важливе

А також дані по тілу документа:

Релевантність – просто про важливе

Підсумкові цифри виглядають таким чином:

Релевантність – просто про важливе

В результаті поведеного аналізу, релевантність сторінки можна вважати непоганою. Це можна було зрозуміти вже тоді, коли ми потрапили на цей сервіс, скориставшись пошуковою системою. При скануванні, програма підраховувала точні і неточні входження запиту, а також визначала концентрацію слова «аналіз» на окремих ділянках тексту.

Як підрости в результатах пошуку

Про те, як підвищити релевантність сайту, можна написати цілу книгу. Це процес нескінченного вдосконалення та експериментування, адже конкуренти ніколи не дрімають, а пошуковики завжди щось вигадують. Безтурботні оптимізатори тріумфально засипають, дивлячись на свій сайт в топ результатів пошуку, а прокидаючись і бачачи протилежну картину – не розуміють, що таке.

Релевантність сторінок сайту можна підвищити завдяки пошуковій оптимізації. Існують базові рекомендації по цьому процесу. Нижче наведені деякі з них.

  • . Цей тег відповідає за заголовок сторінки, є найважливішим з точки зору пошукових систем. У ньому вкрай необхідно чисте входження головного ключа. Небажано використовувати зайві слова («воду»);
  • . Даний тег дозволяє задавати заголовки першого рівня. В тексті можна використовувати тільки один раз, інакше пошукові системи будуть з великою обережністю ставитися до такої сторінки (головний супротивник h1 – Яндекс). Слова, укладені в заголовку, буде видно відвідувачам, тому пропозиція має бути зв’язковим і мати смислове навантаження. Буде корисним, поряд з чистим, використовувати морфологічне входження головного ключа;

  • . Тег відповідає за виділення лексеми в тексті. Серед чистих входжень ключа виділяти коштує половину, так як зловживання призведе до того, що релевантність буде знижена;
  • Релевантність – просто про важливе. Робота з атрибутами цього тега допоможе досягти непоганих результатів. В атрибуті , а також можна використовувати ключове слово не тільки в звичайному вигляді, але і транслітом.

Релевантність ресурсу: що та як вивчати

Перевірити позиції сайту в пошуковій видачі нескладно. Досить просто ввести запит і знайти місце цікавить ресурсу в рейтингу. Однак це тільки на перший погляд здається неважко завданням, адже не завжди (дуже рідко) ваш сайт буде на першому місці.

У такому випадку краще скористатися послугами спеціалізованих сервісів. Скористаємося можливостями сайту Seogadget.ru і дізнаємося його позиції по запиту «релевантність»:

Релевантність – просто про важливе

В результаті, Яндекс бачити цей ресурс відмовляється, а в Google позиції досить високі:

Релевантність – просто про важливе

Настільки помітні відмінності в результатах говорять про особливості алгоритмів, використовуваних даними системами. Пошуковикам дуже важливо видати користувачеві корисні результати, і пояснюючи, що таке релевантність пошуку, можна уявити це поняття як відповідність відображених сторінок вимогам клієнтів. Важливість цього критерію величезна, адже видача корисної інформації – основний «хліб» таких гігантів, як Яндекс.

Для якісної оптимізації корисно виявляти ті сторінки сайту, які найбільш релевантні запитом. Зробимо це за допомогою сервісу Seogadget.ru. Введемо список ключів та адресу ресурсу:

Релевантність – просто про важливе

Тиснемо «Поїхали!» і отримуємо список найбільш підходящих сторінок:

Релевантність – просто про важливе

Як вже було сказано, релевантність сайту залежить від зовнішніх і внутрішніх критеріїв. Для кращого розуміння, можна представити це у вигляді твору, де першим співмножником буде авторитетність сайту, а другим – сума релевантності контенту і посилальної маси.

Таким чином, релевантність є основним критерієм успішності ресурсу. Відповідність запитам користувачів сайту дозволяє перебувати на верхніх рядках пошукової видачі, а, отже – бути відвідуваним і прибутковим.

Визначити релевантність сторінки можна самостійно, вивчивши смисловий зміст і порівнявши його з запитами користувачів, однак, набагато ефективніше – скористатися послугами онлайн-сервісів і отримати всю необхідну інформацію.

Підвищити релевантність можна за допомогою ретельного опрацювання тексту на сторінці, грамотно використовуючи теги, з урахуванням вимог пошукових систем.

Важливо пам’ятати, що аналізуючи релевантність сторінок сайту, не варто забувати про його тематиці. Необхідно володіти інформацією про найбільш популярних запитах і оптимізувати ресурс у відповідності з вимогами користувачів.